Nene (2022)

Je to taká bomba ako Peelov prvopočin- Get out? NOPE. Je to rovnaká nedotiahnutá ptákovina ako jeho posledný film Us? NOPE. Je to fajn napínavý scifi horor, so skvelým obsadením, strihom a réžiou? YUP. Peele prestal zbytočne tlačiť na pílu, prehnane filozofovať  a pripravil tento celkom stráviteľný počin. Kovboji, UFO a Kaluuya- trojkombo ktoré ja naozaj môžem.

Pod vodou (2020)

Na to v akej hĺbke sa príbeh odohráva mi to prišlo dosť plytké *badum tsss*. Je to skrátka jeden z tých filmov, ktorý je tak predvídateľný, že sa vám pri pozeraní zdá že ste ho už niekde videli. Postavy nezaujímavé, jednodimenziálne, absolutne vás netrápi v akom poradí budú mordované a nepomáha tomu ani Stewart ktorá opät predvádza pri hraní svojej postavy emočné spektrum na úrovni hlinenej tehly. AAAALE aby som len nekydal, film skutočne (možno aj vdaka kratkej stopáži) počas celej doby nenudí, atmosféra hlbín mora je temná, klaustrofobická a budovanie napätia aj napriek zbytočným jumpscarom funguje dobre. Skrátka darovanému survival scifi hororu na zuby nepozeraj a v časoch kedy tento žáner trie dosť biedu, sa jedná o svižnú jednohubku ktorá nikoho príliš neurazí aj keď si z jej príbehu pravdepodobne o pár týždňov moc toho nevybavíte.

Všechno, všude, najednou (2022)

Film ktorý vás bude baviť pokiaľ máte radi absurdity a humor na hranici (za hranicou) vkusu. Nemusí vám sadnúť, ale pokiaľ sa mu to podarí tak to naozaj stojí za to. Nepamätám si kedy som sa naposledy v kine rozplakal od smiechu, pri tomto filme sa mi to však podarilo niekoľkokrát zasebou. Jediná chybička na kráse je trochu prepálená stopáž ktorá sa prejavuje pomalším rozbehom a tým že po 1,5- 2h hodinách pozerania už tie nápady nech sú akokoľvek kreatívne, nedokážu tak efektívne udierať na bránicu. Polhodinku ubrať a bolo by to dokonalé. Aj tak sa ale jedná o multiverzovú kung fu bombu roku. Môj infantilný zmysel pre humor potrebuje viac takýchto filmov.

Poslední souboj (2021)

Finančný prepadák roka a zároveň najlepšia dráma akú som mal možnosť za rok 2021 vidieť. Žijeme holt zvláštne pandemické časy v ktorých už ani mená ako Scott alebo Spielberg nezaručia, že film neskončí z hľadiska návštevnosti  katastrofou. Posledný súboj môže byť poeticky naozaj jedným z "posledných súbojov" s filmových priemyslom ktorý sa výrazne mení a deformuje vplyvom pandémie a rozmachu streamovacích služieb. Tvorcovia chcú mať síce svoje veľkolepé eposy na plátnach, avšak realita je taká, že pokiaľ za sebou film nemá silnú značku a frančízu, smrdí to už dopredu neúspechom.  Čo je obzvlášť škoda u Posledného duelu, lebo film je to naozaj odvážny a ambiciózny. Dej je dávkovaný z uhlov pohľadu viacerých postáv a postupne formuje nazeranie diváka na jednotlivé udalosti a nebojí sa podprahovo zabŕdať do viacerých problematík s presahom aj do súčasnosti. Príbeh postupne graduje až ku velkolepému finále ktoré sa u mňa zaradí k jednému z najnapínavejších a najviac nervydrásajúcich. Tento typ filmov Ridley Scottovy naozaj sedí a dokazuje to už od čias Gladiátora.

Není čas zemřít (2021)

No Time to Die v porovnaní s inými bondovkami ďaleko viac cieli na city a pre niekoho (mňa nevynímajúc) môže byť trochu moc presladená. Craig  je stále fantastický, akcia, gadgety a autá zábavné. Je to viac ako dôstojné zavŕšenie príbehu najlepšieho Bonda, avšak neviem sa zbaviť pocitu, že sa z toho celého dalo vytrieskať ďaleko viac. Minimálne Rami Malek ako záporák mohol byť omnoho zaujimavejší, ale  nakoniec to dopadlo tak, že pomyselnú cenu pre naujzaujímavejšiu zápornú postavou si zase uchmatol Christoph Waltz.

Bo Burnham: Inside (2021) (pořad)

Je možné aby bol môj najobľúbenejší komediálny Netflix špeciál, zároveň ten pri ktorom som sa nasmial asi najmenej? Je možné skombinovať prvky komédie spolu s prvkami tiaživej psychologickej drámy tak aby to dokopy fungovalo a dávalo zmysel? Je možné aby projekt ktorý napísal, natočil a nastrihal jeden človek, v jednej miestnosti, v priebehu jedného roka pôsobill extrémne kinematograficky, dakázal nenudiť pri relatívne odvážnej stopáži a zároveň ponúkal aj výrazný umelecký presah? Na tieto otázky odpovedá najnovší Bo Burnhamov špeciál ktorý okrem toho že je prepchatý asi hodinou extŕemne chytľavých pesničiek,  je schopný aj rozosmiať ale zároveň zobrať na najtemnejšie miesta ľudskej mysle, ktoré mnoho z nás  počas minulého náročného pandemického roku navštívilo. Za mňa to funguje skvele, akurát, pokiaľ hľadáte komédiu po ktorej sa budete cítiť dobre, asi by som zvolil čosi iné.

Armáda mrtvých (2021)

Nechápte ma zle, Zacka Snydera mám celkom rád. Som fanúšikom jeho vizuálneho štýlu, spomalovačiek, hraním sa s ostrosťou kamery a aj fantastickej réžie akčných pasáží ale bože môj. Prosím! Len mu nedávajte  písať scenár! Pokiaľ jeho filmy nemajú silnú komixovú alebo literárnu predlohu a stavajú len na jeho nápadoch,  dopadajú mizerne. A to je aj prípad Army of the dead. Je to prúser. Na to aby to bola dobrá bláznivá zombie komédia na štýl Zombielandu to má málo humoru, moc rozťahanú stopáž a berie sa to moc vážne. A na to aby to bol dobrý vážny film to má príliš hlúpe a nesympatické postavy a celý dej je prepchatý nelogickými hlúposťami ktoré začnú byť extrémne viditeľné práve v momentoch kedy sa film tvári seriózne. Je to škoda lebo na návrat Snydera ku svojim zombie koreňom som sa tešil, nápad to malo dobrý a možno by len stačilo keby to malo o hodinu menej a držalo by sa to v duchu celkom vydarenej prvej polhodinky. Začiatok Snyderoveho Army of the dead univerza je bohužiaľ dosť veľkým sklamaním. Slabšie 3*.

Jako v bavlnce (2020)

Neviem či ma viac frustrovala absolútna neschopnosť a babráctvo týchto "mafiánov" alebo nesympatickosť Rosamunde Pike, ktorá úlohu bezcharakternej svine zvláda tak dobre, že by človeku po pár desiatkach minút dejstva úprimne ani nevadilo, kebyže je druhá polovica filmu len o tom ako jej rusáci postupne utrhávajú končatiny. Dovolím si ale zaspojlerovať že takto sa bohužiaľ scenár neodvíja a miesto toho tu máme naservírovanú pologangsterku so zaujímavou zápletkou ale s dosť pritiahnutými scénami a hlúpymi dialógmi. Slabšie 4*

Úniková hra (2019)

Tupá, nudná a predvidateľná srágora. Úbohý pokus o variáciu Saw/Cube s detským PG-13 ktorý takýto typ filmu absolutne zosmiešnuje a uberá mu veškerú vážnosť a atmosféru. Sony ale asi vie čo z biznis hladiska robí kedže (aj vďaka svojmu ratingu) zarobil vzhľadom na svoj low-budget obrovský balík a učite už je naplánovaná aj dvojka. Tú si ale asi nechám už ujsť. 2* za originálne miestnosti, remeselne dobre zvládnutné natočenie a tú peknú tetu z Daredevila.

Top Boy (2011) (seriál)

Netflix (s veľkým pričinením Drake-a) sa rozhodol ujať projektu ktorý bol predčasne zrušený Channelom 4 so snahou dostať ho do povedomia aj za hranice UK. Už prvé dve série (ktoré Netflix upratal pod názov Top Boy Summerhouse) boli luxusnou záležitosťou, mrazivo realisticky ukazujúcov tvrdý a neistý život londýnskych drogových gangov. Netflix však tento počin tretiou (resp. prvou?) sériou posúva na úplne nový level. Tvorcovia a herci zostali rovnakí, dostali však možnosť naplniť po 6 rokoch svoj plný potenciál za pomoci vyššieho rozpočtu a dlhšej stopáže a pripravili počin ktorý si užijú tak hardcoroví fans seriálu ako aj uplní nováčikovia. Síce môže byť zo začiatku trocha problém orientovať sa v jednotlivých postavách a dejových líniach, netreba si s tým však robiť hlavu keďže dej sa po chvílke výrazne rozbehne a množstvo dýchajúcich postav začne byť nepriamo úmerné množstvu predaných dávok v uliciach Summerhouse. Top Boy je surový, brutálny a miestami velmi smutný, veríte mu však každú jednu sekundu. Čerešničkou na torte sú fantastické výkony celého obsadenia a fanúšikov rapu určite potešia sympatické výkony od Dave-a a Little Simz. Po skuknutí celého seriálu a orgazmického finále v priebehu 2 dni zostávam zarytý do sedačky a nezostáva mi už dodať nič iné ako : This show is f*cking sick Fam, innit?