Andělská tvář (2001)

Po stránce audiovizuální je to většinu času celkem snesitelný kýč. Na druhou stranu, ty "akční momenty" jsou extrémně bídné... Každopádně, obsahově a herecky je to tak strašně debilní, že... Že je to vlastně nejlepší Troškův film?

Domácí mazlíček (2008)

Až se stydím, že jsem se u toho tolikrát zasmál... Protože blbější to snad už být ani nemohlo. Nadsázka nenadsázka, tohle už je fakt přes čáru.

Hanna (2011)

Celkem rozumím tomu, že Hanna někomu přijde nudná a prapodivně střižená... Pro mě však představuje velmi zábavnou audiovizuálně našlapanou jízdu. Schválně bych to mohl srovnat s nedávno viděným taky "špionážním thrillerem odehrávajícím se v Berlně" - Unknown. Zatímco oba filmy sdílí různé problémy týkající se příběhu - klišé, logické lapsy a hlavně kravská hlavní myšlenka, kterou se dozvíme v "odhalující pointě" a na které je postavené celé příběhové dění (přesto je na tom v tomhle všem Hanna o něco líp), tak se pak zásadně liší ve své formě. Unknown je nudný, klasicky střižený a nezajímavě natočený film s nevýraznou hudební stránkou a přímočaře debilní osmdesátkovou akcí. Hanna je proti tomu v bodech střih, kamera, zvuk, hudba (!) a prostředí velmi originální, často lehce surrealistická, a je v ní místo i pro legraci. Samotná akce je jinak spíš průměrná (navíc je z většiny postavená na úprku), ale třeba i kvůli té muzice je rozhodně na vyšší úrovni než cokoliv v Unknown. Ve výsledku je to tak, že v Unknown mě tak neskutečnost celého dění spíš otrávila, kdežto v Hanně jsem z toho byl nadšený. Nečekané překvapení.

Neznámý (2011)

Tak do prvního odhalení, které následovalo po tom, co se sympatický parchant Ganz naučil googlovat, je to celkem fajn film s dobrými herci. Celkově tak na pěkné tři hvězdy, i když bez té povinné akce (jedna bitka, jedna honička) bych se také klidně obešel. Ale pak se to začne srát, logika sem logika tam, další odhalení přibývají, až tu nakonec máme bomby s velkým digitálním odpočítávadlem, záchranu světa před hladomorem a megaúžasný happy end... Aspoň, že to bouchlo (což s sebou zase nese minus v podobě šíleného CGI ohně). Kdyby celá ta slavná supertajná zabijácká Sekce 15 trochu uvažovala (stačilo přece zlikvidovat jednoho chlápka a ukrást mu notebook), tak si mohla ušetřit nepříjemnosti se sklerózou i rok práce a tvůrci jeden zbytečný film, který nejdřív diváka naláká na napínavě tajemný příběh a následně pak vyšumí úplně do blba... A nezachrání to ani kvalitně hrající obsazení ani kvalitně zaflusaný Berlín. Z letošní špionážněthrillerové nabídky se podívejte raději na Hannu.

4teens (2011) (seriál)

Nebýt Danglárových komiksů, tak bych o to ani nezakopl... Nicméně ani po třech dílech (zkouknutých za sebou v jeden den na iVysílání) toho času nějak nelituji. Právě ty ilustrace spolu s muzikou, obsazením a sem tam slušnými hláškami zvedají, navzdory jinak celkem jalovému ději plnému současného multikulti stereotypu, celý seriál z průměru. Nevím, vyšel jsem gympl před třemi roky a nějak s tím zdejším vykreslením mladistvých nemám problém, i když mouchy se najdou, ale jsou spíš legrační než nasírací (výborná je třeba "školní rada" - tři učitelé a školník). Rozhodně ale to "vytržení z reality" není tak markantní, jak tady ostatní vykřikují. Zatím tři hvězdy. /// Tak nic, nadšení opadlo. Začnu pozitivem - bavil jsem se až do konce a občas jsem se i slušně zasmál. Ale jinak bída. Poslední díl se nesl už čistě v úletovém režimu (v průběhu seriálu ve stejném stylu bylo např. vyléčení Kamilina táty) a všechno vyústilo v tak silně dementní happyend, že by se za něj snad styděli i... Že by se za něj styděl kdokoliv, kromě tvůrců téhle taškařice.

