Amadeus (1984)

Amadeus je opravdu nádherný film, který se sice nezáklada na přesných historickych údajích, o to víc ale vystihuje skladatele v jeho životních obdobích. Díky tomu nemá tak daleko k životopisnému filmu, protože přesné informace o životě Mozarta, které se tam nedozvíme, jsou bohatě vykoupené přesným zpracováním úspechů, nadějí a křivd skladatele. Po této stránce se dá vytknout pouze příliš vyostřený rozpor mezi Mozartem a Salierim, kteří se ve skutečnosti osobně téměř neznali, a o tom druhém pouze věděli. Film je opravdu mimořádně působivý, a 34. místo si pně zaslouží

Číslo 9 (2009)

Trailer k tomuto filmu mě úplně pohltil. Viděl jsem ho snad padesátkrát, chvíle čirého štěstí střídala husí kůže, atd. atd. Těšil jsem se opravdu hodně. Po vyzualní stránce jsem byl téměř spokojen (na dnešní možnosti mohli být jen lépe udělaní skuteční lidé - pro těch několik záběrů, ve kterých se objevili), vypadá to opravdu nádherně. Krásně ladné pohyby a elegantní chůze animáků se studiu povedla perfektně. Slabším článkem byl ale děj. Nemohu říct špatný, nebo nelogický.. spíš možná nedotažený. Bylo v něm tolik potenciálu.. Tolik nadějí.. Ale tvůrci tyto dary promrhali. A tak.. No, nebudu už pokračovat, jsou to možná příliš silná slova. Děj není špatný, ale když jdete z kina, máte prostě pocit, že jste ještě neviděli všechno, že by to mělo ještě nějak pokračovat. Nebo by se to spíš mělo stát trochu jinak. Nevím, možná tvůrci prozradili zbytečně moc tajemství, a připravili nás tak o bezesnou noc s očima dokořán, kdy dumáme, jak to bylo úžsné, ale že by nás zajmalo, co se tam asi stalo, lačně se snažíc domyslet právě ta tajemství. Na konci jsem byl ale alespoň rád, že nenechali ve finální scéně mrtvé postavičky oživnout. V hodnocení jsem byl poměrně nerozhodný, v podstatě jsem si to víc než užil, ale přitom jsem měl pocit, že mi tam moc věcí chybělo. Jestli to někdy uvidím znovu, doufám, že budu mít jednoznačnější dojem. Viděno v kině, premiera

District 9 (2009)

Pro mě rozhodně jeden z nejlepších filmů roku. Asi nejcenějším pozitivem tohoto filmu je pro mě oproti jiným snímkům podobného ražení logičnost. Jistě, najdeme tam v tomto směru díry (zde často zmiňované nevyužití zaměření podle telefonu, nepříliš zdatní žoldáci - a jejich nízký počet), ale v zásadních dějových zvratech jsem si několikrát řekl: "Aha, tak jak jsem si myslel, že to bude, tak by to natočili ve filmu. Takhle je to ve skutečnosti." Tím chci říct, že jsem měl po celou dobu sledování neuvěřitelný pocit reálnosti a vykreslení lidského charakteru a struktury korporací v daných situacích. Po této premiéře nelituji težkého pátečního vztávání. Vřele doporučuji.

Fargo (1996)

Říká se, že Coeni mají dva druhy fanoušků. Fargovce a Big Lebowce. Doufám, že vám nebude vadit, že jsem naplno zástupcem obou skupin. Bezvadných scén ve Fargu je nespočet. Toto režiserské dou si vůbec pokaždé velmi užiju. Plné krásných barevných obrazů, podpořené výbornými herci. Steve Buscemi nám znovu ukazuje, jak skvěle se hodí pro role, jako jsou tyto.

