erased

Velká Británie

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 26.5.2020  07:21
    Utíkej (TV seriál) (2020)

Celých šest týdnů jsem naprosto nekriticky hltal tuto v jádru prachobyčejnou romantiku z červené knihovny, protože oplývala zběsilým tempem, kousavým humorem a hlavně skvělou ústřední dvojicí. K té se ještě v posledních dílech přidala typicky trhlá Potvora s maloměstskou policistkou. Finále ale bylo bohužel tak odfláknuté, že celý ten (rail)roadtrip docela vyšuměl, a jediné zajímavé co z něj vzejde je ta zmíněná maloměstská romance.

• 23.5.2020  19:18

"And then we did this great thing!" You know who really likes Beastie Boys a lot? Uh, the Beastie Boys.

• 8.5.2020  09:24
    Nebe s.r.o. (TV seriál) (2019)

První série přišla s perfektní premisou, kterou se nepodařilo pořádně vyždímat, a exceluje vlastně jen tam, kde se dovídáme o náhodných epizodách z fungování nebeské korporace. A samozřejmě tam, kde se objeví duo Buscemi / Soni. Naproti tomu, ačkoliv už druhá série nemá nic společného s titulní premisou a blíž než k souvislé TV komedi mái k sérii náhodných SNL skečů, v tomto formátu dokáže tématu využít zvoleného tématu a parodování mnohem víc. Vůbec se tedy nebudu zlobit, pokud tato skvadra bude dál pokračovat i v dalších nesouvislých ale stejně švihlých sériích. Also, my therapist prescribed me a potion that's got me low-key kinda faded.

• 2.5.2020  16:05
    Normal People (TV seriál) (2020)

Bez sebemenšího povědomí o předloze jsem od takto pojmenovaného seriálu čekal nějaký twist. Jak příjemné tedy bylo překvapení, že Normální lidé vypráví o úplně normálních lidech a jejich úplně normální romanci, a to tak přesvědčivě, že si málem nezadá ani s mou srdcovní (taky úplně normální) Aférou. Překvapení tak příjemné, že jsem si pohrával i s označením dosavadního osobního objevu roku. Stejně jako ten úplně normální vztah má ale i seriál své ale. Velké ALE. Náhlé časové posuny ještě byly v pořádku, ústřední dvojice je tak dobře obsazená, že jsem jim věřil jak úvod na střední, tak i průběh vysoké školy a proměnu, kterou si sami prošli. Pro jejich autenticitu jsem byl ochotný přejít mávnutím ruky i karikatury mužů v životě Marianne (i když to s každým dalším šlo hůř a hůř). Samotný vynucený závěr, který přišel odnikud a nevím jestli má sloužit jako cliffhanger nebo jako uspěchaná tečka, ve mě ale nechal tak hořkou pachuť, že mám chuť si ji zkusit opravit knižní předlohou. Snad se nespálím i u ní.

• 21.4.2020  21:58

Je to sice pořád starý dobrý Better Call Saul, ale po čtyřech sériích mu buď chybí zajetá dynamika Jimmy-Chuck, nebo už začíná trochu unavovat. Tak jako tak, typicky nekritické nadšení, které u mě panovalo u předchozích sérií tady po několika prvních epizodách opadlo.

• 12.4.2020  18:20

Trpaslík ve vrcholné formě, to je něco co jsem po solidních ale nijak zvlášť vynikajících nových sériích nečekal. A i když bych rád viděl celou sérii kompletní party hochů z trpaslíka, vzhledem k tomu jak dobře tento speciál dopadl si na ni klidně nechám zajít chuť. Teď už jen zbývá modlit se k Rimmerovi za to, aby se u něj podobně sešli i všichni dabéři.

• 6.4.2020  06:41
    Pán tygrů (TV seriál) (2020)

Joe Exotic makes good TV, makes good news. Even if it's a trainwreck you can't help but look. Bavil jsem se, a ne málo. Problém je snad jen ten, že největší dojem zanechají making-a-murderer epizody, takže namísto ulítlého zmapování kočkami nezdravě posedlého lidského bizáru Tiger King často působí nepříjemně moc jako další z řady senzacechtivých "krimi" dokumentů. Trendující hashtagy jsou toho ukázkovým důkazem.

• 3.4.2020  17:11
    Hra z Anglie (TV seriál) (2020)

Ani ne tolik Hra z Anglie jako Hra o Anglii - naštěstí. Po splašeném pilotu se děj přesouvá z trávníku spíš do odborářské politiky a osobních i společenských dramat, a přestože mi fotbal samotný nemůže být ukradenější, právě díky tomu nahlédnutí do jeho historie v kontextu Viktoriánské Anglie si mě aspoň trochu získal. Finále už je tak nakonec zaslouženě poctivé sportovní drama, kterému není v podstatě co vytknout.

• 17.3.2020  00:21
    Hunters (TV seriál) (2020)

Hunters mají asi vůbec nejtrefnější úvodní titulky - všichni lovci jsou doslova a do písmene jen naleštěné figurky bez špetky osobnosti a života. A v křečovité snaze přiblížit se trendu retro a komiksových filmů (obzvlášť všudypřítomné šustění stránkami Watchmen) i soudobým západním problémům bych se vůbec nedivil, kdyby zdejší militantní celospolečenské nazi-konspirace udělaly antisemitu i z kdejakého žida. Za vypíchnutí tak nakonec nestojí ani německým přízvukem žvatlající Al Pacino ve své první seriálové roli, nýbrž jen famózní originální soundtrack Cristobala Tapia de Veer. Snad se tentokrát dočkáme vydání celého OST.

• 6.3.2020  19:35
    Jason Bourne (2016)

Před Bourne Legacy existovaly pochyby, jak může Bourne fungovat bez Greengrasse. Po Jasonovi už je ale jasné, že série naopak nemůže šlapat bez Gilroye. Jako dobře odvedená řemeslná práce sice tato Bournovská nástavba zabaví, ale hloupoučký a zároveň překombinovaný scénář z ní dělají spíš nepamětihodnou rutinu. Co ale překvapí nejvíc je to, že titulní postava je jaksi odsunuta na vedlejší kolej. S takovou by se už opravdu nic nestalo, kdyby místo tohoto filmu konečně vznikla Jason/Aaron týmovka.

• 23.2.2020  01:21

Halt and Catch Fire ve 30 minutách.

• 8.2.2020  14:33

I trust him. I have to trust him. I'm firmly in Rian's camp now, having told him "I hate everything you've done to my character and disavow...." but once I got that off my chest, I said "Now, lead me oh guru." (Mark Hamill) And lead he did!

• 26.1.2020  17:02
    Zrcadlo (1975)

Sledováno čirou shodou okolností ve stavu málem totálního fyzického vyčerpání, kdy jsem měl problém jak zůstat vzhůru, tak i usnout. Na tomto pokraji bdění a snění se mi toto zrcadlo lidské paměti vrylo do duše; a další den se mi během už obyčejnější reprízy jako zrcadlo lidské duše vrylo i do paměti jako jeden z vůbec nejsilnějších filmových zážitků.

• 19.1.2020  23:21
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

V duchu nekonzistentního vyprávění a kvality i komentář formou několika náhodných postřehů, plusů a mínusů: _____ Obsazení je výborné, a to i v případě kritizované Triss - herečka na tu očekávanou rudovlasou kočku kukuč má, takže doufám že si ji schovávají jako trumf do návratu po bitvě o Sodden Hill. Zatím si jen nejsem jistej Vilgefortzem. _____ Více méně se povedly epizodické příběhy knižních povídek i budování postav. _____ Mnohem horší už to je ale se samotným Osudem - ačkoli pro mě knihy táhl právě hlavně příběh Ciri, s výjimkou parádní adaptace Otázky ceny mi tady nemůže být hlavní story arc víc ukradenej. To se projevuje i na obléhání Cintry, které mě i přes roztažení na čtyři díly nechalo naprosto chladným. _____ Celkem taky chybí víc Marigolda (neměl jsem sebemenší důvod věřit jeho zlomenýmu srdíčku na konci Hranice možností) a elfo-trpo-gnomo-člověčího rasismu. _____ A ty občas komický VFX už se v dnešní době nedají přejít mavnutím ruky. Přestože mě teda ve výsledku Zaklínač vlastně spíš bavil než ne, tragická poslední epizoda dojem zkazila tak důkladně, že je mi docela jedno, jak dopadne pokračování.

