Páně

Martin Šulc

okres Beroun

• 3.7.2011  23:15
    Katka (2009)

Mrazivý potenciál jest naplněn.

• 23.6.2011  00:57

Arriaga je navýsost dobrým spisovatelem, ale na režisérském postu mu cosi malinko ještě chybí. Ačkoliv začínají být jeho příběhy již lehce předvídatelné, pořád disponují velikou sílou. The Burning Plain je skvostným počinem, kterému k dokonalosti schází jen opravdu málo. Arriagovi věřím, že další věc už vyladí na maximum. Ovšem herecké i audiovizuální kvality má The Burning Plain i tak hodně vysoké.

• 19.6.2011  13:24
    Na vlásku (2010)

Příjemná nenáročnost pro celou rodinu, která přeci jen disponuje o něco více četnějším počtem povedených vtípků, nežli bylo u podobných věcí poslední dobou zvykem. Překvapila mne četnost nečekaně dojemných pasáží. Když pominu nějaké ty přepjatosti ohledně toho bodrého oře (daň nejmenším), tak takhle nějak by to vlastně mělo vypadat.

• 14.6.2011  23:13
    Hellboy (2004)

Hellboy patří k mým oblíbencům. Je to milý a vtipný chlapík. Jeho první filmové zpracování je ovšem jenom jakýmsi aperitivem. K dokonalosti dotáhl Del Toro Hellboye až v jeho pokračování. Všechny ty humorné třešničky a ďábelská vizuální jízda je završena dvojkou. Přesto je jednička skvělým filmem a potěší i jednou z největších rolí Karla Rodena. "Red" napoprvé a rozhodně výtečně.

• 26.5.2011  17:04
    Philadelphia (1993)

Jistě si zaslouží místo na výsluní, neboť je vlaštovkou v roce 1993 ještě nemnoho vídanou. Přesto se však nemohu zbavit jakési pachuti jistého promrhání jinak skvělého potenciálu. Tento film by pravděpodobně v rukou schopnějšího režiséra jistě vstoupil do dějin ještě více razantnější formou. Ovšem i tak se jedná o nadkvalitní dílo podepřené dobrou hudbou i skvělými hrereckými výkony.

• 16.3.2011  14:01

Greengrass je technicky naprostý king o čemž se ví jistě dlouho. Ovšem co s tím, když se pustí do látky jenž by potřebovala nejen technický um, ale také notně citlivý přístup a patřičnou hloubku. Takhle je to prostě "jen" dobré. Ano vaří to z Bournea měrou vrchovatou, hudbou počínaje a Damonovým googlováním konče. To by mi však vůbec nevadilo, kdyby se tentokrát přidalo trochu více zmiňované hloubky a citu. Mimochodem amíci jsou máčalové, když si neuměli nějaké ty ZHM do Iráku nastrčit. Mají bahno na hřišťku.

• 6.3.2011  15:05

Návaznost na předchozí počin je znatelná nejen v mezích děje. Sympatická sondáž do Bondovy mysli se nese opět na křídlech nové vlny. Nutno říct, že ze dvojpočinu posledních Bondů mám neskutečně pozitivní pocit. Cosi se zlomilo k lepšímu. S ženami je to tentokrát sice na štíru, protože přízrak Evy Green se stále vznáší ve vzduchu. Ale zbytek funguje perfektně. Craigovská éra zatím vládne nenejvýš rozhodně a povedeně.

• 6.3.2011  13:04

Polidštění agenta 007 neboli cesta Jamese Bonda k civilnějším zítřkům. Ovšem jen slepý by neviděl, že jako studnice inspirace paradoxně posloužil Bondův mnohem mladší kolega na filmovém poli, agent Jason Bourne. Znát je to především v akčních sekvencích a soubojích muže proti muži. Daniel Craig překvapivě celkem bez problémů herecky zvládá profil profesionálního nadsamce. Střídání ochlupené Brosnanovy hrudi za Craigovu vymakanou a vyholenou jako by symbolizovalo tento přerod. Casino Royale disponuje hodně cool akcí střídanou poklidnějším downtempem a já musím tento vkusný Bondovský rozměr ocenit. Pomyslnou třešničkou na dortu jest božská a svojsky oduševněle krásná Eva Green, která si navždy výjimečné postavení mezi bondgirls zcela zasloužila.

• 28.2.2011  23:17
    Slepota (2008)

Fernando Meirelles se pustil na hodně tenký led. Však díky jeho nespornému talentu je slepota nakonec přeci jen snesitelná, neboť obsahuje mnoho silných scén. Nejslabší mi kupodivu přišla v některých chvílích, kde se ten psychosociální rozměr filmu začínal propadat do přepálených momentů. Což se dělo v míře hojné tedy především v onom hnusném izolačním zařízení. Chápu snahu o maximální míru šokujícího pohledu na soužití určté společnosti lidí v určité situaci, ale něco bylo už moc. Naopak závěr patří mezi silnější momenty. Přičtu-li si tradičně dobrou Meirellesovskou vizuální stránku, je to nakonec docela slušné.

