PhillM.

PhillM.

Michal Marek

okres Prostějov
Nebe nad přístavem mělo barvu televize naladěné na mrtvý kanál.

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 23.10.2020  20:22

Naprosto pohodový dokument, který nabízí uzounký vhled do působení Barranda u nás. Velmi dobře zpracovaný, s příjemnými, erudovanými a zapálenými průvodci. P. S. Rád jsem si připomenul historky o Nerudově matce, který byla Barrandovou hospodyní a která mu měla tendenci "ty šutry" vyhazovat. Poprvé jsem je slyšel vyprávět dr. Slavotínka na přednáškách české literatury někdy na začátku tisíciletí.

• 23.10.2020  20:12

Mladý Žid, který se chce vyspat se všemi Němkami, aby se pomstil Hitlerovi. Mladý Žid, který rozdává Němcům pod Braniborskou branou árijská vejce. Mladý Žid, který si na sebe bere nacistickou uniformu a prochází se dnešním Německem. ("To nemůžeš! Ale já jsem Žid. Aha, tak to můžeš.") Mladý Žid, který si v dětství hrával na vyhrazovací tábor. Vlastně je docela škoda, že tyto scény z dokumentu tak očividně trčí, že zřejmě ve vzpomínce zahluší ostatní zajímavé postřehy a myšlenky, které obsahuje. Útěk mladé Izraelky od manžela z ultraortodoxního prostředí. Vystavování mladého Žida ve vitríně v galerii a diskuse s ním o holokaustu. A mnoho dalších. Viděno v rámci Dnů židovské kultury Olomouc 2020 (online).

• 20.10.2020  08:23

[AFO Olomouc 2020] Marně přemýšlím, pro koho tento dokument vznikl. Pro žáky základní školy je dost nudný a pro ostatní obsahuje jen shrnutí dávno známých faktů. OK, je možné, že při průletem TV stanicemi to někoho náhodou zaujme a na chvilku zůstane. Název, který odkazuje na Hawkingův popularizační opus magnum, je ovšem zcela mimo.

• 19.10.2020  18:10

[AFO Olomouc 2020] Vcelku povedený dokument, jehož nevětším kladem je přítomnost filmařů na místě a hodně zajímavý vhled do života i názorů lidí, většinou vědců, kteří na Antarktidě působí. Neméně zajímavý dokument by se jistě dal natočit o české Mendelově polární stanici.

• 19.10.2020  09:14

Spíš takové houbové problesknutí do světa houbového nadšence, který správně uznává, že část Evropy (především západ) je hobofobní a část houbofilní (především východ). Viděno v rámci festivalu AFO 2020 (online).

• 18.10.2020  20:45
    Dvojí tvář spartakiád (TV film) (2019)

Příjmné překvapení, snad možná proto, že 98% fimu tvoří nekomentované záběry z archivu, velmi šikovně a koukatelně sestříhané. Prostě to není nuda, což se zdá skoro neuvěřitelné. Zbývající 2 procenta mimózních komentářů (např. "dalším příkladem selhání tehdejšího zřízení bylo i to, že nevyšel pokus o zavedení zdravé výživy pro cvičence, kteří se dožadovali pokrmů jako byl hovězí guláš, nebo vepřové se zelím") se dala vydržet. Viděno online v rámci Academia Film Olomouc 2020.

• 19.5.2020  09:45
    Shoda (2014)

Pokud máte rádi Patricka Stewarta a/nebo "divadlo na plátně" (zde tedy typickou divadelní konverzačku, ovšem s výtečnými herci), není o čem spekulovat, není nad čím váhat. Je to emotivní, ale možná jak pro koho. Jste syn s komplikovaným vztahem k otci? Tak to s Váma mávne. Ale jinak... možná Vám to přijde ukecané a nezajímavé. Nevím. Mně to přišlo skvěle napsané (dialogy) i zahrané. A navíc: Je to prostě tak, že "Sir Stewart makes everything better".

• 13.5.2020  01:19

Já vím, že je to taková plochá moralitka s bídně na- i pro-kreslenými postavami, že je to takové do očí bijící, hlavně ten konec. Nu ale což? MM a SL v jednom filmu prostě táhnout tento snímek do filmové historie mezi legendy. Co naplat?

