erased

Velká Británie

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28
    • 7.5.2021  23:43

The Social Dilemma je hlavně výborný úvod do reálného světa pro naivní, určitě bych se tedy nebál ho zařadit klidně i do rámcového vzdělávacího programu. A pokud by si kdokoli odrostlejší z celého dokumentu měl odnést jedinou informaci, není to smazání nebo bojkotování různých technologií, ale to, že "you can't put the genie back in the bottle", a tedy je na zodpovědnosti a vzdělání každého, jak se sebou nechá nakládat.

• 7.5.2021  23:34
    Windsorské královské domy (TV seriál) (2017)

Jak dobře se Koruně daří budovat emotivní mýtus kolem nutnosti královské rodiny (a hlavně samotné královny) jejím polidštěním, tak dobře se tomuto dokumentu daří tento mýtus rozbít jako předem prohraný boj o přežití jedné dávno přežité instituce. Protože ale oba (zatím) vyházejí se závěrem, že je potřeba status quo s menšími obměnami zachovat, zajímavé je hlavně sledovat, komu které médium v různých etapách a peripetiích straní.

• 27.4.2021  13:03

Ačkoliv jsem Mortal Kombat prakticky nehrál od dob automatů, díky tehdy fenomenálnímu (a dnes fenomenálně zábavnému) filmovému zpracování si ještě dodnes rád pouštím klipy absurdních fatalit ze všech moderních pokračování. A protože jsem tušil, že od nového filmu nemá smysl čekat žádnou revoluci akčního bijáku, naopak jen právě klip absurdních výprasků, jsem i s tímto veskrze průměrným výsledkem naprosto spokojenej. Ostatně ani není odvyprávěný tak, aby kdovíjak urážel můj velecitlivý vkus, takže budu dokonce i toužebně vyhlížet pokračování. Nadšení nakonec plyne především z výborného obsazení oblíbence Kana, jeho hlášek střílených tak akorát na hraně únosnosti (Do you ever shut up?) a jeho podstatné roli v celém filmu. Nadšení chybí jen u kostýmů Sub Zera a Scorpiona, a Raptile by si zasloužil víc než být neviditelnou digi-šmouhou. Nakonec je ale největší škoda, že se do zopakování role Raidena nepodařilo zlanařit Chrise Lamberta, a když už jsme u toho, přestože je nový Shang-Tsung skvělý, nedá se ubránit srovnáváním s Tagawou. Cílové publikum je u MK jasné, o to víc proto překvapí, že v tomto ohledu chybí jakékoli pomrknutí fanouškům.

• 25.4.2021  15:57
    Koruna - Série 4 (série) (2020)

Uvědomuji si, že je Koruna v první řadě o královně, ne o politicích nebo společnosti, přesto bych ale ocenil větší prostor pro thatcherismus a jeho aktéry. Obzvlášť vzhledem k tomu, jak dlouhé období tato série pokryla, a jak málo z toho sprintu vyplynul rozdíl mezi Velkou Británií v roce '79 a '80 (nemluvě o dokonalé Gillian Anderson v roli samotné premiérky). Na druhou stranu, z čeho by mohlo být víc patrné odtržení královské rodiny od jakéhokoli života za branami Bucku?

• 25.4.2021  00:40

Nakonec to vlastně nejlépe vystihuje ten úvodní Schopenhauer - než se problém stane samozřejmým, až příliš jednoduše se mu vysmívá a vůči němu vyhrazuje. Takže stejně jako návštěva na drogách závislého životního ztroskotance ve školní třídě jsou Pozemšťané překvapivě přímočaří, avšak pravděpodobně dosahem zdaleka ne tak silní, jak by si autoři představovali. Přesto: změň jednoho člověka, změníš svět.

• 14.4.2021  10:54

Výborné téma, dost špatné zpracování. Když už autorská dvojice narazila na tolik problémů, chtělo by se jim věnovat dopodrobna (třeba ve vlastní Netflix sérii), a ne jen brouzdat po hladině. Nemluvě o hrozných investigativních průpovídkách "z terénu" a vtipných zamyšlených záběrech s reflektivními komentáři na úrovni pětiletého dítěte. Přes to všechno musím uznat, že všechny ty nakousnuté problémy alespoň nutí k dohledávání vlastních informací. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že podobný výcuc jsem si mohl přečíst na libovolném veganském blogu.

• 15.2.2021  21:32

Chvílemi naprosto pohlcující okénko do cizího a přesto blízkého života, chvílemi naopak až rušivě precizní filmařina. Ačkoliv jsem tedy skončil v příjemně uvolněném stavu, na to jak silně tlačily tklivé vyprávění a dramatická hudba na emoce jsem si připadal až překvapivě nedotčený. Foster je tím co dokázal rozhodně naprostej frajer, ale asi bych se nezlobil, kdyby ve svém příštím počinu ustoupil trochu do pozadí.

