erased

Velká Británie

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
    • 26.1.2019  22:50

Je k neuvěření, že v rozmezí několika málo měsíců vyšly dva prakticky totožné projekty - Chazellův The First Man je v podstatě životopisným přepisem seriálového The First. Rozdíly jsou sice nasnadě a jako obvykle vyplývají především z rozdílu mezi seriálovou a filmovou produkcí, nicméně pocit vzbuzují stejný. Pro někoho nudná dramata s pár minimalistickými, více nebo méně strhujícími "sci-fi" pasážemi, pro druhého nejvzletnější óda na človíčka od zkrocení ohně. Co si v každém případě zaslouží vyzdvihnout jsou bezchybné akční(?) pasáže a hra s hudbou, zvukem a detailem. Tlaku se vzpírající kov a nedůvěryhodné spáry a šrouby ze mě málem udělaly klaustrofobika - Chazelle se v tomto nezapře. Je tedy trochu škoda, že je The First Man možná až příliš přízemní (ha!) a oproti zmíněnému seriálu nemá šanci tolik tepat do postav (a většina vedlejších postav je proto bohužel trestuhodně zaměnitelná), na druhou stranu je takové chladné a skromné zobrazení Armstrongovy odysey ideálním doplněním trochu vzletnějšímu (ha!!) meditování v The First.

• 3.1.2019  11:04
    Pán času - Série 11 (série) (2018)

Jodie skvělá, zbytek posádky TARDIS jakbysmet (snad až na Yasmin jejíž osobnost mi je po celé sérii stejně cizí jako na jejím začátku), ale drtivá většina epizod jim nedává prostor vyniknout, a co hůř, postrádá jakýkoliv náboj. Světlé výjimky jsou v tomto ohledu pouze tři, jmenovitě Rosa, Tsuranga Conundrum a Demons of the Punjab, což je sice pořád o tři víc než v unavené desáté sérii, ale i tak je to pro nového showrunnera i protagonistku proklatě málo. Co ale zamrzelo asi nejvíc je to, že Chibnall, autor Broadchurch proboha!, nepřipravil v podstatě žádný story arc ani epizody na pokračování.

• 4.11.2018  07:18
    Grandhotel (2006)

Od filmu jsem měl velká očekávání. Rudišova předloha je bezchybná a dost zjevně psaná s vidinou filmové adaptace, navíc je Ondříček jeden z mála režisérů, ve které mám u nás důvěru. Skutek ale utek. Důležité postavy buď chybí nebo jsou osekané (to nejvíc zamrzí u Jégra), vývoj hlavní postavy je nijaký a hepylajf závěr je úplně mimo mísu.. Ale asi zním moc kriticky, filmový Grandhotel určitě není žádná příšernost, jen prostě nenaplnil potenciál předlohy. Tu ale doporučuju v každém případě, přečíst se dá za jednu cestu Doma (ať to je kdekoli) - Ještěd, a zážitek to je spolu s opravdovým výletem do Sudet mnohem silnější, než film.

• 6.10.2018  07:41
    The First (TV seriál) (2018)

The First téměř nepotřebuje Mars ani dramatickou zápletku, přitom z něj srší čisté nadšení z lámání hranic a zkoumání nepoznaného, podobně jako z oceňovaného Marťana. A na tomto nadšení jsem se vezl od prvních tónů. Technicky je totiž na naprosté špičce seriálové tvorby a to v roce 2018 není zrovna malé tvrzení. A přestože je to celé tak "o ničem" jako tento trailer, je to bezmála geniální, málem civilní sonda do života všech E. Musků, Armstrongů a Charlesworthů, kterou by byl hřích minout. A přestože (protože?) mám i několik dní po dokoukání první série husí kůži při libovolné vzpomínce, strašně rád bych viděl i její pokračování, ačkoli by pocitově musela přeřadit na úplně jinou kolej. Tito průzkmníci už jsou totiž jako rodina.

• 5.10.2018  14:45
    The Defiant Ones (TV seriál) (2017)

These guys figured out the 90's.

