erased

Velká Británie

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25
    • 19.6.2018  00:02
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

In fact, you should change your mind. That's what it's for.

• 18.6.2018  15:19
    This Is England '90 (TV seriál) (2015)

Rok '90. Of course, the result is inescapably political. In capturing the wit and spirit of people who don’t usually get a look in outside of soaps or sitcoms, Meadows exposes a class system in which it would have been as easy for him to end up “concreting” as making films. How many other Shane Meadows are there out there, telling brilliant stories in white vans or the local pub? We’ll never know. But beside This is England, most other TV drama suddenly looks bloodless and artificial. (-Chris Harvey, The Telegraph)

• 15.6.2018  01:52
    Na mušce (TV seriál) (2018)

Zvláštní kombinace krimithrilleru s romantickou komedií. Villanelle je díky svému šarmu, pronikavé inteligenci, naprosté absenci empatie a zároveň sentimentalitě jednou z nejděsivějších postav, které si ve filmu pamatuju. Samotná Eve a zbytek postav jí pak jednoznačně hrají druhé housle, což bohužel platí i o scénáři, který je mimo romantickou hru na kočku a myš k uzoufání přímočarý a předvídatelný, ale kvůli Jodie Comer je Killing Eve povinností fanouška zajímavých záporáků.

• 1.6.2018  14:34
    Krypton (TV seriál) (2018)

Žádné spandexové oblečky, žádní ctnostní hrdinové v konfliktu mezi záchranou města/světa/vesmíru a milované princezny v nesnázích, žádné rádoby alegorie dnešního světa, dokonce málem ani žádní klauni, ehm, superzáporáci. Krypton byl první superhrdiny inspirovaný seriál, na jehož premisu jsem byl ochotný přistoupit bez obličeje ztrapněním pohřbeného v dlaních - právě pro všechny vyjmenované aspekty, které mu chybí, a mně blízkou, typicky SyFy campovitost. A všechno by to dohromady náramně fungovalo, nebýt toho, že hlavní klaun se jmenuje Brainiac a jeho životním cílem je sbírání motýlů. Jenom to pro jistotu opakuju: Brainiac. Brainiac. BRAINIAC. Víc snad netřeba dodávat, snad jen že jsem se kvůli němu u seriálu nepříjemně často popadal za břicho, a že díky jeho absenci má druhá série šanci neskončit jen jako solidní sci-fi stále dědící některé z nejhorších možných komiksových debilit.

• 19.4.2018  16:57
    Tady a teď (TV seriál) (2018)

Vždycky jsem se považoval za hipsterskou sněhovou vločku z pražské kavárny, ale tento maglajz mě tuto nálepku donutil přehodnotit. Na druhou stranu, poprvé se díky němu dokážu vžít do smýšlení konzerv - jestli takhle svět vnímají každej den, taky by mi začalo hrabat. Doteď jsem totiž neviděl nic tak povýšeného a blahosklonného (a to ani v zrcadle, hardy har har). Alespoň teda jedinou sympatickou a vcelku chytrou postavu ztvárnil Tim Robbins, takže jedna za jeho životem zhrzeného filosofa.

• 31.3.2018  04:31
    Marťan (2015)

Nejlepší "další oscarový biopic" ever a za mě Mark Watney 2020. A i kdyby si to náhodou někdo celý vycucal z prstu, i samotné obsazení a všichni jednotliví herci a herečky v hlavních hlavních rolích si zaslouží plnou nálož filmových ocenění. (Povinně čti Arbitrův komentář).

• 29.3.2018  05:38
    The Alienist (TV seriál) (2018)

The Alienist by chtěl být dalším The Knick, místo toho bohužel padá na hubu podobně jako Penny Dreadful. Nechybí mu výborné obsazení, parádní prostředí a atmosféra, a především slibný námět, ten ale ždíme v desíti dílech tak křečovitě, že někdy kolem půlky série nadšení vyšumělo a zbylo jenom čekání na to, kdy tvůrci konečně přestanou děj natahovat a ukážou nám toho zatraceného vraha. Tím zevšední thrillerové napětí i vyštřování, zároveň se na tom obrovském prostoru ale ani trochu nedaří rozjet psychologický horor, který by Alienistovi beztak slušel nejvíce. Finále nepřekvapivě přímočaré a pro mě seriálu jen přidalo poslední hřebíček do rakve.

• 15.3.2018  00:45
    This Is Us - Série 2 (série) (2017)

I've, um, always been a sucker for a good toast.

• 18.2.2018  16:42
    Altered Carbon (TV seriál) (2018)

Každý, kdo v životě viděl dvě tři sci-fi, už viděl i Altered Carbon. Obvykle si užívám filmy a seriály, které jsou splněnými vlhkými sny fanoušků sci-fi, třebaže jsou zoufale neoriginální (Ex Machina, Book of Eli, Rogue One,...), ale Altered Carbon bez špetky studu vykrádá jednotlivá témata a míchá je do tak otravně nezáživného a nenápaditého pejsko-kočičkového dortu, že ho už teď zkraje roku můžu prohlásit za průser roku. Zatímco z něj tedy dolary ze štědré produkce srší všemi směry, snaží se v desíti dílech rozjet zbytečně překombinovaný příběh, kde jsou zajímavá témata jen do počtu (příjemně noirový detektivní příběh kolem zabité prostitutky, traumatizovaná dcera uvězněná ve virtuální realitě) a mdlé, stokrát viděné osudové kecy s příměsí komiksových klišé hrají prim spolu s efektní, ale otřesně natočenou akcí. I jinak docela sympatičtí herci jsou zde vedení tak těžkopádně, že děj nemají šanci utáhnout - přitom třeba takový Kinnaman svým partem v House of Cards konkuroval i Spaceymu, zde naopak se sarkastickým nadhledem a vždy kamennou tváří nudí k smrti. Rozhodující třetí hvězda je nakonec jen a pouze za The Kills v poslední epizodě, ale další série, pokud nějaká bude, mě ani trochu nezajímá.

• 12.2.2018  20:48
    Hard Sun (TV seriál) (2018)

Crossův nový výtvor je výchozí pozicí i samotným výsledkem opak jeho předchozího hitu. Oba seriály sdíli vynikající casting, ale zatímco Luther si vystačil s poměrně obyčejnou a jednoduchou premisou a zaujal jejím excelentním zpracováním (alespoň tedy v prvních dvou sériích), Hard Sun má neskutečně slibnou hlavní zápletku, ale na ni se během pouhých šesti epizod snaží naplácat tolik balastu, že z příslibu zbyde jen zmatečná nuda s občasnými záblesky geniality. Přesto samotné finále potěšilo, konečně totiž dokázalo vyřešit všechny ty zbytečně nakupené vedlejší motivy a věnovat se tomu hlavnímu. Pokud tedy případná druhá série nesmete rozehranou hru ze stolu, Hard Sun má stále naději stát se dalším hitem.

• 7.2.2018  23:59

He'd gotten it into his head you were wise. I think it's your voice. It's very soothing. And your...uh... lemon metaphors. The moustache helps, too. Adds a certain gravitas.

• 5.2.2018  21:52
    This Is Us (TV seriál) (2016)

Take the sourest lemons and make the sweetest damn pitchers of lemonade.

• 16.1.2018  18:33
    The Daily Show (TV pořad) (1996)

Trevor Noah možná nemá tak dobrý produkční tým jako John Oliver, určitě není ani podobně otevřený kritice všeho a všech, naopak je zbytečně jednostranně nakloněný doleva (což mu jako zdroji informací dost ubírá na kredibilitě). Oproti němu je ale mnohem lepším komikem, takže i když už jsou témata jako ruské konspirační teorie dávno vyčpělé, na vtipnosti mu to neubírá a Trevor dokáže každý všední den rozesmát jako málokdo jiný. (Jona Stewarta jsem bohužel nezažil, ale pokusím se dohnat co půjde.)

• 7.1.2018  12:34

We've enjoyed our stay at Zanzibar; we're all a little older, if not wiser.                                                                                     And I've enjoyed my stay, so I tell you, friends; by writing a nice review on this FilmAdvisor.

• 6.1.2018  17:24
    Šerifská hvězda (TV seriál) (2017)

Konečně opravdová druhá sezóna True Detective a Tim Roth dost možná ve své životní roli. Tin Star je správně audiovizuálně vymazlený, atmosférický a proklatě napínavý thriller s přiměřenou mírou jednoduchého ale efektivního a setsakra krvavého násilí a nejzajímavějšími postavami v čerstvé paměti. V druhé polovině mu sice postupně ubývá na dechu, ale finále je jednoduše královské. Hlavně ať proboha druhá série nepokračuje v krásně zakončeném příběhu a podobně jako ten True Detective raději naváže jen tematicky, i kdyby měl výsledek dopadnout podobně rozporuplně. Další komplikace by Tin Star totiž shodila minimálně o třídu níž.

• 4.1.2018  13:05

Stejně jako "prostřední" epizody 5 a 8, i Attack of the Clones je "jiný". Bohužel, jiný špatně. Detektivní zápletce chybí jakákoli gradace, křečovité dialogy podkopávají to, co měla být osudová romance která změnila osud předaleké galaxie, a kompletně digitální akci postrádá veškerý náboj, který poměrně úspěšně rozhýbal zbytek prequelové trilogie. Největší zásluhou celého filmu je nakonec to, že nějak přemostil období míru a války mezi první a třetí epizodou, a hlavně Across the Stars - dosud jeden z nejlepších výtvorů Johna Williamse.

