Avengers: Infinity War (2018)

Palce hore prinajmenšom zato, že pri takom množstve výrazných postáv vôbec Infinity War funguje ako celok a že má marvelovský celovečerák KONEČNE funkčného záporáka. A hej, tie kecy o tom, že pôjde o samostatný film a nie o prvú polovicu si mohli v štúdiu odpustiť.

Dva světy (2017) (seriál)

Dvojitá porcia J. K. Simmonsa! Štylizácia a tempo nemusia spočiatku sadnúť každému, ale oplatí sa počkať. Keď sa prúsery začnú vrstviť, hranice zmazávať a začne ísť skutočne o krk, práve to prostredie a tempo sú to, čo seriál ako celok vytiahnu do jasného nadpriemeru a človek si uvedomí, že sleduje prémiový špionážny thriller strihnutý dobovkou zo studenej vojny a trochou sci-fi. Aj mimo špionážnu rovinu funguje Counterpart prémiovo, lebo to množstvo dysfunkčných vzťahov, vzájomných konfliktov a politických peripetií by sa zrejme dobre sledovalo už samo o sebe.

Lady Bird (2017)

Určite najmilší film roka a dôkaz, že nato, aby indie film bavil, nemusí vymýšľať divoké zápletky, preexponované palety postáv a všeobjímajúce posolstvo. Saoirse Ronan možno nemá najsympatickejšiu postavu (miestami človeka fakt lezie na nervy), ale aj tak by som ju zožral.

Táta je doma 2 (2017)

Nuda na hovädo. Tá jedna hviezda je za Gibsona, ktorý do toho podľa mňa šiel z hecu a neskutočne si užíva, ako zo seba všetci zúčastnení robia idiotov.

Koruna - Série 2 (2017) (série)

Claire Foy ma opäť rozsekala. Kto by si myslel, že bez Churchilla to už nebude (vzhľadom na trochu menej akčné svetové kulisy) taká pecka, sa mýli. The Crown si u mňa zachováva vysoké hodnotenie jednak výkonmi hlavnej (manželskej) dvojice Claire Foy-Matt Smith, no hlavne tým, ako OPÄŤ zvláda bezchybne kombinovať, vrstviť a organicky premosťovať medzi intímnymi rodinnými krízami, udalosťami celosvetového významu a turbulenciami na domácej politickej scéne. Hlavne posledná zmienená línia je vzťahom medzi parlamentom a monarchiou dosť osobitá nato, aby človeka nenudila.

Koruna - Série 1 (2016) (série)

Po všetkých stránkach neskutočné. Emocionálny náklad, v ktorom trio Claire Foy - John Lithgow - Matt Smith na 100% prevtelené do svojich postáv prechádza od skvelého dialógu k ešte lepšiemu (už dlho žiaden scenár takto perfektne nepracoval s nevysloveným) a kulisami im sú moderné dejiny dožívania jedného impéria. Seriál bezchybne lavíruje medzi udalosťami svetového významu, národnými krízami a rodinnými peripetiami, ktoré vie aj napriek ich zdanlivej neopodstatnenosti podať až nečakane strhujúco. Ak niekoho Lithgow pri večeri s kráľovnou nedoženie k slzám, môže sa hrdo nazývať cynikom.

Pacific Rim: Povstání (2018)

Same same but different. Nový Pacific Rim nemá nič, čím by zaujal. Možno okrem toho, ako hlboko sa zvládol zaryť do zadku Číňanom.

Zhan lang 2 (2017)

Lakmusový papierik pre (ne)otrlého diváka - ak rozdýchate, alebo si nebodaj užijete úvodnú cca 10-minútovú scénu likvidácie nepriateľského komanda POD VODOU, je to pre vás a hodnotenie vám nemôže vyjsť pod 5*.

Já, Tonya (2017)

Tonya je ťažký punk medzi životopismi, ktorý si viac ako ja podľa mňa užila len sama Margot Robbie.

Tomb Raider (2018)

Takto - nový Tomb Raider mal VŠETKY predpoklady k tomu, aby ma zabavil. Som v tomto smere cieľovka, aj priemerný dobrodružný film si dokážem vychutnať a som zaň vzhľadom na ich sporadický výskyt vďačný (pozdravujem The Mummy a posledné Jumanji). O to viac ma štve, že ma Alicia dve hodiny v kine nudila a všade oslavovaná scéna s padákom mi prišla odporne digitálna a v podstate som ju nevedel pozerať. Ale teda aby som len nenadával, tak s lepším scenárom si Aliciu v tejto roli pozriem hocikedy (len prosím, prosím, nabudúce bez tých kŕčovitých macho kecov), vedľajšie postavy boli obsadené prémiovo a čo doceňujem najviac je záporák so zmysluplnou motiváciou, ktorý pre sa zmenu nepokúša zničiť svet.