WinstonS

mediální mrdka

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 13.5.2018  22:15
    Metanol (TV film) (2018)

Takhle dobré tuzemské krimi/drama tady nebylo hodně dlouho. Obrovský klobouk dolů před všemi zúčastněnými. Kauzu metanol jsem řešil i v rámci práce a film je velmi věrohodný, dost lidí se v tom určitě poznalo.

• 26.4.2018  16:19
    Waco (TV seriál) (2018)

Náboženský fanatismus v praxi. A samozřejmě také "skvělá" práce FBI. Nejvíc líto mi je těch malých dětí, které doplatily na to, že jejich rodiče měli totálně vymleté palice...

• 26.1.2018  16:09
    Prezidentský duel – finále (TV pořad) (2018)

Fantastická Světlana Witowská, nečekaně výborný a důsledný Jiří Drahoš a unavený, chřadnoucí a z posledních sil se prezidentské židle držící Miloš Zeman, který poprvé po pěti letech ve funkci musel čelit nepříjemným otázkám a evidentně si s nimi naprosto nevěděl rady. Trochu nudná, avšak ryze veřejnoprávní (v dobrém slova smyslu) podívaná.

• 24.1.2018  21:24
    Česko hledá prezidenta (TV pořad) (2018)

Přesný obrázek toho, kam se česká společnost za posledních pět let posunula. Řev, hulákání a urážky od rozdivočelé lůzy, kterou z pódia hecuje nemocný stařec o holi opájející se mocí a všemu přihlíží neschopný svazák Voříšek v roli "moderátora". Velká škoda, že pan profesor Drahoš druhé kolo nevyhraje, tahle země nutně potřebuje antibiotika proti hnusné nemoci, která se pět let šíří z Hradu.

• 22.1.2018  17:13
    Dark (TV seriál) (2017)

"Otázka není jak, ale kdy..." NE-SKU-TEČ-NÉ! Slovo "mysteriózní!" dostalo díky Dark novou dimenzi. Sice vám zaručuji, že ze všech postav, jejich různých představitelů a časového prolínání budete mít časem neskutečný zmatek, ale obrovská pozornost a trpělivost za to stojí. Němci tyhle hutné psychologické sondy do maloměstského prostředí se všemi jeho neduhy, tajemstvími a trpkými křivdami umí jako málokdo. Úplně jsem se tetelil blahem, když přišla řeč na klasickou německou filozofii, Einsteina - a body navíc za Kreator a "Pleasure to Kill"! :-)

• 10.1.2018  16:36
    Contratiempo (2016)

Španělové umí, v poslední době jsem si jejich kinematografii hodně oblíbil. A tohle je obzvláště vydařený kousek, u něhož sice budete mít v poslední půlhodince co dělat, abyste všechny možné varianty děje a zvraty zachytili a pobrali, ale konec je famózní (byť z hlediska trestního práva jde o nepřípustný postup). Málokterý film jsem zhltnul takhle pozorně a bez dechu. Na pět hvězdiček to sice objektivně není, ale aspoň někdy budu poněkud nekritický.

• 17.12.2017  22:14

Naprostá klasika, na kterou se dá dívat pokaždé, když na ni v TV programu narazím. Nespočet skvělých hlášek, pan Hrušínský se jako Švejk už narodil (pozor, to je pochvala) a Miloš Kopecký v nejlepší vedlejší roli v dějinách tuzemské kinematografie :-) Jasně, film sice nemá onen pověstný rozměr Haškova románu týkající se absurdity a zvrácenosti války, ale jako lidová komedie zkrátka nemá chybu.

• 13.12.2017  22:56
    Týden s prezidentem (TV pořad) (2017)

Miloši, končíme!

• 10.12.2017  16:13

Vše podstatné již bylo řečeno. Každým shlédnutím silnější a silnější snímek, který je dodnes aktuální...

• 24.10.2017  14:36
    13 Reasons Why (TV seriál) (2017)

Já vám nevím... Jasně, je to moderní melodrama a variace na Beverly Hills s neskutečně šablonovitě napsanými postavami (krásná roztleskávačka, hajzl kapitán basketbalového týmu, úlisný manipulátor a jedničkář, šikanovaný podivín apod.), ale zároveň mě příběh Hannah prostě vtáhnul a vcucnul. Když (pomocí řady flashbacků perfektně vypointovaný) příběh během posledních třech epizod gradoval, byla tam spousta momentů, kvůli nimž stálo za to všech 13 dílů shlédnout. Cílovka nejsem a je mi jasné, že to míří hlavně na mládež, u níž je moderní pocit beznaděje, deziluze, deprese, zklamání či bolesti (to vše samozřejmě s postavou modelky či profesionálního sportovce, posledním modelem iPhonu, tátovým SUV a hadry za stovky dolarů), jenže i tak: v některých momentech vám stejně cvakne, jak kurva těžké je období střední školy. Člověku to dojde až se zpožděním 15-20 let a tak nějak si přeje, aby jeho děcka tohle (kór v dnešní době) složité období propluly pokud možno co nejklidněji. P. S. Beznadějně jsem se zamiloval do Katherine Langford.

