30 dní dlouhá noc: Doba temna (2010)

Dle mého se nejedná až o takový průser jak tady mnozí rozepisují. Jasně pokud to budu srovnávat s geniální a v mnoha ohledech takřka dokonalou jedničkou je to průser. Průser totiž je že v názvu je 30 DAYS OF NIGHT . To je vlastně jediná chyba. Kdyby to tam nebylo, řeknu, že se jedná o takovou upírskou vyvražďovačku ala Blade, ale v tomhle případě myslím o dost lepší, protože naši hrdinové nejsou superhrdinové se super mocí, ale jen banda nakrknutých lidiček což filmu dodává jisté plus. Někdo by řekl, že tím to postrádá jiskru, ale mě nadlidi moc nebaví. Takže v poho, herecký výkony v poho, celkově je to dobré. Jasně o horor se zrovinka nejedná ,snad jen první scéna s upíry, když se nořili ze tmy v nějakým tom bunkru byla trochu děsivá, ale jinak nic moc. Přesto bych film klidně hodnotil celkem vysoko, ale právě ten problém v názvu film dost zazdívá. Kdyby to byla jen a prostě DOBA TEMNA a byla označena jako akční scifi bylo by to v poho. Takhle to ovšem dost pokulhává, ale myslím že jen proto že jsme se namlsali skvělou jedničkou, nicméně o průser se určitě nejedná. 60 %

Amer (2009)

Trochu složitější dílo - dílo proto, že to je jen stěží film a složitější zas proto, se na dílo dá koukat z dvou různých úhlů. Ten první je něco jako audio-vizuální orgasmus, protože z téhle stránky je to bomba, skvělá práce s kamerou, se světly a i zvukové a samozřejmě hudební sekvence jsou skvělé ... Nicméně druhý pohled už je horší - dílo nemá žádný děj, prostě nic co by se jen blížilo ději. On i počet slov by se dal spočítat. Skutečně, bez legrace, cca po 10 minutách padne jedno dvě slova a to ještě za předpokladu, že se jedná o tu část díla, které by se dalo nazvat "dětství". Takže absance děje, dialogů a logiky není pro běžného diváka příliš přijatelná. Vlastně jsem film nepochopil, vůbec, ani malinko, a ani nevím jestli tam něco k pochopení bylo. A samozřejmě mě trochu irituje žánrové označení horor/drama . Drama těžko - drama bez děje prostě nemůže být. A horor ? Nevím kde byl, napadají mě snad dvě scény, ale ani to na horor nevypadá. Myslím, že nejlepší by bylo označení "audio-vizuální cvičení" . Přesto myslím, že na tohle dílo, by si měl každý utvořit názor sám. 60 %

Avatar (2009)

Tak jsem se taky konečně podíval na tolik vychvalovaný Avatar. A dojmy ? Po stránce vizuální se jedná o naprosto dokonalé a fantastické dílo. Dokonalá animace, perfektní hudba. Popravdě řečeno, svět který nám byl v Avataru představen je svět ve, kterém bych chtěl žít. Naprostá nádhera. Nicméně když se to vezme kolem a kolem, je to vlastně krom několika málo prostřihů na vojáky , jen taková skvělá pohádka. Dokonale vybarvená, ale přece jen pohádka. Možná by film zasloužil o něco hlubší myšlenku, protože tahle ekologická nebyla tak skvělá. Scéna ve které vjedou do pohádkové krajiny buldozery vyvolá emoce i v mnohem "menším" filmu. Proto by i tenhle zasloužil o fous hlubší myšlenku. Jinak potěšila účast Michelle Rodriguez a vlastně i Sigourney Weaver. Dlouho jsem váhal zda dát 4 a nebo 5 hvězd, ale myslím, že film si za svou vizuální stránku zaslouží plný počet. 92 %

Bionicle: Zrození legendy (2009)

Smysl tohohle "filmu" mi zůstal utajen, navíc ani animace nestojí za řeč. Celkově je to tak stupidní, že se to nedá brát ani jako oddechovka. Nevím co tím chtěl autor říct. Jako reklama na Bionicle to asi funguje. No viděl jsem i horší. 28 %

Box (2009)

Dost zvláštní, atmosférický sci-fi thriller o tom, že chamtivost se nevyplácí mi kazila jen jakási překombinovanost, jinak bych asi hodnotil za plný počet. Hudba, atmosféra i výběr herců byl na jedničku. Příběh též. Zápletka byla trošku překombinovaná, ale když se člověk dobral konci (což je hned, protože film i přes svou skoro dvouhodinovou stopáž uteče jako voda), tak všechny dílky zapadnou tam kam mají a hned to celé dává smysl. 80 %

Cabin Fever 2 (2009)

Celkem ujetá, bizarní blbina, která docela dobře dokázala pobavit. Horor v tom lze najít stěží, ale dost to připomíná osmdesátkový béčka. Taky málo hororu, trochu víc srandy a hromada nechutností. Celkem to funguje - 55 %

Cargo (2009)

Poměrně dobré scifi, které si vystačí i bez monster a podobné havěti. Přes to všechno, film není až tak dobrý jak mohl být, protože jeho zdlouhavě a pracně budovanou atmosféru bourají nepřesvědčivé herecké výkony a některé zmatenosti. Suma sumárum, mohlo to být lepší, ale taky horší. 60 %

Číslo 9 (2009)

Docela svérázná postapokalyptycká story o hadrových panáčcích bojujících s děsivým robotem vysávajícím duše, který mimo jiné vyhladil lidstvo ... K dokonalosti chybí víc akce a možná i trochu větší rozvětvení příběhu, přece jen děj je dost přímočarý, ale film je zas i díky tomu dost svižný a divák (tedy alespoň já) se nenudí. 80 %

Čtvrtý druh (2009)

Řekl bych, že se jedná o celkem nadprůměrně atmosférický film na téma "zelení mužíčci" . Ti ve filmu nejsou vůbec vidět což jak si myslím, je jen ku prospěchu věci. Film disponuje několika hrůzunahánějícími scénami a celkově se nese na slušné vlně. Má i pár slabších míst, myslím, že styl "ala dokument" není zrovna to pravé ořechové a myslím, že si tvůrci měli před natočením filmu nejprve shlédnout film Bytost. Možná by se pak dopracovali k trochu vyššímu hodnocení. Potěšila mě také skutečnost, že ve filmu se neobjevuje krev. Celkově kvalitní, mrazivý sci-fi thriller. 77 %

District 9 (2009)

Sci-fi jako hrom ! Fakt bomba, tohle se mi líbilo, mělo to atmosféru, spád a nemělo to žádné kompromisy. Prostě skvělé. 94 %