• Krátkometrážní

Jako štvaná zvěř (1995)

Modelka Cindy Crawford tak moc toužila zahrát si ve filmu a až se to stalo tak v podstatě (kromě svého obnaženého těla) nepředvedla zhola nic. Vztah s Baldwinem se dá jen těžko uvěřit, protože on není žádný krasavec a už vidím jak by s ním Crawfordová chodila. To se tedy tvůrci sekli. Ovšem na druhé straně jako akční film to solidně šlape a Andrew Sipes zvládá akční scény překvapivě dobře. Napětí, honičky, přestřelky a i erotika jsou zde zastoupeny v bohaté míře. Film komerčně neuspěl, Baldwinova kariéra zhasla, Crawfordová se už do filmování tolik nehrnula a režisér Andrew Sipes už nikdy nic nenatočil. Film je to solidní. 60%

8 MM (1999)

Nicolas Cage si se svou rolí poradil velmi dobře a Joaquin Phoenix je mu zdatným sekundantem. Záporáci ovšem své charaktery vystihli ještě lépe a Peter Stormare své nechutné postavě dokázal zachovat lidský rozměr. Film velmi zkušeně obchází zaběhaná předvídatelná schémata, a pokud do nich spadne, nevyznívá to tak okatě. Schumacher režíruje na jistotu a snaží se být i kontroverzní, ale tato snaha vyznívá polovičatě, ale jinak je to zdařilý thriller s kvalitními hereckými výkony. Nepřišel mně ale v ničem výjimečný. 60%

Past (1999)

Jonu Amielovi se podařilo do filmu obsadit Seana Conneryho a Catherine Zeta-Jonesovou, přihodil pár nápadů při loupeži, truchu ekvilibristiky a ladných pohybů a myslel si, že je to bomba film, ale je to průměr. Connery je omšelý kocour a svodům Jonesové se dvakrát odolat nedá, a tak milostná linie je zde nevyhnutelná. To ostatní šlo stranou. Nakonec film tak trochu nudí, ale u Amiela se ani nedivím. On nudí skoro vždy.

Ďáblův advokát (1997)

Tak nějak mě ten film nepřesvědčil, slabinu vidím v jeho pitomém konci. Řada scén ve filmu je poměrně odvážných, odhalená Charlize Theron v kostele nemá chybu, ďábelsky rozehraný Al Pacino je dobrý a Keanu Reeves se vzepjal ke kvalitnímu výkonu, ale tam, kde film mohl pokořit běžné hranice, se nakonec ustrašeně stáhne a nabídne polopatický konec, po kterém jsem byl znechucen. Film je to zajímavý, ale jeho vyznění ho sráží do vod průměru.

Posel budoucnosti (1997)

Když se něco moc přežene, tak to dopadne takhle, a Costner to v tomhle nákladném opusu fakt přepísknul. Ani si snad neuvědomoval, jak je příběh naivně hloupoučký a dál vše vršil a nesmyslně natahoval do přepálené stopáže. Režijně se hlavně soustředuje na sebe a ostatní postavy snímá takřka bez zájmu. Akce tu nějaká je, ale není nijak úchvatně propracovaná a to stejné platí o ději, který se bere vážně, ale je tak hloupý jak Costner daleko vidí. 40%

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Daniel Radcliffe opět jako Harry Potter, ale jako dospělý divák jsem se mírně nudil. Zkušený režisér Chris Columbus zvolil dost agresivní styl a těžko říct, komu to vyhovuje. Ve filmu bylo dost nápadů, herci byli přesvědčiví, ale znám rozhodně lepší dětské filmy a měl jsem pocit, že tento film ani nebyl moc směrován k dětskému publiku, protože značná hororová přísada určitě byla více pro dospělé. Z filmu mám rozpačité pocity. Uvidím, co přinesou další díly, ale nějak moc se na ně netěším. 60%

Tři mušketýři (1993)

Tohle filmové zpracování se dost liší od proslulého románu Alexandra Dumase. Hned v úvodu třeba kardinál Richelieu rozpustí mušketýrský pluk, aby tak zbavil krále ochrany, a toho mimochodem uvidíme jako teenagera. Některé změny mohou být pro fanoušky románové předlohy nemalým šokem, ale tahle verze je spíše přizpůsobena mladému publiku, a to bude ochotné je tolerovat a nebude mu jistě vadit, že se natáčelo v kašírovaných kulisách v Rakousku. Setkáme se tedy s D´Artagnanem, Athosem, Porthosem a Aramisem, některé důležité dějové linie jsou oproti knize odsunuty na okraj, a prostor dostávají i humorné scény a Oliver Platt s nejasnou minulostí. Tentokrát však jsou záporáci velmi dobře zahráni a možná se přistihnete, že budete najednou fandit Timu Currymu a Michaelu Wincottovi a že vás naplno strhne výstřih Milady v podání Rebeccy DeMornay a budete si notovat skvělou hudbu zesnulého Michaela Kamena. Nechybí řada soubojů na kordy, milý výraz Chrise O´Donnella, zrada, intriky a vše s dobrým koncem. Ovšem pro fanoušky knihy tenhle film opravdu není určen. 70%

Mé soukromé Idaho (1991)

Ačkoliv se ve filmu sešla dvojice Keanu Reeves a dnes již zesnulý talent River Phoenix, je to pro mě ukázkově prázdný film, ze kterého na mě nedopadly žádné emoce. Nuda na mě dopadla a to pořádná. Nemám zkrátka rád filmy ve kterých se nic neděje. 40%

Astronautova žena (1999)

Netradičně pojatý film. Z Johnnyho Deppa se nakonec vyklube psychopat. Dramaturgicky nezvládnuté, leč zvrhle zábavné, a tak trochu hozené do protisměru běžného scifi příběhu. Hodně zvláštní film a Charlize Theron vždycky potěší.

Air Force One (1997)

Air Force One je zvláštní snímek. Na jedné straně je blbý až to bolí, na druhé straně nenudí a paradoxně tato hloupost je jeho velkou předností. Harrison Ford v roli prezidenta USA podává kvalitní výkon a ruský záporák Garyho Oldmana nezklamal, ale kopa debility film srážejí, i když akce je slušně natočena a odhadnutelnost vývoje událostí je stoprocentní. Ne tak už celý film. Ale tohle přepadení se dá v pohodě přežít, pokud v sobě máte dávku tolerance k takovému filmovému stylu.