• 3.10.2018  21:36
    The Outpost (TV seriál) (2018)

Jeden z těch seriálů co jsou tak špatný, až jsou... ještě horší. Občas je ale potřeba zjistit jak hluboko může televizní tvorba klesnout.

• 1.10.2018  06:29
    The Good Cop (TV seriál) (2018)

Nikdy by mě nenapadlo, že mě začně otravovat jazzový soundtrack. Vedle otravné hlavní postavy, jeho otravného otce, otravných kolegů a otravného anachronického scénáře je hudba v tomto seriálu ale ještě pořád požehnání. Byl tento seriál natočen čistě pro newyorkské důchodce?

• 19.9.2018  05:54
    Salvation - Série 2 (série) (2018)

Poslední díl druhé série seriálu o snaze přežít pád asteroidu by se mohl jmenovat Arrival. To, myslím, mluví za vše.

• 19.9.2018  05:53
    Salvation - Série 1 (série) (2017)

Poslední díl první série seriálu o snaze přežít pád asteroidu se jmenuje Plot Against America. To, myslím, mluví za vše.

• 13.9.2018  12:51
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Nespokojenost vytýkám jen a pouze sobě - řemeslně jsou Sharp Objects na vrcholu současné tvorby. Jen se mi prostě nedostaly pod kůži. Určitě jim ale někdy dám druhou šanci.

• 12.9.2018  21:05

První půlka je přes roztěkanou expozici tak natřískaná hláškami a povedenou predátorskou akcí, že bych se ji nebál označit za to nejzábavnější, co dosud v sérii vzniklo. Jenže druhá půlka je takový bizár, že je to nakonec úplně fuk. Heslo harder, better, stronger, faster totiž může fungovat v nějakých komiksárnách, ale když jdu na Predátora, chci kurva vidět predátora. A i tu výbornou závěrečnou dvouminutovou akci nakonec zesměšní fade-out do napochopitelného ironman epilogu (a stejně měl místo něj z rakve vylézt Arnie).

• 20.8.2018  04:44
    Aféra - Epizoda 9 (S04E09) (epizoda) (2018)

Jedna místnost, dvě postavy, dvě Alison. Líp už to snad ani nejde.

• 16.8.2018  17:55
    Reverie (TV seriál) (2018)

Apple juice!

• 3.8.2018  15:45

První díl byla přepálená retro špionážní akce, druhý díl nenapodobitelná akční jízda s nešťastnými špionážními kecy. Ve třetím se Mission Impossible přesunula do kategorie áčkových akčních blockbusterů. Děj je tu nepokrytě jen od toho aby spojil do dvou hodin co nejvíc pozlátka a je v něm přes jeho jednoduchost dost kliček a zvratů na to aby nezačal nudit. Akce je hodně a stejně tak i vtipů. A výborné obsazení by zasloužilo vlastní komentář. Problém je, že Abrams svým family friendly pojetím otevřel pandořinu skříňku a v jeho rukách ztratil film tvář. Trojka je totiž přes řemeslnou kvalitu naprosto zapemnutelnou akční jednohubkou s běhajícím Cruisem a roztřesenou kamerou, a bohužel nevěřím, že se na tomto už do budoucna může něco změnit. V Číně jsem ještě nebil. Je to tam heski? -Pavel Sobotka

• 3.8.2018  15:24

...aneb akční filmy před Matrixem a po něm. John Woo dostal nadělený málem ideální dárek se správným emerickým hrdinou a přepálenou premisou - obojí ideální základ pro návrat hard-boiled akce ke svému tatíkovi. A tak styl a kvalitu akce ani krásně vyumělkovanou videoklipovitost (třeba po-úvodní scéna v Monument Valley je tak vymazlená, až je málem k smíchu) už minimálně v této sérii jen tak něco nepřekoná. Bohužel, se značkou Mission: Impossible dostal v balíčku i špionážní hrátky, a v této kategoii už se režisérovi ani přes prosťounký scénář tolik nedaří.

