Páně

Martin Šulc

okres Beroun

1 5 8 12 13 14 15 následující >>
    • 1.12.2008  21:26

Toto dílo mne vždy nadchne při každém dalším zhlédnutí. Občas dá se říci, působí i jako lék na přílišné pesimistické stavy. Láska,optimismus a radost ze života z něj totiž přímo sálá. Střeštěné scény jedna za druhou v neuvěřitelné kadenci, balkánská skočná lidovka, absurdní crazy dialogy. Samozřejmostí je Kusturicova klasika - alkohol, drogy, zbraně, domácí zvířata všude kolem a výrazné postavy. Dadan ovšem dominuje, ty taneční kreace jsou totální nářez. Tato exkurze na břeh Dunaje do jižanské mentality a kultury, mi lahodila a lahodí vskutku moc.

• 1.12.2008  21:19

Jedna z nejzdařilejších věcí, která kdy spatřila světlo světa. Alejandro González Iñárritu poskládal tuto svojí mozaiku nanejvýš interesantním a emocionálně zničujícím způsobem, až mi z toho běhal mráz po zádech. Svůj podíl na tom nepochybně má i dokonalý soundtrack. Velmi syrové a jde to hodně pod kůži. Největší sílu má asi povídka Beran a Maru, s jejím odzbrojujícím finále. Film který některým možná ukáže to co nechtějí vidět, mně však ukázal přesně to co jsem vidět chtěl: emoce, beznaděj, odcizení, negaci, bezmoc a trýzeň - prostě život. Zcela mě to naplnilo, dalo mi to víc než jsem kdy očekával. A mohu to znovu a znovu a znovu a znovu...

• 1.12.2008  21:19
    Babel (2006)

Iñárritu definitivně sundal nohu z plynu. Ať si nad tím lámu hlavu pokaždé jakkoli, vždy mi vyjde Babel z jeho Arriagovského triptychu jako zcela nejslabší článek. Přestože vaří z podobného koření, nechutná ani tak syrově krásně jako Amores Perros a ani tak devastujícně mrazivě jako 21 Grams. Tahle polévka je již notný odvar, avšak v porovnání se zbytkem světové kuchyně stále notně působivý. Může za to tradičně tklivá kytara, taktéž i přesvědčivé herecké výkony představitelů hlavních linií. Japonská část příběhu by se mohla zdát jako rušivý element, ale já zde půjdu trochu proti proudu s názorem, že se mi celkem líbila. Někomu by se mohl zdát prostřih z Marocké nebo Mexické pouště na diskotéku do Japonského velkoměsta trochu moc., ale pro hluchoněmou mladou dívku se může tento svět stát lehce větší pouští, nežli ty dvě výše zmíněné. I Babelu říkám své poměrně jisté ano.

• 1.12.2008  21:18
    Mluv s ní (2002)

Vedle díla "Vše o mé matce" další z mistrových vrcholů. Při srovnání je však mnohem více přemýšlivým, téměř poetickým dílem. Tentokráte se děj soustředí na čtyři hlavní postavy, oproti směsici postav ve výše zmíněném, což způsobuje i mnohem větší citové zaostření diváka a jeho lepší ztotožnění se s postavami. Opět geniální hudební vložky, opět sepětí s divadlem a hudbou. Osobně mi pomalé "down-tempo" tohoto filmu velmi lahodí a proto bych jej zařadil na stupínek vůbec nejvyšší. Almodóvar chvílemi překvapivě civilní, ale opět naprosto krásný, lidský a citlivý. Skvost.

• 1.12.2008  21:18
    Volver (2006)

Almodóvar se bohužel, alespoň je to můj názor, nevymanil z určité malé příběhové krize co se jeho posledních děl týká. Po Špatné výchově možná ještě o chloupek horší dílo. Sice si stále drží výtvarný nadstandart, ale co je to platné, když mi příběh proplyne jako šedá nicota hlavou. Po pár dnech jsem si nevzpoměl skoro na nic co by mě nějak více zaujalo. Nezachránila to ani krásná Penelope, ani to, že ženské charaktery jsou Almodóvarovou silnou stránkou. Nezbývá než s obavami vzhlížet k nadcházejícímu filmu Rozervaná objetí.

• 1.12.2008  21:16

Moc se mi líbí prvoplánově dekadentní atmosféra podsvětí, lidské spodiny i některé přepáleně kladné chraktery . Vše je zde tak jak má být, aby to lahodilo oku i duši. Nejlepší historka je ale ta s Mickey Rourkem, to jak se dá zbytečné žití změnit a naplnit jediným, byť vražedným cílem, to mě fascinuje. Tohle se dle mého povedlo nadmíru a dost se těším na pokračování.

• 1.12.2008  21:12

Zklamání. Zčásti se podařilo navázat na atmosféru staré trojságy, i když neříkám, že je nutné na něco navazovat. Ale Indy je Indy a původní trilogii nikomu z hlavy nevymažeme. Dost se povedly akční scény, honičky a souboje. I pár povedených odkazů na starší díly jsem zaznamenal. Tím výčet povedených věcí končí. Příběh je přepálený až hrůza. Bylo skutečně zapotřebí takového megalomanství? Navíc těžko uvěřitelného. Za tři největší úlety považuji přežití atomového výbuchu v ledničce, závěrečné finále a pro mě neskutečně zbytečné zakončení v podobě svatby. Tady šlo hodnocení rapidně dolů. Velmi rozporuplné a nevyrovnané.

• 1.12.2008  21:09

Parádní náhled do zničujícho vztahu mezi mužem a ženou. Roman Polanski dokázal svou extratřídu ! Psychologické drama par-excellance, nabité hustou erotickou atmosférou. Film se skutečně nevyhýbá ukázat i ty nejniternější lidské touhy a potřeby ať už jsou sebevíc nechutné. To je dobře. Tohle je temný výlet do trýznivé skutečnosti. Emanuelle Seigner jest pro kouzelnou Mimi parádní volbou, málokterá žena by byla onou osudovou ženou lépe. Ano, každý vztah musí nevyhnutelně směřovat ke svému konci. Destrukce mýtů o lásce konečně završena....

• 1.12.2008  21:06
    Dracula (1992)

Řekněme si narovinu, že se tomu moc vytknout nedá. Počínaje asi nejsugestivněji pojatou bitvou na počátku, až po romantické finále. Opravdu málokdy se vidí tak temně a inovátorsky pojatá bitevní sekvence jako na počátku tohoto díla, před tím smekám. Coppola vůbec celému dílu propůjčil skvělou atmosféru a svébytnost jíž prodchnul snad každý záběr. Skvěle zapamatovatelná hudba je plus vždy, tak je tomu i zde. Gary Oldman, dámy a pánové, to je herecký majstrštyk a Drákula jak hrom! Ať už natočil či natočí natočí cokoliv, pro mne zůstane navždy Drákulou. Vemkoncem, je mi fakt jedno jak moc se to odchyluje od knižní předlohy. Tohle je prostě veledílo.

• 1.12.2008  21:03

V tomhle díle je vše tak jak má být. Obrovské křižníky Impéria defilují za zvuků Imperiálního marše, lord Vader je zlý až mrazí. A co teprve kráčející tanky Impéria. Tohle se prostě musí.

• 1.12.2008  21:00

Také myslím, že v mém případě není co řešit. Neváhám ani chvilku, protože jsem se bavil opravdu skvěle a styl spolu s intenzitou použitého humoru mi lahodil maximálně. Dílo v určitých chvílích inklinuje k určité přeplácanosti všeho, to je ale jediná moje malá připomínka, zároveň však chápu nadšení a maximalismus Guillerma Del Tora v tomto směru. No a když ještě připočítám zatraceně sexy a zároveň tak nějak romanticky krásnou princeznu Nualu... já si to prostě užíval.

• 1.12.2008  19:28

Nejcitlivější z citlivých Spielbergů. Steven přes věškeré přípravy patrně prožíval zvláštní období, když točil A.I. Míra emocionální přepjatosti je párkrát spíše až překročena. Nicméně zrovna já jsem člověk, kterému toto rozhodně nevadí, pakliže se to propojí s přesvědčivým hereckým a vizuálním podáním. A to zde bylo splněno. Chladný svět zítřka omývaný bouřlivým oceánem emocí. Morální podtext je samozřejmě dán. Trefa.

• 1.12.2008  19:24
    Zrcadla (2008)

Rozhodně bych nevylučoval, že Aja v budoucnu natočí vyjímečný film. Talent na to má. V případě Zrcadel se tomu tak ještě nestalo. Námět rozhodně není vůbec špatný, naopak v sobě skrývá velký potenciál, zde ovšem žalostně nevyužitý. Pointa s ukrytým "démonem" v zrcadlech mi přišla spíše úsměvná, čekal jsem přeci jen něco více originálnějšího. Při projekci filmu jsem se ovšem vůbec nebál, což je chyba a i těch dobrých lekaček je pomálu. Občas se sice dostavila mírná husí kůže, ale to je málo.Velice dobrá atmosféra opuštěného obchodního domu, ale... To by nebyl Aja, aby nezařadil "standard" svého repertoáru a to sice krvavé gore scény, bohužel jednu (podřezání) zařadil hned na začátek, čímž pro mě začínal film, u kterého bych se měl spíše bát, zcela nevhodně. Jako klad bych viděl opět skvělou hudbu od Javiera Navaretteho a závěrečnou scénu, která je příjemná. Čili tentokrát za tři hvězdy s nadějí pro budoucnost....

• 1.12.2008  19:23
    Bestiář (2007)

Děsivý příklad toho co se dá označit za "megafilm". Během projekce jsem několikráte chtěl film jednoduše vypnout a ukončit tak trýznivý zážitek. Není to proto, že by trpělo mé ego, ale má duše. Ano, děkujeme za přehlídku stupidních dialogů, za hloupé postavy, snaha byla. Děkujeme, nikdy více !

