Páně

Páně

Martin Šulc

okres Beroun

• 8.2.2014  13:31

Po nadějném začátku se kadence dobrých vtipů snižuje až na úplné minimum, aby se uvolnilo místo pro bezbřehou nudu servírovanou na ploše zbytečně nafouknuté stopáže. Hloupý příběh, předvídatelnost v každé vteřině a opravdu vtipných momentů jako šafránu. Ve finále se pak překvapivě nedočkáme ničeho jiného nežli mělkého a vyčpělého morálního popichování. Ne, tohle pro mě není.

• 7.2.2014  06:33

Ani nevím jestli si mám spílat nebo se chválit za to, že jsem nikdy nejevil zájem o původní Shakespeareovu předlohu, pohříchu však tohle bylo i mé první filmové setkání s touto nesmrtelnou klasikou. Musím říct, že na podobné dílo zavánějící druhou ligou mě opravdu hodně překvapila technická, vizuální a hudební složka. Italské kulisy a exteriéry tomu skutečně svědčí a soundtrack je naprosto odpovídající podobnému druhu příběhu. S čím jsem byl spokojen méně, bylo doslova dřevorubecké prokousávání se veršovaným jazykem, který paradoxně místo aby atmosféru Shakespearovy klasiky vhodně doplnil, tak jí v mém vnímání mírně komplikuje svojí naivní banalitou. Co se odvyprávění celého příběhu týče, tak se v mých očích vzájemně vykrátí vyloženě povedené scény s těmi povedenými méně, nebo snad dokonce místy i vyloženě hloupými, aby mě však stěžejní osudová scéna přeci jen nakonec slušně zasáhla. Rezultuje z toho průměr až lehký nadprůměr, který svým stylem a celkovým pojetím osloví především dámskou část naší populace nepochybně.

• 2.2.2014  23:57
    Enderova hra (2013)

Knihu jsem nečetl takže přikročme rovnou k pragmatickému hodnocení filmu jako samostatnému celku. Za poněkud diskutabilní lze považovat určité násilné přešlapování mezi žánry a náměty (mnohdy i nestydaté vykrádání) nebo i nečtenáři předlohy rozeznatelné zjednodušenosti celého děje, kterému příliš nepomáhají ani obří oslí můstky a trochu zkratkovité vyjádření hlavní pointy, jenž na mě tím pádem nedopadla zcela plnou silou. Ovšem Enderova hra prostě beztak funguje a sledování to bylo poměrně zábavné. Je snad zbytečné zmiňovat výborný vizuál, ale zdůraznit rozhodně musím maximální respekt před Stevem Jablonskym, jehož soundtrack je (opět) neskutečně majestátně kulervoucí a povyšuje celý film o jeden řád. Herecké výkony adolescentů byly naprosto v pořádku, takže celkově kousek pod vrcholem.

• 31.1.2014  12:35

Ten děj byl teda pěkně spektakulární, rozuměj: opravdu velmi jednoduchý a přímočarý. Ale i takové někdy fungují. Nemohu říci, že bych byl nějak výrazně znechucen to ne, ale ani naopak. Rozhodně potěšila Saba Mubarak opět v roli Mouny Al Fathar.

• 28.1.2014  06:38

Ano tohle je Greengrass tak jak ho známe, autentický a syrový až do morku kostí. Prvních třicet minut si člověk vyloženě chrochtá blahem nad vizuální stránkou a obrazovou dynamikou, které výrazně dominují aniž by jakkoliv utrpěla narativní část. Přestože je opět k příběhovému materiálu přistoupeno s profesionalitou a chladnou elegancí, ve druhé polovině filmu se nevyhneme určitým scénám připomínajícím spíše vojenskou náborovku a demonstraci síly US Navy a strejdy Sama v plné parádě, byť v tomto případě ne tak křečovitě vtíravou. To mi tam trochu nevonělo a některé momenty mi přišly mírně rušivé. Ale čert to vem, protože celkový dojem z finále a vůbec celého filmu vše zachraňuje. Především řemeslný skvost, ale vůbec dohromady opět majstrštyk mistra Greengrasse.

• 24.1.2014  14:15

This is my rifle, this is my gun!

