Páně

Páně

Martin Šulc

okres Beroun

• 20.5.2011  13:50

Jak mám Tonyho Scotta rád, tak mám amerických lokomotiv plné zuby. Výlet vlakem aneb osmdesátkový thriller v ultramoderním pojetí a vizuálním hávu á-la Tony Scott. Ale příště bych opět raději něco typu Muže v ohni.

• 30.1.2011  06:35

Coeni zase skvěle umíchali směs svojské střeštěnosti, příběhovosti a v neposladní řadě westernové poetiky. V celku to pak působí velice vkusně a záživně. True Grit se nebere smrtelně vážně, naopak dokáže nabídnout řízný vtip, zálesáckou idylu i mocné kulervoucí scény. Doslov se tentokráte povedl a dá se říct, že mě téměř dojmul. Takhle citově nachýlen jsem se s Coeny cítil snad poprvé.

• 1.10.2010  14:44
    Predátoři (2010)

Predátoři i z několikátého nálevu pořád ještě chutnají poměrně dobře. Obvzláště pokud tito dredatí sympaťáci patří k vašim oblíbencům. Jako oddychovka to funguje naprosto skvěle a nudit se nebudete. Pokud mi ovšem něco zůstane v hlavě, tak to rozhodně bude ultimátní "padací" nájezd filmu. Nakonec se tedy necítím nijak uražen, i přes ten notný zápach nastavované kašičky.

• 8.7.2011  22:33

Ale no tak vždyť já neříkám, že by podobné bezduché zábavovky pro třináctileté děti neměly vznikat, proč ne. Klidně se na to i podívám. Rozhodujícím faktorem je ale pak hlavně to, jak se u takové věci bavím. Tomu u Prince z Persie naprosto odpovídají tři hvězdičky, protože polovina vtípků je nadmíru trapná a ani Jake Gyllenhaal či Gemma Arterton to v mých očích moc nezachraňují. Pokud zrovna chcete zhlédnout něco u čeho lze vypnout mozek tak proč ne, ale i v tomto ranku je mnoho lepších záležitostí.

• 30.6.2010  18:20

Jejda to mě Scorsese ale krásně našponoval. Shutter Island má jistojistě proklatě vysoké kvality, ale v důsledku je to něco, co jste stejně už někde viděli. Myslím, že by si to nemělo hrát na něco víc něžli to je, totiž nadprůměrně dobrý, ale přesto jen řadový žánrový počin. V rukou Martinových jistě skvělý a precizní, ale ne dokonalý. Ovšem zážitek to byl, o tom žádná.

• 7.8.2011  01:42
    Red (2010)

Povětšinou rozpaky nad nevyužitým potenciálem, které jen chvílemi narušila povedená zábava. Ani superhvězdné obsazení nemusí být zárukou úspěchu, což se v rovině obecné dobře ví. Škoda je tomu potom dvojnásobná, že jsem si s tak skvělou sestavou neužil to, co jsem mohl.. kdyby...

• 4.4.2011  22:45
    Robin Hood (2010)

"Úkol ten zněl jasně: natočit to syrově, natočit to jinak. Nebyl čas se ptát kdo je kdo." Musím objektivně konstatovat, že se tu něco jaksi vymklo veškeré kontrole. Ať už jsem mohl o předchozích Scottových počinech tvrdit cokoliv, nikdy jsem u nich ani chvíli nenudil. Až nyní. A je mi to i trochu líto. Laťka šla notně dolů a nezachrání to ani pár výborných scén jimž dominuje Max Von Sydow. Některé přepjatosti byly až k smíchu. Ach jo Ridley, takhle bychom kamarádi nebyli. Tam kde Gladiátora nebo Království nebeské podržel ve slabších chvílích geniální soundtrack, tam Robina Hooda nepodrží nic. V tomto směru jest tento film také provařen dokonale. Smutné.

