• Krátkometrážní

Daredevil (2003)

Dobrý film na motivy komiksu. Trochu jako svižný videoklip, bohužel celkově nedotáhnuté. Očividně slabší scenář, navíc podkopává stopáž čítající pouze 100 minut a to ještě prvních patnáct vypráví Daredevil zbytečně dlouhé úryvky z minulosti. Kingpin byl pokud vím bílej, ale to se ještě dá překousnout. Horší je to s hlavním hrdinou, Affleck je hold prkenost sama a prostě mu nevěříte. Ještěže je tam Colin Farrell, ten tu režisérovu tmu prosvětluje, za zmínku stojí taky soundtrack (celý film charakterizuje hitovka od Evanescence), nebo triky, které si nezaslouží odsouzení. Celkově to je lehce na průměrem, bohužel v tom množství podobných filmů lehce zapomenutelný titul, který není špatný, jen mohl být ještě o něco lepší.

Revizoři (2003)

Maďaři se zavřou do metra a něco tam upečou s mladým dravým režisérem. To by mohlo jít, říkáte si. Ano, taky jsem to bral takhle laxně, jenže Revizoři mě přikovali. Jestli existuje něco jako globalizační pojení rozličných směrů, tak si Nimrod Antal dělal nejsolidnější poznámky. Psychologická sonda pod zem v thrillerovém hávu a komickou linkou pro širší pobavení má nevýdanou jiskru. Je to o nehoráznou dálku mimo tradiční pojímání akčních zvyků, přitom však s jednoznačnou inspirací u velkých vzorů. Jenže žádná kopie, struktura má Maďarskou šťávu a je orginální po všech stránkách. Skvělou zprávou je, že humor funguje a daří se ho pojit s akčními sekvencemi. Nepůsobí to Hollywoodsky "hláškoidně", v tom metru je zkrátka špína. Já osobně posílám hlas do filmového nebe téhle neuvěřitelné štice ještě i za sympatickou snahu o přesah. Drhne to minimálně a love story je dokonalá. Společně s Rumunským zázrakem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny můj osobní top nultých let.

Frasier (1993) (seriál)

Frasier je parádní zábava všech jedenáct sérií. Často se tvrdí, že prý to má punc inteligentního humoru. Nerad bych takto seriál otitulkoval. Je to bláznivá podívaná, co si utahuje z lidských slabin (většinou psychického rázu) a na paškál si bere i tradičně americké rysy jako nekonečnou touhu uspět a prosadit se. Individualismus pod vysměšnou lupou. Tohle všechno zní docela suchopárně a nepochybně by i bylo bez toho geniálního obsazení Kelseyho Grammera a dalších jeho kumpánů. Mají dar vytvořit neuvěřitelně sebe shazovačnou situaci, při níž si zachovají tvář. A navíc, na rozdíl od jiných sitcomů zde není tradiční nadržování postavě jedné na úkor jiných. Všem stejně, když průser, tak ať ho vyžere každý. Upřímně přiznám, že psychiatry v oblibě nemám (90% z nich by mělo samo vyhledat pomoc těch zbylých 10%). Přesto je pro mě Frasier snad tou nejoblíbenější seriálovou postavou vůbec. To o něčem svědčí.

Zachraňte Willyho 3 (1997)

Ale to snad ne, už po třetí. Tentokrát ve vykrádacím příběhu, jenž svou neoriginalitou doslova překvapuje. Navíc Richter hraje způsobem, kterým si dojde pro zlatou malinu. Kosatka nám už "bohužel" zemřela, takže se nemusíme obávat dalšího dílu. Jen doufám že v budoucnu nechytnou nějaký další ohrožený druh a mi nebudem muset zachraňovat něco jinačího, třeba žraloka...

Jurský park (1993)

Revoluční práce s digitálními efekty dělá tenhle jinak poněkud těžkopádný film koukatelným i dnes. Bojím se budoucnosti, hodiny tikají a obdiv ze zázračného využití trikových možností každým dnem víc bledne pod nánosem nových možností. Vyjma efektů čekejte prázdno, dokonce i Sam Neill si střihnul setrvačně klišoidní postavu, klenutou, jak jen káže primitivní scénář. Vím, že to sledovat nemám... Ale co za padesát let? Budou potomci chápat, po čem to tenkrát filmová sebranka tak bažila?

Dr. T a jeho ženy (2000)

Roberta Altmana jsem nikdy nemusel a tohle byl snad naprostý vrchol, ani trochu nechápu co tím chtěl režisér zdělit. Občas tam sice probleskl nějaký ten komediální prvek a snad i trochu závan svěží filmařiny, ale tahle guma natáhnutá na 120 minut, byla spíše ukázkou toho, jak se dá udělat s původně dobrého nápadu hodně nudný film. Tady nepomůže ani relativně příjemný Richard Gere.

Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971)

Zbavování se pěti rozmazlených děcek bylo silně originální. Gene Wilder filmu dodal potřebnou jistotu. Myslím, že i po letech se jedná o klasiku, jenž remake nenahradí. Natočeno je to svižně a co říct k tomu, Roald Dahl film nenávidí? Jeho názor. Podle mě se jedná o velmi vydařený kousek za který se nemusí nikdo ze zůčastněných stydět. Jediná postava, která mi vadila byl Karlíkův děda, jehož otravnost byla obrovská.

Lukas (1998)

Naprostá příšernost. Evidentně mravenčí rozpočet, herci nestojí za tu nejmenší řeč, snad Lundgren nevrhá až tak hloupý výrazy jako v jiných "skvostech", ale že by hrál, tak o tom nemůže být vůbec řeč. Jakéhosi satana nečekejte, ve filmu je jen pár klaunů a kamera jako by nestíhala. Jedna hvězda za poměrně originální konec. Už se nemůžu dočkat dalšího Dolphova "filmu".

Komisař Rex (1994) (seriál)

Jako kreslená variace by možná tolik nevynikla do očí bijící tupost vyšetřovatelského sboru. Rex je tak přehnaná postava, že divák záhy nabude pocitu, že pejsek promluví a tím definitivně pošle vysloužilé detektivy do důchodu. Dalším kamenem úrazu je mimořádně primitivní casting Rexových "pomocníků". Osciluje to od mírně zakomplexovaného a znuděného fízla (Moretti), k agilnímu poldovi s bouchačkou Amerického ražení (Burkhard). U nich navíc prudí na zabití tragický vysloužilec Stockinger (tragéd dostal časem dokonce vlastní seriál, naštěstí jen krátce). Prostě nevím, případy jsou stejné úrovně jako u dalších Německých kriminálek a posilovat hodnocení díky hafanovi a housce v každém díle nehodlám.

Probuzení v Renu (2002)

Docela příjemná komedie s neskutečnou zásobou hvězd. Vždyť takové obsazení nemají mnohdy ani velkofilmy. Jsem si jist, že pro všechny zůčastněné to byl spíš takový odpočinek, určitě neměli v úmyslu natočit velký trhák. Hlavním cílem bylo slušně pobavit a to i za cenu, že Probuzení v Reno vám v hlavě příliš dlouho nepobude. A v tomto směru tvůrci určitě uspěli.