• 8.5.2020  15:51
    Antony & Cleopatra (divadelní záznam) (2018)

Brilantní tříhodinové divadlo (188 minut), které táhne Ralph Fiennes, za ním klopýtá Okonedo, která se skutečně snaží a hlavně na konci se z ní doslova lije pot. Je to ale ta Kleopatra, která strhla dva vládce světa z trůnu a zastavila se až před třetím? Ponechám na každém. A Tunji Kasim jako Caesar? Tak je to bohužel ještě slabší, ale jako celek to, uznám, působí opravdu dobře. Viděno v rámci projektu National Theatre at Home.

• 7.5.2020  17:02
    Slídil (2007)

Den před tímto jsem si dal pětihvězdičkový originál z roku 1972 (přesněji adaptaci divadelní hry z roku 1970). A snad i proto mě teď láká říct jen bonmot "Tento film má zpomalení ze sta na nulu za 86 minut." Těšil jsem se, co s tím můj oblíbenec Branagh udělá. Caine zklamat nemohl, nobelista Pinter snad taky ne, na Lawa jsem byl zvědav. Zkráceno o třetinu? Obočí nahoře, nuže ale dobrá, pojďme na to, dejme tomu šanci. Tak ne. Jediný, kdo nakonec nezklamal byl Michael Caine. Vše ostatní by byla průměrná konverzačka, kdyby ovšem neexistoval původní film.

• 6.5.2020  01:10
    Slídil (1972)

Brilantní divadlo pro dva herce... s dvěma brilantními herci. Divadelní lahůdka dovedně převedená na stříbrné plátno.Dvě hodiny učiněné radosti z herectví.

• 4.5.2020  19:44
    Jamamba (TV film) (1985)

"Uvidíš každého takového, jaký doopravdy je." No tak to potěš. Já vlastně ani pořádně nechápu, jak jsme mohly my děti, jejichž prvních deset let života se přesně překrývalo s léty osmdesátými, přežít v relativní psychické pohodě. Komentáře se tu hemží vzpomínkami na tuto studiovou pohádku jako na ultimátní dětský horor. Já to mám taky tak. A což teprve když přišel čaroděj Mrakomor, vládce všeho nečasu! Ale to už je zase jiná pohádka.

• 3.5.2020  23:22
    Security (2017)

Překvapení. Tvůrci sice film poslepovali ze všemožných žánrových klišé, ale bavil jsem se. Někdy je potřeba vypnout mozek. A jak tady čtu, nebyl jsem jediný, kdo si při sledování vybavil crossover mezi Sám doma a Die Hard.

• 3.5.2020  01:04
    (1998)

No vida že jde natočit zajímavý film, i když je černobílý, odehrává se na pětníku a zhruba tolik i stojí. Stačí zajímavý námět, trošku dobrý scénář a umět to. Tady to tedy pro pana Aronofskyho začalo. Taková ta vizuální intenzita i v budoucnu gradující spolupráce s Clintem Mansellem, vše teprve v náznaku, v Rekviemu to vše dostává větší grády. Ale tato sci-fi hříčka mě prostě bavila, snad mj. i proto, že mi trochu připomněla povídku A. C. Clarka Devět miliard božích jmen.

• 28.4.2020  00:49

A já jsem si říkal, tak tohle mají dobře rozjetý, jen to nezkazit koncem. Tohle je dobrá mysteriózní jízda, místy docela napínavá. Ale... zkazí si to tím koncem :-)

• 27.4.2020  00:38

Strýček Váňa přímo od zdroje a že se povedl! O dramatickém textu netřeba vršit superlativy, ale film je zdařilý i po stránce vizuální a zvukové (to u jen tak nějakého filmu nenapíšu, ani to člověka nenapadne, zde však ano). Prostě skvělé.

• 27.4.2020  00:22
    Orlie pierko (1971)

Skvělé pokračování nezdolné Měděné věže. Podtatranská bromance, Butch a Sundance z Tater. Oproti prvnímu filmu méně lyrické, ale o to vtipnější. V hlavní roli opět (pod)tatranské exteriéry a ústřední trojici dotvářející Vlado Müller, který se snaží dělat vše proto, aby jednoho rána nenašel před barákem autobus. P. S. Ina byla ještě pískle, ale už tehdy provokovala. "Masírujete i ženy? Kdo zaplatí, toho masírujem." Na tenhle film se měl pořádně podívat Blažej, aby věděl, do čeho jde.