• 14.1.2021  21:46

Stejně jako u Long Way Down platí, že už to není ta nadšená jízda jako originál, vymakaná produkce tuto výtku ale docela vyvažuje. Snad jen ten trochu wtf pimp my bus díl si mohl David odpustit, a trochu zamrzí i to, že se už skoro úplně zapomnělo na věrného kameramana Claudia. Naopak potěšilo hraní si na eko-friendly pojetí a (hlavně oproti Africe) nečekaný prostor pro všechny projeté jihoamerické země. Nejlepší moment série je ale nakonec bez motorek.

• 20.12.2020  00:34

Jednoduše nejlepších 20 minut a 40 vteřin televize. Ever. Where do you think we are?

• 19.12.2020  11:31

Je to sice jen dalších osm "nijak" natočených epizod čistého fanservisu s jalovými scénáři podprůměrné videohry, ale přesně to se od Mandaloriana očekávalo a víc od něj ani nechci. Snad teda přinese těch deset seriálových spinoffů Disney dost peněz, odvahy a dobré vůle na to konečně zahájit produkci čehokoli, co prostě půjde zcela opačnou cestou (ideálně samozřejmě trilogie Riana Johnsona).

• 14.11.2020  11:16
    Dlouhá cesta na Jih (TV seriál) (2007)

Nakažlivé nadšení Long Way Round a naivita plánu, do kterého se Ewan s Charleym pustili jsou asi nezopakovatelné. U Long Way Down sice nadšení úplně nechybí, ale naivita už byla po předchozích zkušenostech nahrazena náruživým plánováním každého kilometru. A oba motorkáři o tom sami mluví - celá cesta je napěchovaná místy, které je potřeba včas překonat a nezbývá čas na anekdotické výstřelky, které dělaly cestu Ukrajinou, Kazachstánem, Mongolském a Sibiří tak kouzelnou. Navíc se zdá, že prakticky celou cestu Afrikou jedou spolu s podpůrným týmem, takže chybí i ta chlapská romantika přežívání tří dobrodruhů o vlastních zdrojích. O tom vlastně svědčí i vždy dokonale oholená tvář Ewana. Chápu, že vzhledem k počtu hraničních přejezdů bylo potřeba dát plánu pevnější organizaci, osobně bych ale spíš ocenil, kdyby v každé zemi cestovatelé strávili víc času, třebaže by pak byla cesta kratší, nebo naopak trvala déle.

• 14.11.2020  11:00

Ať už má příběh Lil Peepa jakoukoli výpovědní hodnotu o současné mládeži nebo jen jednom životě, zdá se mi že na dvouhodinový dokument byla jeho kariéra příliš krátká. Takto má sice film rozhodně co říct, obzvlášť opírá-li se při tom zrovna o tklivé dopisy a zpovědi Gusova dědečka, veškerá stopáž nad 30 minut je ale pouze omílání stejného jinými mluvícími hlavami. Rozhodující ale nakonec je, že přestože mi jeho hudba nic neříká, rozhodně by byla chyba odsoudit celý dokument, popř. relevanci této krátké kariéry, fráze "it's better to burn out than to fade away" se ostatně opakuje už přes 40 let. Každopádně scéna, kde se Lil Peep baví se svými obdivovateli a zároveň vrstevníky na berlínském letišti je zásah do černého.

• 3.11.2020  21:17

90 minut nijakého a zbytečného pokusu zavděčit se arthousu, 15 minut mrazivé výpovědi o mentalitě nadčlověka a opice. Asi bych byl radši za něco konvenčnějšího nebo kratšího.

• 19.10.2020  11:02

Ačkoliv mě South Park pořád baví, po dvacíti sériích už často působí trochu unaveně. Vůbec bych se teda nezlobil, kdyby Trey a Matt trochu zklidnili tempo, a soustředili se namísto každoroční plnohodnotné série snažící se rozebrat každé aktuální téma jen na trefný a vtipem nabitý speciál jako je tento.

• 17.7.2020  13:54
    Blade Runner (1982)

Jestli ve filmu existuje něco jako objektivní dokonalost, Blade Runner k ní má asi vůbec nejblíž. I kdybych se snažil sebevíc, na Ridleyho veledíle nenajdu jedinou chybu, naopak, ať se zaměřím na cokoli, jako tolik přede mnou mám chuť vášnivě pět chválu. Proč mi přesto film nepřirostl k srdci pro mě proto asi bude navždy podobě neřešitelná záhada jako Deckardův původ.