• 8.2.2011  16:59

Polanskimu šlo brnkání na temnou strunu vždycky moc dobře. To, jak výborně dokáže diváka vtáhnout do svého paranoidního světa dokázal i v tomto svém zatím posledním kousku. Umí vás sice vyšponovat až k nepříčetnosti, ale zároveň vás konec musí zákonitě trochu zklamat. Ta velká šokující pointa se totiž změní v malou šedou pointičku. Škoda téhle hlušiny na konci, ale jinak je to řemeslná práce na jedničku.

• 30.1.2011  06:35

Coeni zase skvěle umíchali směs svojské střeštěnosti, příběhovosti a v neposladní řadě westernové poetiky. V celku to pak působí velice vkusně a záživně. True Grit se nebere smrtelně vážně, naopak dokáže nabídnout řízný vtip, zálesáckou idylu i mocné kulervoucí scény. Doslov se tentokráte povedl a dá se říct, že mě téměř dojmul. Takhle citově nachýlen jsem se s Coeny cítil snad poprvé.

• 29.1.2011  06:32
    Černá smrt (2010)

Nic nenadchne člověka více nežli injekce pořádné středověké zatuchliny, temnoty a morových vředů. Toho všeho se mi v Černé smrti dostalo měrou vrchovatou ihned od začátku. A i když se postupem času dostáváme jen k pouhopouhé smrti, jednoho tohle nesmírně potěší. Umírat se totiž musí. Proč, kdo, kde, kdy a jak, není důležité přátelé. Jen škoda toho trochu křečovitě naroubovaného závěrečného doslovu.

• 26.1.2011  10:17

Patrně záměrně natočeno bez slzopudného patosu. Možná je to dobře, možná špatně. Rozhodně se jedná o vkusnou záležitost, jakoby prohřátou osobností paní režisérky. Pravda čekal jsem syrovější dojížděčku mladého života, ale ani takovýto způsob ztvárnění mne nijak neuráží. Rozhodně se jedná o nadstandardní dílo.

• 22.1.2011  17:06

Dvojdíl o nejslavnějším francouzském zločinci se rozjíždí opravdu ve velkém stylu. Ve filmu jsou sakra znát finance do něj vložené, ale zároveň si poctivě zachovává staromilskou evropskou filmovou tvář. Efektní nazvučení přestřelek se povedlo náramně. Vincent Cassel je pro mě přinejmenším rozporuplnou volbou, ale snaží se seč mu síly stačí. Výborná jednička jest pro mne však jen takovou větší přípravou na excelentní dvojku.

• 8.1.2011  11:12
    Nemocnice na kraji města (TV seriál) (1977)

První doopravdická telenovela (nechápat pejorativně) na světě, zde navíc ještě v lesku jakési vážnosti a osudovosti s perfektně sednoucí hudbou i atmosférou. Katatonická Ina, bonvivánský Štrosmajer a co teprve Ema a Karel.

• 22.12.2010  06:31

Čekal jsem trochu víc hlášek, to tedy určitě. Co se technických záležitostí týče, nemám moc připomínek. Dynamika záběrů, nazvučení a vizuální zpracování především akčních sekvencí, je naprosto v pořádku. Je mi jasné, že Stallonemu je jedno, že příběh je totální blbost a také je mi jasné, že o ten tu zase tolik nešlo. Spíš o ty jednohubky. Setkání svatého tria akčních hvězd dob minulých v kostele rozhodně stojí za to. Dost příjemné a vtipné mi přišlo i vyústění potencinální vztahové linie. Vemkoncem se toho proti Expendables nedá moc namítat, hraje si svou ligu.

• 18.12.2010  22:54

Přesto, že opravdu mnoho věcí je v Posledním samuraji nechutně přitažené za vlasy, tak se na to dívá pěkně. Podobně jak v Gladiátorovi je zde vše podřízeno úspěchu a úplnému zajištění spokojenosti snad všech druhů filmového diváka. V tomto směru odvedl Zwick maximum. Totálně limonádový konec přetékající nekolikavrstvým patosem je sice až na samé hranici únosnosti, ale s přivřením všech očí se to dá.

• 16.12.2010  14:23
    Já, legenda (2007)

Všechno plyne tak jak má přesně do chvíle psího exitu. Do té doby je Já Legenda velice silná v kramflecích a Will Smith předvádí nadstandardní výkon. Když má film stát pouze na jednom herci, musí mít opravdu velké charizma. Bohužel od momentu výše zmíněného psího neštěstí se film zásadně láme ke své slabší části, aby vygradoval v poměrně neuspokojivý konec. To je škoda.

