WinnJets

WinnJets

Jiří Látal

Česko

19 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Statečné srdce (1995)

  I přes některé historické nesrovnalosti (u hollywoodských filmů je to bohužel téměř pravidlem) je pro mě osobně tenhle film číslo jedna. Mám pro tyhle "historické" filmy jistou slabost a tady navíc Mel předvedl na obou frontách (za kamerou i na place) naprosto famozní výkon. Nadchlo mě zde snad téměř vše co mohlo, počínaje úchvatnou přírodou, krásnou syrovou dobovostí, vynikajícím zpracováním bitvev i skvělou výpravou. Navíc ta nezlomná vůle, statečnost a oddanost,na kterou je zde kladen obrovský důraz, člověka opravdu cvhytí u srdce. Prostě parádní zážitek a jediné mínus, které si zde dovolím napsat, je český dabing, který v určitých pasážích neskutečným způsobem ubírá na věrohodnosti.

 • poster

  Krakonoš a lyžníci (1980)

  Neskutečně pohodový film, který každou zimu shlédnu několikrát a nikdy mne neomrzí. Nádherné zpracování tehdejšího života v horách (i když samozřejmě malinko zidealizované), plné sněhu, dětských radovánek, krásných dobových dřevěnek a kouzelné zimní atmosvéry. Ta na člověka prakticky po celý film neustále dýchá a vtahuje jej do děje. Když člověk vidí zdejší školu, tak by do ní nejraději hned začal chodit, to samé platí se zdejší hospodou ve které se schází prakticky celá vesnice od pašeráků až po finance (celníky) a nedat si v ní tehdejší točené, nepasterizované pivečko by byl opravdu hřích. No prostě všechny interiéry (sklářká dílna, hospoda, škola či třeba tkalcovské domky) jsou zde naprosto dokonalé. To vše je doplněno úžasnou hudbou pana Hapky i skvělými výkony všech herců včetně těch dětských. Prostě jedním slovem - PARÁDA, PARÁDA, PARÁDA...:)

 • poster

  Ohněm a mečem (1999)

  Kampak se hrabou Hollywoodské historické velkofilmy na tenhle román Henrika Sinkiewicze, jehož převod na plátno se Jerzymu Hoffmanovi opravdu povedl. Rozpočtově se sice poláci rovnat nemohou, ovšem kostýmy, výprava, komparz, bitvy, vesnice, hradiště i hrady to vše je i přes onen fin. hadicap naprosto vynikající a navíc ta touha ukázat světu kdo, že to byli naši předci, jejihž krev koluje i v současných generacích poláků, dostává tenhle film na samotnou špičku. Pokud něco múžu polákům závidět, tak je to především jejich samozřejmá hrdost na svůj národ a také to jak si váží pojmů jako jsou čest, hrdinství či vlastenectví. Čeká vás parádní tříhodinová podívaná u které se rozhodně nebudete nudit a pokud jste četli předlohu, tak jistě ocenítě i vynikající obsazení postav. Kozáci jsou zde naprosto bezchybní a hlavní hrdinové pan Skrzetuski, Wolodyjovski, Podbipienta či Zagloba (jeho hlášky mě rozesmály více než leckterá komedide) jak by smet, snad jen Helena (jek trefně poznamenal ve svém komentáři uživatel Canakja) působí spíš než mladičký kvítek jako zralá zkušená mamá, což ovšem na kvalitě filmu nikterak neubírá.

 • poster

  REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

  Tohle prostě nemá chybu. Nebudu tu házet superlativy na všechny strany, ale co se týče DiCapria, tak se zmínit musím. Nikdy bych do něj neřekl, že by mohl zvládnout takovouhle roli a nikdy bych ani nevěřil, že by se do takovéhle role vůbec kdy hodil. Musím však zcela upřímně říci, že tím co zde předvedl, mi naprosto vytřel zrak a vlastně mi nedal ani jinou možnost, než před jeho výkonem smeknout a natrvalo zařadit tohle dech beroucí dobrodružné dílo do své topky. Myslel jsem si, že takovéhle filmy se už dnes vůbec netočí a jsem moc rád, že jsem se spletl...:)

 • poster

  Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

  Výtečně natočené historicko námořnické drama. Dějově možná malinko jednodušší, ošem naprosto realistické a věrohodné, coz je pro mě osobně základní předpoklad možné kvality. Hodně oceňuji, že se točilo na skutečné lodi, což divákovi dokonale přiblíží životní styl, problémy, starosti i radosti tehdejších námořníků, kteří mnohdy svůj život zasvětili milované lodi. Smekám před Peterem Weirem, jelikož mě už dlouho žádný film zasazený do podobného prostředí, takle silně nevtáhl do děje. Atmosvéra i její střídaní je po celý film naprosto vynikající, chvílemi krásně ponurá, vzápětí úplná idylka aby posléze vynikla pořádná mořská bouře. Téměř vše zde do sebe dokonale zapadá, výborně se také povedlo skloubit celou lodní hierarchii, vedenou charismatickým Kapitánem (Russell Crowe) jemuž posádka bezmezně důvěřuje a společně tak tvoří odhodlanou bandu lidí, kteří jdou neohroženě za svým cílem. Někomu to sice mohlo připadat zdlouhavé, nudné či málo akční, ovšem já (možná i díky malé konkurenci v tomhle žánru) vidím tenhle film mezi historicko-námořními, jako jasnou jedničku.

 • poster

  Postřižiny (1980)

  Absolutní pecka. Skvělé české pivo, parádní atmosvéra, kouzelné prostředí pivovaru, krásná a sympatická paní správcová, výborný vrchní sládek, skvělý výkon jeho bratra Pepina i bodří pánové sedící ve správní radě. To vše tomuhle filmu dodává neskutečnou sílu a vyprodukuje v divákovi nezapomenutelný zážitek, který si ještě dlooooouho po slhlédnutí této klasiky uchová v sobě...

 • poster

  Tanec s vlky (1990)

  Parádní kousek. Hlavní hrdina poručík Dunbár (excelentně zahraný) se dobrovolně rozhodne pro život mimo rychle se rozvíjející civilizaci a postupem času zjišťuje, že jeho původní životní priority v tomhle nádherném zapomenutém koutu světa nejsou zdaleka to nejdůležitější. Malými krůčky se spřáteluje s indiány, osvojuje si jejich zvyky, sžívá se s okolní přírodou a sám pomalu zjišťuje, že v jeho duši již poručík Dunbár v podstatě nemá místo, jelikož se nezadržitělně stává tím Který tančí s vlky. Tenhle dobrodužný western s hlubokým lidským příběhem prostě nemá chybu, je po všech stránkách dokonale zvládnutý a velmi pochybuji, že se mu nějaký nově natočený western vůbec dokáže přiblížit...

 • poster

  Hodný, zlý a ošklivý (1966)

  Naprostá špička, kdybych mohl dát jednomu jedinému klasickému Westernu 6-hevězd, byl by to jednoznačně tento. Napětí které zde při některých scénách panuje by se opravdu dalo krájet, zaujmou vás i sebemenší detaily, kterých si v jiných filmech ani nevšimnete a přitom v následném okamžiku z ničeho nic nastoupí vynikající humor. Když jsem si tak pročítal ty komentáře tady, tak většina lidí řadí o chloupek výše TNZ, ovšem pro mě je HZaO jasná jednička a ne jen o ten jeden neoholený chloupek, ale o pořádně zarostlou ..... však vy víte co...:)

 • poster

  Anděl na horách (1955)

  Pro mě osobně jeden ze svkostů české kinematografie a nic na tom nemění ani tehdejší propaganda, která zde navíc podle mě působí spíše jako ironie. Film je doslova prošpikován skvělými nezapomenutelnými hláškanmi ( je šero skoro tma a najednou slyším takové cin, cink,-skáču dobře skáču rád,- ty žalovníčku jeden,- Máničko já za nic nemůžu to všechno Gustav spískal,- bež přece pomoct Věrušce proboha po kom to máš, atd...:) a jeho hlavní představitel Jaroslav Marvan opět předvedl, že v rolích sympatických bručounů je naprosto bezkonkurenční.

 • poster

  Zajatci mlhy (2005)

  Tak tohle opravdu není ždáná hloupá americká limonáda, ale kus dobře odvedené poctivé práce. Celému filmu vévodí vynikající atmosvéra ruské zimy a divák má díky tomu chvílemi pocit jako by byl jedním z těch, kteří momentálně netouží po ničem jiném než se alespoň na chvíli ohřát u ohně, či spolknout byť jen jedno jediné sousto slušného jídla. Rozhodně se zde nesází na nějaký přehnaný sentiment a spíše se film snaží poukázat na krutost válečné doby i neskutečný nepořádek v organizaci ruské armády. Nikoho z herců sice neznám, ovšem ani to mi na skvělém zážitku nijak neubralo, ba naopak ještě přidalo na autentičnosti. No a ta odlehlá ruská vesnička, ve které se film odehrává je prostě kouzelná. Pokud máte rádi filmy z období 2sv. války zasazené do ruské zimy, tak tohle prostě musíte vidět...