• 30.7.2018  07:11
    UnREAL - Série 4 (série) (2018)

Poslední série působí, jako by mezi ní a tou předchozí ještě jedna sezóna chyběla - většina postav hned zkraje prodělá docela radikální (ač pořád pochopitelnou a pro katarzi potřebnou) proměnu, allstar sérii Everlasting chybí dostatek divákovi známých hvězd, a zároveň je do těch osmi dílů naroubována hromada šoků a cliffhangerů, které vyšumí do prázdna, protože se v nich postavy nestihnou dostatečně vyrochnit. Na druhou stranu, hroutící se Shiri Appleby táhne celou sérii ještě s větší vervou, než dosud a povedených momentů je zde stále ažaž. Samotný závěr seriálu mě ale nechal zcela chladným, což je pro jinak špičkový seriál asi ta největší rána.

• 19.7.2018  07:31
    13 Reasons Why - Série 2 (série) (2018)

Zbytečné pokračování roku. Takhle roztěkané a od prvního dílu naprosto předvídatelné "zkoumání" rape culture a school shootings si klidně mohlo vystačit s krátkými speciály, a ani ty by s ohledem na málem perfektní první řadu nefungovaly kdovíjak světově. Nedík za zkažení příjemných vzpomínek. Malé dík za duet verzi The Day We Met.

• 17.7.2018  22:17

Dawn of the Dad, aneb jak by to vypadalo, kdyby se z rodičů staly zombie. Na můj vkus sice málo Nica Cage ale jako bravurní guilty pleasure to zachránil triumfální příchod Lance Henriksena. Brian Taylor prostě umí točit zábavná béčka.

• 10.7.2018  03:51
    Westworld - Dveře (série) (2018)

Nolan & Joy se utrhli ze řetězu a v poměru s druhou sérií teď málem první sezóna Westworldu působí jako docela krotká a komorní záležitost. Zážitek z promyšleně velkolepých (třebaže občas skřípajících) atrakcí nedokázala pokazit ani málem neúnosná masa expozice. Pro ty, kdo v první sérii přistoupili na hru, kterou autoři předložili totiž krom těch násilných monologů není tomuto projektu v podstatě co vytknout. Snad jen, že takhle mohl skončit, protože si (znovu) nedokážu představit, jak na toto dokážou znovu navázat.

• 8.7.2018  06:16

Svět na západ od Westworldu. Takový skoro samostatný, skoro uzavřený spin-off budující mytologii Westworldu a napříč tomu, že děj skoro nikam neposunula je to jedna z nejlepších epizod vůbec.

• 23.6.2018  04:15
    Corporate (TV seriál) (2018)

Pokud podle vás ideální komedie končí happyendem: zaprvé - jste vedle; zadruhé - Corporate není nic pro vás; a za třetí - určitě pro sebe najdete hromadu vhodnějších pičovin, takže zvesela pokračujte k dalšímu bigbengu. Pokud se ale považujete za cyniky a zažili jste na vlastní kůži chamtivost korporací (a kdo vlastně ne), nejen že pro vás bude pramisa této černočerné komedie katarzní, ale zároveň příjemně osobní. A pokud rádi zpochybňujete autoritu a vůbec si myslíte, že lidi mají na víc, dejte tomuto miniprojektu šanci.

• 23.6.2018  02:40

Prozatím kvalitou minimálně na úrovni Maratonce, Uprchlíka nebo Nepřítele státu. Hlavně ale překvapení roku, u kterého si napětím do krve koušu nehty.

• 19.6.2018  00:02
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

In fact, you should change your mind. That's what it's for.