Formula 51 (2001)

Svižná, jednoduchá anglická komedie. Žádný velký zázrak, ale ani chvíli jsem se nenudil, L. Jackson to určitě hodně drží nad vodou, ale i ostatní jsou dobří, a scénář obsahuje několik velmi dobrých nápadů a sérii vtipů, zakončenou poslední scénou v titulcích.. Pokud je zrovna nálada na oddechový film, tenhle sedne jak prdel na hrnec!

Gauneři (1992)

Gaunery neviděla ani polovina uživatelů co Pulp Fiction, přesto si co do kvality nezadají. Jen málokterý režisér dokáže vytvořit takto svižný děj, plný jednak výborných hlášek ("mr. Pink? It sounds like pussy"), tak vyostřených situací, a to všechno z 85% na ploše jednoho skladiště. Když připočítáme skvěle vybranou hudbu a naprosto přesně pasující obsazení, nemáme tu snad po Pulp Fiction další nejlepší film v dějinách:-)?

G. I. Joe (2009)

Uznávám a chválím zapálenou jízdu od začátku do konce filmu, ale některé věci jsem už prostě neskous (jak se asi ve staré keltštině řekne 'katapultovat se'?) Obyčejně si bezduché akční pecky náramně užívám, tady už sem se prostě jen bavil. Toto není negativně laděný komentář, shlédnutí nelituji, jen podle mě film prostě není tak dobrý, jako některé konkurenční snímky mířené tímto směrem.

Hanebný pancharti (2009)

Další Tarantinovská jízda. Skvěle prožité dvě a půl hodiny, kde navíc nebyla ani minuta. Brad Pitt byl v roli amerického poručíka Aldo Raina perfektní, jeho italský přízvuk mi zněl hlavou ještě dlouho po filmu:-). Dokonce i Eli Rothovi se jeho role povedla, byl jsem hodně zvědav, jak si s tím poradí. Hudba sedla pesně tam kam měla. Každému doporučuji. Arrivederci! EDIT: Po druhém shlédnutí v kině bych rád připojil ještě jednu hvězdičku, ale bohužel už jí tam nikde nevidím. Tak ji připojuji alespoň takhle! Viděno v kině, premiera

Chceš mě, chci tě (2009)

Příběh, který už jsme viděli nejméně stokrát, tato verze se ale řadí k těm lepším, celou dobu jsem se bavil. Vyloženě oddechový film, žádné velké ambice, ale rozhodně neurazí! Viděno v kině

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

Premyslel jsem o slovu, ktere by nejlepe vystihlo tento serial. To slovo je 'Rostomily'. Je to velice roztomile vypraveni o "chlapkovi, co snad nikdy neudelal nic dobryho, a pak se divi, proc jeho zivot stoji za h***o." Potkat Earla a jeho jeste pritroublejsiho bratra Randyho v realu, nazvu je proste tipiskymi vesnickymi baliky a pujdu dal. Takhle se ale tomuhle osoceni branim. Svym zpusobem prisel na vec, ktera mnoho "inteligentnim lidem" zustane skryta po cely zivot. Prisel na to, jak udelat svuj zivot lepsim. Sepsal si seznam vsech spatnych veci, co kdy udelal (zivot plny drobnych kradezi, lzi a vtipu na ukor ostatnich mu jich poskytl nespocet) , a postupne se je snazi napravit. A dari se mu lepe! A je jedno, jestli za to muze ona jeho karma, on se proste ma proc citit lepe. Prvnimi dily jsem se prokousaval docela ztuha, a po prvni serii jsem si zacal uzivat kazdy dil. Earl Randymu:"Delej, oblec si tu bundu, nez zase nastydnes a znicis vsechny dlouhy rukavy.." Earl: Jedna z vyhod zimy je, ze v kapsach u bundy najdete veci, o kterych uz jste zapomeli, ze jste je tam loni dali. Randy: "Je hele, to je pan Rybka.. teda, to byl pan Rybka. Hm, mels pravdu, jeste asi nejsem pripravenej na domaciho mazlicka