PatoP

Pato P.

okres Poprad

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 15.5.2020  17:35
    O zvířatech a lidech (TV seriál) (1994)

Podľa môjho názoru je toto najlepší porevolučný seriál. Je to ešte natočené osemdesiatkovým spôsobom, čiže scenár je o nejakej zaujímavej profesii a herci podávajú nadštandardné výkony. K tomu sa ešte pridávajú ich zvierací kolegovia, ktorí sú užasní, a aj kvôli nim je to u mňa jednoznačne na plný počet.

• 15.5.2020  17:29

Do nadpriemeru tento film vyťahuje melancholická jesenná príroda a úsporné herectvo Rudolfa Hrušínskeho. Nikto by nebol lepším doktorom Meluzínom, ešteže si ho režisér Vláčil vo svojej dobe presadil.

• 7.5.2020  15:04

Náramne nadhodnotený a preceňovaný film. Nechápem, za čo získal Oscara. Za to, že tam Somr orazítkoval Zelenohorskej zadok? To je sakra málo! V tomto filme sa takmer nič nedialo, doma sme pri ňom skoro všetci zaspali. Za mňa veľmi slabé tri ***.

• 1.5.2020  08:40
    Máje (TV film) (1965)

Ešteže vznikla Trojka. Inak by sme asi nemali možnosť zhliadnuť takéto klenoty slovenskej televíznej tvorby. Aj keď v horšej technickej kvalite, no stále klenoty.

• 13.4.2020  10:25
    Venca (TV film) (1972)

Tento tv film som si veľmi obľúbil. Je o skromnom, utiahnutom a pracovitom človeku. Dnes je už na svete takých ľudí málo, aj preto ten svet smeruje tam, kam smeruje. Tvorcovia nemohli do tejto postavy obsadiť lepšieho herca, ako Pepíčka Kemra. Podozrievam scenáristu, že postavu starého uhliarskeho robotníka písal priamo pre neho.

• 3.3.2020  08:49
    Na svitaní (TV film) (1972)

To bolo "Pod vládou ženy aj na svitaní", ibaže v staršom a kratšom vydaní.

• 4.2.2020  19:36
    Zajac na diaľnici (TV film) (1983)

Kde sú tie časy, keď sme chodili na zemiakové brigády? Museli sme viac makať, ako to bolo ukázané v tejto inscenácii, hranie na gitare neprichádzalo do úvahy. Bolo jedno, či sme zbierali zemiaky na poli alebo triedili na kombajne, no vždy sme sa na brigádu tešili, a keď sa ešte k nám pridali tetky z Vernára, tak ma neraz bolela čeľusť od smiechu.

• 25.1.2020  09:25
    Láska (1973)

Zhliadnuté hlavne kvôli Jaroslave Schallerovej, ktorá bola krásna, podmanivá a veľmi pôvabná. Dokážem si predstaviť, ako chlapi v tej dobe za ňou šaleli. Pre mňa jednoznačne najkrajšia herečka československého filmu.

• 15.1.2020  11:25
    Brehy nehy (TV film) (1984)

Pri sledovaní tohto filmu ma akosi viac rozbolela moja momentálne zlomená ruka. Prišlo mi to, ako keby ten film natočil nejaký cigán zo Žehry. Obsadzovanie postáv nehercami je pre mňa nepochopiteľným javom, ktorému sa režiséri hraných filmov mali zďaleka vyhýbať. Fenič mal navždy ostať režisérom dokumentárnych filmov, hrané mu absolútne nešli. Od odpadu film zachraňuje iba Zuzana Krónerová, inak je to celé príšerné.

• 24.12.2019  18:35

Štefan Nosáľ, Juraj Kubánka, Viliam Meško, Viliam Gruska, Martin Ťapák, Karol L. Zachar, Tibor Andrašovan a Svetozár Stračina. To bola veľmi silná generácia mužov, ktorí toho urobili pre zachovanie identity Slovákov v novodobej histórii najviac. Pán Stračina je u mňa jednoznačne najlepším skladateľom filmovej hudby akého sme kedy mali, a už mať nikdy nebudeme. Jeho hudba sa mi vryla hlboko pod kožu už v detstve. Nuž géniovia väčšinou odchádzajú mladí. On bol jedným z nich.

• 26.11.2019  15:56

Príbeh bol síce o ničom, no hlavne vďaka hudbe Zdeňka Lišku to svoju atmosféru malo.

• 5.11.2019  14:53
    Dutý kameň (TV film) (1985)

Zaujímavo a pútavo natočený televízny film, ktorý v sebe nesie posolstvo aj pre ďalšie generácie. Výborne natočené a skvelo zahraté, doplnené ikonickou hudbou majstra Stračinu. RTVS to samozrejme nevysiela, pretože to bolo natočené v KE a nie v BA. Súčasná cenzúra preniká skutočne hlboko a je ostrá ako nikdy predtým.

• 5.11.2019  14:45
    Přitažlivost výšky (TV film) (1985)

Podľa dramaturgie RTVS 2, je to film nevhodný do dnešného vysielania, pretože muži, ktorí v tom čase pilotovali vojenské lietadlá automaticky slúžili československej armáde, ktorá bola socialistická. Čo na tom, že je to zaujímavý film, výborne natočený a zahratý? O politike v tomto diele nemôže byť ani reči, pretože tam nijaká nie je. A vraj pred tridsiatimi rokmi v televízii padla cenzúra. Ha ha. Tomu hádam verí iba úplne naivný človek.

• 8.10.2019  17:17
    Kamarátka pre nás dvoch (TV film) (1975)

Niekedy smutné, inokedy veselé a občas aj trápne a kŕčovité dialógy, no skvelé a veľmi prirodzené výkony detských hercov. Je zaujímavé, že detskí herci v 50-80 tych rokoch hrali ďaleko lepšie a prirodzenejšie ako dnešní dospelí herci, ktorí majú poväčšine vyštudovanú VŠMU. Neviem, či je na vine rýchle natáčanie, zlé vedenie hercov zo strany súčasných režisérov alebo samotní protagonisti, ktorých spomínaná vysoká škola produkuje, no väčšinou sú to iba akési prefabrikáty, ktoré automaticky odriekajú text a málokedy sú presvedčiví.

• 8.10.2019  09:58
    Sever (TV seriál) (2019)

Veľmi dobre a pravdivo napísaný scenár, ktorý poukazuje na to, v akých sračkách žijeme. Vytvorila sa tu skupina hajzlov, ktorí si myslia, že sú nadľudia a môžu si všetko dovoliť. Samozrejme, každý robí iba to, čo mu zákony v našich krajinách dovolia, zákony ktoré si papaláši v parlamente pod vplyvom silného lobingu prispôsobili tak aby im to vyhovovalo. O pár dní, na 30 výročie revolúcie budú všetci mlátiť hubami o demokracii, ktorú sme si vybojovali. Nikto však nepovie, že demokracia do tohto štátu ešte nedorazila, a ak tak iba pre zopár vyvolených. Ale späť k seriálu. Ako som už spomínal, scenár sa mi páčil, natočené to bolo celkom dobre, iba škoda že nemôžem nič napísať o hereckých výkonoch, pretože tu nijaké neboli.

• 21.9.2019  12:16

Ja som ledva čakal kým sa skončí tento film. Nikdy som nemal rád filmy, ktoré boli o ničom. Jedno pozretie bolo pre mňa hotovým utrpením. Asi nemám pochopenie pre novú vlnu ale toto obdobie sa vyznačovalo tým, že sa točilo dosť filmov, ktoré nemali nijaký dej. A sledovať film, ktorý je nemastný neslaný, takmer bez príbehu... na to v živote nemám dosť času.

• 3.8.2019  16:41
    Moře nikdy neuvidím (TV film) (1986)

Veľmi milá komédia s Bronislavom Poloczkom, ktorý ma prekvapil tým, ako sa zhostil úlohy zakríknutého úradníka jedného nemenovaného socialistického podniku. Dokázal, že vie s chuťou zahrať aj takýto typ postavy, hoci jeho hulváti napr. vo filmoch "Skok", "Králíci nemají jména" alebo "Matěji, proč tě holky nechtějí?", sú neprekonateľní. Pre Jiřinku Bohdalovú bola tradičná postava manželky obyčajnou rutinnou záležitosťou.

• 2.4.2019  21:38
    Čosi viac ako slová (TV film) (1990)

Máme tu ďalšiu raritku, tentokrát z košického televízneho štúdia. Raritku preto, lebo som prvý krát videl hrať Dana Junasa hlavnú úlohu, Roba Beňa som nevidel hrať vôbec, no hlavne je film zaujímavý svojou témou. Myslím, že je to ojedinelý pokus natočiť príbeh o ľuďoch, ktorí napriek svojmu ťažkému handikepu chcú žiť, pracovať a baviť sa ako my ostatní. Filmy so športovou tematikou sa mi odjakživa páčili a som rád, že do filmotéky mi pribudol aj tento titul, o ktorom som donedávna nič nevedel, pretože hádam od svojej premiéry (ak nejaká bola), sa na obrazovkách neobjavil.

• 5.3.2019  18:01
    Sneh nad limbou (TV film) (1979)

Príbeh odohrávajúci sa v čase Slovenského národného povstania so silným dôrazom na humanitu a ľudskosť. Skvelé herecké výkony Evy Večerovej a Jána Mistríka. Je na škodu veci, že aj tento tv film sa kvôli technickému poškodeniu nedá viac vysielať. Neviem, čo v tých archívoch s nahrávkami robia, že také veľké množstvo je nevysielateľné. Je to trestuhodný amatérizmus ľudí, ktorí tam hlavne prvých dvadsať rokov po prevrate sedeli, nerobili nič, len cicali z verejnoprávnej inštitúcie peniaze. To je hádam možné len v našej rozkradnutej republike.

• 6.2.2019  09:17
    Trhlina (2019)

Na tento film som bol v kine s veľmi dobrým priateľom Samuelom, ktorý je hlboko veriaci človek. Chcel som vedieť, aký bude jeho názor na film tohto druhu. Ako som pôvodne predpokladal, viera v tieto veci sa ho veľmi nedotkla. Čiže ako zábava môže byť, spracovanie a herecké výkony... dajme tomu. Koniec koncov ako rozprávka pre dospelých by sa to mohlo ujať.