• 19.12.2017  22:46

Lepší než Empire Strikes Back? Totální vizuální orgie, bezmála oscarový výkon Adama Drivera, a láskyplná Star Wars nostalgie postavená na hlavu, a přesto pevnější v kramflecích, než všechny dosavadní pokusy přinést do univerza něco nového. The Last Jedi má po více než dekádě naprosto totožných blockbusterů potenciál stát se antikristem velké produkce. Ale to se uvidí až podle toho, jestli devátá epizoda stáhne ocas a vrátí se k přímočarosti sedmičky, nebo úspěšně naváže na Johnsonův provokativně zdvižený prostředníček. Let the past die. Kill it, if you have to. That's the only way to become what you are meant to be.

• 13.12.2017  22:39
    Dark (TV seriál) (2017)

Stranger Things, seriálových 12 opic a libovolné severské krimi měli dítě jménem DARK. Na verdikt, jestli je to jenom chatrný hybrid nebo pospojitý zázrak beroucí si ze všech zmíněných to nejlepší, si ale budeme muset počkat do příští sezóny. První je pro ni totiž nakonec asi jenom povedeným prologem, který se sotva dotýká povrchu. Zatím ale především atmosfericky a audiovizuálně naprosto špičkové.

• 18.10.2017  00:10
    matka! (2017)

Asi dobrý nebo co. Není to úplně Fontána, naproti očekáváním to není ani trochu Requiem, ale naštěstí to taky není úplně Noe. Dokážu taky ocenit, že mě matka nechala od začátku tonout v nemožných interpretacích naprosto nesmyslných situací aby mě nakonec dostala jen(?) dalším KONZISTENTNÍM rozhřešením ve smyslu 42. Bardem jako vždy excelentně nepřirozený a gradace nepopsatelná. Jen si nejsem jistý druhým plánem, jestli v tom teda ta výpoveď vážně umělce je. Hlavně to však snad poprvé působí jako totální vyplnění všech představ autora a z přepáleného Noeoho tak zůstalo jen(?) konečně parádně zpracované hlavní téma matky! PS: Rozříznutí verdiktu na RT sedí jako prdel na hrnec: "There's no denying that mother! is the thought-provoking product of a singularly ambitious artistic vision, though it may be too unwieldy for mainstream tastes."

• 25.9.2017  01:41
    Salvation (TV seriál) (2017)

Poslední díl seriálu o snaze přežít pád asteroidu se jmenuje Plot Against America. To, myslím, mluví za vše.

• 29.8.2017  23:45
    Mumie (2017)

Scénář napsaný před pěti lety: "Musíme oživit starší značku, dokázal to přece i Star Trek. Komiksy letí, chce to superhrdiny. Všem se líbil Nolanův Batman protože je úpe temnej. Co dalšího je pořádně temný? Genocida, válka, rasismus... nuda. AHA, Horor! A taky potřebujeme vlastní propojený vesmír, Avangers jsou totiž pecka." Výsledek? Dvacet minut výborného Nicka (ne hobita, toho opravdového Nicka) a hodina a půl slátaniny zmítající se mezi dramatem, hororem, komiksárnou a odkazy na původní dvě Mumie. V podstatě moderní flashback k Plan 9. CAN WE PLEASE LEAVE?! PLEASE!!

• 29.8.2017  13:09
    The Mist (TV seriál) (2017)

Horší než poslední série Under the Dome. A vzhledem k tomu, že to není možné, Mlha kvalitami bourá všechny meze a je svým způsobem geniální.

• 26.8.2017  10:29
    The Defenders (TV seriál) (2017)

Pět za Jess, mínus tři za všechno ostatní. Scarf looked better.

• 21.7.2017  01:24
    Příběh služebnice (TV seriál) (2017)

Gutted. Deset epizod, tři měsíce. Rychleji to bez akutního rizika psychického zhroucení nešlo.

• 6.7.2017  01:32
    Mlha (2007)

Vypadá to, že, se ze mě stal další knihabylalepší-idiot. A to mám výtky i k předloze. Levné efekty už z tak dnes úsměvným monstrům příliš nepomáhají, naopak větší důraz na pí Carmody a její kázání rozhodně prospěl. Stejný nepoměr pak platí i o zbytečně doslovném vysvětlení situace a bezvýchodném závěru (i když v tomto případě měl i knižní "cheap shot" závěr rozhodně něco do sebe). Nicméně jak už to u Kinga bývá, nejpoutavější v jeho tvorbě bývají vnitřní pochody postav, a těm filmy přes sebevětší snahu jen málokdy neprokážou medvědí službu. To platí i o Mlze - zatímco knihu jsem spolkl vkuse a se všemi postavami se naprosto sžil, ve filmu mi všechny nemohly být ukradenější, a o to míň jsem si prožil i ten jinak povedený závěr.

• 4.7.2017  23:52
    Poldark (TV seriál) (2015)

Dlouhé odkládání v tomto případě nebylo kvůli nezájmu nebo skepsi, nýbrž jen o tom dostat se do spravné nálady na dobové drama, která mi obvykle sednou dokonale. Poldark jim ovšem nemůže být vzdálenější. Kde se (britská) literární klasika, ať už romantická nebo realističtější, drží relativně při zemi, alespoň z pohledu dnešního diváka, příběh z osmnáctého století napsaný ve dvacátém století a adaptovaný ve století jednadvacátém šustí papírem pomalu v každém zvratu. Za celou první sérii jsem se proto nedokázal zbavit dojmu, že sleduju romantickou pohádku o sociálně angažovaném krasoňovi. Když to celé doplňuje !neskutečně! otravná hudba, úporné křeči z překonávání těch úvodních osmi dílů se rovnala jen ta, se kterou se autoři snažili zpracovat jedno z mých nejoblíbenějších historických období. EDIT: Třetí sérií se Poldark zařadil na první příčku seznamu the guiltiest of guilty pleasures, kdy KAŽDOU scénu balancuju někde na pomezí fyzické bolesti, hysterického smíchu a napříčetného vzteku vůči tvůrcům. Pravděpodobně se z něj taky vymýšlí ty vůbec nejzvrácenější a nejzvrhlejší drinking games. Čekání na další sérii ještě nikdy nebylo tak dlouhé.

• 27.6.2017  00:32

Just know that sometimes the world doesn't make a lot of sense, but how we get through it is we stick together. Okay? Good, eat your popsicle.

• 2.6.2017  23:54
    Wonder Woman (2017)

Cca pět minut legit zajímavého filmu (samozřejmě mluvím o pochodu proti traumatizovaným vojákům a příchodu na frontu. Během zbývajících dvou+ hodin jsem litoval, že jsem si film nenechal na noc filmového braku, protože tento klenot se neztratí ani vedle zázraků kinologie jako A Talking Cat?!?, Marvel Cinematic Universe a Troll 2. A to i přesto, že je Gal Gadot moje platonická záležitost.

• 24.5.2017  00:02

Když před pěti lety vyšel Prometheus, byl za svou roztěkanost označen za enigmatickou nesmyslnou slátaninu s nedostatkem xenomorfů. Když teď vyšel Alien: Covenant, je pro změnu bez mrknutí oka označen za slátatninu doslovnou a pseudo-intelektuální s otravnými xenomorfy. Tolik k naslouchání publiku aneb zlatý George Lucas. Pro mě je Alien: Covenant nenaplňující a po všech ohledech špatný sequel Aliení série. Tím samým dechem ale můžu bez okolků dodat, že je výtečným sequelem Promethea. Z Aliena zde už bohužel zůstala jen digitální šmouha bez špetky osobnosti a uvěřitelnosti a z původního hororu nic než CGI vyvražďovací kolotoč, ve výsledku ne nepodobný Cameronovým přitroublým Aliens. Naopak ale, kde Prometheus (pravděpodobně) vlivem přepisování scénáře nedržel pohromadě na úrovni konceptu ani výsledného filmu, Covenant dokáže z tématu evoluce vyždímat první a poslední, vysvětlit všechny naznačené motivy a především rozvinout a obohatit univerzum Aliens, které, přiznejme si, dávno přerostlo obyčejné xenomorfy. Pohromadě to nicméně ze snahy zavděčit se fanouškům stále nedrží. Třeba to do třetice konečně vyjde, zbavíme se nepotřebného béčkového akčnění, dostaneme více Davida, Waltera, Weylanda i NEsamoúčelného drásavého napětí, a kruh se konečně uzavře. Třeba.

• 13.2.2017  19:48
    Frontier (TV seriál) (2016)

Totožné pocity, jaké jsem měl čtyři roky nazpět u první sezóny Vikings. Frontier přichází s šíleně atraktivním prostředím, slibným námětem, extrémně charismatickou hlavní postavou a očividným nadšením tvůrců, ale jde na něm znát relativně omezující rozpočet (výpravou je Frontier nesrovnatelný se současným Taboo a rozdíl často bije do očí) a už tak roztěkanému příběhu, který rozehrává příliš témat, nijak nepomáhá ani v mnoha případech zvláštní obsazení a v neposlední řadě ani přehnané přízvuky. Pokud seriál v druhé sérii najde sám sebe, máme zaděláno na další hit.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25