• 13.10.2017  12:09
    The Crown (TV seriál) (2016)

Naprostá lahůdka pro milovníky moderní britské historie! Stačí zmínit, že scénář napsal Peter Morgan (Rivalové, Duel Frost/Nixon, Královna nebo Poslední skotský král) a je jasné, že to bude extraklasa. A tak se také stalo. Takhle brutálně věrohodné vylíčení Churchillova politického i životního podzimu jsem nikdy neviděl a nikdy už asi neuvidím (epizoda s obrazem je dechberoucí). Rochním se v tom s obrovskou rozkoší a už vyhlížím druhou sérii, která začne v prosinci,

• 1.10.2017  18:37
    Mokřina (2014)

True Detective en español. Parádní atmosferická noirovka s pomalým a hodně hutným dějem, který je místy bohužel až moc přímočarý a zjednodušený, jinak bych šel bez váhání na pět hvězdiček. Pro fanoušky žánru jasná povinnost.

• 6.7.2017  11:50
    Metro Manila (2013)

Jsou filmy, kde se na konci filmu přistihnete, že je vám de facto jedno, jak to dopadne,. jen jste zkrátka zvědaví. A pak jsou filmy, kde po deseti minutách víte, že hlavním hrdinům neskutečně fandíte a držíte palce (detail: když má Oscar při přijímacím pohovoru vymyslet vtip, automaticky jsem začal lovit v paměti, co bych mu poradil). Parádní snímek, který je nejsilnější ve chvílích, kdy vypráví příběh venkovské rodiny, která se zoufale snaží najít lepší místo pro život. Kriminální zápletka je výborná, ale pro mě byly nejintenzivnější jiné momenty (bloumající rodina noční Manilou, radost z nového bytu, bezskrupulózní návrh majitelky bordelu pro Mai na konci snímku aj.). Každopádně jasná plná palba, takhle mě hodně dlouho nic nedostalo.

• 2.6.2017  15:46

Alfred Hitchcock ve vrcholné formě, lepší film podle mě nikdy nenatočil. Celý film táhne svojí charismatickou osobností Cary Grant, scéna s letadlem v poli je už legendární.

• 29.5.2017  09:12
    Ptáci (1963)

Hodina nudy, hodina prvotřídního hororu a mistrně budovaného napětí, v čemž je ostatně Hitchcock machr. Scéna, kdy Melanie sedí před školou, kouří cigaretu a za ní se houfují ptáci, nemá chybu, stejně jako momenty zdánlivého klidu před dalšími útoky. A což pak chirurgicky přesně vygradovaný nejednoznačný závěr! Jenže co s tím, když první polovinu filmu člověk skoro podřimuje a má co dělat, aby tato děj nepříliš posouvající konverzační cvičení poctivě sledoval?

• 22.4.2017  21:16

Příběh o tom, jak to černošský sprinter parádně natřel náckům na olympiádě v jejich zemi, si o zpracování logicky říká a je fajn, že k tomu došlo. V podstatě standardně odvyprávěný sportovní film, který ovšem sráží poněkud rozporuplný casting (beru, že Goebbels a spol. byli nebetyčné zrůdy, ale fakt je musí hrát herci tak, že vypadají a působí jako dementi? Naopak z umělecké prostitutky Riefenstahlové autoři udělali náckům vzdorující sympaťačku) a šablonovitý styl vyprávění, který některá velmi zajímavá témata opomíjí (podlézavost Brundageho vůči nacistům) a jiná zbytečně zveličuje (rodinný život Jesseho). Nicméně za shlédnutí RACE určitě stojí.

• 5.4.2017  10:17

Nejspíš nechtěně dost humorný snímek :-))

• 27.3.2017  18:08

Nebudu zapírat, byla i chvíle, kdy jsem stál na zastávce, čekal na trolejbus a najednou jsem si bezmyšlenkovitě polohlasem zanotoval "Bác bác bum bác, haťa paťa zumba!". Ten zmatený pohled postarší ženy, která stála kousek ode mě, si budu pamatovat docela dlouho...