• 1.12.2008  19:23

Neuvěřitelný film, jenž vás pohltí. Neuvěřitelná hudba, jenž vás pohltí. Nechte se pohltit! Když jsem šel kdysi na Faunův Labyrint do kina, netušil jsem, že si odnesu jeden z nejkrásnějších filmových zážitků ve svém životě. To, že jsem neměl žádná očekávání, tomu logicky napomohlo. Každá minuta tohoto filmu je jedinečná a je třeba jí bezezbytku prožít. Neskutečná křehkost ba dokonce etereálnost , je občas narušena naturalisticky brutálními scénami. Ale vše do sebe zapadá skvěle, vše je na svém místě jak má být. Originalita jde ruku v ruce s precizností. Nadpozemská hudba od Javiera Navaretteho příjemně kolaboruje s brilantním obrazem. Herecké výkony jsou nadstandardní a především Ivana Bauquero je naprosto k sežrání. Navíc velice příjemně mi zde zní španělština. Guillermo del Toro vytvořil dílo, které je jeden velký sen a vytvořil ho zcela podle své vlastní představivosti, což lze definitvně chápat jako největší plus. Film ke konci neztrácí dech a finále mě kupodivu velmi uspokojilo. Pro mě nejlepší film Del Tora !

• 1.12.2008  19:21
    Equilibrium (2002)

Nejvíce se mi na tom líbil především slušný nápad (byť vykradený) a dějový spád, který nenudí. Christian Bale jako vždy nadstandard. Ovšem, scény při kterých trochu zapochybujete, tu jsou v míře značné. Jakoby to vše bylo šito příliš horkou jehlou. Ale vem to čert. Dívá se na to skvěle, prostě se vypnete a jedete. Geniální scénky se štěnětem bernského salašníka, či co je to za medvídkovitou rasu. Musí se.

• 1.12.2008  19:19

Nolan udělal z Batmanovského fenoménu definitvně moderní záležitost se vším všudy. Po určitém smírném ladění Batman begins jsem přeci jen doufal v návaznost, ale dočkal jsem bohužel celkového uchopení, které nemohu a nebudu asi nikdy respektovat. Nolan prostě pojal Batmana zcela po svém a novodobě. Postavil hlavního hrdinu před zásadní dilemata a různé pohledy na dobro a zlo. Zůstaly vtipné hlášky (vděčná to věc), strhující tempo, výtečná gradace příběhu a audiovizuální perfekcionismus. Když si k tomu přičteme ještě nezapomenutelné Jokerovy kreace (na kterých to celé stojí ať už chcete nebo ne) a vůbec skvěle obsazené postavy, musí se stát pro většinu lidí Temný rytíř kultem. Ne však pro mne. Gotham city už není tím temným bizardním místem, které jsem miloval. Zůstalo jen jakési skleněné sterilní město plné mrakodrapů. Mému srdci bližší už navždy zůstane, přes nesporný Nolanův majstrštyk, jedině Burtonovské pojetí Batmana a jeho světa. Neříkám tím, že na Nolanovském pojetí je něco špatně, to vůbec ne. K mému srdci však mnohem více promluvil Burton a jeho prapůvodní, více komiksové podání.

• 1.12.2008  19:19

Dokonalý trik je moje filmová láska. A jak vlastně lze vůbec popsat lásku....? Dokonalý trik je film ve kterém jsem si prostě zamiloval všechno. Srdíčko zaplesá nad skvělými herci, počínaje mým oblíbencem Christianem Balem a Andy Serkisem konče, i Hugh Jackman podal naprosto skvělý výkon. Vnitřní napětí a slastné chvění jsem prožíval po každou vteřinu tohoto filmového skvostu, až do gradujícího finále. Mnoho bylo již řečeno, zbývá už jen uvidět. Uvidět a prožít, uvidět a klidně zemřít.

• 1.12.2008  19:17

Přesto, že v mých očích už "Burtonovy" Batmany už asi nikdy nikdo nepřekoná, přesto všechno mi přijde tato první Nolanova rána více nežli sympatická. Batmanův vzestup podal Nolan tak, že je opravdu uvěřitelný se vším všudy. A poté co se děj přesunuje trvale do Gothamu, jsem zůstal pořád spokojen s tímto novým podáním tohoto místa. Takový Arkham Asylum a celý ten ostrůvek má pořád slušný komiksový náboj jako hrom. Škoda, že toto všechno se naprosto vytratilo v následujícím Temném rytíři, uvolňujíc místo jiným věcem. Zde se to promísení tradičního a moderního pojetí ještě krásně kloubí. Hudební taktovky se úspěšně chopil Hans Zimmer a stvořil nadprůměrný počin, který to žene vpřed. Pokud by Nolan pokračoval v podobném duchu i dále, chrochtal bych si, ale bohužel se tomu tak nestalo.

1 5 8 12 13 14 15 následující >>