Stalingrad (1993)

Tenhle film byl modlou mého dětství (i když jsem ho asi viděl jen jednou, to už si nepamatuji). Dneska po nějakých 12 letech už jsem v něm pár much zahlídl, nicméně se to týká hlavně první poloviny a zejména první bitvy (o tovární halu), kde i přes poměrně značnou masovost a spoustu výbuchů dost trčely různé klišé a až televizně melodramatické momenty a celkově to působilo tak nějak zastarale. S postupem času (a toho je, vzhledem ke štědré stopáži, opravdu hodně) ale převáží hutná atmosféra kruté beznaděje, nekonečné bolesti a nechutně lezavé zimy, která mrazí i skrz obrazovku. Některé scény mají pak až apokalyptický rozměr... Což mě mimo jiné přivádí k tomu, že na mě ten film, na rozdíl od některých komentujících, rozhodně nepůsobí nějak příliš nízkorozpočtově, spíš naopak. A konečně - hlavní hudební motiv má chytlavou melodii, která umí vyvolat silné mrazení v zádech (zvláště scéna s doutníkem po tankovém útoku a následným tažením PAKu skrz vánici je naprosto nezapomenutelná). U mě hodně silné čtyři hvězdy.

DC Showcase: Jonah Hex (2010)

Animace mě moc nevzala, přišla mi taková moc toporná a jakože japonská. Nicméně atmosféru to má slušnou, za což může hlavně hudba a dabing. Celkově příjemnej kraťas a asi netřeba příliš zdůrazňovat, že je to celé asi o čtyři úrovně výš než hraný celovečerák.

Sahara (1943)

Mně osobně se ten úvod, který ostatní označují za nudný, celkem líbil. S akcí, která ke konci převažuje, totiž přichází i logické lapsy, patos a čím dál hustší propaganda... Ta je trochu legrační (zejména v rané fázi děje, kdy se postupně vytváří celá internacionální jednotka), dost okatá (hlavně v promluvách ke konci), ale v historickém kontextu samozřejmě naprosto pochopitelná. Navíc to nic nemění na tom, že je to dost poutavě natočené a po technické stránce až nečekaně zdařilé. Uncle Sam svými dolary na výbuchy a kompars očividně nešetřil. I z takových maličkostí, jakou je lehce komická přestavba amerického Half-tracku na německý Sonderkraftfahrzeug, je znát to tvůrčí nadšení. Mimochodem režisér byl maďarského původu a scénář je založen na nějakém sovětském předválečném filmu. Mezinárodní spolupráce na všech frontách, před kamerou i za ní.

Jackboots on Whitehall (2010)

Ten film má móře předností. Vizuální stránka je úžasná a dokonalá a báječná a fantastická a ještě mnohem víc (snad jen ohňové efekty jsou trochu mimo, asi to byl záměr, ale nevyšel), hudba má šmrnc, kvalitní dabéři se se svými roztodivnými přízvuky snaží seč můžou, aby těm ztuhlým ksichtům nápaditých loutek vdechly něco života... A pak různé maličkosti pramenící hlavně z výše zmíněného (Goebbelsův kukuč například). Jenže ani to všechno nestačí k tomu, aby člověk při sledování neměl pocit, že veškerá tvůrčí snaha přišla tak nějak vniveč. Těch vtipů je tam prostě málo a často jsou vtipné opravdu jen trochu (což je většina satirických narážek určených pro publikum znalé britských poměrů) anebo rovnou nejsou vtipné vůbec, situační humor se nese v duchu "dva náckovští teplajzníci, na které spadne lustr sestřelený odraženou kulkou z diamantového Lugeru Adolfa Hitlera oblečeného v ženských šatech." Hahaha. Ani ty nejlepší kousky typu "lethal weapon" nejsou zrovna kulervoucí, což by zase tak nevadilo, kdybych jich tam bylo hodně, jenže není. Kromě toho celý příběh trochu postrádá drajv. Přestože se film sám prezentuje jako šílená jízda, je v něm spousta scén do počtu (= jen další exhibice audiovizuálního umu). V posledních minutách se to trochu zlepší, ale i definitivní konec, který divákovi opět dává najevo, jak moc tvůrci tlačí na pilu, vyjde zase do prázdna. Naopak předzávěrečný masakr je naprosto geniální a naplno ukazuje potenciál celé téhle taškařice. "Kiss the rock! Kiss kiss!"

Street Kings (2008)

Prakticky bezchybný thriller s kvalitním ansámblem, výbornou akcí a hodně vyvedenou hudební stránkou, které dominují strohé basové motivy.