kingik

David Kraťásek

okres Šumperk
profík, recenzent

• 19.1.2009  12:38

Slušný horor, který závěrečnou pointou celkem překvapí, ale ta není nijak originální. Cécile De France v titulní roli podává zajímavý herecký výkon a režie Alexandre Aji je nápaditá, ale dost se musela přizpůsobit nijak objevnému scénáři. Výsledkem je horor, který napoprvé překvapí, ale napodruhé spíše bude nudit. 60%

• 19.1.2009  12:20
    Pokoj 1408 (2007)

Všechno směřovalo k tomu, že se bude jednat o vyjímečný počin v oblasti hororového žánru, ale Kingovi adaptace jsou přesvědčivější v knižní podobě než na filmovém plátně. Spolu s Johnem Cusackem vstupujeme do tajemného hotelu, konkrétně do hotelového pokoje 1408. Nejdříve nám charismatický ředitel hotelu Samuel L.Jackson vylíčí všechny ty hrůzy co se v inkriminovaném pokoji odehrály a nikdo tam nevydržel déle než hodinu, ale John Cusack tam vydrží až do konce, přežije a kupodivu zase nic tak hrůzyplného se tam dít nebude. V oblasti napětí to není nijak slavné, protože ne všechny scény jsou dobře natočeny, ale zajímavost tomu nechybí a samotný Cusack nehraje nijak vyjímečně. Uděje se pár zvratů, dojde na několik zajímavých scén a průměrný horor je na světě. Dalo se čekat, že to bude mít větší grády.

• 19.1.2009  12:13
    Domino (2005)

Tohle je dost zvláštní film. Rozhodně se ve filmografii Tonyho Scotta vymyká nejen svým ultra agresivním vizuálem, ale také svým podtextem, který je ve filmu solidně zašifrován. Keira Knightley není bůhvíjak oslnivá ve své roli, ale rozhodně předvedla, že se dá jít proti typu rolí, do kterých je permanentně obsazována. Film mě zaujal, ale mám pocit, že jeho kontroverznost mu spíše ublížila, a díky ní film působí naprosto nerealistickým až comicsovým dojmem. A zda je to dobře nebo špatně, at si každý divák posoudí sám. 70%

• 19.1.2009  12:08

V londýnské nemocnici se z komatu probouzí mladý muž, aniž by tušil, že svět před 28 dny zachvátila děsivá pandemie a že se ulicemi monstra potulují zmutovaná monstra. Solidně vystavěný horor režiséra Dannyho Boyla nezklame příznivce žánru. Novátorský přístup k látce k vidění nebyl. 60%

• 19.1.2009  12:06

Slabší film. To, co nejvíc utkví v hlavě je hudba. Film je však pojat poněkud nezajímavě. A tak se dočkáme dlouhých treninkových příprav, povinného moralizování v týmu a promlouvání trenéra do duše mladých nezkušených hráčů, poté jednoho dlouhého zápasu USA-SSSR a o dalších zápasech se tvůrci zmíní jen slovem, což je opravdu trestuhodné. Přihlédnu-li k tomu, že víme, jak to celé dopadne, vychází mně z toho průměrný sportovní film, jehož nejsilnější momenty spočívají na bedrech Kurta Russella a na hokejové ploše. Jinak nic extra. 50%

• 19.1.2009  12:04
    Superbad (2007)

Ewan a Seth, jsou dva kamarádi, kteří jsou na sobě hrozně závislí a jeden bez druhého nedají ani ránu. Během jedné jediné bláznivé, potupné noci sledujeme jejich zoufalé pokusy zapůsobit na dívky, po kterých oba touží. Ani ve snu by mě nenapadlo, že tahle komedie s dvojicí typických loserů, co nenarazí na holku jak je rok dlouhý, bude tak neuvěřitelně nudná a prostá gagů. Nemyslím trapné nebo nesměšné gagy, ale v podstatě tu nejsou žádné. A co je největší šok, nejsou zde ani nijak hezké holky, což u těchto komedií bývá vždy povinnost. Zkrátka je to slabota. 40%

• 19.1.2009  12:03
    Saw 4 (2007)

Další díl série hororů se vrací ke starému zavedenému schématu smrtící hry, kterou se svými oběťmi hraje Jigsaw. I když je hlavní strůjce zla již mrtev, zanechal po sobě jeden ze svých herních plánů, který do své partie vtáhne velitele zásahové jednotky, která labyrint vyšetřuje. Smrtící mechanismus se tak samovolně dává do pohybu a žádá si krvavé fanty. Opakovaný vtip přestává být vtipem a tvůrcům to prostě nestačí a točí nesmyslně další a další pokračování, která jsou přes veškerou snahu jen nastavovanou kaší bez chuti. Nápady docházejí, a tak čtvrtý díl patří k těm nejslabším dílům z celé série. Tvůrci zpočátku zajímavé série by si měli uvědomit, že odejít včas je důstojné a je to nejlepší možné řešení pro upadající úroveň série. 40%

• 19.1.2009  11:55
    Libertin (2004)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu., že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17 století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historrii. A Johnny Deppovi tahle role sedla, ale ve výrazně divadelním ztvárnění zaniká náboj, který tenhle film mohl mít, ale rozhodně ho nemá.

• 19.1.2009  11:51

Podle mě jeden z nejhorších válečných filmů, které jsem kdy viděl. Záchranou mu jsou pouze epizodní roličky Travolty a Clooneyho. Jinak vše je zde zcela nezvládnuté a nejhůře snad dopadly válečné scény, které vyznívají až amatérsky, i já bych je natočil lépe. Jinak je to spolehlivě nudný film, který jsem chtěl vypnout, ale jsem poctivý divák a tu hrůzu jsem dodíval. Režiséra Terryho Malicka dávám tímto na černou listinu totálních antitalentů. 0%

• 19.1.2009  11:44
    Wimbledon (2004)

Mám rád filmy o sportu, mám rád i tenis, ale jen málokdy se tvůrcům podaří zachytit autenticitu sportovního prostředí. V případě Wimbledonu snad ani tvůrcům o zachycení reality ani tak nešlo, protože i laik pozná, že tady se opravdu hodně věcí nepovedlo. První problém nastává už v samotném obsazení. Zatímco Paul Bettany, ač to není zrovna žádný extra fešák, může, s přivřením obou očí, být dobrým tenistou, ale rozhodně nemůže porazit Hewitta ani Federera, jak nám tvůrci bezostyšně tvrdí, kdežto Kirsten Dunst, která snad v životě nedržela tenisovou raketu v ruce, tady vystupuje jako mladá tenisová hvězda. K smíchu! Vše je tu absolutně předvídatelné, naivní a nesmyslné. Podle mě je Wimbledon jedním z nejhorších filmů o sportu. 10%

• 19.1.2009  11:42
    Kurýr 2 (2005)

Druhé pokračování nás tentokrát zavádí na miamské pláže. Frank Martin, specialista na přepravu rozličného zboží, zde hodlá zapomenout na svůj předchozí dobrodružný život a nechá se zaměstnat u vlivného zaměstnance americké vlády, pana Billingse. Stará se o jeho malého synka, samozřejmě opět v rámci přepravy. Navíc ve Frankově vypracované postavě najde zalíbení i Billingsova manželka, jejíž svodům, ale zásadový Frank odolá. Vypadá to, že Frank si bude užívat klidného období, ale není tomu tak. Malý synek se stane terčem dobře naplánovaného únosu a Frank udělá vše pro jeho záchranu. Pochopitelně jsem v tomhle akčním snímku nehledal žádný zázrak, a taky to ani žádný zázrak není, naprosto je od začátku jasné, jak to celé dopadne, ale oproti jedničce jsou zde lepší akční scény, a od toho se i odvíjelo moje hodnocení. 60%

• 19.1.2009  11:41

Pracovníci obchodního domu pravidelně soupeří o titul Zaměstnanec měsíce. Odměnou pro vítěze je jeho fotografie pověšená v síni slávy. Nejlepším je doposud Vince Downey a naopak Zack Bradley je největší flákač a z těchto dvou se stanou ještě větší rivalové, když do práce nastoupí nová a atraktivní pokladní Jessica Simpson. Zajímavou a nápaditou komedii režíroval Greg Coolidge.

• 19.1.2009  11:35

Dost špatný film, jehož humor ani trochu nefunguje. Nedaří se zde vůbec nic a kupodivu zde hraje Selma Blair, za ni je ta jedna hvězdička. Jinak dost zoufalý film.

• 19.1.2009  11:22

Velmi slabá komedie Woodyho Allena disponuje scénářem na hliněných nohách. Není divu, že herci jako Will Ferrell, Radha Mitchell nebo Amanda Peet se plácají v té změti nepřesvědčivých scén a chabých dialogů bez pevného středobodu. Je to nepovedený film.