• 12.1.2019  18:36
    Odchod bez řádů (TV film) (1982)

Inscenácie a filmy z prostredia domova dôchodcov nemám veľmi rád, nepôsobia na mňa dobrým dojmom. Ľudia žijúci v takýchto zariadeniach sú väčšinou vykresľovaní ako osoby, ktoré už majú všetko za sebou, sú nepotrební a pre mladšie generácie nezaujímaví. Každopádne táto inscenácia človeka núti zamyslieť sa nad sebou samým, nad tým čo bude, ak raz zostarne. A je to jedno, či ide o našu generáciu, ktorá dostala všetko naservírované na tanieriku alebo o staršiu generáciu, ktorá si musela všetko ťažko vybojovať a vydupať pre ľahší život svojich detí a vnúčat. Práve pri takomto príbehu si citlivý a vnímavý divák uvedomí, že roky pribúdajú každému rovnako a že všetko je pominuteľné.

• 9.1.2019  15:08
    Benedikt (TV film) (1974)

Veľmi milý príbeh z počiatkov tvorby pre deti a mládež v Slovenskej televízii. Opäť skvelý Emil Horváth st. v úlohe dedka, ktorý sa snaží vštepovať svojmu vnukovi lásku k zvieratám, no uvedomenie si vďačnosti z chlapcovej strany príde až príliš neskoro.

• 13.12.2018  10:39
    Rytíř (TV film) (1975)

Skvelý Vladimír Ráž a pôvabná Janička Preissová v zabudnutom príbehu Zdeňka Mahlera. Je veľmi dobre, že ČT odvysielala túto inscenáciu v réžii začínajúcej Marie Poledňákovej, ktorá sa jej zhostila veľmi dobre, a ukázala že vie natočiť aj takto dramatickú látku. Je to príbeh, v ktorom sa strach a obava z neistoty stupňuje až do samého konca.

• 7.12.2018  08:05
    Miesto pre zimovisko (TV film) (1981)

Mne sa v tejto inscenácii páčila hlavne pracovná linka, ale aj celkovo bol príbeh veľmi zaujímavo napísaný. Príšerné bolo to televízne spracovanie, ktoré zráža hodnotenie inscenácie smerom nadol, takže priemer ako vyšitý. Mimochodom, veľmi ma potešilo, že to bol titul Košického televízneho štúdia, ktoré nám RTVS napriek tomu, koľko tam toho bolo natočeného, ponúka žalostne málo, iba vo výnimočných prípadoch.

• 23.11.2018  11:27
    Dravý nálet panny (TV film) (1988)

No toto bola čo za volovina? Po odsledovaní tejto inscenácie mi ostala v ústach výrazne nepríjemná pachuť.

• 23.10.2018  10:18
    Na rohu kousek od metra (TV film) (1977)

No nič svetoborného to nebolo, ale ako sedačkovú oddychovku beriem.

• 14.10.2018  18:49
    Břetislav a Jitka (TV film) (1974)

Jedna hviezda naviac za skvelú hudbu Luboša Fišera. Udivuje ma čím ďalej tým viac, koľko toho tento geniálny hudobný skladateľ za svoj pomerne krátky život stihol. Klobúk dolu. Mimochodom, film som videl po prvý raz ako spomienku na práve zosnulého, a režisérmi neprávom opomíjaného herca Břetislava Slováčka.

• 24.8.2018  19:08
    Nemám čo povedať (TV film) (1975)

Áno, výsledok súdneho pojednávania sme sa z tejto inscenácie nedozvedeli, no čo ma príjemne prekvapilo, boli skvelé herecké výkony každého z protagonistov. Režisérovi sa do postáv podarilo vybrať to najlepšie z najlepšieho. Preto stojí táto zabudnutá inscenácia za zhliadnutie a som rád, že nám ju RTVS naservírovala. Ale ako hovorím, škoda toho konca.

• 14.8.2018  17:13
    Já se vrátím (TV film) (1977)

Zabudnutý, no celkom príjemný televízny titul, vhodný hlavne na nedeľné popoludnie. Je úplne neškodný, takže nechápem, prečo ho ČT od revolúcie nevysielala. Niekedy skutočne neviem, či veci spred roku 1989 do vysielania Českej televízie náhodne vyberá počítač alebo programový riaditeľ, ktorý musí byť programovo buď pod drogami alebo v jednom kuse naliaty.

• 26.7.2018  18:20
    Tunel Omega (TV seriál) (1983)

Veľmi zaujímavý sci-fi seriál natočený redakciou vzdelávacích programov. Tento projekt mal nápaditou a napínavou formou osloviť mladého diváka a vzbudiť v ňom záujem o astrológiu a veci s ňou súvisiace. RTVS ho má vo svojom archíve, no nechce ho vysielať, pretože je vraj príliš statický. V tomto prípade tomu slovu nerozumiem. Neviem kto iný by to mal vysielať, ak nie ten, kto na to vlastní vysielacie práva.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10