• Krátkometrážní

Cease to Exist (2007)

KOMENTÁR OBSAHUJE SPOILERY. Cease to Exist alebo Beach Boys vs. Charles Manson. Dokument Ryana Oksenberga a jeho osobná editácia filmového materiálu histórie sa venuje motívu, ktorý mohol skutočne spustiť vražedné besnenie. Dôvodom je krivda, peniaze a neúspech a v pozadí všetkého toho HUDBA. Vzťah Charlesa Mansona a bubeníka skupiny Beach Boys Dennisa Wilsona sa zdá byť osudný. Koncom jari roku 1968 Dennis naberá dve stopárky (Patricia Krenwinkel a Ella Jo Bailey) do auta. Odvezie ich na miesto určenia. Scénka sa opakuje neskôr po druhý raz, ale s tým rozdielom, že ich Dennis zobral už k sebe domov (14400 Sunset Boulevard). Nakoľko Patricia a Ella (obe členky Mansonovej rodinky) vycítili príležitosť, kriminálnik Charlie to po 12-tich rokoch od nedávneho prepustenia z väzenia chce využiť. Drogy, sex a neviazaný spôsob života si vyžiadali svoje. Manson a jeho rodinka (prevažne ženské osadenstvo) sa k Dennisovi nasťahuje domov na niekoľko mesiacov. Vznikajú domáce nahrávky a nápad vedúci ku vzájomnej hudobnej spolupráci. Dennis predstavuje Mansona svojmu producentovi Terrymu Melcherovi (domom v 10050 Cielo Drive). V septembri 1968 Dennis produkuje Mansonovu nahrávku "Cease to Exist" pod hlavičkou Beach Boys ako "Never Learn Not to Love" (s upraveným textom piesne). Manson nestojí ani tak o titul, ale peniaze. Konflikt je na svete. Čas plynie, napätie narastá. V auguste 1969 sa situácia vyhrotí vraždou skupín Tate / LaBianca. Sharon Tate a Roman Polanski v tom čase bývali v rovnakom dome ako producent Terry Melcher, ktorý sa zo 14400 Sunset Boulevard pred časom odsťahoval. Pre Terryho šťastie, pre Sharon a jej skupinu smola. Žeby pre Dennisa varovanie? Kto vie ako by to všetko dopadlo ak by sa v ten deň k spokojnosti obom dohodli.

Charles Manson Superstar (1989)

Charles Manson -> Superstar, osoba alebo ak chcete osobnosť, ktorá býva až ikonicky v médiách označovaná za prototyp šialeného vraha s víziou proti systému. Éra, v ktorej žil a pôsobil, umocnená nedostatkom financií a problémami so zákonom sa mu v hlave v psychadelickom hippie tripe sformovala do útoku na konzumný spôsob života. Ale to už je jeho filozofia a dôsledky jej aplikovania do bežného života. Režisér dokumentu Nikolas Schreck (tiež pekný náboženský fanatik) sa vo svojom projekte nevyhol ani chybám, dezinformáciám a vykonštruovaným súvislostiam. Ak tento balast okolo necháme ležať ľadom, zostane nám aj keď nesúrodá ale aspoň akási výpoveď muža na tému život, hudba, svet okolo, budúcnosť a viera v samého seba (rozhovor je nahrávaný štábom vo väzení). ### PS – O komentár k snímku sa okrem flegmatického Nikolasa Schrecka postarala aj jeho žena Zeena (dcéra Antona Szandora LaVeyho). Pri práci na projekte spolupracoval aj Nick Bougas (DEATH SCENES, a iné...) PS2 – dokument je hudobne dokreslený aj piesňami priamo od Charlesa Mansona. PS3 – Ak by niekto nevedel, jeden z jeho songov prebrala ako cover aj známa skupina Guns N' Roses.

Americké vraždy (1982)

„Všetky časti filmu, ktorého sa chystáte byť teraz svedkom, sú skutočné. Nič nebolo zinscenované.“ Úpadok a zbrojenie Ameriky a jeho obyvateľstva má za následok jednoducho to, že zbrane sú častejšie využívané na obranu respektíve útok. Ten, kto sa pozrie do ich hlavne už len ojedinele dokáže popísať pocity z tunelu smrti. Účelové sračky Ameriky a iných – zbrane nezabíjajú ľudí, to človek, nemôžu obstáť. Tak prečo potom tie sankcie za zbrojenie, ktoré si hádžu viaceré krajiny navzájom? Jednoducho politika, ...účelová a tvrdá. Zaujímavosťou projektu Sheldona Renana a Leonarda Schradera (neuvedený v titulkoch) je, že ich takpovediac domáci počin THE KILLING OF AMERICA (v koprodukcií s Japonskom) sa po kino premiére nedostáva v Amerike na VHS. V Japonsku sa tak udialo v roku 1983. Amerika si na vlastnú tvár a konfrontáciu s ňou musela počkať až do roku 2016, kedy film vychádza 25. októbra na DVD a Blu-ray nosičoch. ### PS – videná americká verzia o dĺžke trvania 90 minút.

History of the Blue Movie, A (1970)

Režisér Alex de Renzy vydáva historickú kompiláciu porno výšplechov a erotických kabaretných vystúpení, ktoré sa postarali o technický a globálny rozvoj filmu a klubovej scény pre dospelých. Okrem kompletných kraťasov - A Free Ride 1915, On the beach (The Goat Man) 1923, Keyhole portraits [The Janitor] (Gigantic Stupendous Colossal production [A Warmer Bruz Stinkaroo]) a Eveready Harton in Buried Treasure 1925 obsahuje plno scénok z filmov ako - Hula Tease, Eve´s Temptation, Fun for One, Hide Away Gal´s, Desert Dance, Dangger Dance, Cindy, Maid in the Hay, Sun Kissed Miss, The Nun Story, The Masseuse a iných... ### Pre historikov porno priemyslu nutnosť!

Smart Alec (1951)

Rozumný Alec, ako ho priatelia volajú, to na svojich cestách mastí jedna radosť. Ako sa hovorí - Kdo maže, ten jede. Zaplávať si v bazéne je síce príjemné, súkromná hotelová izba poskytuje ale viacero potešení. Reč je samozrejme o sexe, tentoraz s mladou Candy Barr (ak údaje neklamú, mala vtedy len 16 rokov, WTF), ktorú Alec rozhodne nemá v pláne šetriť. Ako sa neskôr ukáže, fajka nie je pre Candy ten pravý šialok kávy. Zavolá si preto pomoc. ### PS - v závere filmu sa nevyhneme ani tvrdším praktikám lásky. PS2 - Alternatívny názov Smart Aleck!

The Goat Man (1923)

Ranné groteskné péčko, ktoré ešte aj v krátkometrážnych výšplechoch dbalo na príbeh a pointu (vyvrcholenie ak chcete). Na pláži povaľujúci sa mladý zhýralec, doposiaľ nikým nepozorovaný, sa dostane náhodne k zásunu ako slepé kura k zrnu alebo ako koza ku ...no nebudeme to ďalej radšej rozmazávať. Kuleha na tri mladé dievčatá zhadzujúce svoje šaty opodiaľ vedie síce k sexu ale...

Pelo nel mondo, Il (1964)

„Tomu, čo uvidia vaše oči, myseľ neuverí.“ Svižne plynúce mondo vezúce sa na slávnom formáte MONDO CANE 1962 je o triedu a samozrejme tiež o pár rokov pozadu oproti spomínanému záseku trojice Cavara-Jacopetti-Prosperi. Nie však o veľa. Skôr by som povedal, že danú kategóriu dopĺňa vlastnou iniciatívou a zábermi, ktoré stoja za to, aby boli videné. Primeraná kvalita dokumentu by sa možno pri rozsiahlejšej distribúcií dala využiť aj finančne efektívnejšie. Ale to už je druhá stránka veci. Ak sa však na dokument pozriem z druhého pohľadu, a to bez ohľadu na to či si nasledujúce riadky človek vyloží pozitívne, posmešne alebo inak pohŕdavo – IL PELO NEL MONDO by som označil skôr ako bonusový materiál, ktorý sa do výsledného zostrihu konkurencie MONDO CANE nehodil. Ja osobne by som porovnanie so známou značkou bral skôr ako pocta pre prácu Margheriti, Vicario a spol. Ale to si musí zvážiť už každý sám. ### Síce o triedu nižšie ale stále s tým správnym ťahom na bránu.

Slice and Dice: The Slasher Film Forever (2012)

Základný a všeobecný pohľad na klasiky slasheru sa ako fanúšikovský dokument podobne ako jeho predchodcovia a nasledovníci točí stále okolo toho istého, sto krám omieľanom klišé. Ikony žánru, či už staré alebo nové sú našťastie reprezentované hlavne ukážkami z filmov a až v druhom časovom slede dialógom. Ako oddychovka je SLICE AND DICE určite vhodnejšia než nesystematické prepínanie TV počas nedeľného popoludnia bez ohľadu na žáner.

Kwaheri: Vanishing Africa (1964)

Ranné mondo mixujúce v sebe šokantnosť danej kategórie, ktorú však zbytočne nepretláča do hlavnej dejovej línie expedície za šamanom ovládajúcim operáciu mozgu bez akýchkoľvek novodobých inštrumentov a pomôcok (dosť graficky názorná scénka). Ak to ale zoberieme všetko pekne od začiatku, treba sa tešiť hlavne na krásu drsnej prírody a domorodú kultúru jej obyvateľov. Tú sa produkcia snaží vykresliť v kontraste - nepoškvrnená tvár pôvodnej nádhery Afriky vs. novodobé prvky, ktoré do tohto sveta čoraz viac prenikajú. Je až prekvapujúce čo sa za tých viac ako 50 rokov v Afrike zmenilo. V budúcnosti ten rozdiel bude samozrejme ešte ďaleko väčší. Ak mám povedať pravdu, miestami som si pri sledovaní tohto dobrodružstva do neznámych končín Afriky pripadal ako by som sledoval CESTU NA MESIAC 1902 prípadne CESTU DO PRAVEKU 1955. Kompletne iný svet, ktorý však ruka civilizovaného človeka chce neustále pretvárať.

Maniac 2: Mr. Robbie (1986)

Nevyužité promo k pokračovaniu MANIACa, ktoré sa nakoniec nikdy nezrealizovalo vďaka predčasnej smrti Joea Spinella. Mr. Robbie, životom otrávený klaun s podlomeným zdravím zapíja svoj smútok alkoholom. Odvrátená tvár detského zabávača utápajúceho sa v listoch svojich malých divákov je vo vyslúžilej grimase muža už len na krok blízko k totálnemu zrúteniu. Ak im nepomôže on tak kto? Zneužívať deti alebo vražda? Mr. Robbie má v tom jasno. ### Špinavý feeling a nezdravo vyzerajúci Joe Spinell v hlavnej úlohe uzatvára jedny pomyselné dvere svojho života.