• 19.1.2009  10:49
    Halloween (2007)

Maximální snaha posunout snímek novým směrem zde často selhává v tom, že se režisér Rob Zombie nehodlá spokojit s málem a za každou cenu musí šokovat, i když tenhle horor v podstatě nemá čím překvapit, protože Mike Myers je až moc velká legenda, která nepotřebuje velká gesta. Stačilo mít k látce střídmější přístup a nebylo co řešit. Právě Zombieho snaha být neustále cool je největší slabinou, jinak celkem zajímavého hororu.

• 18.1.2009  14:40
    Firewall (2006)

Odborník na počítačovou bezpečnost bank Jack Stanfield vytváří ty nejlepší sítě, jimiž neprojde žádný z počítačových hackerů. Jackův systém má však bohužel slabé místo...Naprosto vše je v tomto filmu průměrné.

• 18.1.2009  14:37

Irský profesionální tenista pověsí svou kariéru na hřebík a jako instruktor začne v londýnském exkluzivním klubu trénovat Toma Hewetta. Brzy je pozván do jeho rodiny patřící do britské vyšší společnosti, kde se zamiluje do Tommovi oficiální snoubenky a začínající herečky Noly. Ožení se však s její sestrou a začne vést dvojí soukromý život, ale nedopadne to tak, jak by s přál. Woody Allen děj filmu zasadil do anglické vyšší společnosti a jeho chladně odtažitý styl mě nechal chladným. Vůbec tohle drama na mě nezapůsobilo.

• 18.1.2009  14:34
    Boogeyman (2005)

Boogeyman je slušný horor, ale aby byl něčím vyjímečný, musel by především splnovat určitá kritéria, která jsou zde ovšem plněna tak napůl. Není problém ani tak v hercích nebo v režii, ale spíše trikaři neodvedli svou práci dobře. Zvolna budované napětí funguje dobře a dokud bubáka není vidět je všechno fajn. V závěru se ovšem nepovedený digitální bubák zjeví na scéně v plné kráse a film ztratí to, co měl dosud pevně v rukou a začne být k smíchu. Ale i tak tento horor řadím k tomu lepšímu v hororovém žánru. 60%

• 18.1.2009  14:22
    Kvaska (2007)

V tomhle filmu nic nefunguje. Nebavilo mě dívat se na bandu neschopných herců a podle mě je na tomto filmu všechno špatně.

• 18.1.2009  14:03
    Transformers (2007)

Michael Bay objevil Megan Fox a udělal z ní prostřednictvím tohohle filmu hvězdu. A Shia LaBeouf sem dokonale zapadl. První polovina, až téměř na hranici teen komedie, skutečná akce se dostavuje až ve druhé polovině. Ta první polovina je tak skvělá, že jsem ani nestál o to, až se na scéně objeví první robot, a ta pěkná komedie s romantikou půjdou do háje. A právě ona nevyrovnanost, mixující odvážně několik žánrů dohromady, je celkem slabinou. Transformeři po první zdařilé půlce působí otravně, akční scény nejsou až tak bombastické, finále není až tak úžasné a ne všechno funguje tak, jak Bay zamýšlel, ale je to solidní zábava, které chybí vyváženost. Nerozhodného dojmu jsem se nezbavil po celé trvání filmu, který nevyzníval tak infantilně, jak se na první pohled jevil. 60%

• 18.1.2009  13:48
    Annapolis (2006)

Dramatický příběh chudého mladíka, kterému se podařilo dostat na prestižní námořní akademii v Annapolis. Atmosféra na elitní škole však není plebejcům nakloněna. Film se důsledně vzpírá od počátku zaběhaným schématům, a ač působí místy zjednodušeným až naivním dojmem, je velmi citlivě natočen.

• 18.1.2009  13:42

Simon West umí precizně navodit hororovou atmosféru. Každé zazvonění telefonu, každý záchvěv větve za oknem vzbuzuje mrazení v zádech a zlověstně působí i dům u jezera, ve kterém Camilla Bell stráví hrůzostrašnou noc a navštíví ji krátce i její pohledná kámoška Katie Cassidy. Jenže Westa asi limitoval dost scénář, a tak důkladné budování atmosféry jde celkem vniveč v okamžiku, kdy se na scéně zjeví necharismatický (a možná o to reálněji působící záporák ) a finále je překvapivě z rodu těch méně nervy drásajících. Rozhodně by se však Simon West v hororovém žánru neztratil. 80%