• 11.12.2010  12:26

Nevím jestli bylo mou nejlepší volbou v případě Isabel žačínat právě s tímto dílem. Ať už je obecná spokojenost s Elegy jakákoliv tak musím přiznat, že kvalita tu je. Isabel dominuje nejen příjemně svojským uchopením natáčeného materiálu z technické stránky, ale i jakýmsi ženským střízlivým pohledem. Většina scén se odehrává bez zbytečného patosu, Isabel jde ráda rovnou na věc. Pořád se ale nemohu zbavit dojmu, že daná předloha šla zfilmovat poněkud lépe. Především z pohledu práce s emocemi. Celé je to právě až příliš střizlivé. Ach kde je ta hloubka.

• 7.12.2010  00:25
    Déjà Vu (2006)

Po skvělém Man on fire jsem se na Déjà Vu chystal s velkou chutí. Režijní styl Tonyho Scotta se vyprofiloval velmi zajímavým směrem, kterýžto mi přijde velmi interesantní. Déjà Vu opět disponuje výborným zpracováním, atmosférou i hudbou. Tradičně spolehlivého Denzela Washingtona doplňuje neuvěřitelně sexy Paula Patton. Ovšem jako zcela zásadní a bohužel i fatální, mi přišla totální přitaženost za vlasy a zmatenost, která zhruba začala vládnout po dobré úvodní třetině. Škoda, protože potenciál tu byl obrovský. Vše nakonec dorazilo ke konci, který mě opravdu příliš neuspokujuje a působí mírně hloupě. Déjà Vu je řemeslně nadstandardní dílo, ale příběh a obsah ho mírně shazuje dolů.

• 19.11.2010  13:30
    Město bohů (2002)

Město bohů oplývá dokumentární syrovostí a silným příběhem. Jediné co mu možná trochu škodí, je přespřílišné množství postav, ve kterých se člověk pohříchu trochu ztratí. Celkové poselství filmu vás ale rozhodně minout nemůže. Osobně bych řadil Meirellesovo následné dílo The Constant Gardener ještě o stupínek výše, ale zdejšímu vysokému hodnocení Města bohů se rohodně nedivím.

• 16.11.2010  20:20

Carole Bouquet!!!

• 6.10.2010  15:51
    Machete (2010)

Mačeta si jede sám ve vlastní lize a když hrajete svou ligu samotní tak jste logicky první (nebo také poslední, záleží na úhlu pohledu). Ovšem dlouho jsem se u něčeho tak nepobavil. U pár momentů jsem zasmál opravdu ze srdce a to se cení. Když ještě přidám, že nadhled s jakým je to natočeno mi přijde vkusný a nijak nepřepjatý, tak je spokojenost maximální. Oko mužské potěší tentokráte abnormálně sexy Michelle Rodriguez, které zdatně šlape na paty Jessica Alba. Vtip, násilí, akce a hezké ženy: Co si více může člověk přát. Machete rules!

• 22.9.2010  23:12
    Pan Nikdo (2009)

Tak skvostný a vymazlený vizuál jsem dlouho neshlédl a je rozhodně tím co táhne film nahoru spolu s povedenou hudební složkou. Silný je i námět, ovšem je mi trochu líto, že z hlediska osudovosti žalostně promrhaný. Co naplat, že sledujeme výjimečné dílo, když tomu chybí srdce a určitá citová investice. Mr. Nobody se mi pod kůži nedostal tak jak bych si asi přál a v tom je ta chyba. Protože místo ponoření se do jeho světa jen sklouznete po jeho skleněném povrchu. Přitom potenciál na ultimátní filmové naddílo by tu byl. Škoda. Ovšem Jaco van Dormaela budu od nyní sledovat s větší dávkou pozornosti.

• 12.9.2010  12:22

Není nad trochu té pořádné militantní esesáčtiny a lekci v potírání demokracie.

• 13.8.2010  22:11

Sympatický pokus o propojení a vykradení několika předchůdců v žánru, který se celkem povedl. Bohužel se dočkáme i mnoha velmi slabých míst. Ovšem musím říct, že když od toho zase tolik nečekáte, dostanete porci poctivé zábavy. Já se celkem bavil.

• 10.8.2010  22:35
    Ratatouille (2007)

Standardní animovaná zábava posledních let pro celou rodinu. Vzhledem k předpokládanému složení diváctva nabízí Ratatouille nejen notně povedený vtip a tah na bránu, ale opět jaksi značně polopaticky předhozený morální podtext. Skoro bych řekl až trochu naivně.

• 6.8.2010  12:10

Myslím, že tady dala Leni Riefenstahl skutečně průchod svému talentu a za pomocí tehdy revolučních technik natáčení stvořila toto filmové veledílo plné krásy.

• 6.8.2010  12:08

Natočeno je to mistrovsky. Ovšem, že se se při sportovní střelbě střílelo na terče v podobě lidí, to mluví samo za sebe.

• 23.7.2010  16:01

Na zhlédnutí nesestříhané verze mě to navnadilo určitě. Jedná se o velmi silnou záležitost, ale při nejlepší vůli se v této řežbě a smršti nelze orientovat v postavách.