• 22.1.2014  21:48

Dvojka už šlape na pedál o poznání výrazněji s výhodou toho, že si berete i něco z předchozího dílu a více se ponoříte do celého příběhu. Chyby prvního dílu se samozřejmě opět opakují, ale tím jak všechno začíná nabírat na síle se i snáze odpouštějí. Romantická linie je sice přepjatá až k nevydržení, ale přesto mě docela zajímá jak to všechno bude pokračovat dál a to znamená, že svůj účel tento snímek bezezbytku splnil. Podařený mezičlánek.

• 22.1.2014  18:40
    Hunger Games (2012)

Šel jsem do toho bez velkých očekávání a to se nakonec ukázalo jako moje největší výhra. Režijně řekněme obstojně zvládnuté, velmi pěkné momenty střídají ty slabší čemuž tedy brutální stopáž příliš nepomáhá. Přesto mohu s čistým svědomím přiznat, že jsem se bavil a když pominu některé dialogové úlety a přepjatosti nebo naopak některé nedorazy, tak mi z toho leze průměr s nadějí. Jako jednoznačné plus jsem vnímal hudební složku s jedním překvapením v podobě fragmentu od skvělého Ólafura Arnaldse.

• 21.1.2014  16:03
    Rivalové (2013)

Lidé budou vždy tíhnout k silným tématickým předlohám které se skutečně staly a pokud se to ještě spojí s vášní pro automobilový sport jako v tomto případě, mohou dojít až na absolutní vrchol blaha. Pohříchu já jsem sám sebe nikdy nepovažoval za fanouška podobného druhu sportu a to mě mírně diskvalifikovalo z plného prožitku. Avšak nebrání mi to v plném uznání kvalit tohoto díla byť je jeho schématičnost a přímočarost někdy až trochu moc. Ovšem jiskra a souboj dvou rozličných nátur mezi hlavními protagonisty jsou podány naprosto excelentně a stejně tak jsou zvládnuty vrcholné momenty a scény tohoto filmu. Ryzí nadprůměr a dílo hodné vřelého doporučení. Pro fanoušky F1 povinnost.

• 20.1.2014  21:44

Isabel Coixet si dělá filmy po svém, velmi konstatně bez velkých uhýbání a dlužno dodat že to je škoda, protože si mě zatím žádným svým dílem zcela k sobě nepřipoutala. Jakkoliv jsou to kvalitní řemeslné práce, vesměs nakonec ve stěžejních momentech jen sklouznu po povrchu a mívám jakýsi pocit nenaplnění. Takový je i případ Tajemství slov, které nabízí bezpochyby podmětná témata jako jsou základní morálka člověka či jizvy minulosti. Přesto jsem však měl neurčitý pocit povrchnosti. Hladina místo hloubky, kůže místo masa a kostí. Ačkoliv je sofistikovaná nekrása Sarah Polley chvílemi dosti zábavná, nemohu opět přispěchat s plným hodnocením a to ani ve snímku, který je vlastně tématicky laděn do mé srdeční noty.

• 14.1.2014  00:20
    Riddick (2013)

Pro Riddickovskou notu mám jakýsi druh slabosti, byť by byla v mnohých ohledech lehce strhatelná. Ale zkrátka někdy to tak je a zjevné faily se přehlédnou snadněji než jinde. I přes poměrně překvapivě nataženou stopáž mi tenhle násilnický minimál opět ubíhal jedna radost. A odvarová scénka s bedýnkou na hlavu legendární, zasmál jsem se dosytosti.

• 13.1.2014  06:47
    Ve stínu (2012)

Pro hodnocení tohoto díla jsou zde dva možné náhledy. V rámci české tvorby se nepochybně jedná o silně nadprůměrné dílo, které boduje hlavně atmosférou a vkusným audiovizuálem postrádajícím sterilitu a demenci jiných českých výtvorů. Kladně vnímám i pokusy diváka zaujmout a připoutat si ho k sobě chytlavými maličkostmi (lámání cigaret). V kontextu celoevropské, potažmo celosvětové filmařiny Ve Stínu však zmírá na křeč ve stěžejních scénách a v momentech lámání chleba, kdy je dílem neúplným, zkratkovitým a jakoby až příliš minimalistickým. Pominu-li poměrně jednoduchou příběhovou pointu prostou jakéhokoliv překvapení, tak i bez toho se dalo vytřískat z podobného námětu mnohem více emocí a kulervoucích témat k zamyšlení. Potenciálu na to bylo hafo. Škoda toho, ale spokojen jsem nakonec víc byl než nebyl.