• 27.4.2020  00:15

Režijní debut pana Clooneyho, jenž si do filmu nacpal snad všechny své kamarády, kteří mu zvedli telefon. No a nakonec - proč ne? Ocením i scény zpoza železné opony (Východní Berlín), ve kterých si dali tvůrci tu práci a umístili do nich skutečně existující dobová auta. To se zase tak často nevidí.

• 26.4.2020  20:55
    Naboso (2005)

Á, to je taková ta německá komedie. Jak holku psychopatická matka drží 19 let zamčenou doma, pak zažije hrůzné trauma z její smrti, tak si mlčí v německé psychiatrické léčebně, kde ji terorizuje a léky láduje neempatická doktorka, takže se pokusí pověsit se na trubce na hajzlíku. No, jak říkám, taková ta klasická německá komedie. V Americe za to dostal Miloš Oskara, říkáte si? No, ani ne. Tohle je ko-me-di-e. Ale vážně, zasmál jsem se, v některých scénách až odvracel zrak, bylo to vtipně napsané a megalomansky pojaté (prostě dějově dost přehnané). Takže je možno přimhouřit oko nad dějovými pomatenostmi s důvěryhodností slibů o spasení ve Strážné věži. Takže: bylo to místy fakt vtipné, Wokalek si dobře zahrála, jedná se tedy o jednoho z mála zástupců žánru "romantické komedie", které jsem byl schopen dokoukat.

• 26.4.2020  17:44

Takže Pikoš ☑, stará anglická legenda ☑, točeno Brity (nikoli Američany) ☑. To vše sedí a stačilo to, abych se ke shlédnutí filmu odhodlal, aniž bych tušil cokoli dalšího. Že je to film pro mladší náctileté bylo první mírné rozčarování, ale to byl problém můj, nikoli tvůrců. Takže co? Druhé Goonies? No, proč ne. A těšil jsem se ještě víc. Pak nastalo čekání na Picarda (ech, tak s úctou k tomuto shakespearovskému herci to opravím), Sira Picarda, ale ten nikde. Aha, on bude asi dělat jen ten voiceover, říkal jsem si zklamaně. Jeho mladší alter ego (hraje ho Angus Imrie) sice roli pojímá spíš jako šíleného Doktora, nebo naspeedováného Dirka Gentlyho, ale budiž. Pak se ale v jednom krásném kouzlu objeví Sir Patrick Stewart a začne to šlapat. Do konce filmu se mi nepodařilo zjistit princip, na základě kterého je v tu danou chvíli Merlin v mladším vydání a kdy je stařec. Krom toho, že produkce měla na mistra omezený rozpočet, samozřejmě. All in all, jak říkají za kanálem, tohle bylo dost fajn, i z hlediska vizuálu a s přivřením oka i scénáře. I když souhlasím s jinými komentujícími, že to mohlo být klidně kapánek kratší. A ano, některé nápady (ruka Lady of the Lake vytrčená z vany) zůstanou jistě v dětském mozku vpáleny podobně, jako legendární scény z Goonies.

• 23.4.2020  03:26
    Hlídač (1970)

Jednoduché až primitivní přetavení poloblba na ultrahajzla. Kurdlinky, fáborky, sny a pičičandy s majákem, mlácením psa a pitomým smíchem jsou všechny navíc. Film jako by připomínal začátky filmu vůbec, kdy bylo vše naprosto návodné a ještě k tomu běžely obrovské titulky. "Ach, nevěřím ti, zlořečená matko, žena mi je věrná." "Copak bych ti lhala? (dramatická hudba)" Zde tedy bez titulků, ale jako by tam byly. Neběží o žádné podobenství, žádné jinotaje, je to jen jednoduchý příběh s rozměry anekdoty. Neříkám, že je to vyloženě špatné, to rozhodně ne, groteskno je skvěle udělané a baví, ale na víc než na průměr to prostě nestačí.

