Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Geniální ztvárnění jedné z největších novodobých caus vlády USA. Vietnamská válka zabalená do kabátku pro širokou veřejnost. Kabátku tak dobře ušitém, že i faktická prohra ve vietnamské jungli doma vyznívá jako přesvědčivá výhra a splnění vytyčených cílů. Co na tom, že to jsou lži. Pokud se to dobře "prodá", bude to fungovat. Široká veřejnost je totiž ten poslední element, kterého se ještě vládnoucí garnitura obává. Rozpor mezi hájením národních zahraničně-politických zájmů a povinností informovat objektivně a nestranně veřejnost je zde vyšperkován do absolutní uvěřitelnosti. Ne náhodou v tomto filmu spatřuji paralelu s Wikileaks. I Julian Assange je vlastně novodobým hrdinou, který zveřejnil skutečná data o invazích a válkách v Iráku, Afghánistánu a potažmo i Sýrii. (a ono smyšlené obvinění ze znásilnění Švédky přesně koresponduje se způsoby diskreditace, které NSA potažmo CIA hojně používají k bagatelizaci a marginalizaci "whisperblowerů", kteří upozorňují na přísně tajené přešlapy, omyly a lži)... Skvělé je, že tento film mnoha lidem otevře oči. Už ne tak skvělé je, že se to děje stále a pořád :/

Alfa (2018)

Ačkoliv se považuji za kynologa a behaviorální chování psů je mým koníčkem, tenhle film je prostě a jednoduše "zmaštěnej". Vlk a člověk si k sobě nehledali cestu týden, ale roky. Navíc je mnohde vidět laciná počítačová animace. Ačkoliv jsem rád, že film na podobné téma vznikl, nemohu ani s největším sebezapřením udělit víc než 3/5*. Šlo z toho vymačkat násobně víc.

Americká fabrika (2019)

V době, kdy se náš přední představitel jezdí do Číny "učit stabilizovat společnost" a svobodní lidé města Hong Kongu jsou po cestě na metro mláceni v civilu oděnými příslušníky (už se tam i střílelo ostrými...) je tohle výtečná sonda do myslí čínského lidu, národa, říše draka.. Chvílemi se jeví až neskutečné, kam všude byly vpuštěny kamery. Každopádně příběh jedné obyčejné fabriky není zdaleka jen příběhem jedné obyčejné fabriky. Mezi řádky jsou ukryty poklady, které Vám zarytý komunista Čínské lidové republiky nepoví ani na smrtelné posteli. Za mě vynikající! 4*+

Americký sniper (2014)

Celkově vzato vzhledem k tomu, co jsem o filmu slyšel, to pro mě bylo spíš zklamáním. Aktuální a velmi silné téma, které si nechal Clint Eastwood tak trochu protéct mezi prsty. Špatné to nebylo, ale šlo z toho vymačkat mnohem víc - ať směrem k psychickým problémům hlavního hrdiny při návratu do "normálního" života, tak i směrem k válečným scénám, vztahům mezi vojáky i skutečnosti, že se sniper musí vždy rozhodnout sám a bleskurychle reagovat. Stejně, jako rozporuplné očekávání jednotlivých vojáků při cestě tam by bylo zajímavé konfrontovat stejné "nadšence" i při cestě zpátky, obzvláště v případě, že byla jednotka dotyčného přepadena a polovina přátel je buď bez života, nebo alespoň bez končetiny.. I tady jsem cítil silný deficit :/ Zkrátka, od všeho trochu ale pořádně nic. Takže znovu Clinte a lépe..

Americký zabiják (2017)

No přiznávám, že příšernější film jsem dlouho neviděl. Začalo to na začátko a končilo to na (přetrpěném) konci. SPOILER ALERT Kdo proboha učil kompars utíkat? Všimli jste si, jak pobíhali během úvodního řádění zločinců? Naivnější pobíhání jsem si ani neuměl představit. Tohle má být běh o život?! Snaha přežít?! ... Film byl od začátku do konce čitelný a jediné, co mě překvapilo bylo odhalení parťačky jakožto agenta protistrany, namísto vášnivého mrdu. Celý je to kaše. Laciná tuctová kaše, kterých tu bylo mnoho předtím a bohužel bude i poté...

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Hodně, ale opravdu hodně mi cuká ruka, abych filmu napálil plný počet (edit: 5* nakonec dopadlo). Ačkoliv tedy "akčňáky" nejsou úplně tím mým šálkem čaje, tady mi vážně padala brada do popcornu. Ano, uznávám, že děj je místy trochu dost zamotaný a že přehlednost celé dějové linie někde trošku zakulhá. Nicméně preciznost, s jakou jsou provedeny akční scény, to je radost a potěšení z každého detailu. Zapomeňte na roztřesenou kameru, která zachycuje jen čmouhy a obrysy rychlých soubojů. Tady je to právě naopak, provedení je famózní a délka záběru neskutečná. Ano, vím, dneska je toho polovina udělaná ve studiu a druhá na počítači, ale stejně mě to famózní dojem z těchto potyček nemůže zkazit. To, co jsem viděl v tomhle filmu, jsem ještě jinde neviděl. Finální souboj na schodech, jak píše Tom Hardy, patří mezi to nejlepší, co kdy akční žánr divákovi nabídl. Jinak s jeho komentářem souhlasím. 4,5/5* a doporučení jako Brno :)

Avatar (2009)

Neskutečně dobře animačně zpracovaná pohádka, kde je lidstvo pasováno do role zlých, což je vždycky líbivé. Dějová rozmanitost a obří kreativita při vytváření života na Pandoře mě příjemně (víc než to!) překvapila. Film jsem viděl ve 3D, což jenom přidalo na celkovém zážitku a drobné pochyby, jaké bych měl při sledování 2D, byly rozmetány.... Výtku mám k hlavní záporné postavě - na tom chlapovy nebyl dobrý ani pozdav :) A snad ten konec si zasloužil domyslet . . . po rozvaze jednu * ubírám, 89%

Bacurau (2019)

Ač sám sebe považuji za náročného diváka a nezřídka kdy se mi líbí film, který masa odvrhne, tady je tomu přesně naopak. Těch oslavným chorálům nerozumím. Nerozumím fascinaci tímto snímkem. Podle mě je to velmi průměrně natočený film s řekněme docela zajímavou zápletkou. Tři hvězdy a víc ani o píď.

Bezva ženská na krku (2016)

Očekával jsem mnohem větší škvár, klasický tuctový český film bez nápadu, ale nakonec jsem byl docela mile překvapen. i kvůli Vetchému 3,5*

Bez vědomí (2019) (seriál)

Vynikající herecké výkony. Děj který osciluje mezi jakousi historickou věrohodností a mezi konspiračními teoriemi o tom, jak to vlastně celé v ´89 bylo. Právě tohle neustálé přebíhání a koketování "reálna" a "pseuda" dělá ze seriálu něco originálního, neotřelého a velice zajímavého. Temný, tehdejší dobou velmi dobře prosáklý počin nabízí nejen polemiku k tématu minulému, ale je hezkým zrcadlem i doby následující. A skvěle jsou díky charakterům vykresleny časy, kdy se člověk bál nahlas říct "STB" a kdy se nehodnotil člověk podle osobních kvalit, ale podle toho, kam až je ochotný ohnout svůj hřbet.