• 11.10.2010  23:04

Po celou dobu jsem se mrskal jako ryba na suchu a bojoval s abnormální chutí to vypnout a utnout to utrpení. Nový kabátek Titánům sluší asi tak jako Fiennesovi vizáž blackmetalového kmeta. Tohle je vážení přátelé nejryzejší ukázka lesku a bídy zámořské produkce. Perseus místo předpovídané smrti nakonec přeci jen dostal za zásluhy od tatíka Dia holku na krácení dlouhých večerů. Moc pěkné, tohle se povedlo. Leterrier je pánem kastrace a "Titáni 2010" jsou průserem desetiletí! A pak že na štíru se nedá jezdit.

• 22.9.2010  23:17
    Spartakus (TV seriál) (2010)

Spartacus: Blood & Sand je snad ten nejpokleslejší seriál, který jsem kdy měl možnost sledovat. Ať už se jedná o jeho kopírování čehokoliv, samoúčelnosti až hrůza, či jiných vydatných prasáren. Ovšem jako oddychovka je to skvost a já se povětšinou výborně bavil. Vždy, když někomu ve zkratce chci popsat o co se vlastně v tomto seriálu jedná, tak volím tuto větu: "Buď se tam rube, nebo jebe". A proto se to musí!

• 17.3.2013  18:29
    The Pacific (TV seriál) (2010)

The Pacific selhává ve všem v čem měl být silný. V momentech kdy se snaží ukázat válku jako peklo stvořené člověkem je zkratkovitý, uspěchaný a nedotažený. Tam kde se rádoby snaží působit civilně a ukázat duši vojáka je zase málo procítěný. Když si přičtu narativní chaos a absenci silných scén i nadprůměrných hereckých výkonů tak tu máme poměrně nudnou záležitost, která bohužel nesplňuje naději do ní divákem vloženou.

• 6.10.2010  13:00
    Vlkodlak (2010)

The Wolfman disponuje velmi přesvědčivými reáliemi a příjemnou atmosférou. Jeho celkové vyznění ale může přinésti uspokojení tak maximálně Lykantrofilům či milovníkům mystiky a tajemna. Obyčejný nezaujatý divák se přeci jen musí cítit trochu ochuzen poněkud banálním přístupem k příběhu. Benicio Del Toro, byť jinak je mým oblíbencem, tak zde upadl bohužel do průměru s celým filmem. Čekal jsem v určitém směru mnohem více.

• 16.3.2011  14:01

Greengrass je technicky naprostý king o čemž se ví jistě dlouho. Ovšem co s tím, když se pustí do látky jenž by potřebovala nejen technický um, ale také notně citlivý přístup a patřičnou hloubku. Takhle je to prostě "jen" dobré. Ano vaří to z Bournea měrou vrchovatou, hudbou počínaje a Damonovým googlováním konče. To by mi však vůbec nevadilo, kdyby se tentokrát přidalo trochu více zmiňované hloubky a citu. Mimochodem amíci jsou máčalové, když si neuměli nějaké ty ZHM do Iráku nastrčit. Mají bahno na hřišťku.

• 29.1.2011  06:32
    Černá smrt (2010)

Nic nenadchne člověka více nežli injekce pořádné středověké zatuchliny, temnoty a morových vředů. Toho všeho se mi v Černé smrti dostalo měrou vrchovatou ihned od začátku. A i když se postupem času dostáváme jen k pouhopouhé smrti, jednoho tohle nesmírně potěší. Umírat se totiž musí. Proč, kdo, kde, kdy a jak, není důležité přátelé. Jen škoda toho trochu křečovitě naroubovaného závěrečného doslovu.

• 21.1.2015  00:43
    Živí mrtví (TV seriál) (2010)

V polovině páté série jsem na čtyřce se sympatií. V případě kulervoucí nadstavby v časech příštích, je pětka více než pravděpodobná.

