Duna: Část druhá (2024)

Just wow. Jednička byla výborná, ale trpěla jasnou nevýhodou neukončenosti, tady to všechno zaklaplo. Nádherné vizuálně, herecky, technicky, hudebně, emocionálně a hlavně příběhově. Myslím, že by měl pan Herbert radost. 90%

Angličanka (2022) (seriál)

Silně romantický anglický čaj, podávaný na drsně svobodných amerických prériích. Ústřední herecká dvojice je úžasná, rychle se vám dostane pod kůži a jejich silný příběh uteče o to rychleji. Po delší době jsem si tady připomněl proč tak miluju Emily Blunt, která se snad pro roli lady Cornelie narodila. Kdybych měl být úplně důsledný, asi bych hodnotil silnými čtyřmi, jelikož některé příběhové linky nakonec působily trochu nadbytečně, ale ten hořkosladný poslední díl nakonec posunul jazýček na vahách do absolutoria. Já prostě hořkosladkou romantiku můžu. 90%

Antonia (1995)

Nádherný film, který mi osvěžil hned několik vzpomínek z mládí.... Moc rád ho uvidím znovu. Na viděnou. 90%

Polibek pavoučí ženy (1985)

Buberovo Já a Ty ve vězení. Vynikající William Hurt. Film starý jako já, který nestárne. 90%

The Late Show with Stephen Colbert (2015) (pořad)

Úchvatná ukázka toho, jak může vypadat kvalitní televizní zábava, když se toho chopí skupina nadšených, talentovaných lidí v čele s geniálním satirikem se zlatým srdcem. Pokud si Stephen a spol. udrží premiérovým týdnem nastavenou úroveň kvality, máme se na co těšit. Television history in the making... Nejlepší zatím 8. díl s Berniem Sandersem a úžasnou taneční show z Broadwaye. Stephen je král.

Najděte mi hrdinu (2015) (seriál)

Ukažte mi hrdinu a já vám napíšu tragédii... David Simon pokračuje v tradici Scotta Fitzgeralda a ve svém hrdinském tažení za povýšení televizní produkce z bohapusté zábavy na společensko-filosofické traktáty, které člověka donutí zamýšlet se nad nejpalčivějšími problémy dnešní doby. Pro českého diváka bude sice obtížné ponořit se do děje zasazeného v reaganovské Americe konce 80. let, ústřední témata jeho díla (politika, chudoba, rasismus, atd.) jsou však nadčasová a jejich aktuálnost je bolestně zjevná nejen v současné Americe, ale i u nás. Simonovo historické drama je navíc špičkově obsazeno a z režijní stoličky jištěno vynikajícím Paulem Haggisem. 90%

Pride (2014)

"Solidarity forever, for the union makes us strong!" Krásná, povznášející a jímavá komedie s temnými podtóny thatcherismu, která neprávem zapadla a patří k tomu nejlepšímu a nejzábavnějšímu co v roce 2014 vzniklo. Dvouhodinová stopáž se kolem mě prořítila ani jsem nemrkl. 90%

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

Kouzelné knize Susanny Clarke se dostalo adaptace, jaké si zasloužila - což je snad největší poklona, kterou mohu tomuhle sedmihodinovému eposu vyseknout. Jde o adaptaci věrnou tak, jak to jen odlišné médium umožňuje - nevytrácí se vtip, romance, horor, krásný anachronický jazyk, britská tradice a gentlemanství, alternativní historie a magické knihy... Obrovské uznání a dík patří castingu, který nalovil ansábml neprofláklých charakterních herců v čele s Bertiem Carvelem a Eddiem Marsanem v titulních rolích. Zejména prvně jmenovaný dostává prostor rozehrát rozevlátě "romantického" Strange tak, že mi z toho padala brada - dojímá a baví zároveň. Marsanův "racionalistický" Norrell je pak ve své úzkostlivé úzkoprsosti jeho pravým protipólem a neotřelým typem antihrdiny. Kolem a kolem - televizní událost a povinnost pro fanoušky inteligentní fantasy/zábavy. 90%

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Kvintesenciální akční film nového milénia s příšerně charismatickou příchutí apokalypsy. Naše ústřední hrdiny, Maxe a Furiosu, na zbytečné tlachání moc neužije, daleko raději komunikují akcí, a když přijde na emocionálnější moment, vystačí si krátkým pohledem. Vynikající scénář ale dokáže na minimálním prostoru pozoruhodně komplexně vymodelovat i většinu vedlejších postav v čele s mladičkým vlčákem Nuxem a účinně děsivým Immortanem Joem. Obrovské uznání panu Millerovi, který ve svých sedmdesáti letech dnešním mladým režisérským "esům" předvedl, co, že je to ten punk, a jak se dá natočit kulervoucí blockbuster. 90%

Truman Show (1998)

Filozofický námět romantického ladění v hollywoodské produkci. Film pro každého a o každém z nás. Skvěle lidský Truman a ďábelsky božský Christof v podobenství, ve kterém jde o víc, než pouhé nastavení zrcadla kultuře posedlé reality show a televizí obecně. Zážitek. 90%