Biopler

okres Bratislava
milovník filmového umenia

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52
    • 16.5.2020  13:48

Snímku drží nad vodou ako-tak Ivor Novello. Videl som zreštaurovanú verziu s dlhšou stopážou 105 minút, no aj keď je dlhšia, príbehu nepomáha, lebo ten má ťažké skratky a venuje sa nepodstatným veciam. Keď som prerozprával príbeh filmu svojej manželke, tak som si uvedomil, že sa jedná o slabú vecičku v Hitchovej filmografii., ktorej som pôvodne plánoval dať priemerné hodnotenie, no neurobím tak. Vyhodenie syna od rodinného krbu nie je vysvetlené, je slabo podopreté akousi výpoveďou dámy, ktorej nevieme čo vadí. Dobrodružná cesta vo vyhnanstve je nesúrodá skrz rýchle oženenie sa a čudný odchod manželky, skrz tanečnú volenku a nakoniec umelo prišitý koniec kedy sa márnotratný syn, ani nevie ako, vráti domov.

• 14.5.2020  22:37

Film je známy hlavne vďaka prevedeniu lúpeže klenotníctva. Pracovné nasadenie tímu, s efektným využitím dáždnika, kde cítite prach a pot, je unikátne a i vďaka natiahnutej stopáži a záberom na hodiny diváka utvrdí, že honba za úlovkom bol ťažký celonočný zaberák. Zvyšok filmu je už nezaujímavé vysporiadanie sa gangov so situáciou. Naivné padnutie do pasce skrz ženu jedného zo štyroch lupičov spúšťa kolotoč situácií, ktoré smerujú k tomu, že sa protagonisti skôr či neskôr stretnú na cintoríne. Prestrelka v rozostavanom baráku je chabá, réžia, až na lúpež, sterilná, no francúzsky šmrnc snímky poteší.

• 12.5.2020  19:40
    Malé ženy (2019)

V prvej polovici pojašená záležitosť so scenárom, ktorý vkladá hrdinkám do úst preslovy, ktoré sa pred 150 rokmi určite v bežnej reči neobjavovali. Pôsobí to rušivo. Vizuál je vyčančaný a neprispieva uveriteľnosti doby, v ktorej sa pekné hrdinky predvádzajú. Myslím, že každého zaujala Saoirse Ronan, no mojou obľúbenkyňou sa stala Florence Pugh v role Amy. Sama pôsobí dojmom tajomnej ženy a postava jej veľmi sadla. Snímka v druhej polovici, po smrti Beth, sa slušne rozbehne a dobre sa na to díva. Príjemná jednohubka.

• 11.5.2020  19:59
    Goldfinger (1964)

Goldfinger ako protivník Bonda je absolútne nezvládnutý výber. Gert Fröbe, nemôžem si pomôcť, na mňa pôsobí ako rakúsky dochôdca z nejakého malebného alpského strediska, vypasený pivkár spokojný so svojim životom. Nie ako niekto komu sa o zlate sníva každú noc. A ležérnym dojmom i herectvom to tiež nenapráva. Vo veľa veciach je to hravý film a vďaka charizmatickému Connerymu pozerateľný, no asi bude počiatkom málo premyslených Bondových vymanení za z pasce, z väzenia, z obkľúčenia. Pri záverečnom obrate herečky sa dá tiež veľa namietať, nakoľko "romantická" linka je rozvedená chabo. S prižmúrením oka za 3*.

• 6.5.2020  20:02
    Noe (2014)

Film je na ploche cez dve hodiny pozerateľný len vďaka Croweovi, ku ktorému opäť skvele zapadla jemná Connelly. Režisér zmiešal dokopy biblický príbeh s násilím, pridal čudesných kamenných obrov podopretých príbehom o ich smiešnom osude, digitálnu zverinu, hmyz a kolosálny koráb, ktorý je z toho gulášu graficky najlepšie zvládnutým. Nepáči sa mi ak sa symbolické príbehy, v tomto prípade hriech skrz vzťah hada a ženy, zobrazujú polopatisticky a celé to vyzerá smiešne, navyše ak sa to viackrát opakuje. Samotný Noe je vykreslený rozporuplne a zahraný dobre hlavne skrz činy, no jalový scenár ho viac nedovolí predstaviť.

• 5.5.2020  23:53
    Katka (1949)

Násilná verbovačka o zlepšovákoch, ktorá posiela do outu chabým scenárom romantickú líniu, ktorá by pri krásnej Katke bola zaujímavá, lebo trojuholník Pántik-Obrová-Dibarbora bol sľubne zložený. Dočkáme sa však jasného vymedzenia dedina, zaostalosť, drina na poli vs mesto, rozkvet, fungujúca fabrika prekračujúca plány jedna radosť. Dal by som 3*, ale štvú ma dialógy mladých, ktorí namiesto toho, aby sa bavili o sebe a zblížili sa, riešia kraviny, že z Košíc je to ďalej do Prahy ako z Prešova do Brna.

• 4.5.2020  22:16

Jasný kandidát na nálepku dokonalý film, avšak to by sme museli vidieť aj vystrihnutý materiál. Dlho mi nebolo tak ľúto snímky, ktorú nešetrne zostrihali hlúpi producenti. Silne mám pred očami záber ako sa strýčko Jack lúči s Georgeom na stanici,... no on sa lúči s celým filmom a jeho odchod definitívne odkazuje, že i ďalšie strihy budú šialene drastické, bez jasného vodítka, bez vykreslenia situácie, po ktorej vzhľadom k prvej polovici stopáže a navodeniu nostalgickej atmosféry, divák túži. O Wellesovi sa hovorí, že bol ťažký egocentrik, no on si bol hlavne vedomý svojho talentu a novátorstva, ktoré boli jasne viditeľné v začiatkoch jeho kariéry. Zostal nespoznaný, nepochopený producentmi vo svojej dobre. História kinematografie mu však ďakuje dodnes. Je úžasné pozorovať ako 27-ročný Welles mal cit pre výber hercov. V tejto snímke narážame v mnohých prípadoch na priam archetypálne postavy a ich bezchybné stvárnenie. Odhliadnuc od fantastického Tima Holta v postave Georgea, ktorého tvrdé, vymedzujúce sa správanie voči Eugeneovi predznamenáva pád celej rodiny, zaujal ma i samotný Eugene, príjemný, tajomný vynálezca v podaní Josepha Cottena, no aj Agnes Moorehead v postave Fanny, ktorá prišla o všetko a pritom tak slepo verila. Opäť by som sa v mojom obľúbenom žánri vyžíval ak by strmý pád zámožnej rodiny nebol šialeným strihom priam kolmý, ale rozvedený štúdiou charakterov, ktorú Orson napriek mladému veku zvládal. Ten sladký happyend - z toho sa chce filmovému fajnšmekrovi zvracať. Smutné, že herci kývli a dotočili extra záver, nie podľa zámeru tvorcu.

• 29.4.2020  20:08
    Kozie mlieko (1950)

Soudruzi agitovali komédiou a musím uznať, že sa im to aj podarilo, lebo si vybrali za príznačného Omastu herca Stollmanna, ktorý svojim zjavom, mimikou a prejavom znamenite stvárnil neprajníka v konflikte so zakladateľmi družstva, no treba uznať, že jeho výraz bol prepálený či teatrálny... i keď aj v iných filmoch tak na mňa pôsobil. Zvyšok hercov hrá ťažko silene, teatrálne. Dá sa na tom pobaviť, len hlavná myšlienka - či zlomia sedliaka, ktorý drží klin medzi poliami, na svoju stranu družstevníci či Omasta - je nedotiahnutá. Omasta ho ešte v závere mal v hrsti, spracovaného kvôli synovi a Omastovej dcére, no ten aj tak pristúpil na ponuku družstevníkov. To veľké nadšenie čeriace sa v tvárach ľudu už v roku 1950, to je erupcia radosti socialistického človeka, ťažký kaliber propagandy.

• 27.4.2020  23:08
    Jana Eyrová (2011)

Bravúrna adaptácia literárnej klasiky s dychberúcimi hereckými výkonmi. Fassbender štandardne výborný, no o kúsok ho prekonáva precízna Wasikowska. Je priama, sebavedomá, no aj citlivá...a tak krásne zahrala čistú dušu, že si ju divák musí zamilovať. Rozhovory pri krbe s minimálnym osvetlením majú krásne čaro. Celkové stvárnenie, atmosféra 19. storočia, to všetko je vypiplané a spolu s tajuplným príbehom ma to okamžite zaujalo a omámilo, že môžem prehlásiť, že Fukunaga stvoril krásnu historickú, romantickú drámu bez jediného kazu.

• 26.4.2020  23:49

Najviac ma vo filme zaujal Machata ako professore Gábriš, no ten bol len vedľajšia postava, ale ako zotiera neposlušného Majera v podaní Kvietika, to bolo parádne. Hlavná hrdinka je nemožná a v podaní Kasanovej to do seba zaklaplo. Nevedela si však ukradnúť pre seba celý film napriek tomu, že je celý šitý na ňu. Línia vzťahu s priateľom, pri ktorej začína snímka, išla po promóciách priateľa, akosi do stratena... podobne i trenčiansky part. Ináč fajn sonda do fungovania zboru divadla, ktorá končí drobným vytriezvením, no z nemožnej sa asi stane predsa len herečka. "Nestoj tam a hybaj pomáhať." Soudruzi tam svoje heslo zase nejako prepašovali.

• 21.4.2020  22:56

Roztrieštený príbeh neprospieva tomu, aby naladil diváka na fajn songy, ktorých je na muzikál málo. Nesúrodosť či nevyrovnanosť snímky, ktorá chce všetko americké ukázať, no v globále len prešľapuje na mieste a ja neviem čo si mám na konci o tom celom myslieť. Je to hodne americký film v dobrom slova zmysle, no prázdny. Len kvôli farebnosti Technicoloru si ho divák zapamätá.

• 19.4.2020  13:21
    Emma (1996)

Strnulý a nudný príbeh dohadzovačky, ktorá skôr rozvracia ako spája páry. Ľahunká kravinka z pera Jane Austen, ktorá je nudná, sladká a ničím ma nenadchla. Obsah teda slabý, no forma v podobe kostýmov a zachytenia doby je príjemná. Aj ten sladký happy-end zožeriem.

• 18.4.2020  18:16
    Dvojník (1984)

Nadchnutie De Palmu Hitchcockom bolo príjemné pozorovať v začiatkoch jeho režisérskej kariéry, no v jeho siedmom celovečernom filme by som už volil inú cestu. On si zobral na paškál rovno dva filmy majstra napätia, aby ich skombinoval. A celé to pôsobí pózersky, lebo hlavnú rolu obsadil nevýrazný Craig Wasson. Pointa dôjde divákovi relatívne rýchlo a tak v závere prekvapí či vyľaká len naštvaný pes. Tie cestičky ako hlavný hrdina pochopí, že bol využitý, sú strašne, ale strašne naivné. A k tomu ešte tá muzička keď sa ženská zvlieka, resp. tancuje sporo odetá, je doslova nevhodná. Je to báchorka, ale dá sa na tom dobre pobaviť, hlavne na tej naivite protagonistu. Snímka na jedno pozretie.

• 17.4.2020  18:41
    Kvočna (1937)

Zopár dobrých gagov, skvele obsadený nešťastník v osobe Frantu Smolíka, ale inak nuda. Nemá to švih, poriadny dej, len to jemne poukazuje na začiatky kazov morálky kedy ženy bez dlhého uvažovania následkov opustili manžela, resp. splodili nemanželské dieťa. A kvočna sa len prizerala novým situáciám a všetkým zo srdca žehnala.

• 14.4.2020  23:51
    Ruská archa (2002)

Famózna Ermitáž slúži ako kulisa pre dvoch pajácov, jedného pred kamerou a druhého za ňou. Tí iba plácajú a plácajú. Nudné, bez nápadu, bez deja, bez myšlienky prepojiť videné s podaním či pridaním informácie divákovi. Slabý experiment, ktorý diváka akurát prevedie krásnym priestorom, za ktorý by pri prehliadke zaplatil niekoľko stoviek rubľov.

• 6.4.2020  23:52

Slovko rekomendujúc, ktoré použije jeden z pánov hercov sa určite používalo v 19. storočí v bežných debatách v krčme :) Snímok je krásne farebný, i skvele herecky obsadený, niektorí herci (Machata, Kroner) vyparádení k nespoznaniu. A aj dobre hrajú. Ale ani to nestačí na priemerné hodnotenie snímku. Jeho dej je žalostne prázdny a je aj hlúpučký. Volebná fraška, pri ktorej je volebnému predsedovi jedno či je zemanov 200 či 50, a aby uspokojil obe strany, spriemeruje to na 130, je dôkaz, že sa jedná o ďalšiu národnú blbinu. Pri treste na dereši som nevedel či skôr plakať či sa smiať nad trápnym teátrom. Kalinčiak by veru nebol spokojný.

• 4.4.2020  11:24

Filmu chýba dynamika, ktorá by priniesla i viac napätia. Rosemary's Baby je v prvom rade psychologický film, ktorý máme prežiť s tehotnou ženou, ktorá v závere bojuje proti všetkým. Myslím, že hru, ktorú sa s nami snaží Polanski hrať, či je Rosemary paranoidná, alebo sa voči nej chystá satanské spiknutie, je niečo v čom dáva jasné odpovede počas snímku. A preto ma neprekvapil expresívny záver, ktorý však nemusel vypáliť, vzhľadom k dovtedy videnému, až tak extravagantne. Pôsobivosť snímky tkvie v tom ako do seba v závere všetko pekne zapadá a teda to čo sa odohráva pred nami nie je náhoda. Osobne ma potešil priam až filozofický rozmer diela - môže sa tehotná žena nejako vzpierať voči tomu čo má prísť ak v jej tele každým dňom rastie zlo? Aj ona je ovplyvnená, hoci kým neporodí, má síl vzdorovať. Vzhľadom k tomu, že dielo je aj horor, žiadne prvoplánové ľakačky v ňom nie sú, a to je len dobre, skôr treba vnímať symboliku čo sa mihá. Polanski stavil na postupné budovanie hustnúcej atmosféry, a od písmenok Scrabble pri prešmyčke po skvelú scénu v telefónnej búdke drží diváka zovretého v hrsti, a ak by takých scén bolo viac, tak by sa posunul u mňa v pomyslenom rebríčku trojice nesvätých zlých filmov vyššie, radím ho na 3. miesto. Mia Farrow bola výborný výber, ale z jej výkonu nepadám na zadok. Nemohla viac vyniknúť i kvôli scenáru. Vynikla svojou krásou pokým sa nedala šeredne ostrihať a ešte horšie nalíčiť. Viac ako oscarová Ruth Gordon, ktorej diabolský výkon bol jasný ťah na bránu, ma zaujal Sidney Blackmer, ktorý nenápadným herectvom, o to viac rafinovanejším, pôsobil ako nejaká šedá eminencia spiknutia a nedalo sa od neho čakať nič dobré. Nesúvisí to s filmom, alebo možno predsa? Mám na mysli desivé dôsledky či skutočnosti po natočení - nehoda a úmrtie mladého skladateľa Komedu či brutálna vražda Polanského tehotnej manželky. Pri hodnoteniach filmov niekedy uvediem, že sa jedná o opus magnum režiséra, teraz sa mi natíska označiť Rosemary's Baby za osudový film vo filmografii Romana Polanskeho.

• 1.4.2020  23:47

Svižný film z rannej produkcie komédiografa Lacka. Tentokrát vstúpil do drámy, stavil na chlapácky príbeh zo stavby dvoch inžinierov, kde sa miesi poctivosť a precíznosť na jednej strane verzus ľahkovážnosť a frajerina na druhej. Ako to u dvoch rivalov býva, ide aj o ženu. Film má výborných hercov, Durdíka s Vrchotom, ktorí sa predbiehajú v tom ako si scény berú pre seba. V strede snímku prichádza nečakaný zlom a ďalší vývoj či zápletka už nie sú natoľko pútavé a záver je povinná jazda. Poteší aj srandovný dědek profesor v podaní Prokoša.

• 31.3.2020  22:01
    Wall Street (1987)

Staršie Stoneove filmy si ma vždy dokážu ľahko získať. Zakaždým majú základ v zaujímavom príbehu a potom hlavne v réžii. Tentokrát Wall Street a dvaja finanční žraloci. Jeden varený-pečený, druhý v pozícii bezbrehého nasledovateľa omámeného mocou a autoritou, ktorú dokonale stelesnil Douglas vo výborne napísanej postave Gordona Gekka. Daryl Hannah je šľapnutie vedľa, románik či zvádzanie mladého Sheena nedôveryhodné. Špinavé finančné čachre sú jasne vykreslené, po strmom vzostupe prichádza pád. Otvorený koniec je pekná bodka. Dejové linky nám fungovanie burzy nikdy poriadne neozrejmia, ale spôsobom rozprávania diváka bez problémov vtiahnu do víru i bez hlbšieho pochopenia. Trochu mrzia klišéovité opakovačky kedy sa ako na kolotoči točia ceny a makléri plácajú do telefónov halušky klientom ako ich zase raz navnadiť či okabátiť?

• 26.3.2020  19:38

Ak sa chce divák niečo dozvedieť o živote Štefánika, tak by sa filmu mal vyhnúť. Chabý pokus o vykreslenie nášho národného hrdinu, snáď jediného štátnika, na ktorého by žiaden Slovák nepovedal ani pol krivého slova. V postave Zvonimira Rogoza však neožíva, ale skôr skapína. Z výpočtu všetkého čím Štefánik počas života bol sa bavíme o energickom, motivovanom jedincovi a hlavne o osobnosti, ktorá je autoritou. Rogoz častokrát vo filme spomína aký je unavený, že už nevládze a len podčiarkol, že bol na túto rolu už skrátka starý (akoby sa aj vo filme posťažoval). Nešla z neho dravosť, chuť sa predviesť, oslniť. Ďalším mínusom je vo filme jeho narácia - tvorcovia si nedávajú žiadnu námahu s počiatočným vykreslením Štefánika ako dôležitej persóny v rámci uvažovania o vznikajúcej ČSR. Žiadne stretnutie s Masarykom (len jeho socha v kancelárii???), žiadne stretnutie s Benešom (len jeho fotka v kancelárii... a to je tiež ???, oni dvaja sa nemuseli). V snímku sa nedá orientovať, v deji sa skáče, raz sme na bojisku kde sa i niečo deje, do toho sú strihy archívnych záberov z bojísk 1. svetovej vojny, to je hotový mišmaš. Postavy hýbajúce sa v prostredí Štefánika sú jednotvárne, a až na markízu, nezaujímavé. Snímok je, all in all, mätúci. Štefánik si zaslúži jednoznačne nové spracovanie.

• 25.3.2020  22:18

Netypický muzikál, kde oveľa lepšie tancujú muži ako ženy. Je to biják pozitívnych emócií, skvelej choreografie tanca a krásnych songov. Ale aj srandovne poňatého prechodu hollywoodskych hercov z nemej éry do éry zvuku, kde je nám servírovaný príbeh o nemožnej slečne. Bonusom je neprepálená stopáž. Celá story je podmanivá a nie nadarmo si tento kúsok Američania zvolili ako najlepší muzikál všetkých čias.

• 24.3.2020  20:11

Veľmi dobre sa na to dívalo, hlavne kvôli iskreniu medzi Kvietikom a Dvorskou, ale aj kvôli Pántikovi a jeho výlevom pred manželkou či pred švagrom Filčíkom, bývajúcim kdesi pri Dunaji. To všetko v atmosfére aká sa dala zachytiť len vtedy, v uvoľnených 60. rokoch, podfarbená príjemným hudobným motívom od majstra Lišku. Skvelé herecké výkony šmrncnuté vtipnou hláškou či dialógom na povrchu slabej zápletky, ktorá je k neuvereniu, zostávajú tým najlepším čo sa dá vyždímať z tohto filmu.

• 23.3.2020  23:36

Caryho Granta považujem za výborného herca, no než k takémuto statusu dospel, hrával v takýchto kvázi komédiách, ktoré sú pre mňa obyčajný brak. Katharine Hepburn mi je protivná odjakživa a renomé si po tejto eskapáde opäť nezlepšila. Najvtipnejším na snímku sú len úšklebky leoparda a padajúca kostra dinosaura + celková práca s leopardom, chcelo to guráž. Všetko ostatné je balast. A navyše hrozne nudný.

• 20.3.2020  22:02

Bahna naservíroval príbeh, ktorého polovicu odrozprával v tme, kde nikomu nevidieť do tváre. V snímku sa zišla slušná herecká zostava na čele s Pántikom. Režisér vypichuje ženu do čela družstva, ktorej sa náhle zjaví po rokoch v dome manžel, nezvestný po vojne, stvárnený ujom Čiernym, ktorý je od Lukešovej o 19 rokov starší. A teda ich dvoch spojiť nebol veru najlepší nápad. Družstvo sa vybuduje, kravičky dávajú viac mlieka ako keby neboli na družstve. Navrátivší manžel začne chystať peklo keď sú od korýtka čudne odstavení jeho brat i s Kubišom, vo filme to je urobené cez hustú skratku bez bližšieho vysvetlenia, skrátka Bahna sa s tým nebabre. Záverečný prejav Pántika v Prahe bol už cez čiaru, zabalil celý snímok ako komunistickú agitku.

• 19.3.2020  23:28

Polanského blbinka. Celý príbeh zasadený na hrad, kde sa majiteľ len prizerá ako mu gangster okupuje jeho priestor. Lionel Stander i vďaka svojmu zjavu a výrazu hrá gangstra, ktorému dokážem uveriť, lebo je to podporené i jeho slovom a správaním. No jeho parťák Albie v aute, hraný Jackom MacGowranom, je nevhodný výber. Veď videli ste už niekedy gangstra s ustráchaným výrazom a lenonkami na očiach? On je tak dobrý ako úradník do banky, ale nie ako týpek čo čaká na Katelbacha :) Keď sa vrátim k majiteľovi hradu, ktorého stvárnil Pleasance - ten ma neustále štval, že si pred vlastnou ženou nechal brnkať po nose ako ťuťmák. Polanského úchylky ako kopec vajec v chladničke, či prerobený kurník na garáž, lebo veď gangster rád parkuje v garáži... to sú kúsky, pri ktorých ma rozosmial. Ináč som filmu o osude moc neveril, keď sa mu dotknutý netúži vôbec vzoprieť.

• 18.3.2020  18:11
    Playtime (1967)

Tati v tomto filme vystaval mestečko ako z čias komunizmu. Prevažne v úvode samá šeď a sklo, neskôr hnusné čierne kreslá či sedačky. Výborne tým navodil atmosféru chladu čo doplnil ľuďmi premávajúcimi sa ako keby to boli roboti. Film nemá príbeh, o ten tu nejde, ide o výpoveď či predpoveď doby. Dá sa tvrdiť, že je to veľmi odťažitý film, ale veď film má byť pre divákov. Tu je akoby divák v aute a to je mínus. A ešte celá manéž trvá až dve hodiny, ťažko sa to trávi. Zo snímku sa dá čítať chladný svet sebectva, kde si vás nik nevšimne a keď už ste známy pán Hulot, tak si vás ešte aj dokážu pomýliť, hoci ste najznámejší potápkar.

• 17.3.2020  19:26

Tuctová melodráma, pri ktorej nechápem, že je pod ňou podpísaný velikán Murnau. Aspoň si zvolil vhodných hercov, na čele s neľútostným a diktátorským otcom v podaní Davida Torrencea.

• 16.3.2020  19:44

Rola naivného a dobrosrdečného úradníka sadla Kronerovi dokonale. Právom sa dá tvrdiť, že bez neho by dielo stratilo šmrnc. Lacko skvele nasnímal Bratislavu a aj tá čiernobiela sadne, len by som vypustil scénu kde nám pánko veľkomožný z úradu príde do väznice premietať diapozitívy a oznámi hareštantom, že sú farebné :) Každopádne snímku by svedčal originálny názov od Stodolu a nie Statočný zlodej. Morálnej údernosti či spravodlivosti by dostalo ak by tvorcovia záver neupravili, ale ponechali predlohe a ako ničomníka by označili Rohatého, ktorého ináč skvele zahral Martin Gregor.

• 14.3.2020  15:06
    Žár těla (1981)

Fajnový letný thriller. Kvôli ženskej je muž schopný aj zabíjať. Takýto námet bude vždy nesmrteľný :) William Hurt je sympaťák, až na fúzy, a vhodný výber ku Turner. Príbeh je priamočiary s jasným vysvetlením i fajn twistom. Zasmial som sa však schuti na hustých hmlách v horúcom lete. Dusno však bolo pekne cítiť. Postava Mickeyho Rúrky však bola v závere cielene zneužitá pre potreby príbehu, bez prijateľného rácia, a tak trochu kazí dojem z podareného snímku, príjemne podfarbeného Barryho tónmi.

• 13.3.2020  22:12

Film, ktorý dáva do frontovej línie zvuk. Skvelá zvukárska práca na jednej strane - ruchy, dážď, nervózne vzdychy telefonujúcich... a na druhej strane skvelá herecká práca - pripravený poslucháč, ktorý vie o ľuďoch volajúcich 112-ku svoje. Je inteligentný, rozhodný, priamy a v obsadení Cedergrena tvorcovia nechybovali. Neopozeraný týpek, ku ktorému ako k jadru smerujú všetky informácie a on robí rozhodnutia. Preto zamrzí, že je upustené razom od dejovej linky sledovania dodávky policajným komandom. Veľakrát pôsobí Asger Holm ako komunikátor, ktorého len tak ľahko neodbijete. Vie si poslucháča na druhej strane šikovne získať a potom z neho získavať informácie, no v zmienenej situácii sa nechá ľahko odbiť a tým pádom príbeh stráca zahrnutím tejto línie do príbehu a jej následným rýchlym odstrihnutím uveriteľnosť. Pekne sú do príbehu vsunuté aj "vyrušovačky" kedy sa na 112-ku chcú dovolať ľudia, no nášho hrdinu len spomaľujú či obťažujú. Scenáristicky nežasnem, ani nenadávam... existovali isté situácie kedy sa dej nehýbe a len sa kecá, ale veď aj taký je život. Neobyčajnosť diela tkvie v tom, že sústavne pracuje s našou predstavivosťou a tak teda každý videl, či lepšie povedané prežil film ináč.

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 39 52