candy_daze

candy_daze

okres Liberec
You don't need a weatherman to know which way the wind blows.

7 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Trainspotting (1996)

  Trainspotting je nehynoucí legenda a můj dlouhodobě "nejvíc nejoblíbenější film"! DVD už má v sobě rýhy z neustálého přehrávání. A v čem vlastně spočívá jeho genialita? Linie mezi dramatem a komedií je v tomhle případě velice, ale velice tenká. Při sledování životních příběhů Edinburských tragédů a feťáků občas opravdu netušíte, zda se máte smát nebo brečet. (Já jsem nepřející hajzl, takže se skoro pořád směju). Taková hromada hlášek a neuvěřitelných postaviček se jen tak nevidí a já je prostě všechny od Begbieho po Spuda miluju. Dokonale sednoucí soundtrack nemá cenu ani komentovat, protože jestli někdo nezná projekty jako Blondie, Iggyho Popa nebo Underworld.....no, ať mi radši neleze na oči! Zmínku si zaslouží samozřejmě i člověk, kterej tohle všechno začal, tedy Irvine Welsh, autor knižní předlohy, která se čte taky úplně sama a je naprosto jedno, jestli na poprvé, nebo po desáté. Trainspotting jsem viděla nejmíň 15x a dovoluju si tvrdit, že časem na síle ani genialitě neztrácí, ba naopak- s každým dalším zhlédnutím to získává na dokonalosti. "You sorry enough for being a fat fucking cunt? ".

 • poster

  451° Fahrenheita (1966)

  Kdo vhodnější by mohl natočit 451° Fahrenheita, než jeden z největších režisérů-knihomolů! Popravdě řečeno jsem se Truffautovy adaptace dystopické sci-fi knihy bála, ale už při první scéně jsem byla naprosto pohlcena. Zátah "hasičů" za zvuků burácející hudby byl děsivý a zafungoval na mě jako úvod téměř hypnoticky. Designová strohost a zpátečnictví ve společnosti, která popírá inteligenci a pálí knihy, připomíná vizuálně sci-fi jen matně. Navozuje univerzální atmosféru, jako by se to mohlo odehrávat kdekoliv a téměř kdykoliv. Symbolická dvojrole Julie Christie funguje výborně. Silná předloha v kombinaci s Truffautovým citem pro užití hudby ve filmu učinila z tohohle filmu jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků poslední doby.

 • poster

  V plném slunci (1960)

  Talentovaný pan Ripley byl kdysi jedním z mých nejoblíbenějších filmů. K původní verzi jsem proto přistupovala s nedůvěrou, která ale už během prvních patnácti minut vzala za své. Plein Soleil má o více než dvacet minut kratší stopáž a přesto, nebo možná právě proto ubíhá s takovou poklidnější elegancí, umírněněji, zkušeněji a ve výsledku působivěji. Rozdíl je patrný i v pojetí hlavní postavy. S Damonovým Tomem Ripleym divák dokáže ve výsledku soucítit (já tedy rozhodně!). V průběhu filmu se sice jen náznaky, ale i tak, ukazují rysy jeho osobnosti a pohnutky hlubší než jen zisk. V Damonově pojetí nabývá Tom Ripley částečně tragického charakteru. Kdežto Delonův Tom Ripley, to je jiná liga. Neuvěřitelně krásný a stejně tak chladnokrevný, výborný lhář, snad i sociopat. Nepustí vás k sobě, až do úplněho konce se schovává za masku. V kontrastu s hlavní postavou Toma Ripleyho, ze které čiší chlad, pracuje nádherná kamera Henriho Dacaë vyobrazující barevnou italskou riviéru. A ta scéna na lodi, bože! Musím za 5*

 • poster

  Noc na Zemi (1991)

  Pro mě zatím nejlepší Jarmuschovka. Přeúžasná, překouzelná Winona Ryder, zoofilní Benigni a potrhlej Helmut. Bizarní, vtipné, chvílemi dost zavánějící černým humorem....a to já velice rád!

 • poster

  Mládí (1992)

  Víc takových filmů! Singles jsou snad nejlepší romantická komedie, kterou jsem kdy viděla. I když se je do téhle škatule tak bojím řadit, protože všichni víme, co se se žánrem "romantická komedie" za ta léta stalo. Ano, je z ní hnusná, klišoidní a smradlavá žumpa. Singles jsou naopak velice lidský a příjemný film o tom, co se prostě děje a dít se pořád bude. Korunováno parádním scénářem a skvělým obsazením, téměř se to dotýká jednoduché dokonalosti. Abych pravdu řekla, už dlouho jsem se tak nenasmála a neztotožnila s filmem. Co se soundtracku týče, je to jen další třešnička na už tak dobrém dortu :) (A Burton v mini roli "druhýho Scorseseho" potěšil :))

 • poster

  Zesil to! (1990)

  Pokusit se objektivně ohodnotit Pump up the volume je pro mě trochu oříšek. Ten film musel být totiž hned po prvním zhlédnutí ránou přímo do srdce každýho věčnýho teenagera a nonkonformisty. V první minutě jsem si říkala, že to tomu Slaterovi s tím jeho divným obličejem fakt, ale fakt věřit nebudu. Ve druhý minutě: BUM! On začal mluvit... a udála se kapitulace na všech mých skeptických frontách. Dobře zafungovala i jeho chemie se Samanthou Mathis a z toho vznikla jedna z nejvíc sexy filmových scén vůbec, která byla vlastně paradoxně bez sexu. Dobrý scénář a slušné poselství, které většině teenagerskách filmů chybí, tomu dodává na absolutní dokonalosti. Soundtrack taky není k zahození!

 • poster

  Volný den Ferrise Buellera (1986)

  Bez jakýchkoliv vytáček vám na rovinu můžu říct, že ač jsou třeba šablonovitý a předvídatelný, mám Hughesovy filmy ráda. Maj takovej zvláštní feeling, kterýmu se nic jinýho nepodobá a na mě to působí strašně příjemně. To samý platí i u Ferrise Buellera, kde je ta komediální linka o něco výraznější, než u Hughesových mladších filmů. A i když tam jsou ty komediální scény kolikrát klišé, je to prostě strašná řachanda. Dost mě na tom bavilo vykreslení klasicky "ujetých" postaviček- evil ředitelem počínaje, hypochondrickým Alanem Ruckem s nervama nadranc konče. A Jennifer Gray byla supr :)

 • poster

  V Bruggách (2008)

  Nemůžu dát míň, než 5*. Protože Farrell, protože Gleeson, protože Fiennes, protože skvělá režie, protože atmosféra, protože hlášky, protože Bruggy.

 • poster

  Na východ od ráje (1955)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace