Tayen

Tayen

Petra Polachová

okres Ostrava
Dřevěná krysa

37 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Vetřelci (1986)

  Nejsilnější díl celé série. Zatímco v jedničce se bojovalo proti jednomu "exempláři", tady vetřelci nastupují v nekonečných zástupech. Oproti jedničce stvůra dostává spíše podobu obtížného hmyzu, a ať okolo sebe střílíte, jak chcete, nikdy se nezbavíte všech. Tiché, ale deprimující scény, kdy nevíte, jestli na vás z tamtoho osamělého rohu něco nevyskočí, střídají akční a strhující sekvence. Dokonalou volbou je přidání malé holčičky do děje, která nutí ty drsné, a vypjaté vojáky, brát na vědomí slabý článek řetězu, o který je nutné se postarat. Brilantní zvuk v nejvíce dech beroucích scénách přípomíná kov, a to je to báječné a originální. Ovšem finále s královnou je bez detailů jedna z největších scén hororových sci-fi všech dob.

 • poster

  Kai a Gerda (TV film) (2002)

  Kvůli úžasné Bridget Fondy, jejíž Sněhová královna mě naprosto strhla. Zkombinovat dojemnost, krásu, zlobu a potlačovanou frustraci dokázala takovým způsobem, až mi její postava brala dech. Film se hodně liší od původní pohádky, ale což, každý má svou představu o deprimující atmosféře a podobě Andersonovy Sněhové královny - myšlenka zůstala. Pohádky tu jsou od toho, abychom si mnohé domysleli sami. Mě tato verze nikterak neurazila, ba naopak: hudba, jakoby ji složili Massive Attack, filmu pomohla si vytvořit osobité kouzlo a absence křišťálového paláce a saní taženými bělouši dala filmu nádech bezčasovosti. Souhlasím, že pohádka byla zdlouhavá, ale já osobně si užívala napětí, které scénu zahalilo, kdykoliv Sněhová královna vstoupila na scénu.

 • poster

  Blade Runner 2049 (2017)

 • poster

  Červené střevíčky (1948)

  Na tuhle klasiku jsem narážela tak dlouho, až ji dali v mém oblíbeném kině. Film je úžasný od začátku do konce. Po celou stopáž jsem nezaznamenala hluché místo, u kterého bych se nudila. Tanec hlavní hrdinky je úchvátný, stejně jako atmosféra celého filmu, která je smutná a tragická, stejně jako jsou Andersenovy pohádky, ze kterých čerpal film námět. A když dospějete k finále, víte, že to nemohlo skončit jinak. Volit mezi láskou k člověku a láskou k sebevyjadřujícímu umění je nespravedlivé a nemožné.

 • poster

  Brendan a tajemství Kellsu (2009)

  Sbohem 3D. Vítej jednoduchá geometrická animace. První záběr filmu mě až vyděsil svou jednoduchou vizualizací. S každým dalším jsem si ale na svět obdélníků, ostrých hran a měkkých oblouků zvykla a spolu s úžasným příběhem, atmosférou, moudrostí a hudbou mi to celé přišlo jak vystřižené ze sna. Jsem ráda, za invenci, jsem ráda za originalitu a odvahu v animovaných filmech, ve kterých nejde o to, jak dokonale se postavy podobají reálným lidem. Naopak tady jsou hrdinové, ďáblové a zlosynové vyobrazeni jednoduše, mnohdy jen jako stín, a snad o to více děsivěji, či barvitěji. Kdo má rád fantazii, nezvyklé kresby a moudrost v pohádkách, které jsou mnohem více než právě pohádkami, ať sáhne po Brendanovi a tajemství Kellsu.

 • poster

  Sunset Blvd. (1950)

  Mrazivé, děsivé, pravdivé, smutné. Až se jednou budu utápět v artefaktech svého mládí, čekat na vyhaslou slávu a záři reflektorů, až si budu v 50-ti myslet, že je mi 25, prostě, až nebudu schopna přijmout důstojnost stáří, zabte mě. Ach, já zapomněla, nejsem bývala hvězda stříbrného plátna. Film mi dech nevyrazil, přesto musím přiznat, že je vynikající. Jak lehce se zapomíná ostatním, jak těžce hvězdě samotné.

 • poster

  Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

  Je zvláštní, jak moc člověka zasáhne film, který by se mu v jeho pubertálním věku zdál nudný a deprimující, a troufám si říct, že by ho ani nepochopil. Jsem ráda, že se mi vkus odvíjí tím "správným" směrem a já se čím dál více těším na každý kousek severských evropanů. Jsem vděčná za každý takový počin, ve kterém nezní zvučná hollywoodská jména, necpou se do něj velké prachy a tvůrci se nebojí pokusů a šokujících scén a nesázejí na jistotu, jen aby byl film vlídně přijat hlavně puritánskými americkými diváky. Jsem ráda, že jsem vyrostla z názoru, že co je americké, to je lepší. Film muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem trilogie, jakousi ochutnávkou a předehrou k příběhu, který se plně rozvine v díle v druhém. Případ čtyřicet let ztracené dívky je jen záminkou k tomu, aby se Mikael Blomkvist, na několik měsíců odsouzený novinář, seznámil s drsnou heckerou Lisbeth, která je ve skutečnosti hlavní hrdinkou celé trilogie, okolo které se děj točí. Tím nechci říct, že první díl je horší než ty další, ve skutečnosti se mi líbil nejvíc, jen je vytržený z kontextu a příběh zmizelé Harriet je až sekundární. Na Muži, kteří nenávidí ženy oceňuji hlavně to, že se může stát cokoliv, víte, že filmaři vám nic neupřou, jen protože by to mohlo rozčílit moralisty.

 • poster

  Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

 • poster

  Hodiny (2002)

  Jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků: blízké téma, nádherná hudba, reálné postavy, reálné pocity, magičnost, dojetí, nenucenost, lidskost, smutek

 • poster

  Temný rytíř (2008)

  Ač neuvěřitelně dlouhý film, vůbec to nevadí. Při kreacích psychopatického Jokera, předvádění Batmanových hraček a pohledu na tvář Two face (vypusťte na rádoby hrozivý obličej Tomyho Lee Jonese) skoro zapomenete i na své tělesné potřeby a litry vody v sobě :-)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace