Ip Man (2008)

Mám velkou slabost pro asijské filozofické filmy. Jsou v jádru věci uklidňující a vyrovnané. Mají jasný začátek a jasný konec. Postavy jsou jednoznačně profilované. Děj ubíhá plynule, teče jako voda. Stylisticky to je prostě jiná škola. Problém je však odtržení od reality a zároveň nereálnost v chování postav apod. Člověk pak musí tento svět brát s velkou rezervou. Pravděpodobně málo co lze aplikovat v reálném světě. Na druhou stranu, kdo ví... / Ip Man je film, který mě ne překvapil, ale doslova šokoval. Nečekal jsem něco tak povedeného. Myslel jsem si, že Tygr a Drak je nepřekonatelná záležitost. Nevím proč, ale díky netypickým asijským rysům se mi postavy lépe vžijí do paměti. Velkou roli hraje i spojení s emocemi! Každý souboj má svůj smysl a své emoce. To je strašně důležité. Bojím se, že v tom "reálném" světě to tak krásně nefunguje. Stejně tak v mnoha US blockbusterech, které jsou prosáklé akcí a souboji, chybí smysl a chybí hlubší emoce. Některé aspekty uvažování jde částečně ošálit, ale ty hlubší, ty se projevují silnějšími i slabšími pocity bez jednoznačných vysvětlení. Filmy mají mnoho aspektů a existuje mnoho metrik jak je hodnotit, ale na konci dne se rozhoduji podle svých pocitů. Až třeba po několika letech jsem schopen pochopit, proč jsem to tak cítil a co se za tím skrývalo. / Logicky nelze zdůvodnit, proč si některé filmy pamatuji do detailů a některé po krátké době kompletně vymažu z paměti. (Ano, je v tom hodně subjektivity, ale i mnoho objektivity.) 9.5/10

Risk (2016)

Uvědomil jsem si, že svět potřebuje skvělé a odvážné dokumentaristy jako Laura. Mnoho lidí v tomto dokumentu riskuje mnoho pro dobrou věc, minimálně jsou o tom přesvědčeni. Dokumentaristka svým originálním způsobem ukazuje rub i líc. Ne všechno je jednoznačné. Možná v některých věcech udělali chybu. Naopak některé akce mají možná větší smysl a vliv na svět než se může na první pohled zdát. Strašně mě mrzí jak málo lidí má zájem o dokumenty, kde se řeší dosti nepříjemné záležitosti. Záležitosti, které si zaslouží minimálně společenskou debatu. Ukazuje to směr, kterým se společnost ubírá. Působí to na mě depresivněji než samotný dokument. /// Potom vyvstává otázka, má to smysl řešit? Za koho má smysl bojovat? /// Naštěstí pár jedinců se pořád najde. Tím, že jich je tak málo, dostanou automaticky status legendy. /// Samotný dokument nebyl nikterak výjimečný, ale téma je natolik důležité a nebezpečné, že si tak či tak zaslouží vysoké hodnocení. 8.5/10

Avengers: Endgame (2019)

Recyklační četa nástup. Tohle je už zase úlet a navíc úmorně dlouhý. Nějak se jim to nechtělo stříhat. V podstatě to jsou nudné lavičkové scény prostříhány s převyprávěnými předešlými díly. Nelogičnost některých postav a scénáře tady znatelně prosákla. Nedokážu si udělat ucelený obrázek. Je to jako vždy chaos. Nelíbí se mi to. Nějaké pozitiva by se asi našly, ale je toho málo. Minulý díl (verze konce) se mi líbil mnohem více. Mohl to být jeden z mála netradičních konců na tomto poli. Konec s velkým otazníkem. Endgame je naopak klasická happy sračka. 3/10

Avengers: Infinity War (2018)

Tento díl Avengers nabízí dvakrát větší porci popcornu a zmrzliny a proto je asi logicky nejlepší. Vtip doplnily postavy Guardians. Akce, ano byla. Závěr byl působivý a konečně úder na ega neohrožených borců. Kdyby to takto skončilo tak je to důstojné rozloučení s tímto světem. 7/10

Mr. Robot - Série 4 (2019) (série)

Rozjezd byl pozvolný, ale od poloviny co díl to geniální ukončení dané příběhové linie. Silné, krásné, emotivní, ale i hodně depresivní a skličující. Mr. Robot si nebere servítky. Máloco a málokdo v seriálu konči šťastným koncem. Seriál je brutální od nejnižší po nejvyšší úrovně. Nedoporučil bych ho tomu, kdo na něj není psychicky připravený. Psychická náročnost postupně stoupá a ke konci mohutně vrcholí. S Elliotem to je pořád nahoru a dolů jako na kolotoči. Nikdy nevíte z jakého snu se probudí. Zvládnete to? Měl jsem problém držet krok. / Samotný závěr je dobře koncipovaný. Pro většinu stačí E10. Pro náročné je připraven explozivní dárek. Myslím tím, že vaše hlava nejspíš exploduje. Nebudu toho moc prozrazovat. Byla to síla. Takový Matrix naruby. / Něco takového asi neuvidíte každý den. 10/10

Mr. Robot - Série 3 (2017) (série)

Kriminálka Mr. Robot. Stále mě mrzí jakým směrem se tvůrci rozhodli jít. Odklonili se od příběhu programátora / hackera. Teď je to na pozadí. Mám více a více smíšené pocity. U tohoto seriálu bych se ani nedivil, kdyby to byl záměr. Na druhou stranu (nejspíš každá věc má dvě a více stran) seriál obecně splňuje vysoké standardy. Dialogy, hudba, herci, scény atd., všechno je dotažené k dokonalosti. Střípky dokonalosti tam nejsou náhodně, jsou tam cíleně vloženy. Třetí série byla ve znamení Angely Moss, aneb ta která to dotáhla do konce namísto skupiny, která to iniciovala. Skvělý vývoj postavy. 9/10

Black Panther (2018)

Nejprve takové zamyšlení. Na jedné straně pořád všude velké halo stop rasismu a na druhé mainstreamový film, který je vyloženě rasistický (konečně opravdový rasismus). Minimálně v některých pasážích. Pochybuji, že by to prošlo obráceně, Marvelovka kde běloši loví černochy a nazývají je otroky... ??? Je to jedna velká manipulace s lidmi a v tomto případě miliony z tržeb navíc za každou cenu, bez ohledu na dopady. Opravdu nemám z takových filmů, které propagují nenávist a násilí dobrý pocit. Mohlo zde být hlubší líčení pozoruhodné africké kultury. Těch pár střípků včetně hudby bylo skvělých. Nakonec se to zvrhlo v nějaký pomyslný souboj dobra a zla. Jako v pohádce dobro zvítězilo, ale... Jak jsem zmínil efekt filmu je velmi toxický. Rozdělilo to (nejen) černé američany na dva tábory. Každá má svého pantera. 4.5/10

Venom (2018)

Z trailerů a posterů jsem čekal, že to bude mnohem lepší. (nečekal) Děj jako z omalovánky. Akční scény a efekty mě nechaly chladným. Po tolika komiksových adaptacích je naivní přijít bez něčeho extra. Když se ale dívám na ty tržby, tak je to no-brainer něco takového netočit. Jistě že bude dvojka týhle sračky... 3/10

Ant-Man (2015)

Je vidět, že touha diváků po něčem novém promíchala pořadníkem ve fabrice na block bustery. Konečně se dá použít slovo originální a nebo dobrodružství. Bohužel nový hrdina a jeho kouzelné mini scénky byly připraveny s klasickou akční přílohou a trapnými vztahovými liniemi, nyní otec dcera. Nezlobte se na mě, ale takových filmů jsem od devadesátých let viděl desítky. Hollywood se těžce zasekl. 3.5/10

Avengers: Age of Ultron (2015)

Podle mě mnohem lepší než první díl, protože je konečně proti čemu bojovat. Ano, ten pseudotransformer je ze začátku poměrně hrozivý. Fajn bylo taky představení dvou typově nových hrdinů (Quicksilver, Scarlet Witch). Vytvoření Vision na mě naopak zanechalo pachuť scenáristické berličky. Avengers přišli s osvěžením, ale pořád to je to samé v bledě modrém (tmavě červeném). Buď surfujete na vlně Marvelu (rozumějme žerete všechno co vytvoří), anebo se raději nevyjadřujete, protože jste v ehm menšině. Doufám, že tahle podělaná vlna už konečně odejde!!! Jde mi to strašně ruku v ruce s chováním lidí ve společnosti, kteří chtějí být ve stádu za každou cenu a je pro ně důležitější ten vizuálek... Pro mě jsou mnohem víc cool filmy, které člověka donutí přemýšlet a klást si otázky, filmy kde si člověk zkusí pohled na situaci z jiné perspektivy. Z toho všeho mi filmy Marvelu nepřinesly zhola nic. (Dívám se na všechny filmy v top žebříčcích, abych si vytvořil přehled.) 4.5/10