• 15.1.2020  14:27

Hi, Adolf. Po bezmála úžasném úvodu jsem měl dost velké pochybnosti, že má Taika Waititi dost materiálu pro celý film. Ostatně se i postupně ukázalo, že patos většinou jen tak tak vystačí účelu protože není moc těžký průběh každé scény průběžně předpovídat se stoprocentní přesností, a ani toho Adolfa nakonec není tolik, kolik premisa filmu naznačuje. Montypythonovský humor i tragikomická nálada ale film bez problému utáhnou. Osobně nejvíc oceňuju právě umění navození atmosféry, kdy jsem si během těch německo-českých procházek nesčetněkrát vzpomněl na Bowieho (a to i bez té snad zamýšlené spojitosti s Aladdinem). Ten warm fuzzy závěr totiž nenechá chladným ani kus kamene. ...und wir sind dann Helden!

• 1.1.2020  00:52
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

Star Wars jsou mrtvé, ať žijí Star Wars.

• 22.12.2019  23:02

Let the past die. Kill it, if you have to. řekl Rian Johnson a dostal od fanoušků přes prsty. Abrams dostal za úkol napáchanou "škodu" odčinit, a se slovy We’ve passed on all we know. A thousand generations live in you now. zavírá trilogii stejně jako ji začal. Trilogii velkolepou, zábavnou, nostalgickou, řemeslně prvotřídní, ale úplně, úplně zbytečnou. A příslib prvního zajímavého záporáka v blockbusteru zůstal znovu nevyužitý. Víc než Disney a Abramsovi to ale dávám za zlé fandomu. Jsme spokojení s tím, co jsme si vyhulákali?

• 15.12.2019  23:55
    The Virtues (TV seriál) (2019)

Rok '80. Upřímně doufám, že už má Shane Meadows klid. This was England.

• 20.10.2019  17:43

We're going to Mexico!

• 3.10.2019  18:05
    Joker (2019)

Bál jsem se přílišného napojení na komiksy a jejich umělou osudovost, ale kupodivu Gotham ani Wayne zážitek příliš nekazili. Jen se nemůžu rozhodnout, jestli je občas skřípající zasazení děje do bouřlivého přelomu 80. a 90. let bezzubým alibismem produkce nebo naopak trefně jízlivou paralelou. Atmosferický, introvertní, vleklý, nevesele úsměvný, a děsivě normální Joker je každopádně perfektní katarzí po bolestivých desíti letech čekání na kvalitní film založený na komiksech. Přestože ale ta propojení občas především kvůli nekonzistentní struktuře skřípou, v éře alternativních pravd, společenských úzkostí a relativizací hodnot je Joker jediný relevantní superhrdina - zeitgeist z něj čpí stejně znepokojivě jako z Taxi Driver nebo Falling Down.

• 10.9.2019  18:07
    Strange Angel (TV seriál) (2018)

Ačkoli má logika událostí dramatizující události kolem dvojího života Jacka Parsonse často víc děr než ementál, je docela jasné že tvůrcům jde většinou v první řadě jen a pouze o efekt. A v této snaze se jim daří nadmíru, každá epizoda uvede alespoň jednu úchvatnou a pamětihodnou scénu. A závěry obou dosavadních sérií je korunují.

• 8.8.2019  11:55
    Euforie (TV seriál) (2019)

Poignant. Jen (ostatně jako skoro vždy) nechci druhou sérii.

• 5.6.2019  21:38
    Černobyl (TV seriál) (2019)

První a poslední díl nemají obdoby, ale vzhledem k jejich obsahu to vlastně měly docela jednoduchý. Je teda vlastně fuk, že to nejlepší mezi nimi jsou jen mrazivé pohyblivé obrázky (dekontaminace, kolona autobusů, beton, atd...) bez špetky spádu. Že se to celé podařilo udržet pohromadě jen díky nim už je totiž jiný kumšt.

• 28.5.2019  01:38
    Zpráva o stavu manželství (TV seriál) (2019)

Jsou to sice v podstatě jen libovolné slovní přestřelky mezi Lorelai a Lukem s britským přízvukem, ale formát 10x10 takovým hořkosladkým jednohubkám sedí dokonale.

• 27.5.2019  01:20
    Domek z karet - Série 6 (série) (2018)

Bývalo by bylo jednoduchý svalit vinu za zhroucení tohoto domku z karet na absenci Spaceyho nebo pochybnou politiku produkční společnosti, ale byl jsem připraven na obojí bez problému přistoupit a užívat si v minulé sérii rozjetý vlak, kterému čím dál víc začala vévodit Robin Wright. Dosud prvotřídní seriál ale nakonec zabila rychlokvaška, kterou scénáristi zjevně vypotili během jedné probdělé noci. Dát si s finální sérií víc práce, dalo se z prekérní situace vyvolané oběma zmíněnými problémy vybruslit se vztyčenou hlavou, Namísto toho se znovu potvrdilo, že z hovna bič neupleteš.

