Obchod se strachem (2024) (TV film) odpad!

Tak za tohle svinstvo by se měla ČT omluvit. Odpad!

M*A*S*H (1970)

Nejdříve jsem zhlédl seriál, až dlouho poté film. Seriál byl spíše komediální. Proto mne překvapilo, nakolik je jeho předloha temnou záležitostí. Od té doby se mě seriál zprotivil. 85%

D'autres mondes (2004)

Jan Kounen a jeho setkání s Ayahuascou, zprostředkované indiány kmene Shipibo, někdy kolem roku 1999 a později. Tyto prožitky jej vedly k rozhovorům s dalšími lidmi, kteří se pokušejí pochopit fungování našeho vědomí, a to, čím vlastně jsme (m.j. i se Stanislavem Grofem). Velmi zajímavé náhledy do duchovního života místních obyvatel, rozhovory ze šamany, vysvětlení dané problematiky z jejich zkušeností. Pod dojmy svých prožitků později natočil film Blueberry - v některých edicích byl tento dokument k Blueberry přiložen.

Špatnej polda (2009)

Velké zklamání. Cage neustále přehrává, Herzoga vůbec nepoznávám. Nelze vůbec srovnat s jeho starší filmografií. Opiáty míchány se stimulanty-nevěrohodné. Násilný happy end, opět nevěrohodně vyvážen další honbou za drogou.

Blueberry (2004)

"Vítej v jiném světě." Těmito slovy šamana Runiho končí film a já jimi své hodnocení začnu. Musím dát plných 5 ne za film jako takový, ale za informace, které znalému jedinci dokáže zprostředkovat. Jak ze stránky psychedelické - vizuální ztvárnění jiné stránky reality nemá a troufnu si předpovědět, že dlouho nebude mít obdoby. Tyto zážitky je totiž těžké uchopit a uchovat v paměti, proto je fantastický výkon být schopen tyto prožitky předat dále . Tak i ze stránky psychologické (pokud má vůbec smysl tyto stránky oddělovat) - celým filmem se vine skutečnost konfrontace z vlastním stínem (C.G.Jung) - ukončená katarzí a uzdravením. Není od věci zmínit Kounenův dokument Other Worlds - jeho cestu za indiánskými šamany a léčiteli. Pokud se nemýlím, některé zpěvy jsou z dokumentu jsou identické s těmi filmovými. A ještě jedna věc - stále mám dojem, že si z nás rejža trošku vystřelil, protože padoušská postava, ztvárněná Michaelem Madsenem, má v podstatě mnoho sympatických rysů. Jako by bylo její padoušství jen uměle naroubováno pro potřeby filmu. Takže ještě na závěr - pro nezasvěcené bude film představovat jen obskurní a chaotický western(časový nesoulad dosažení jeskyně s koněm a bez koně), pro lidi, kteří kráčí po stezkách poznání, bude tento film klenotem pro jeho skutečnou informaci, a zároveň na povrch může vyplavat jeho dějová konzistence a srozumitelnost. Děkuji Ti, Jane Kounene - z mého hlediska jsi dokázal nemožné. P.S.: Rozhovor s J.Kounenem o natáčení filmu zde: http://www.femalefirst.co.uk/entertainment/Blueberry-106.html