• 23.4.2020  02:36

No tak to je tedy drzost. Vždyť i sám mistr Doyle prohlásil, že Watsona psal tak, aby byl trochu blbý. A zde? Nu, po pár minutách jsem se tedy rozčiloval, ale pak se mi na schodech na Baker Street 221B smekla noha a já jsem za chechotu padal až dolů, k nevyhnutelnému konci. Skutečně vtipná komedie a pro fanoušky nejslavnějšího detektiva v dějinách povinnost. P. S: Lake District exteriéry a hlavně to obsazení to neskutečně povyšují.

• 21.4.2020  04:21
    Simone (2002)

Trochu zvláštní a ještě poměrně krotká satira s překvapivým obsazením. Vlastně pro mě celkově překvapivý film, ani ne tak svým scénářem, ale vůbec svou existencí.

• 21.4.2020  03:59

A je to vůbec komedie? Pamatuju si, jak nám děj toho románu popisovala češtinářka na střední. Utkvěl mi její výsměch "maloměšťáctví" a slova o buřtuláši, který mladá milenka předkládá na šmajchlchatičce do naprostého zblbnutí. Tehdy jsem se dozvěděl, co je to to pokrytectví. A že kritice maloměšťáctví se nejraději věnují zase měloměšťáci. Hynku Bočanovi se podařilo natočit film podle Páralovy předlohy dobře a zábavně. Scéna v čínské restauraci je (i díky fórku s přítomností Menzela, Bohdalové a Neckáře) nezapomenutelná, stejně jako pracovní morálka na stavbě domku. Ale... je to ještě vůbec komedie?

• 21.4.2020  03:48

Mistru Haasovi dali v Americe filmový materiál na 78 minut, z Koptova psychologického románu o traumatu z války mu škrtli tu válku a místo ní tam lupli štěně. No, zpočátku to vypadalo na ohromný průšvih, jak se podaří udělat z psychologického románu komedii? A co je to vůbec za nápad? Pak to ale začně svištět, hlavně díky Haasovi. Třiadvacetiletá Michaels je zde stejně krásná jako odpudivá, jednorozměrnou postavu se jí zahrát podaří docela obstojně. A vzhledem k mikroskopické stopáži je to ukoukatelné a docela příjemné. Až na to štěně, které tam někdo připsal po lahvi nějakého pančovaného chlastu. V jednu chvíli je na plátně pokus o vraždu a v dalším střihu se HH mazlí s psíkem. No...

• 16.4.2020  11:44
    Hovory s TGM (2018)

No vida. Vida, jak jde natočit film s Čapkem, bez filtrů a flitrů, bez žvanivosti a zkratkovité nesmyslnosti, bez laciné touhy po senzaci, snahy šokovat a primitivně "odbožšťovat". Mluvím tedy o filmu Člověk proti zkáze (1989), škoda, že apoň trochu takový není i tento film.

• 16.4.2020  11:41

No vida. Vida, jak jde natočit film s Čapkem, bez filtrů a flitrů, bez žvanivosti a zkratkovité nesmyslnosti, bez laciné touhy po senzaci. Hovory s Čapkem, škoda, že takové nebyly předloňské Hovory s TGM.

• 15.4.2020  00:00

Filmařsky skvělá záležitost. Kamera, scénář, herecky brilantní (jen s Liškovými smyčci mám od dětství problém, prostě se mi to nelíbí, ale to je problém můj, ne toho filmu). Brilantní Prachař, samozřejmě Kačer, bohužel tak trochu ochotnicky deklamující Fašung v hlavní roli. Jinak ale paráda. Včetně exteriérů. Prostě filmařská lahoda.

• 12.4.2020  23:29

O půl hvězdy lepší než Pelíšky. A taky o kus nadrženější a živelnější, inu Balkán. Člověk se opravdu nemůže zbavit dojmu, že mnohé z tohoto filmu už viděl, právě v Hřebejkově megahitu. Aj, ty zlý Paskaljeviči ve stroji času!

• 11.4.2020  23:47

Co k tomu říct? William uměl, Akira uměl... Vyprávění tohoto prastarého příběhu si pan režisér užil, náramně užil. Je to vizuální lahoda i po všech těch letech, ano, i v černobílé (nebo právě v ní) vyniká toto ztvárnění birnamského lesa (vlastně Pavučinového) nad všechny ostatní a některé záběry připomínají Sudkovo Mionší. Prostě lahoda. P. S. Velice odpudivá Lady Macbeth. Jakože fest.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15