• 26.9.2016  19:03
    Narcos (TV seriál) (2015)

Po dvou sériích naprostý seriálový Olymp. Už jsem toho viděl opravdu hodně, ale tohle je zkrátka špičková a bezchybná až dokumentární práce. Wagner Moura je bourák jako hrom a José Padilha zkrátka umí.

• 22.8.2016  13:19
    American Crime Story (TV seriál) (2016)

Původní plán byl dát si to jako "televizní večerníček" (tzn. jeden díl před spaním každý večer) po skončení olympiády. Jenže poté, co jsem se zkusmo podíval na první díl. jsem okamžitě pouštěl druhý a tímhle tempem všech deset epizod zvládl za cca tři večery (rychleji to opravdu nešlo, volného času je málo). Soudní dramata mám rád, Grishama jsem před lety přečetl snad kompletního. A lepší příběh si jako předlohu si tenhle seriálový bonbonek nemohl vybrat. Naprostý herecký koncert a další důkaz, proč je (pro mě osobně) daleko lepší dívat se na seriály než na filmy. Za těch cca 7 a půl hodiny se vztahy mezi jednotlivými postavami tak zapletly a vyvíjely (zejména souboj Cochran - Darden je perfektně podaný), že mě až mrzelo, když seriál skončil. Řemeslně brilantně odvedená práce až na casting - ten je DOKONALÝ (porovnejte skutečnou podobu účastníků soudu a jejich hereckých aktérů) až na jednu, ale zásadní věc: Goodingovi jr. jsem v roli bývalé hvězdy amerického fotbalu vůbec nevěřil. To bylo šlápnutí vedle. P. S. SPOILER - ještě pár podobných snímků a já, tolerantní městský středostavovský liberál, se stanu extrémně alergickým na slovní spojení "boj proti diskriminaci černošské rasy". Co předváděl Simpsonův obhájce Johnnie Cochran, to teda bylo něco. Pak se nedivme, kam se vztah mezi černými a bílými (nejen) v USA dostal. Asistent žalobkyně Chris Darden to v roce 1995 řekl naprosto přesně: "O J. Simpson je prvním černochem, kterého ve Spojených státech osvobodili jen kvůli tomu, že je černý."

• 19.7.2016  18:25
    Triumf vůle (1935)

Nacistický režim si nechal vytvořit svůj filmový pomník, který je dodnes fascinující podívanou. Hitler byl pošahaná ku*va, kterou dnes může obdivovat jen člověk po lobotomii, ale pokud něco společně s Goebbelsem uměli (vedení války to naštěstí nebylo), tak to byla propaganda. Kdybych měl aplikovat kritéria normativní etiky, musím vyšít odpad, ale z hlediska dopadu filmu na diváka a schopnosti manipulace s ním to je jeden z nejsilněji působících snímků, jaké jsem kdy viděl. V tom tkví jeho (byť zvrácená) genialita.

• 19.7.2016  18:16
    M*A*S*H (TV seriál) (1972)

Seriál, na který se dá dívat pořád dokola. Neuvěřitelné, kolik vtipných situací a neopakovatelných hlášek dokázali scénáristé vyplodit během každé epizody. Jasně, jistá míra opakování zaběhlých postupů je v rámci příběhového dění jasně patrná, ale to na zábavě nic neubírá. Mnohdy nejde o "pouhý" sitcom, ale i o tvrdou obžalobu absurdnosti celé války. M.A.S.H. je legenda, která nikdy nemá šanci zestárnout.

• 20.5.2016  17:06
    Bosch (TV seriál) (2014)

Přesně takhle jsem si představoval zfilmovaného Connellyho. Titus Welliver je jako Bosch úžasný, je to místy sice až "gabinovské" minimalistické hraní, ale k Harrymu přesně sedí. Casting za jedna, atmosféra města za jedna hvězda. Moc se těším na třetí sérii, takhle čistě žánrově vypulírovanou podívanou jsem si už dlouho nedopřál.

• 16.5.2016  13:44
    Hlas pro římského krále (TV film) (2016)

Z hereckého hlediska Majer (Jan Lucemburský) - Hádek (Karel Iv.) 5:0 a to navíc v suchém triku. Hodně školometský film, při jehož sledování divák, jenž není blíže obeznámený se životem Karle IV., hodně tápe. Já ho mám naštěstí relativně nastudovaného, takže se to dalo zvládnout. Nicméně tak superatraktivní téma by se dalo udělat a la Tudorovci nebo Řím, tedy 8-9dílný dobový seriál o spletitých politických intrikách, komplikovaném vztahu otec-syn, přeměně Karla IV. z rozjíveného jinocha na markraběte moravského a poté v jednoho z nejvýznamnějších a nejschopnějších evropských panovníků atd. Tohle všechno obsáhnout ve 104 minutách zkrátka nejde. Btw, hodně mě překvapilo (nebo jsem to nezaznamenal), že se nechystá žádné pokračování. To se přitom vyloženě nabízí.

• 8.5.2016  22:15
    Kriminálka Anděl (TV seriál) (2008)

Hlavně ve srovnání s Případy 1. oddělení tohle působí jako navoněná bída.

• 8.5.2016  22:03
    Live in Bzenec (koncert) (1991)

Hromada nachcaných a poněkud intelektuálně nesmělých jedinců pod pódiem, na němž to v této souvislosti v mnoha případech o moc lepší nebylo, ale jako sociologická studie do raných devadesátých let výborné. Hlavně rozhovory s návštěvníky mě hodně pobavily. "Nechte mě pánové, já musím urychleně na jedno! (...) Který kapely se ti líbily nejvíc? - My-Lai. - Ti ještě nehráli. - Hráli. - Nehráli. - Nehráli, jo?" :-)

• 4.2.2016  18:52

Takhle nějak asi vypadala propaganda u nás v 50. letech, akorát s opačným znaménkem. Jsem poslední, kdo by fandil náckům nebo Rusákům, chraň Bůh, ale tohle je takový scenáristický WTF, jaký už jsem dlouho neviděl. Na druhou stranu film perfektně odsýpá a dobře se na to dívá. A když moc neřešíte logické nesmysly a žánrová klišé, tak je o zábavu postaráno.

• 3.1.2016  22:42

"And the Oscar goes to..." Leo hraje jako o život, takhle náročný fyzický výkon jsem od něj nikdy neviděl. Emoce, které dokáže vystihnout pouhým poulením očí, to je paráda. Samostatný bodový Olymp by si zasloužily fantastické záběry drsné kanadské divočiny. Přitom narativ a survival/revenge motiv jsou v podstatě úplně triviální, ale právě jeho intenzivní zpracování mu dodává šťávu. Pár much na kráse by se dalo najít, ale na filmy se přece díváme hlavně kvůli nějakému subjektivnímu prožitku - a ten tady byl stoprocentní!

• 27.12.2015  18:49

90. léta, malý krámek v centru moravského maloměsta fungující jako videopůjčovna a nevrlý postarší vousáč za pultem, který na moji nesmělou otázku "mohl bych si prosím vás zarezervovat Trainspotting" jen suše zahlásil "leda tak za rok, chlapče". Přesně si vybavuju, jak dlouho jsem se k tomuto filmu nemohl dostat, v kině to buď nehráli nebo mě naši nepustili, a když kazeta s filmem dorazila do půjčovny, štítek s číslem, který znamenal vytoužené "možnost vypůjčení" u něj snad nikdy nebyl. Pak jsem se jednou konečně dočkal a Trainspottinmg si za ten den, kdy jsem mohl vidět, pustil asi 5x. A když jsem se na něj nedávno podíval znovu, zase mi bylo 14-15 let a blaženě jsem se usmíval a užíval si tuhle surreálnou, odvázanou a omamnou jízdu, která trvá "jen" hodinku a půl, ale je našlapaná památnými výroky, scénkami či písněmi (soundtrack je po Pulp Fiction v mém soukromém žebříčku hned druhý). Přívlastkem kultovní by se nemělo plýtvat, ale tady nejde použít jiné slovo. "Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television (...) Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. (...)" 10/10 a pozdrav do Vídně :-)

• 27.12.2015  17:12

Formálně téměř dokonalý film s podmanivě znepokojivou hudbou, charismatickou dvojicí Del Toro, Brolin a hlavně perfektním nápadem napsat jako hlavní roli postavu Emily Blunt, která je na tom úplně stejně jako divák: o tom, co se děje kolem ní, vůbec nic neví, a až postupně zjišťuje, o co vlastně jde. Závěrečný žánrový zvrat je úžasný. P.S. Vizuálně jeden z nejlepších filmů za x posledních let, Deakinsova úchvatná kamera a scenérie z americko-mexické hranice již tak výborný zážitek ještě zvyšují.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10