Biopler

milovník filmového umenia

<< předchozí 1 2 3 4 12 22 33 43
    • 15.7.2018  21:21
    Lechtání (2018)

Pútavo zrežírovaný a vyrozprávaný príbeh o traume z detstva samotnou autorkou, ktorá si strihla dospelú postavu samej seba. Výborné prepojenie dvoch ústredných línií, ktoré sú naprosto odlišné. Prvá zaoberajúca sa detstvom je klasickým rozprávaním príbehu, zatiaľčo druhá je živelnou sekvenciou vyrovnávania sa so zneužívaním kde sa autorka prejavom nebojí odtrhnúť z reťaze. Snímok je kolážou aj úsmevných príhod za použitia krásnych prechodov medzi scénami, ale načrtáva aj tip na zamyslenie - matka hrdinky akoby nechcela pripustiť, že sa až čosi tak strašné stalo. Čas plynie a ľudia sa už nechcú vracať k starým veciam, hoci tie ovplyvnili život ich ratolestí. Robiť haló po rokoch z toho, že rodinný priateľ mal občas prsty v pipine, doslovná citácia. Film nesklamal samotným obsadením, kde Andréu Bescond a jej výkon netreba komentovať, roly pedofila sa skvele zhostil Pierre Deladonchamps, dokonale slizký chlap a maska pred rodinou.

• 14.7.2018  22:14

Van Dammeov výkon v jeho prvom známejšom filme je miestami toporný a tak spolu s námetom klasickej akčnej vyraďovačky nemá čo viac ponúknuť. Scenár je nič moc, ukazuje sa to hlavne pri líniách príbehu s Janice a taktiež pri etudách mladého Franka. Je to slabé, ale je to úsmevné a pri líniách príbehu čo spomínam sa dá dobre zasmiať. Čo snímok ťahá nahor sú bojové scény v aréne, ktoré predstavia viacero bojových umení. Avšak, aby ma niečo z toho nadchlo, to by chcelo viac usporiadať a nie zgulášovať ako to spravil režisér Arnold.

• 13.7.2018  22:30
    Náš boj (2018)

S filmom mám problém lebo netuším čo mi chce povedať okrem toho, že aj chlap sa ako-tak dokáže postarať o svojich synov bez pomoci manželky. Je to milo spravené, hlavne odhalenie chlapskej nevery švagrinou, dobre sa na to díva a to je tak všetko.

• 12.7.2018  20:21

Veľmi vydarené zachytenie začiatku 20. storočia, ťažkej doby rasizmu a pretrvávajúceho útlaku bielych nad čiernymi v Austrálii. Citeľné to je hlavne v krásnych scenériách panenskej prírody a taktiež v hereckej príprave kde sú všetci správne úfúľaní od špiny, prachu a drsných vrások minulosti v tvári. Výborne hrajú všetci herci, nad všetkými smutný hrdina černoch Morris v roli Sama. Rejža volil pomalšie tempo, avšak čudné a hlavne nevhodné strihy kde raz upozorňoval na minulosť, raz prezrádzal budúcnosť, mi vadili. Hlavne nevysvitol v závere ich zámer. Záver priniesol poriadne dusno i ticho v sále. Slová kazateľa Freda o zbabelosti boli veľmi silné.

• 11.7.2018  20:58
    Dovlatov (2018)

Hodne nezáživne podaná látka a navyše film je neuveriteľne roztečený. Nečudujem sa odchodu polovice divákov zo sály. Pekný je len letmý hold velikánom ruskej literatúry.

• 9.7.2018  22:36
    Highlander (1986)

Po Tarzanovi ďalšia nesmrteľná rola pre Lamberta, a to doslova. Treba však priznať, že i vďaka slabšiemu scenáru nemá toľko príležitostí vyniknúť a tak strháva pozornosť hlavne na známe pohľady jeho očí do kamery, ktoré preslávili snímok. Ten má skvelého záporáka, nad ktorým som celý čas rozmýšľal kde som ho videl hrať. Až teraz som zistil, že je to strážnik zo Shawshanku, starý dobrý Clancy Brown, perfektný casting. Do tretice, herecká hviezda Connery sa tiež vošiel do diela, a aj keď sprvoti jeho Ramirez pôsobí ako umelo vtlačená postava, viem ju akceptovať a taktiež oceniť ako ozvláštnenie snímku. Samotný nápad o nesmrteľnosti zopár vyvolených je vynikajúci, taktiež aj o násobení ich sily po víťaznom súboji, no táto motivácia bola slabo rozpitvaná, jej potenciál sa dal lepšie využiť. Pri finálnom súboji chýba divákovi pocit, že toto je vrchol, že práve precítil hĺbku myšlienky snímku. Hudbu Queenu mám rád, avšak až výrazne "prekročili" film samotný. Ich skladby sú osudové, živelné, avšak príbeh až takým nie je.

• 8.7.2018  22:32

Taliansky snímok je zaujímavý, vďačí hlavne námetu, ktorý je vskutku originálny. Hlavná hrdinka je veľmi dobre napísaná postava, ku ktorej nie je problém si nájsť cestu. Postava Panny Márie vo filme je zo začiatku vykreslená veľmi fajn, keď svojimi bonmotmi baví publikum, ale v ďalších fázach filmu jej častejší výskyt už kazí dojem, že to tvorcovia s duchovnom mysleli vážne. Stane sa z nej už len figúrka pre zábavu. Jej neskoršie boje hlava-nehlava s hlavnou hrdinkou už pre mňa nie sú komédiou. Gianni Zanasi sa neblysol ani záverom, ktorý poňal efektne hollywoodsky, majúc rád Jokerove ohňostroje.

• 7.7.2018  21:54
    Lucky (2017)

Stantonova rozlúčka s kinematografiou i vlastným životom. Pohľad na chlapíkove bežné dni kde jediné čo zaujme sú večerné klábosenia v bare. Tie však príbeh nikam neposúvajú a tak sa natíska otázka o čom mal byť film. Asi len fakt o poslednej roli Stantona. V pamäti zostane skôr rolička Davida Lyncha a jeho múdrosti o korytnačke.

• 6.7.2018  22:19
    Léto (2018)

Príjemná, živelná sonda do obdobia kedy v Rusku vznikali rockové kapely a silní frontmani. Je to pekná poklona, ktorá je skvele hudobne zaranžovaná chytľavými songami primárne z koncertov. Už dlho som si počas filmu nedupkal do rytmu, resp. ťapkal po kolene :) Príbeh je kvôli hudbe na druhej koľaji. Niečo sa nám režisér snaží načrtnúť skrz milostný trojuholník, no je to nemastné-neslané, a jediné čo pri tejto vsuvke zaujme je pekná herečka Irina Staršenbaum. Zvyšok sa už len točí okolo zdieľania Viktora s Mikeom, ktoré nedokáže naplno zaujať. Viktorovi cenzúra bez veľkých ťažkostí odobrí účinkovanie a tak filmu chýba aj dramatický moment.

• 5.7.2018  10:44
    (2017)

Hviezdičkár Lurf povystrihoval množstvo záberov z filmov kde je aspoň jeden záber na hviezdy, hoci tie nemusia vôbec riešiť vesmírnu či sci-fi tematiku, a dal ich dokopy. Aj spôsob pospájania je halabala. Výsledkom je guláš, ktorý vo výsledku nemá šancu zaujať. Keďže vo filme nie je nič autorské, žiadna čo i len jedna vlastná scéna, proste čistý copyright, nedá sa to ani jednou * hodnotiť.

• 4.7.2018  23:51

Film, ktorý poteší rolou Cassela ako Illuminate snílka a vecí s tým súvisiacich. Prakticky jeho postava sa vo veľkej miere stará o zábavu. A to je na opravdovú komédiu málo. Snímok je technicky zvládnutý veľmi dobre. Zvyšok hercov je OK, rejža sa občas snaží snímok ozvláštniť, aj mu to ide, ale z priemerného hodnotenia tento snímok u mňa nevytrhne.

• 30.6.2018  22:43
    Halloween (1978)

Mňa z filmu zaujal hlavne hudobný motív. Výborná Carpenterova práca v tomto odbore. Ináč sa nezaprie béčkový feeling a hlavne až stupídne správanie hlavnej hrdinky. Akoby si viackrát povedala, že nechce zneškodniť vraha, ktorý jej číha na život. Ďalšia blamáž je v postave psychiatra, ktorý je tak zle využitý ako aj bezcieľna práca polície. Na poli réžie v budovaní atmosféry chcem Carpenterovi vytknúť, že to španoval a španoval, až sa hustota vytrácala s každým ďalším zaváhaním Michaela Myersa. Na obstojný pocit mu tak pomáhala skôr už vyššie spomínaná hudobná stránka.

• 28.6.2018  23:08

Sledovať nerozhodnú ženu, hoci aj po vydaji, ktorá stále hrá na dve strany a sama nevie až do záveru čo vlastne chce mi neprišla lákavá téma na spracovanie. V snímku však badať už vtedy cit pre posadenie kamery a to bude niečo čo si zapamätám z Hitchcockových prvotín.

• 27.6.2018  23:22

Nesúrodý film, kde to v závere vypáli neočakávane. Je to rozhárané a neviem čo si vlastne mám z filmu zobrať. Je tam dobrá brnkačka na gitare, ktorá sprevádza chlapácke scény. Herci, kohúti Kvietik s Pántikom, fajn. Škrípu však technické nedostatky pri natáčaní v tme, kde ozaj nič nevidno, podobne na tom je aj ozvučenie.

• 26.6.2018  23:09
    Escobar (2017)

Španielski tvorcovia dotiahnu do príbehu o kolumbijskom Escobarovi dve najväčšie španielske hviezdy súčasnosti a nepochopiteľne ich nechajú hovoriť angličtinou, ktorá s ich španielskym prízvukom znie smiešne. Občas do dialógov šplechnú "por favor", "gracias" a "sí", aby boli akože viac prirodzení. Takéto faily mrzia, lebo Bardem so svojím szakajtóm hrá výborne. Vyslovene napĺňa plátno a presvedčivým herectvom si berie snímok pre seba. Cruz hrá postavu, ktorá nás sprevádza prevažne slovom, mapuje isté dôležité časti Escobarovho života, no je to zväčša klišé, kopec vaty a hlavne plávanie po povrchu. Snímok sa snažil toho objasniť čo najviac, ale pre pohodlnejšie vstrebanie by bolo treba dlhšiu stopáž. Nezorientovanému divákovi v problematike súka milión faktov a súvislostí naraz a len minimum je prepojených. A koniec koncov, i kvôli možno iba dvom dramatickým scénam, sa dá konštatovať, že snímok nemá šťavu. I samotný hon na Escobara je slabo vystavaný, žiadne emócie z napätia a túžby prenasledovateľov po jeho dolapení sa ku mne nedostavili.

• 25.6.2018  23:24
    Salvador (1986)

Dve hodiny sa dívať na loosera v podaní Woodsa, s ktorým sa žena rozíde a nemá už pomaly ani na minerálku, no čuduj sa svete, vytrepe sa nejako do Salvadoru, je téma, ktorá pre mňa nebola dosť záživná. Postava Richarda Boylea je príliš ľahkomyseľná a snímok sa z epizódneho looku vymaní až v závere, kde nás však Stone učí prehltnúť báchorku, že novinár/fotograf sa dostane všade s objektívom, napr. v pohode prejde cez barikády počas hutnej prestrelky. Stone už však v prvotine vystrkol rožky a nebál sa zviditeľniť fakt, s ktorým nesúhlasil.

• 24.6.2018  22:45

Určite stráviteľnejší Jakubiskov film z jeho kinematografie. Dosť všeobecná téma - hľadanie životného šťastia - sa mu pod rukami neroztriasla a dokázal to ako-tak ukočírovať. Prijateľne vybraní herci, avšak ktorých osudy mi boli ľahostajné, nenašiel som si k nim skrátka cestu. Príbeh akoby z každého rožka troška, vo výsledku bez poriadnej predstavy. No aspoň pozerateľné, obrazovo na jednotku a príjemne poetické.

• 23.6.2018  21:52

S týmto filmom mám problém. Dajú sa vyzdvihnúť jeho kvality na poli réžie a herectva Hepburn. Avšak scenáristické ťažké kľučkovanie v dialógoch smerujúce k naivite jasne upozorňuje na svoju divadelnosť. A to je na škodu, lebo filmy s divadelnou predlohou u mňa zvykli, logicky vďaka scenáru, vysoko rúbať. Rozporuplne vypáli aj celkový dojem z toho ako Susy stráži bábiku... keď si to divák v závere zo všetkého videného vyskladá. Úsmevne zapôsobí vyšróbovavanie množstva žiaroviek, pri ktorom Susy akoby nič necítila... no čo dodať? Správnu a spravodlivú nepáli :)

• 12.6.2018  22:36
    Tři dcery (1968)

Uher je ťažký profík a po formálnej stránke je film opäť zvládnutý na jednotku. Cit pre vykreslenie atmosféry dediny a zvlášť charakterov komunistických predákov je skvele zvládnutý. Vizuálne poňatie je vynikajúce vďaka majstrovi za kamerou, Szomolányimu, ktorý v 60. rokoch nemal v Československu konkurenciu. Forma však víťazí nad obsahom. Príbeh sa nám prakticky nepohne, a skôr ako o troch dcérach je film o jednej dcére, z ktorej sa podľa matky predstavenej stane prašivá ovca, obľúbený pojem z filmu Organ. Teatrálnosti, hlavne vo výlevoch matky predstavenej, sa snímok nevyhne, taktiež dookola omieľanej pesničky, ktorú si spieva miestny truľo. Dielo, hoci formálne vypiplané, tak kvôli slabému a nedotiahnutému príbehu zostane u mňa tak kdesi v strede.

• 11.6.2018  23:10
    Hnus (1965)

Každý nejako začínal. Polanski sa hľadal v psychologickom horore, ale myslím, že nielen mňa dosť unavil. Takáto vecička sa dala zostrihať na polovicu, bola by zaujímavejšia a mne by neklipkali oči. Na snímku možno nájsť pozitíva vo výbere ľakajúcich zvukov, nápadu s rukami a pod. Celkovo vzaté jedná sa o chladné dielo, kde one-woman-show nezabrala tak ako by mala.

• 10.6.2018  22:49

Jedná sa o klasický socialistický film, ktorý si na paškál zobral jednotlivca, ktorý zavíta do zapadákova a tam si zaumieni plniť životné ciele. Diváka bude baviť postupné objasňovanie pochybných praktík pri stavbe domu ako aj štúdia pochybného charakteru hrdinu, ktorý vie "naplniť" film. Pavel Nový je vhodne zvolený herec do tejto role, Petr Hapka zase vhodne zvolený skladateľ na vymyslenie ústredného hudobného motívu. Poteší hutný priestor šarišskému nárečiu, ktoré je írečité a dokáže neraz pobaviť. Príbeh však nedokáže strhnúť a v konečnom dôsledku zaujať a tak tvorcovia vyriešia záver asi aj najlepšie ako sa dalo. Jakubisko do roly "krásnej" Heleny zvolil Janu Březinovú, no herecky ani žensky ma nepresvedčila o svojich kvalitách. Navyše jej zvolením podsunul divákovi čudný pár v spojitosti s Novým. Vzhľadom na to, že boj o ňu mal byť spolu so stavbou domu light motív, zostane tento kúsok nenápadným, avšak pozerateľným Jakubiskovým filmom.

• 4.6.2018  20:48

Obyčajný film, ktorý hrá príliš na emócie a je to aj gýčik. To na čo sa dá dívať je fajn výkon Jamesa Cordena a talianska epizóda s Pavarottim. Snímok, skrz životné osudy s ťuťkom otcom a suchým britským humorom, je jasne letiaci šíp do cieľa. Oddychovka, ktorá veľmi nenadchne, občas poteší známou áriou.

• 3.6.2018  21:11

Atmosféra je to najpodstatnejšie a najlepšie na filme zároveň. Carpenter akoby zabudol na všetko ostatné. Žiadne ani len náznaky k vysvetleniu konania postáv. Chladná práca s postavami, slabučký scenár a dokonca i čudný názov filmu, kde sa na 13. okrsku neocitneme, no film to má v názve, sú faktory pre podpriemerné hodnotenie.

• 2.6.2018  22:49
    Komorná (2016)

Park má svoje remeslo v malíčku a divák sa bude vytešovať, lebo snímok je po režijnej stránke veľmi kvalitný, kamerové nájazdy, i s odkazmi na staré filmy, bravúrne. Vizuálne je to taktiež chytľavé, v erotických scénach je presvedčivý a tie točiace sa okolo pomsty, v tom je doma. Navyše vo filme je veľmi dobrá hudba. Príbeh je fajnový, treba však byť trochu zorientovaný v kultúre a histórii Kórey i Japonska. Park pracoval s literárnou predlohou, ktorú šikovne premietol do doby okupácie Kórey Japonskom a hlavne do doby silného patriarchátu. Ak toto divák chápe, oveľa lepšie spracuje doubletwist a aj záver, užije si poctivú filmárčinu. Zamrzí "vyslobodenie" Tamako z blázinca groteskne vzniknutým požiarom, taktiež aj to ako si našli Fujiwaru ujcovi chlapi. Brutálne scény zo sklepu už nie sú veľmi potrebné pre príbeh a moc som ich nemusel, no chápem, že Park sa potreboval niekde vyjašiť.

• 1.6.2018  20:35

Slabý film, ktorý rozprestre viac línií, ale ani jednu poriadne neukončí. Nemôžem sa zrieknuť pocitu, že snímok vznikol hlavne kvôli tomu, že doň prepašovali aj iné songy ako československé. Z filmu čuší uvoľnená atmosféra v spoločnosti, to sa podarilo na plátno previesť veľmi dobre.

• 31.5.2018  23:59
    Motýlek (1973)

Snímok bol pre mňa prínosom nakoľko mi ozrejmil životné osudy Henriho Charriérea, prevažne vo väznici vo Francúzskej Guayane. Výber epizód z knihy by som vyzdvihol, nie je mu čo vytknúť, je dostatočne pútavý, dobrodružný. Problémom je vykreslenie postáv. Hoffman, ktorý je mimochodom opäť raz skvelý, stvárnil postavu, ktorá je nečitateľná a all in all vyznieva komicky. Hlavná postava prischla McQueenovi, ktorý mi až tak nesekol. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že ju dostal kvôli sláve a povedzme charizme, no herectvo v samotnom snímku ma nechalo chladným. Čo sa týka teda postáv, srší isté prázdno a to si budem hlavne pamätať napriek zaujímavým lokáciám, výprave a pod.

• 29.5.2018  23:48

Film je prekvapivo nudný, lebo tému prípadu Bonnie a Clyde som považoval za zaujímavú. Ich cesta však bola v snímku nezáživná, a ak by sa v príbehu nezjavil Buck v podaní Hackmana, asi by som zaspal. Dunaway je pekná tvárička a dobre zapadla do role Bonnie. Beatty sympaťák v roli Clydea, ale nezachráni všetko len snehobiely úsmev, treba aj hrať a to nám až tak nepredviedol, resp. nestrhol ma svojim výkonom.

• 27.5.2018  23:02

Opäť som čelil Jakubiskovým výlevom mysle a opäť udeľujem dve hviezdy. Príbeh je na poslednej strane úloh, ktoré režiséra a tvorcov zaujímajú. Dá sa povedať, že Jakubiskovi z veľkej časti nejde o diváka, ide mu o slastný pocit spraviť dielko podľa svojich predstáv. Odkazy na trpkú normalizáciu a celkovo kritiku režimu však vie podať premyslene, starozákonný motív archy je doslova autorský klenot. Hláška "Úbožiaci všetkých krajín, spojte sa!" to len znamenite potvrdzuje.

• 26.5.2018  22:35
    Uteč (2017)

Dlho je z filmu cítiť neistotu kam nás režisér dielom vedie, aj keď isté náznaky cez služobníctvo môžu čo-to prezradiť. Konverzačky s famíliou, hypnóza pri šálke čaju a vlastne až do odhalenia o čo vlastne v príbehu ide - to všetko je veľmi dobre zvládnuté a film ako taký funguje úctyhodne od hercov až k budovaniu ťaživej atmosféry. Škrípať to začne pri odhalení motivácii rodiny a záverečnom uvedomení, že na celé zvrhlosti používali a využívali dcéru a normálnemu človeku to príde prinajmenšom počudovania hodné, ba až pritiahnuté za vlasy. Taktiež záver je iba teenage vyvražďovačka s akože logickým trikom v podobe použitia blesku pri fotení, ktorý odkrýva zahmlené čiernym bratom, a tak súdi bielych príživníkov.

• 25.5.2018  23:50

Najznámejší novinársky film všetkých čias o najväčšej politickej kauze v histórii USA. Snímok je veľmi dôveryhodný, odohráva sa len dva roky od Nixonovej rezignácie. Atmosféru má parádnu, poctivé sedemdesiatky cítiť pri chvíľach keď novinári úmorne bijú do písacích strojov, zapisujú si detaily na papieriky a do notesov, skrátka všetko si poctivo musia zistiť, vyhľadať zdroj a ten vyžmýkať čo to dá, google absentuje. Redford, okrem toho, že kúpil práva na sfilmovanie knihy, sa do filmu herecky oprel a je to cítiť. Pamätnými pre mňa zostanú tajné stretnutia jeho Woodwarda a pána Deep Throat v podzemných garážach, to nevymyslíš, to vie napísať len život. Redfordovi skvele sekunduje Hoffman, ktorý opäť raz potvrdil všestrannosť svojich schopností. Pakula je výborný režisér, ktorý nedovolil príbeh rozladiť sledovaním osobných životov novinárov, editorov a pod., od začiatku do konca sledujeme číru filmárčinu vzdávajúcu hold dvom novinárom buldogom, ktorí sú správne nabudení a odhodlaní prísť na koreň problému.

<< předchozí 1 2 3 4 12 22 33 43