kajmik01

kajmik01

ivo Naiman

Česko

• 24.12.2019  23:08

Příjemné překvapení. Oproti pohádkám z předchozích let (s výjimkou skvělé dvojice Andělů Páně) jde o vtipnou pohádku, kde děj má hlavu a patu, nikdo se v ní nemusí pitvořit a kromě zmínky o drakovi neobsahuje žádné kouzelné bytosti. Slabší byla hudba a našlo by se pár hluchých míst, ale celkově povedená TV pohádka.

• 14.12.2018  17:37
    Helix (TV seriál) (2014)

Série 1: Překvapení, tenhle seriál je na to, že ho produkovala Syfy kvalitní, kombinace sterilního prostředí polární stanice s nákazou na pomezí zombie žánru funguje.Bohužel v druhé polovině trochu ztrácí a přidává scény jako z telenovely a posledních pár minut je opravdové FTW. 3,5 hvězdy Série 2: i přes zachování některých herců a zajímavé rozdělení na dvě časové linie přináší podobný děj jako první série, jen v dost sestupné kvalitě a více WTF momenty. Osobně se nedivím, že seriál po druhé sérii zařízli. ------- První sérii můžu doporučit fanouškům žánru jako nenáročnou oddychovku, ale druhá série je podle mě ztráta času a nestojí za vidění.

• 4.12.2016  14:47

Po dlouhé době znovu nádherná pohádka, na kterou se vyplatí zajít do kina. V sále bylo plno a v podstatě všechny věkové kategorie, a vypadalo to, že se bavili naprosto všichni :) Začneme tím, co je u Jirky Stracha klasikou: nádherné lokality a kamera, dobrý výběr herců a skvěle doplňující hudba. Když se k tomu přidá vtipný a smysluplný příběh (už jen nápad poslat čerta s andělem na zem na Mikuláše je skvělý) a spousta hlášek pro malé i velké diváky tak je úspěch zaručen :) Ústřední dvojice je u Jirky tahem na jistotu, Trojan jako anděl Petronel a Dvořák jako čert Uriáš jsou skvělí a jejich škorpení už od prvního dílu skvěle funguje. Z nových postav musím vyzdvihnout Aničku Čtvrtníčkovou, Vicu Kerekes a Bolka Polívku, kteří hrají skvěle. Ale abych jen nechválil, tak pár drobností by se našlo: dějová linka s cukrářem (Marian Labuda) a klíčem od očistce nebylo vyřešená, čert s andělem neví, že existuje víc než jen jedno jablko, a trochu uspěchaný konec, který vypadal že ho bylo třeba vměstnat do zbylého času, aby pohádka nebyla moc dlouhá (třeba párkař v podání Vojty Dyka změnil svoje chování naprosto nepochopitelně). Každopádně i přes tyto drobnosti šlo o krásný zážitek, za který děkuju :)

• 5.2.2016  10:32
    Zločin v Polné (TV film) (2016)

Velké překvapení, které vyčnívá nad běžnou domácí tvorbou. Film je svým stylem spíš hraným dokumentem, ale v nejlepším slova smyslu, kdy člověk vidí skvěle zahrané postavy (Plesl, Heřmánek junior...) a kdy většina děje (a slova pronesená v soudní síni) jsou autentická. Přitom případ zavražděné Anežky Hrůzové dodnes vyvolává řadu otazníků, kdy podle všeho byl Hilsner obětní beránek, což kromě nedostatku důkazů naznačuje i několik vrácení k novému projednání a milostí, které v tomto případě Hilsner dostal (1. trest smrti, 2. vrácení případu kasačním soudem ve Vídni. 3. trest smrti, 4. císař František Josef ruší trest smrti pro Hilsnera, soud uděluje doživotí, 5. císař Karel IV promíjí zbytek trestu). U mě za první díl 90%, kdy mě film rychle vtáhl do děje, což u mě není až tak obvyklé. Takže se těším na druhý díl a hlavně na postavu T.G.M., kdy už jeden záběr z konce filmu vyvolal mrazení. ------------------

• 24.1.2015  14:26
    Osmy (TV film) (2014)

Po delší době zase skvělý film z naší produkce. Stejně jako u Anděla Páně je škoda, že film nebyl primárně natáčen s většm rozpočtem pro kina (i když Anděl Páně se tam nakonec díky nadšencům dostal). Až na výjimky (slabší Santiniho jazyk Vyvraždění rodiny Greenů) mám produkci od Jirky Stracha moc rád. Hudba, kamera i herecké výkony jsou na vysoké úrovni a děj je vtipně napsaný. Děkuji.

• 27.12.2014  11:15
    Kdyby byly ryby (TV film) (2014)

No, tak tohle rozhodně nebyla vánoční pohádka, spíš úlet. Nemám nic proti netypickým pohádkám, ale potom bych volil z filmových třeba "Kuky se vrací", z televizních ateliérových "Elixír a Halíbela", ze satirických na dnešní dobu třeba "Tajemství staré bambitky" a hudebních třeba "Tři bratři". Kdyby byly ryby mi přišlo spíš jako úlet, který byl dějově šílený, s často zmatenými dialogy a slabými hereckými výkony (čest výjimkám). Jako ukázka stačí závěrečná píseň: "Ať hejkal zahejká...zajdeme na hejka a já jsem prasodlak. On je prasodlak ve dne člověk, v noci prase a nám to nevadí, všechno bude dobrý zase. Kuku, kuku" (to se kukáním odvázala princezna).

• 22.8.2014  22:34
    Tři bratři (2014)

Tak jsem i já vyrazil s rodinou do kina. Začnu tím, co bylo pro autory asi nejtěžší. Tato pohádka vznikla spojením tří hudebních minipohádek, které Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř napsali pro TV pořad Hodina zpěvu. Tyto pohádky byly samostatné a většinu postav tam hrály relativně malé děti (do 10 let) a diváky byly většinou podobně staré děti. Takže bylo potřeba pohádky spojit tak, aby mohly být v jednom filmu a trochu upravit tak, aby byly zajímavější i pro dospělého diváka. Tohle se ne úplně povedlo a proto snižuji hodnocení o jednu hvězdičku. Tento problém vnímá spoustu lidí, ale někteří nevědí to, že 80% děje tvoří původní hudební minipohádky, zbytek byl dotvořen jako spojovací prvek mezi pohádkami a pro "Cimrmanovský" humor, který pohádku přibližuje dospělému divákovi. A teď trochu chvály: kamera je nádherná, stejně tak výběr lokalit, herci nezklamou, hudba a písničky jsou příjemné a pohodové, byť z nich asi žádný hit nevznikne. Nejvíc mě zaujal první příběh o šípkové Růžence, který byl skvělý. Zbylé dva příběhy byly víc rozverné a dětské, kdy bylo chvílemi patrné původní zacílení na menší děti.

• 26.12.2013  09:13
    Duch nad zlato (TV film) (2013)

Co k této pohádce říct? Dějově nezajímavá, s některými naprosto příšerně se pitvořícími herci, kteří nebyli vůbec vtipní, ale neskutečně otravní. Paní Bohdalová by už měla jít na odpočinek, protože její postava byla to nejhorší co jsem za poslední dobu viděl. Král v podání Jana Hrušínského byl taky dost nepříjemný zážitek. Z herců pohádku vyzdvihoval jen Viktor Preiss, který snad špatně hrát ani neumí a Veronika Kubařová. Za mě tak 1,5*, s přivřením obou očí 2*.