• 18.1.2009  12:02

Tim Burton, jeho žena Helena Bonham Carter a režisérův dvorní herec Johnny Depp se sešli při natáčení londýnské legendy z poloviny 19.století, kterou přetvořili v originální filmový muzikál. Sweeney Todd býval kdysi laskavý lazebník, jehož však závist v čele se soudcem Turpinem připravila o životní lásku a dala mu jediný smysl života a tou je krvavá pomsta. Todd se vrátil do města, ale nikdo ho nepoznává a právě si nad pekařským krámkem paní Lovettové otevřel holičství, kde vykoná svou šílenou pomstu. Nechce se věřit, že z celého filmu mě zaujala pouze scéna se zavražděním odporně podezíravého Sacha Baron Cohena a rovněž herecký výkon Helen Bonham Carter stojí za pozornost, ale skutečnost, že herci neumí zpívat, ale spíše kvílí a krev vypadá jako prošlý rajský kečup, na kvalitě filmu rozhodně nepřidá. Tahle pomsta mě nechala chladným. 40%

• 18.1.2009  11:44
    Hellboy (2004)

Nezajímavý komiks.

• 18.1.2009  11:41
    Pobuda (2005)

Zadlužený galerista Gérard Jugnot zachrání z řeky sebevraha Gérarda Depardieu a rozhodne se vzít si ho k sobě domů, než se trochu vzpamatuje. Jenže netuší, že zachráněný se začne v bytě chovat jako slon v porcelánu, jeho pobyt se nepříjemně prodlouží a všem kolem sebe obrátí život naruby. A tahle komedie je pěkně otravná, sprostá a zoufale trapná. Nepomáhá ani jindy snesitelný Depardieu, který je tu vyloženě ztvárněn nesympaticky. Je to slabota.

• 18.1.2009  11:28

Kvalitní horor. V závěru se karty obrátí a kruté zabijáky si vezme na kobereček stylový William Forsythe a divákovi je jich až skoro líto, jak je decimuje. Nechybí působivý závěr. Rob Zombie hororům rozumí.

• 18.1.2009  11:11

Bylo by nespravedlivé hodnotit tento film vysoce, protože pod atraktivním obalem se skrývá tuctový příběh, který je dobře natočen a opatřen působivou hudbou i kamerou. Scorsese si vědom, že jeho síla je hlavně v hereckém obsazení, tak nějak kašle na poutavost příběhu a raději se spoléhá na herce, kteří mu to kvalitně odehrají. A opravdu hercům nelze nic vytknout, ale film samotný mě nijak zvláště neoslnil. 40%

• 18.1.2009  11:08
    Disturbia (2007)

Čistý průměr. Shia LaBeouf je dobrý tahoun, Sarah Roemer je dobrá kost, David Morse není dobrý záporák. Trochu nudy, trochu napětí, odhadnutelný závěr a moc rychlé a hlavně nijak efektně natočené finále. Pro mě celkem zklamání a to jsem čekal něco ve stylu Okno do dvora, kterým se film zřetelně inspiroval, ale své ambice naplnil tak napůl. 60%

• 18.1.2009  10:55

Je to rozhodně lepší, než Tarantinův nudný "Auto zabiják". Nápadů je zde spousta, ale Rodriguez to dost přehnal a jeho snaha působí jako by chtěl do svého filmu vecpat vše, co tam neměl kolega Tarantino. Není divu, že jeho film působí přemrštěně. Herci hrají vzorně. Rose McGowan byla dobrá volba, ale i obsazení Tarantina, Bruce Willise, Stacy Ferguson a Joshe Brolina nebylo marné. Film nakonec propadl, a když tak o tom přemýšlím, tak právem. Ve výsledku je totiž celkem prázdný. Ne každý je vyznavačem splatterů, a tenhle film jim vzdává poctu.

• 18.1.2009  10:51

Zklamání pro ty, kteří čekali další kvalitní snímek ke svým nepřekonatelným bratříčkům, jako je " Stolička"a "Tatínek". Velkou slabinou je však výměna hereckého obsazení a herci se svým předchůdcům, co do uchopení a hravosti postav, nemohou rovnat, ani kdyby se rozkrájeli. Rovněž režie Marie Polednákové je o několik tříd horší, než jsem byl zvyklý, ale je třeba ocenit vervu, s jakou do natáčení šla a její úmysl setkat se po letech s oblíbenými postavami a sledovat jejich osudy o řadu let později, i když přesvědčivost se vytratila. I tady se najdou výborné momenty, ale pochopitelně není to už s takovou lehkostí jako kdysi. Nejsem zklamaný. Čekal jsem to přesně takové. Mé hodnocení: 40%