• 22.2.2015  09:19
    Cesta (2009)

Syrový kopanec do ksichtu, s náručí plnou šedi, špíny a smrti. To vždycky potěší. Zároveň se ale jedná o dílo svým způsobem poetické a milé. Milci post-apo žánru si vzdychnou nad skvostnou atmosférou, které si mohou užít plnými doušky v podstatě na celé ploše snímku. A já právě, jako jeden z mnoha milovníků podobně laděných snímků, musím za pět. Hudba od Nicka Cavea úžasná.

• 22.6.2010  12:10
    District 9 (2009)

District 9 prostě funguje a to je v jeho případě zdaleka nejzásadnější hodnota. Ať už v jednotlivých momentech vyvolává ironický úsměv nebo ne, jisté je to, že si ho patřičně užijete. Jeho chytrost a způsob podání je totiž tak nadmíru povedenou věcí, že možná ani nejde udělat nad ním kříž.

• 22.10.2010  17:33

Tarantino může být božský v tom, že si dělá co chce. Já ale mohu být ještě božštější v tom, že mu to nemusím zase tak žrát.

• 3.2.2010  23:38

Nu je to tedy řádný nášleh přátelé, to nikdo nepopře. Terry si opět a pokolikáté už vykouzlil zcela svojskou a velice příjemnou koláž na sebe navazujících obrazů. Ve své prapodstatě je to celé podle mého vlastně jakási směs symbolik primordiálních archetypů lidských povah a životů. Toliko symboliky na tak malém prostoru jsem vlastně dlouho neviděl. Škoda, že celkový dojem je vlastně nakonec takový..no.. mírně řečeno zmatený. Člověk se v Terryho světě nakonec trochu ztratí. Ale přesto bude navýsost ohromen tím, co vidí.

• 3.7.2011  23:15
    Katka (2009)

Mrazivý potenciál jest naplněn.

• 23.7.2010  16:01

Na zhlédnutí nesestříhané verze mě to navnadilo určitě. Jedná se o velmi silnou záležitost, ale při nejlepší vůli se v této řežbě a smršti nelze orientovat v postavách.

• 10.12.2009  21:01
    Landův lektvar lásky (TV film) (2009)

Jestli je nebo byl Daniel Landa rasista, velmistr, čaroděj, drak nebo transcendentální spasitel...nevím. Zato vím, že je dobrým hudebním skladatelem a příšerným (ne)zpěvákem. Možná kvůli tomu, že jsem se s ním nikdy nesetkal osobně, ke mě jako člověk prostě nepromlouvá. To se nezměnilo ani po zhlédnutí tohoto dokumentu.

• 8.3.2009  23:21

Toto dílo mocně nasává z kořenů Česko-slovenské, potažmo České historie animátorství. No a o vlivu Jana Švankmajera nemůže být pochyb, obvzláště při "vodních" scénách. Bohužel příběh se mi zdál načrtnutý až moc jednoduchým způsobem, pravděpodobně kvůli menším dětem. Po 15-ti minutách je jasné jak vše dopadne a můžete se oddávat jen a pouze poetice staré půdy a starých hraček, což není zase tak špatné. Chvílemi jsem byl nadšen, chvílemi jsem byl nadšen méně. Celé dílo však mírně povyšuje velmi vkusná a hezká hudební složka. Film je za tři hvězdy tak akorát. Ale protože celé naladění toho večera jsem měl tak trochu poetické a navíc mě do kina doprovodila nádherná a hodnotná osoba, je to za čtyři.

• 28.10.2009  16:17
    Orphan (2009)

Přátelé s hororem to koketuje jen velmi symbolicky řekl bych. Má to však kvalitní atributy thrilleru a dramatu. Škoda jen, že tempo málokdy přidá na obrátkách a spíše se odbývá v rozvážnějších polohách. Tímto směrem jsou mé výtky nejvýraznější. Jinak ale zmíněnou "holčičku" budete od půlky spolehlivě nenávidět a zároveň si libovat v různých laskominách typu lámání ruky ve svěráku a podobných. Však přes veškerou kvalitu, tohle je čistý průměr.

• 22.9.2010  23:12
    Pan Nikdo (2009)

Tak skvostný a vymazlený vizuál jsem dlouho neshlédl a je rozhodně tím co táhne film nahoru spolu s povedenou hudební složkou. Silný je i námět, ovšem je mi trochu líto, že z hlediska osudovosti žalostně promrhaný. Co naplat, že sledujeme výjimečné dílo, když tomu chybí srdce a určitá citová investice. Mr. Nobody se mi pod kůži nedostal tak jak bych si asi přál a v tom je ta chyba. Protože místo ponoření se do jeho světa jen sklouznete po jeho skleněném povrchu. Přitom potenciál na ultimátní filmové naddílo by tu byl. Škoda. Ovšem Jaco van Dormaela budu od nyní sledovat s větší dávkou pozornosti.

• 16.4.2010  22:58
    Protektor (2009)

Rozhodně příjemné překvapení. Přeci jen jsem se i v našich končinách dočkal něčeho co má hlavu a patu a je zvládnuté po formální stránce velice precizně, včetně zahořklého konce. K tomu bych připočetl solidní stylizaci, práci se symbolikou a dobrou hudbu. Umřít, se ale ještě zatím nechystám a doufám, že se dožiji něčeho ještě lepšího. Přeci jen těch zapamatovatelných momentů v tom zase tolik nebylo.

• 12.8.2011  01:04
    Svítání (2009)

Svítání splnilo přesně do puntíku má očekávání. Totiž ukrátilo mi čas na noční směně, víc jsem od něj ani nechtěl. Upírská psychosociální sonda není špatným nápadem, škoda jen trochy té nechtěné směšnosti. Ovšem našly se i dobré momenty a tudíž je to nakonec čistý průměr jak vyšitý. V době vzniku byla upírská tématika na vrcholu a tak nelze nikomu vyčítat, že toto dílo z toho vaří měrou vrchovatou.

• 13.8.2010  22:11

Sympatický pokus o propojení a vykradení několika předchůdců v žánru, který se celkem povedl. Bohužel se dočkáme i mnoha velmi slabých míst. Ovšem musím říct, že když od toho zase tolik nečekáte, dostanete porci poctivé zábavy. Já se celkem bavil.

• 6.12.2009  17:30
    T.M.A. (2009)

Těch málo nadějných momentů jest zdárně zabito naprosto jalovým zbytkem. Atmosféra je pofidérní, herecké výkony taktéž, ženský špekatý, ale alespoň Lojzík má hezkou zmijovku. Za zmijovku a Lojzíka jedna hvězdička, to je fér.

• 19.11.2009  16:31

Stejně jako u předchozího počinu jsem si říkal, že to vlastně mohlo dopadnout mnohem hůře. Škoda toho konce, tam to mohlo a mělo být trošku jinak. Hnedle by to dostalo lepší grády. Ovšem naprostou většinu času jsem se opravdu bavil, což nepopírám, i když některé scény byly neskutečně nadsazené. Příběh se nám kamsi ztratil pod návalem akce, což by se jistě dalo v případě pokračování ságy brát jako stěžejní selhání. Ovšem v konečném důsledku, nevím proč, jsem to čekal fakt horší. V poměru k předchozím dílům je to za tři, samostatně za čtyři.

• 26.7.2009  16:42

Když už ničím jiným tak audiovizuální stránkou mě Mann potěšil. Nemohu říci, že bych odcházel z kina vyloženě nadšen, ale po delším rozmýšlení nakonec hodnotím tak jak hodnotím. Stopáž mě sice děsila, ale nakonec se to dalo poměrně dobře strávit. Perfektní nazvučení přestřelek, to je laskomina. Zajímavá práce s kamerou ukazuje, že si s tím Mann opravdu opravdu vyhrál a chtěl rozhodně stvořit něco vyjímečného. Což si myslím, se nakonec úplně nepovedlo.