• 8.1.2014  12:22

Co si budem povídat, tenhle film spadá dokonale do ranku příjemných překvapení když nic nečekáte. Byť bych si v mnoha směrech dovedl představit mnohem propracovanější příběhové momenty či pointy a trochu lépe napsané dialogy, tak přesto uznávám, že nepochybné kvality Hamilton má. V práci s hudbou a obrazem si vede často velice dobře. S lepším scénářem a větším důrazem na emotivní momenty snímku mohla tohle být absolutní bomba, ale opět nám z toho vylézá jen slušivý nadprůměr se vkusným buketem. Popravdě, nelituji ani minuty strávené s tímto dílem.

• 27.12.2013  15:03
    Wallander (TV seriál) (2008)

Není většího potěšení než sledovat jak stárnoucí a unavený detektiv čelí denně světu, kterému už nerozumí a nechápe ho a to za asistence hutné atmosféry zadumaného Švédska i jakési nedefinovatelné pomalosti. Rozervaný navenek i uvnitř, v pracovním životě i osobním - Wallander coby synonymum smutného obrazu dnešní společnosti. Herecky je to, na seriál, na opravdu luxusní úrovni, Kenneth Branagh vdechnul svému Wallanderovi neskutečný rozměr. Geniální.

• 17.12.2013  16:13
    Gravitace (2013)

Monumentální vítězství audiovizuálního umění, které odpírá dechu i tlukotu srdce. A bodejť by ne když opět spojili své síly Cuarón a Lubezki, tito dva společně rozhodně zrají k dokonalosti sobě vlastní. Bezezbytku naplňující a pohlcující jízda, ve které je všechno podáno tak přímočarým odzbrojujícím způsobem, že se to během projekce co do celkového pohlcení osobnosti diváka zařazuje po bok jen mála snímků filmové historie. Gravitace je mistrovské dílo a jako takové zkrátka musí rezonovat ve vašich myšlenkách po dlouhý čas, nemůže to být a nebude to jinak. Je zbytečné zanechávat další ultimátní škatulkování. Tohle prožijte.

• 15.12.2013  21:26

Ať je to jak chce, od druhého Hobita pravděpodobně odejdete s pocitem že lépe odsýpá a jeho struktura dostala konečně poněkud konkrétnějších tvarů. Přestože Jackson na vás doslova cáká hektolitry pixelů a digitálního guláše, tak je naštěstí dalek jakékoliv sterilitě a tím pádem jeho příběh i přes ultrapekelnou stopáž zkrátka baví. Když už jsem hledal nějaké ty chybičky či rušivé momenty, tak jsem je nakonec s pokrčenými rameny a povzdechem typu "já to vlastně chápu" musel shodit ze stolu. Nebuďme zbytečně nostalgičtí či zatrpklí a přiznejme si, že spokojenost s druhým Hobitem je prostě na místě.

• 4.12.2013  15:00
    Argo (2012)

Trochu nechápu ty výbuchy nadšení a výkřiky obdivu. Možná jsme si u USA produkce až příliš zvykli že je nám jejich fatální patriotismus a hrdost servírována často poněkud hloupěji, ovšem Argo v tomto je a není jiné. Tohle je jedna velká (byť konečně trochu inteligentněji natočená, to přiznávám) oslava velké ameriky jako politického velikána a jejího všemocného Hollywoodu což mi není dvakrát po chuti. A pár odlehčených momentů mě opravdu neobměkčí. První polovinu filmu má herecky paralytický a režijně unylý Affleck dost problém k sobě vůbec diváka nějak připoutat a děj je poměrně nudný, ale druhá půlka to trochu vylepšuje neboť je lepší a svižnější. Na konci zase malinko patos vykoukne, ale přecijen v rámci Affleckovství ne tolik jako jinde. (zhlédnuto extented cut)

• 29.11.2013  15:25
    Patrola (2012)

Obsah naprosto v pořádku byť jisté předvídatelnosti i naivitě se neubrání. Forma malinko kulhá v uvěřitelnosti, ale vše je v odpustitelné míře. Co se technického zpracování týče tak jsem sice prvních deset minut moc nevěřil, ale nakonec mě tahle jízda celkem pohltila. Vskutku poctivá policejní i sociální sonda, přestože v koutku duše někde zahryže červíček. Co se týká policejních filmů poslední doby je tohle ale opravdu syrový nadprůměr. I emoce byly.

• 29.11.2013  06:45
    Zmizení (2013)

Neskutečné řemeslo tenhle snímek. Tak inteligentně natočenou a zároveň pochmurnou a znepokojivou věc si prostě musíte užít. Tomuhle dílu snad nechybí vůbec nic, skvělé herecké výkony jsou podpořeny podmanivou hudbou (skvostný Jóhann Jóhannsson!) i naléhavou atmosférou a nebývalým dramatickým vkusem. Opravdu málokdy se mi stane, že i finále které bych za jiných okolností asi nekvitoval mě donutilo jen uznale pokývat hlavou. Opojná a napínavá jízda jak má být, jejíž asi největší devizou je dle mého skromného názoru její opravdu výsostná atmosféra, která maximalizuje vžití se do filmu a zároveň nijak neškodí uvěřitelnosti. Je třeba se v tom porochnit!

• 24.11.2013  06:27

Jejda to tu máme zase promrhaného potenciálu, to je škody. A přitom toho příběh i kniha Lindy Lovelace nabízí mnoho mrazivého a i mnoho jiného k zamyšlení. Jenže filmové zpracování opět dojelo na určitou zkratkovitost a vyložené promrhání onoho potenciálu skrývajícího se v nepochybně smutné etapě života jednoho člověka. Kdyby byl soukromý horor Lindy Lovelace tak filmově dotažený jako je nedopečený, byla by to bomba, jenže takhle je to jen průměr.

• 24.11.2013  06:25
    Dredd (2012)

Rozhodně příjemné překvapení neboť má očekávání nebyla valná. Nakonec jsem si ale tuhle svým způsobem minimalistickou jízdu užil. A hlavním důvodem onoho pozitivního pocitu byla ta skutečnost, že jsem ani chvíli necítil nic nepatřičného a byl uspokojen pocitem že Dredd si na nic nehraje, že je to jen syrová jízda s prakticky nulovým dějem ve velmi chytlavém hávu. Ta Urbanova asketická a věčně do obráceného U protažená ústa mi budou hrát ještě dlouho.

• 24.11.2013  06:24
    Pot a krev (2013)

Takhle prdel nakopávající psinu jsem si naposled užil snad jen u Po přečtení spalte od mistrů Coenů. Michael moc dobře věděl proč sáhnul zrovna po tomle materiálu a vůbec bych ho neobviňoval z nějaké lacinosti. Ostatně tolik opravdu nečekané reflexe bych od Baye ani nečekal, ale překvapil mě velmi příjemně kluk jeden ušatá. Tenhle příběh je opravdu ultrazábavnou recesistickou pokladnicí reflektující především USA styl života a i obyvatele onoho soustátí, což je tedy nebetyčná laskomina.

• 15.11.2013  06:38
    Elysium (2013)

Elysium svou hloupostí spolehlivě drtí vše co mu stojí v cestě. Chvílemi při jeho sledování jsem měl pocit, že toto vzniklo jen za účelem ukázat pár dobrých odvarů a sem tam i nějakou tu zbraňovou fantasii, protože příběh či nějaká hlubší motivace i propracovanost postav jsou brutálním způsobem redukovány na pár ubohých a primitivních oslích můstků. Chvílemi jsem se až hořce smál jaké směšné nesmysly dokáže USA filmový průmysl vychrlit ruku v ruce s celkem pěkným vizuálem, ze kterého jsou cítit pekelné prašule. Vše graduje koncem, který musel očekávat každý, kdo nemá IQ zmražené makrely, už od první třetiny filmu. Koncem, při němž jsem cítil především trpkost.

• 9.11.2013  06:35

Jejda to jsem si zas jednou jaksepatří chrochtnul u této oldschoolové scifárny. Dejte pár lidí do stísněného modulu, vyšlete je tam kam se ještě nikdo nevydal a je o zábavu postaráno. Přesně tohle mi sedlo tedy do noty báječně, včetně onoho polodokumentárního mnohokamerového snímání a minimalistického zpracování. Atmosféra je budována výtečně a chvílemi jsem opravdu skoro nedýchal, tohle se prostě musí prožít. Možná je někde ve mně maličká duše astronauta a přiznávám se že o jasných letních nocích rád pozoruji onen vesmír co nás obklopuje a přemýšlím o tom co tam na nás jednou čeká. Skvost.