• 18.6.2018  15:19
    This Is England '90 (TV seriál) (2015)

Rok '90. Of course, the result is inescapably political. In capturing the wit and spirit of people who don’t usually get a look in outside of soaps or sitcoms, Meadows exposes a class system in which it would have been as easy for him to end up “concreting” as making films. How many other Shane Meadows are there out there, telling brilliant stories in white vans or the local pub? We’ll never know. But beside This is England, most other TV drama suddenly looks bloodless and artificial. (-Chris Harvey, The Telegraph)

• 15.6.2018  01:52
    Na mušce (TV seriál) (2018)

Zvláštní kombinace krimithrilleru s romantickou komedií. Villanelle je díky svému šarmu, pronikavé inteligenci, naprosté absenci empatie a zároveň sentimentalitě jednou z nejděsivějších postav, které si ve filmu pamatuju. Samotná Eve a zbytek postav jí pak jednoznačně hrají druhé housle, což bohužel platí i o scénáři, který je mimo romantickou hru na kočku a myš k uzoufání přímočarý a předvídatelný. Kvůli Jodie Comer je ale Killing Eve povinností fanouška zajímavých záporáků.

• 1.6.2018  14:34
    Krypton (TV seriál) (2018)

Žádné spandexové oblečky, žádní ctnostní hrdinové v konfliktu mezi záchranou města/světa/vesmíru a milované princezny v nesnázích, žádné rádoby alegorie dnešního světa, dokonce málem ani žádní klauni, ehm, superzáporáci. Krypton byl první superhrdiny inspirovaný seriál, na jehož premisu jsem byl ochotný přistoupit bez obličeje ztrapněním pohřbeného v dlaních - právě pro všechny vyjmenované aspekty, které mu chybí, a mně blízkou, typicky SyFy campovitost. A všechno by to dohromady náramně fungovalo, nebýt toho, že hlavní klaun se jmenuje Brainiac a jeho životním cílem je sbírání motýlů. Jenom to pro jistotu opakuju: Brainiac. Brainiac. BRAINIAC. Víc snad netřeba dodávat, snad jen že jsem se kvůli němu u seriálu nepříjemně často popadal za břicho, a že díky jeho absenci má druhá série šanci neskončit jen jako solidní sci-fi stále dědící některé z nejhorších možných komiksových debilit.

• 19.4.2018  16:57
    Tady a teď (TV seriál) (2018)

Vždycky jsem se považoval za hipsterskou sněhovou vločku z pražské kavárny, ale tento maglajz mě tuto nálepku donutil přehodnotit. Na druhou stranu, poprvé se díky němu dokážu vžít do smýšlení konzerv - jestli takhle svět vnímají každej den, taky by mi začalo hrabat. Doteď jsem totiž neviděl nic tak povýšeného a blahosklonného (a to ani v zrcadle, hardy har har). Alespoň teda jedinou sympatickou a vcelku chytrou postavu ztvárnil Tim Robbins, takže jedna za jeho životem zhrzeného filosofa.

• 31.3.2018  04:31
    Marťan (2015)

Nejlepší "další oscarový biopic" ever a za mě Mark Watney 2020. A i kdyby si to náhodou někdo celý vycucal z prstu, i samotné obsazení a všichni jednotliví herci a herečky v hlavních hlavních rolích si zaslouží plnou nálož filmových ocenění. (Povinně čti Arbitrův komentář).

• 29.3.2018  05:38
    The Alienist (TV seriál) (2018)

The Alienist by chtěl být dalším The Knick, místo toho bohužel padá na hubu podobně jako Penny Dreadful. Nechybí mu výborné obsazení, parádní prostředí a atmosféra, a především slibný námět, ten ale ždíme v desíti dílech tak křečovitě, že někdy kolem půlky série nadšení vyšumělo a zbylo jenom čekání na to, kdy tvůrci konečně přestanou děj natahovat a ukážou nám toho zatraceného vraha. Tím zevšední thrillerové napětí i vyštřování, zároveň se na tom obrovském prostoru ale ani trochu nedaří rozjet psychologický horor, který by Alienistovi beztak slušel nejvíce. Finále nepřekvapivě přímočaré a pro mě seriálu jen přidalo poslední hřebíček do rakve.

• 15.3.2018  00:45
    Tohle jsme my - Série 2 (série) (2017)

I've, um, always been a sucker for a good toast.

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26