Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Dokumentární

plakát

Muž se zaječíma ušima (2020)

Návratu k poetike filmu Všetko čo mám rád (1992) nech je odpustená jeho nižšia konzistentnosť príbehu. Očakávam, že český divák tejto neobyčajnej sonde do obyčajných slovenských životov nepríde na chuť.

plakát

Za volantem nepřítel (1974) odpad!

Kto okrem súdruha Blahu má doma v obývačke vystavenú bustu súdruha Lenina? No predsa súdruh riaditeľ taxislužby.

Směšný pán (1969)

Komunisti v 60. rkoch povoľovali natáčať filmy, v ktorých sa snažili ľuďom povedať, že síce kedysi boli svine, ale už nie sú. Neskôr v 70. rokoch ich to opäť prešlo. Karel Kachyňa preniesol túto lož na plátno v poetike sebe vlastnej, ktorá vonia človečenstvom.

Malá lež (2019)

Vlastne to najhlavnejšie, čo som pozoroval celý čas, bol spôsob, akým tvorcovia podávali informaciu o Číne. Ziadne prekvapenie, všetko krásne funguje, akoby tú krajinu nekvárili komunisti.

Rytíři spravedlnosti (2020)

To by nebol Anders Thomas Jensen, aby divákovi nenaporcoval aj kus pravdy o živote. Napríklad o predurčenosti javov a o tom, že ono to tak celkom nie je, ako sa nám občas zdá.

Mami! (2014)

Raz na to všetci prídete: Steve je presne taký, akí ste vy. Len na rozdiel od neho, vy ste sa naučili nedávať to najavo. Film z roku 2014 je mimoriadny svojim scenárom, ktorý predčí vek jeho tvorcu, a brilantným hereckým výkonom mladého Antoine Olivier Pilona.

Čokoláda (2000)

Kiežby dvaja voľnomyšlienkári mohli uspieť na konzervatívnom vidieku aj v reálnom živote, podobne ako títo dvaja filmoví čokoládkovia. Sledovať film, ktorý tú nádej dáva, stojí za to.

Paříž-Manhattan (2012)

Patrick Bruel, ktorý hrá druhého hlavného hrdinu filmu, je známym francúzskym šansoniérom. Aj tento film je ako šansón: trochu veselé trápenie Amélie z Montmartru a trochu Woodyho sarkastické pojednania o vzťahoch. Film o živote ako takom.

Komuna (2016)

Čo sa stane, keď svet konzervatívny, ktorého láka svet liberálny, sa s ním fyzicky zrazí? Do sledovania, priatelia.