• 9.11.2013  06:29

Odpočinkové béčko které si na nic nehraje což je znát už z obsazení a ani rozpočet evidentně nebyl nijak nabušený. Dalo se na to dívat i když chvílemi jsem se tedy musel smát jak to mixuje nesourodé žánry hlava nehlava, ale nemohu říct že bych byl úplně znechucen. Dokonce to chvílemi oplývá i sem tam nějakou tou přidanou hodnotou v podobě psychických výletů hlavního hrdiny či poměrně příjemně otevřeného a dá se říct i smutného konce. Takže na tři se vyšvihnu bez problémů.

• 6.11.2013  13:48
    Hořící keř (TV film) (2013)

Ejhle a one to jde a ne že ne. Opravdu poutavé zpracování citlivého tématu s perfektně trefenou atmosférou doby a vkusnou zkličující hudbou. Není pochyb o tom, že díky paní Holland byly konečně použity postupy které film z českého prostředí dostávají trochu výš. Řekněme alespoň průměrná evropská filmařina, kterou řekl bych obrovským způsobem povyšuje hlavně její námět a naléhavost materiálu do solidního nadprůměru. Chyběly mi v některých momentech přecijen silnější scény, ale i tak si národ český a slovenský donedávna o nějakém takovém zpracování tohoto tématu mohl nechat jen zdát. Takováto díla jsou potřeba.

• 2.11.2013  19:11
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

Breaking Bad není láskou na jednu noc, ale ta citová investice, kterou si v prvních sezónách trpělivě vypěstujete se vám v pozdějších sériích tisícenásobně vrátí. Je bez jakýchkoliv debat, že Breaking Bad netrpí nemocí svých mnohých seriálových souputníků a jeho kvalita v průběhu neustále graduje k perfektnímu finále. Kola osudu se sice zpočátku roztáčejí pomalu, ale za ten ultimátní fičák v závěru to přátelé tedy stojí. Musím s potěšením konstatovat, že času stráveného s tímto seriálem nelze litovat. YO BITCH!

• 28.10.2013  23:28
    Muž z oceli (2013)

Málokdy jsem se v průběhu sledování nějakého blockbusteru cítil tak vnitřně rozdvojený. Načinčaný sled tu slabých, tu kulervoucích scén, jenž by potřeboval narativní provázanost jako prase drbání, neboť jeho zkratkovitost je i přes celkovou stopáž do očí bijící. Když pominu jak vychcaný je to mix všech blockbusterovských klišé posledních patnácti let šmrncnutý ujetou a chvílemi až onanistickou destrukcí všeho, zbyde mi jen poměrně prázdná schránka od něčeho co mohlo být naplněno až po okraj kvalitním emotivním zážitkem a že náznaky tam v první půli byly. Zack Snyder ovšem tentokrát tu svojí osobitost poněkud utopil v ambicích být tak jiný a zároveň mít tam prostě všechno.

• 20.10.2013  23:34

Teprve při sledování The Conjuring coby úspěšného žánrového díla dneška si člověk uvědomí nakolik je horor dnes absolutně vyčerpaným, schematizací trpícím kolovrátkovým klišé. Ani v The Conjuring vás nečeká byť jediná milisekunda něčeho co zde nebylo již stokrát předtím. Reáliemi počínaje, předvítelností děje a provařenými charaktery konče. Nevím, možná i proto je ale nakonec úspěch zaručen, neboť minimálně husí kůže se dostaví. Hororový divák vzorce zkrátka chce.

• 17.10.2013  19:21

Možná jsem podobnými věcmi poslední dobou překrmen. O co je to megalomanštější, o to je to předvídatelnější a hloupější včetně naprosto provařených klišé nejhrubšího zrna. Pro mě obrovské zklamání neboť del Toro tomu nedal vůbec žádnou přidanou hodnotu, kterou jsem já od režiséra jeho kvalit očekával. Může to být stokrát vizuálně a designově vybroušené do poslední milisekundy, ale ani náznak nějaké duše bohužel. Prostě čistokrevná zábava, ze kterou ale můžu jít k jiným a třeba se dočkám i něčeho navíc. Se slzou v oku vzpomínám na Faunův Labyrint, film který byl opravdu filmem. Pacific Rim je totiž jen pořádně nakynulý efekt tématicky nehodný del Tora, tak doufám že to byl jeho poslední omyl.