• 9.4.2019  13:41
    A Million Little Things (TV seriál) (2018)

Nic víc než vykalkulovaná snaha zopakovat úspěch sladkobolného hitu This Is Us plná neuvěřitelně křečovitých hereckých výkonů, kde se tlačí na pilu tak, až jsou všechny ty osudové dojáky za doprovodu nekonečného softrocku v nejlepším případě k smíchu. V horším případě ze mě dělají cynika.

• 26.1.2019  22:50

Je k neuvěření, že v rozmezí několika málo měsíců vyšly dva prakticky totožné projekty - Chazellův The First Man je v podstatě životopisným přepisem seriálového The First. Rozdíly jsou sice nasnadě a jako obvykle vyplývají především z rozdílu mezi seriálovou a filmovou produkcí, nicméně pocit vzbuzují stejný. Pro někoho nudná dramata s pár minimalistickými, více nebo méně strhujícími "sci-fi" pasážemi, pro druhého nejvzletnější óda na človíčka od zkrocení ohně. Co si v každém případě zaslouží vyzdvihnout jsou bezchybné akční(?) pasáže a hra s hudbou, zvukem a detailem. Tlaku se vzpírající kov a nedůvěryhodné spáry a šrouby ze mě málem udělaly klaustrofobika - Chazelle se v tomto nezapře. Je tedy trochu škoda, že je The First Man možná až příliš přízemní (ha!) a oproti zmíněnému seriálu nemá šanci tolik tepat do postav (a většina vedlejších postav je proto bohužel trestuhodně zaměnitelná), na druhou stranu je takové chladné a skromné zobrazení Armstrongovy odysey ideálním doplněním trochu vzletnějšímu (ha!!) meditování v The First.

• 3.1.2019  11:04
    Pán času - Série 11 (série) (2018)

Jodie skvělá, zbytek posádky TARDIS jakbysmet (snad až na Yasmin jejíž osobnost mi je po celé sérii stejně cizí jako na jejím začátku), ale drtivá většina epizod jim nedává prostor vyniknout, a co hůř, postrádá jakýkoliv náboj. Světlé výjimky jsou v tomto ohledu pouze tři, jmenovitě Rosa, Tsuranga Conundrum a Demons of the Punjab, což je sice pořád o tři víc než v unavené desáté sérii, ale i tak je to pro nového showrunnera i protagonistku proklatě málo. Co ale zamrzelo asi nejvíc je to, že Chibnall, autor Broadchurch proboha!, nepřipravil v podstatě žádný story arc ani epizody na pokračování.

• 4.11.2018  07:18
    Grandhotel (2006)

Od filmu jsem měl velká očekávání. Rudišova předloha je bezchybná a dost zjevně psaná s vidinou filmové adaptace, navíc je Ondříček jeden z mála režisérů, ve které mám u nás důvěru. Skutek ale utek. Důležité postavy buď chybí nebo jsou osekané (to nejvíc zamrzí u Jégra), vývoj hlavní postavy je nijaký a hepylajf závěr je úplně mimo mísu.. Ale asi zním moc kriticky, filmový Grandhotel určitě není žádná příšernost, jen prostě nenaplnil potenciál předlohy. Tu ale doporučuju v každém případě, přečíst se dá za jednu cestu Doma (ať to je kdekoli) - Ještěd, a zážitek to je spolu s opravdovým výletem do Sudet mnohem silnější, než film.

• 6.10.2018  07:41
    The First (TV seriál) (2018)

The First téměř nepotřebuje Mars ani dramatickou zápletku, přitom z něj srší čisté nadšení z lámání hranic a zkoumání nepoznaného, podobně jako z oceňovaného Marťana. A na tomto nadšení jsem se vezl od prvních tónů. Technicky je totiž na naprosté špičce seriálové tvorby a to v roce 2018 není zrovna malé tvrzení. A přestože je to celé tak "o ničem" jako tento trailer, je to bezmála geniální, málem civilní sonda do života všech E. Musků, Armstrongů a Charlesworthů, kterou by byl hřích minout. A přestože (protože?) mám i několik dní po dokoukání první série husí kůži při libovolné vzpomínce, strašně rád bych viděl i její pokračování, ačkoli by pocitově musela přeřadit na úplně jinou kolej. Tito průzkmníci už jsou totiž jako rodina.

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27