• 26.12.2013  08:57
    Sněžný drak (TV film) (2013)

Oproti pohádce "Duch nad zlato" podstatně lepší, chvílemi to mělo spád (hlavně v druhé polovině příběhu), pěkná kamera a výběr exteriérů. Překvapily dobře zvládnuté kostýmy a uvěřitelný záporák v roli Martina Myšičky. Pohádka je docela originální a nebyla tak pitvořící se jako některé jiné moderny (tedy až na rádce, který jako by vypadl z jiné pohádky). Výhrady bych měl pouze k závěrečné změně povahy u prince ze Sněžného království a možná až moc velké berličce v podobě čarodějek. Za mě 3,5*, při srovnání s včerejší pohádkou dávám 4.

• 18.9.2013  11:47
    Hašišbába (2012)

Ale ano, není to špatný film, ale oproti jiným francouzským komediím není nějak výjimečný. Pobaví, ale není lepší než film Bílá vdova, jímž se určitě inspiroval.

• 17.9.2013  20:47
    Hexenšus (TV film) (2013)

Podivně nízké hodnocení. Osobně se mi film na motivy divadelní frašky docela líbil, byť občas herci docela přehrávali, ale to asi patří k tomuto typu filmu. Osobně musím vyzdvihnout Javorského a Janu Pidrmanovou, kteří hráli velmi slušně. Film docela odsýpal (hlavně v druhé polovině) a párkrát jsem se i zasmál. Za mě tak tři a půl hvězdičky, vzhledem k podivně nízkému hodnocení dávám s čtyři

• 1.8.2013  17:40

Nejlepší na celém filmu je atmosféra. Film vás vtáhne do děje a až na pár krátkých chvil nepustí. Kombinace akce, napětí, vizuálního ztvárnění a hudby je velmi silná a jen málokoho nechá chladným. Díky tomu film dokáže úspěšně odvádět pozornost od některých klišé a nelogičností, kterých není ve filmu málo. Přitom měl film obrovskou příležitost patřit mezi milníky žánru. Osobně mě mrzí několik věcí ----pozor obsahuje spoilery---- Vadí mi výrazná podobnost s jinými filmy, kdy mi některé pasáže připomínaly film 2012 nebo třeba 28 dní poté. V rámci většího spádu filmu se tvůrci skoro oprostili od knižní předlohy, včetně podstatného zrychlení pohybových schopností zombií (podobnost s 28 dní poté). Tady jsou zombie schopny i přímo akrobatických kousků, které překračují možnosti lidského těla. Třeba velmi působivá scéna průniku do Jeruzaléma je z pohledu reálných možností naprosto nesmyslná. Stejně tak byla zrušena varianta nultého pacienta a obrovská část knihy, která popisovala nezákonné mechanismy, díky kterým došlo k tak rychlému rozšíření (převaděčství i viditelně nemocných lidí, dárcovství orgánů...) Stejně tak je hlavní hrdina (v knize neexistující) naprostý klikař, který přežije nejen prvotní útok zombií, ale i několik dalších útoků, pád letadla, naočkování smrtící infekcí a přitom mimoděk vymyslí plán na záchranu lidstva. A jedna z hlavních otázek je, čím se tyto zombie živí, když prakticky okamžitě promění pokousané v zombie, které se připojí k ostatním v boji proti živým.

• 29.1.2013  17:23
    Rebelka (2012)

Nejvíc mě zaujala opravdu kvalitní animace (výrazy tváří, vlasy, prostředí...) a výborná hudba. Dějově se jedná o trochu jednodušší , ale i tak příjemný příběh (děj je odhadnutelný a trochu moralizující), který rychle uteče a rozhodně neurazí. Za mě jsou to čisté 4*.

• 31.12.2012  14:45
    O pokladech (TV film) (2012)

Průměrná mírně moderní pohádka, kterou zachraňuje výprava a hudba (Čechomor se nezapře). Naopak do bahna podprůměrnosti ji sráží pitvoření tří strážců pokladů a jejich "vílí" kreace, které patří k tomu nejtrapnějšímu, co jsem v poslední době viděl. Herecké obsazení bylo relativně povedené, osobně se mi líbila dvojice Barborky (Markéta Frosslová) a Ignáce (Vojta Dyk), jinak standardní výkon podali Švehlík, Töpfer, Heřmánek a Jana Pidrmanová. Tři nové pohádky České televize bych seřadil takto: 1. Šťastný smolař - spousta laskavého humoru a skvělá postava Sedmilháře (Trojan) 2. O pokladech - o dost slabší, hlavně kvůli pitvoření strážců pokladu 3. 12 měsíčků - nevím proč, ale na téhle pohádce mě nezaujalo snad nic a dnes už si ji pomalu ani nevybavuji

• 25.12.2012  22:04
    Šťastný smolař (TV film) (2012)

Pro mě příjemné překvapení letošního roku. Děj plyne sice pomalu a poklidně, ale přitom se člověk nenudí. Nádherná kamera a citlivý výběr lokací (u Stracha je tohle sázka na jistotu), známí herci v hlavních i vedlejších rolích a většinou podařený jemný humor. Ale hlavně určité kouzlo a hravost, které spoustě dnešních pohádek prostě chybí. Za mě 85%, ale díky tomu že jde o to nejlepší mezi pohádkami za poslední dobu dávám plný počet hvězdiček. Díky Jirko :)

• 16.12.2012  21:50

Od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o rozdělení Hobita na TŘI díly jsem se začal trochu bát. A bohužel se moje obavy vyplnily. Hobit je co se týče filmového řemesla pěkná a chvílemi strhující podívaná, hudba je správně epická a některé postavy (Gandalf, Bilbo, Glum) jsou zahrané skvěle. Bohužel délka filmu se negativně projevila na některých scénách, kdy by paradoxně zkrácení pomohlo k lepší atmosféře. Pán prstenů v třech dílech nedokázal obsáhnout tři knihy série a teprve rozšířená verze to alespoň částečně napravila. Jediná kniha Hobit (tenší než jakákoliv kniha z trilogie Pána prstenů) se natáhla na tři díly (o stopáži jako rozšířené verze Pána prstenů) a tady mi to přijde jako snaha vytřískat z námětu co nejvíce peněz za každou cenu. Film díky tomu hodnotím na 3,5 z 5.

• 17.9.2012  11:12
    Ztracená brána (TV seriál) (2012)

Filmy Jiřího Stracha mám až na výjimky (Tři životy, Santiniho jazyk) moc rád a i nová mysteriózní Ztracená brána se mi líbila. Nová série působí vyzráleji než původní "Ďáblova lest". Film má v sobě hodně dobrého humoru a vtipných narážek, od špičkování mezi Dvořákem a Křížem o počtu dílů, přes vtipně zvolené jméno Zábranský, až třeba po jméno šéfa botanické zahrady (Halouzka) ve srovnání s skutečným botanikem Větvičkou Ve filmu nebylo moc logických kiksů, snad jen "nenápadné" vloupání do vily s autem zaparkovaným přímo před ní a vyměněná pistole u profesora Rohana (když ho chtěl vrah zabít, tak nepotřeboval falešnou stopu a Rohana ve vězení). Výborný výběr zajímavých lokalit a kvalitní kamera ve spojení s hudebním doprovodem vytváří nádhernou atmosféru. Film má nadstandardní herecké obsazení (jak to ten Strach dělá?), kdy se kvalitní herci objevují i v naprosto epizodních rolích (Stanislav Fišer jako rybář, Jiří Langmajer jako člen rozvědky, František Němec jako opat...) Závěr se na rozdíl od Ďáblovy lsti podařilo vybalancovat tak, aby nesklouzl k nechtěné parodii. Za sebe dávám s mírným přimhouřením očí plný počet hvězdiček a těším se na nějaký film režírovaný p. Strachem přímo pro kina.