• 8.6.2020  12:18
    Cizinec (TV seriál) (2020)

Cílovka je u The Stranger na první pohled jasná, podle pilotu ostatně vypadá jen jako další dobře obsazený seriál od ITV. Nejenže ale trpí stejnými neduhy jako drtivá většina britských krimi, zdá se navíc jakoby Netflix chtěl v jednom seriálu dohnat 10 let tvorby tohoto žánru a s přibývajícími epizodami stupňuje náhody, tajemství, konspirace a zločiny ad absurdum. Nejhůř z toho bohužel vychází Richard Armitage, který se svým neměnným neutrálním výrazem vypadá, jako kdyby sám nevěděl co vlastně má hrát. Jednu chvíli tak má podezření, že se jeho nezvěstné ženě něco stalo, o pár minut později pak v klidu řeší vlastní práci a obědvá se zbytkem rodiny jako by se nic nedělo, aby po kdovíkolika dnech policii vyčetl, že jeho ženu vlastně nikdo nehledá. Samotné finále nakonec sice absurditu toho příběhu pěkně vypointuje, ale zároveň nedává sebemenší smysl. Věřím, že v knize to vše může s trochou 'suspension of disbelief' fungovat, na obrazovce ale takto rozhodně ne.

• 26.5.2020  07:21
    Utíkej (TV seriál) (2020)

Celých šest týdnů jsem naprosto nekriticky hltal tuto v jádru prachobyčejnou romantiku z červené knihovny protože oplývala zběsilým tempem, kousavým humorem a hlavně chemií mezi skvělou ústřední dvojicí. K té se ještě v posledních dílech přidala typicky trhlá Potvora s maloměstskou policistkou. Finále ale bylo bohužel tak odfláknuté, že celý ten (rail)roadtrip docela vyšuměl, a jediné zajímavé co z něj vzejde je ta nečekaná maloměstská romance.

• 23.5.2020  19:18

"And then we did this great thing!" You know who really likes Beastie Boys a lot? Uh, the Beastie Boys.

• 8.5.2020  09:24
    Nebe s.r.o. (TV seriál) (2019)

První série přišla s perfektní premisou, kterou se nepodařilo pořádně vyždímat, a exceluje vlastně jen tam, kde se dovídáme o náhodných epizodách z fungování nebeské korporace. A samozřejmě tam, kde se objeví duo Buscemi / Soni. Naproti tomu, ačkoliv už druhá série nemá nic společného s titulní premisou a blíž než k souvislé TV komedi mái k sérii náhodných SNL skečů, v tomto formátu dokáže tématu využít zvoleného tématu a parodování mnohem víc. Vůbec se tedy nebudu zlobit, pokud tato skvadra bude dál pokračovat i v dalších nesouvislých ale stejně švihlých sériích. Also, my therapist prescribed me a potion that's got me low-key kinda faded.

• 2.5.2020  16:05
    Normální lidi (TV seriál) (2020)

Bez sebemenšího povědomí o předloze jsem od takto pojmenovaného seriálu čekal nějaký twist. Jak příjemné tedy bylo překvapení, že Normální lidé vypráví o úplně normálních lidech a jejich úplně normální romanci, a to tak přesvědčivě, že si málem nezadá ani s mou srdcovní (taky úplně normální) Aférou. Překvapení tak příjemné, že jsem si pohrával i s označením dosavadního osobního objevu roku. Stejně jako ten úplně normální vztah má ale i seriál své ale. Velké ALE. Náhlé časové posuny ještě byly v pořádku, ústřední dvojice je tak dobře obsazená, že jsem jim věřil jak úvod na střední, tak i průběh vysoké školy a proměnu, kterou si sami prošli. Pro jejich autenticitu jsem byl ochotný přejít mávnutím ruky i karikatury mužů v životě Marianne (i když to s každým dalším šlo hůř a hůř). Samotný vynucený závěr, který přišel odnikud a nevím jestli má sloužit jako cliffhanger nebo jako uspěchaná tečka, ve mě ale nechal tak hořkou pachuť, že mám chuť si ji zkusit opravit knižní předlohou. Snad se nespálím i u ní.

• 21.4.2020  21:58

Je to sice pořád starý dobrý Better Call Saul, ale po čtyřech sériích mu buď chybí zajetá dynamika Jimmy-Chuck, nebo už začíná trochu unavovat. Tak jako tak, typicky nekritické nadšení, které u mě panovalo u předchozích sérií tady po několika prvních epizodách opadlo.

• 12.4.2020  18:20

Trpaslík ve vrcholné formě, to je něco co jsem po solidních ale nijak zvlášť vynikajících nových sériích nečekal. A i když bych rád viděl celou sérii kompletní party hochů z trpaslíka, vzhledem k tomu jak dobře tento speciál dopadl si na ni klidně nechám zajít chuť. Teď už jen zbývá modlit se k Rimmerovi za to, aby se u něj podobně sešli i všichni dabéři.

• 6.4.2020  06:41
    Pán tygrů (TV seriál) (2020)

Joe Exotic makes good TV, makes good news. Even if it's a trainwreck you can't help but look. Bavil jsem se, a ne málo. Problém je snad jen ten, že největší dojem zanechají making-a-murderer epizody, takže namísto ulítlého zmapování kočkami nezdravě posedlého lidského bizáru Tiger King často působí nepříjemně moc jako další z řady senzacechtivých "krimi" dokumentů. Trendující hashtagy jsou toho ukázkovým důkazem.

• 3.4.2020  17:11
    Hra z Anglie (TV seriál) (2020)

Ani ne tolik Hra z Anglie jako Hra o Anglii - naštěstí. Po splašeném pilotu se děj přesouvá z trávníku spíš do odborářské politiky a osobních i společenských dramat, a přestože mi fotbal samotný nemůže být ukradenější, právě díky tomu nahlédnutí do jeho historie v kontextu Viktoriánské Anglie si mě aspoň trochu získal. Finále už je tak nakonec zaslouženě poctivé sportovní drama, kterému není v podstatě co vytknout.

• 17.3.2020  00:21
    Hunters (TV seriál) (2020)

Hunters mají asi vůbec nejtrefnější úvodní titulky - všichni lovci jsou doslova a do písmene jen naleštěné figurky bez špetky osobnosti a života. A v křečovité snaze přiblížit se trendu retro a komiksových filmů (obzvlášť všudypřítomné šustění stránkami Watchmen) i soudobým západním problémům bych se vůbec nedivil, kdyby zdejší militantní celospolečenské nazi-konspirace udělaly antisemitu i z kdejakého žida. Za vypíchnutí tak nakonec nestojí ani německým přízvukem žvatlající Al Pacino ve své první seriálové roli, nýbrž jen famózní originální soundtrack Cristobala Tapia de Veer. Snad se tentokrát dočkáme vydání celého OST.

• 6.3.2020  19:35
    Jason Bourne (2016)

Před Bourne Legacy existovaly pochyby, jak může Bourne fungovat bez Greengrasse. Po Jasonovi už je ale jasné, že série naopak nemůže šlapat bez Gilroye. Jako dobře odvedená řemeslná práce sice tato Bournovská nástavba zabaví, ale hloupoučký a zároveň překombinovaný scénář z ní dělají spíš nepamětihodnou rutinu. Co ale překvapí nejvíc je to, že titulní postava je jaksi odsunuta na vedlejší kolej. S takovou by se už opravdu nic nestalo, kdyby místo tohoto filmu konečně vznikla Jason/Aaron týmovka.

• 23.2.2020  01:21

Halt and Catch Fire ve 30 minutách.

• 8.2.2020  14:33

I trust him. I have to trust him. I'm firmly in Rian's camp now, having told him "I hate everything you've done to my character and disavow...." but once I got that off my chest, I said "Now, lead me oh guru." (Mark Hamill) And lead he did!

• 26.1.2020  17:02
    Zrcadlo (1975)

Sledováno čirou shodou okolností ve stavu málem totálního fyzického vyčerpání, kdy jsem měl problém jak zůstat vzhůru, tak i usnout. Na tomto pokraji bdění a snění se mi toto zrcadlo lidské paměti vrylo do duše; a další den se mi během už obyčejnější reprízy jako zrcadlo lidské duše vrylo i do paměti jako jeden z vůbec nejsilnějších filmových zážitků.

• 19.1.2020  23:21
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

V duchu nekonzistentního vyprávění a kvality i komentář formou několika náhodných postřehů, plusů a mínusů: _____ Obsazení je výborné, a to i v případě kritizované Triss - herečka na tu očekávanou rudovlasou kočku kukuč má, takže doufám že si ji schovávají jako trumf do návratu po bitvě o Sodden Hill. Zatím si jen nejsem jistej Vilgefortzem. _____ Více méně se povedly epizodické příběhy knižních povídek i budování postav. _____ Mnohem horší už to je ale se samotným Osudem - ačkoli pro mě knihy táhl právě hlavně příběh Ciri, s výjimkou parádní adaptace Otázky ceny mi tady nemůže být hlavní story arc víc ukradenej. To se projevuje i na obléhání Cintry, které mě i přes roztažení na čtyři díly nechalo naprosto chladným. _____ Celkem taky chybí víc Marigolda (neměl jsem sebemenší důvod věřit jeho zlomenýmu srdíčku na konci Hranice možností) a elfo-trpo-gnomo-člověčího rasismu. _____ A ty občas komický VFX už se v dnešní době nedají přejít mavnutím ruky. Přestože mě teda ve výsledku Zaklínač vlastně spíš bavil než ne, tragická poslední epizoda dojem zkazila tak důkladně, že je mi docela jedno, jak dopadne pokračování.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28