Biopler

milovník filmového umenia

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46
    • 21.1.2019  17:05
    Terminátor (1984)

Film celkom pekne ubehne, hlavne kvôli hustej akcii a temnému rázu. Taktiež vďaka málovravnému, no o to zaujímavejšiemu Schwarzimu v role priam nepremožiteľného kyborga. No po dopozeraní som si na margo príbehu povedal, že to je pekná blbosť :) Cameronovi miestami drhne logika i správanie postáv. Strojové správanie sa Terminátora v úvodnej trištvrťhodine je výborné a držalo ma v presvedčení, že jednoduchý príbeh bude i vzhľadom na cestovanie v čase uveriteľný. Terminátor po automobilovej naháňačke, vzhľadom na predtým videné, nepochopiteľne cúvne a stiahne sa, akoby taktizoval, pritom je to stroj. Rozbehne sa opäť na policajnej stanici. Úsmevne vyznieva telefonát, v ktorom šikovný kyborg dokáže napodobiť hlas a získať cennú informáciu. Ako sa blížime k záveru, opäť nepochopiteľne si vyberá komplikovanú cestu a chce terminovať hlavnú hrdinku ako šofér kamiónu. A neodpustím si ani samotné finále, kde torzo mašiny sa stále dokáže hýbať a dovtedy nie príliš rozumom obdarená a pojašená budúca matka zázračne nájde v továrni správne tlačidlo. Tieto faily ma vyviedli z presvedčenia, že prostý príbeh má akú takú kvalitu a obstojnú logiku. Terminátor je preceňované béčko, ktoré má skvelého Arnieho a príjemne úderný minimalistický soundtrack ako z dielne Carpentera. Má štýlový osemdesiatkový nádych a veľmi dobre spravenú akciu, ktorá dokáže zaujať a časť nedostatkov zakryť.

• 20.1.2019  10:30
    Nemilovaní (2017)

Mimoriadne mrazivý film čo sa citov týka z krajiny Puškina i Putina, ako raz zaznie vtipne z rádia. Žeňa je matkou, ktorá nie je schopná vytvoriť teplo domova, lebo jej to príkladne neukázala ani jej matka. Absencia tepla lásky je skrz Ženine slová niekde uprostred snímku jednoducho vyjadrená - "začali sme nejako žiť, ale bez lásky, bez lásky sa nedá žiť". Žeňa rozpráva o svojich citoch manželovi i milencovi a vďaka tomu sledujeme peknú štúdiu charakteru, ktorý bol pokrivený už kdesi v mladosti a tehotenstvo v mladom veku tomu zrovna nepomohlo. Boris je naopak strohý v slove, neosobný, rieši skôr ako ho vidí okolie v práci, rodina ho až tak neberie, hoc by sa dal charakterizovať ako rodinný typ keďže na ceste má druhého potomka. Oni dvaja sú skvele predstavené kontrasty pováh, mužská úsporným štýlom, ženská obsažným. Ich stret krásne vrcholí v scéne cesty od matky kedy už nedokážu spolu ozaj vydržať. Zničený vzťah je vykreslený dokonale. Režisér je k postavám nemilosrdný, prázdnotu vzťahu, no hlavne rodičovského citu, im dá naplno vyžrať v závere, v ktorom ostane jedno veľké prázdno. Režisérsky zámer nepoodhaliť, resp. ponechať nájdenie syna či jeho smrť pootvorenú pre divákov výber je výborný ťah, imponuje mi. Na filme sa dá všimnúť veľa symboliky, hlavne v množstve možností, ktoré má vyššia trieda, ale i v prázdnote ich prežívania. Mne imponujú obrazy interiérov i exteriérov budov, v ktorých sa snímok odohráva, sú chladné ako aj ľudia v nich. Samotné finále v rozbitom, vybrakovanom komplexe skvele symbolizuje spustnutosť a zúfalosť, do ktorej sa postavy vohnali. Sprvoti mi vadil Zvjagincevov zámer vložiť do filmu zábery z vojny z Ukrajiny, nakoľko takú nadstavbu film nepotreboval. Keď nad tým však dlhšie uvažujem, je to cez televíznu obrazovku fajn kritika rozpínajúceho sa systému, ktorý je tiež bez lásky a skôr plný nenávisti zo straty bývalého impéria. Tiež je Rusko ako krajina neschopná zabezpečiť plynulú prácu polície, ktorá nemá dostatok personálu na hľadanie syna, to je tiež šikovne vsunutá kritika. Ľudskosť však nevymizla vďaka dobrovoľnikom, ktorí sú vlastne jediný svetlý moment vo filme bez lásky.

• 17.1.2019  21:31
    Jurský park (1993)

Tak som si pozrel konečne najznámejšiu dinosauriu rozprávku a musím uznať, že vďaka skvele stvárneným dinosaurom a hlavne ich počítačovým pohybom patrí snímok k prelomovým v kinematografii. Je pekné sledovať po rokoch ako sa tvorcovia v dobe vzniku vynikajúco trafili v predstavovaní budúcich technológií - dotykové obrazovky, auto bez šoféra. Po technickej stránke je film ozaj výnimočný. Predstavenie zrodu dinosaurov v Jurskom parku je úsmevné, no dá sa hodiť za hlavu, lebo sa mu našťastie nevenuje dostatok času. Skrátka keď sme už chceli mať film o dinosauroch, nejako sme ich tam museli dostať. V druhej polovici ide do tuhého a je to príjemné dobrodružstvo v štýle Indyho. Avšak do filmu sa prepašoval aj taký fail, že si dinosaury otvárajú dvere ako ľudia, pomocou kľučky. Pripomenulo mi to Cameronových Aliens, kde zase votrelci dokázali obsluhovať výťah. Na filme mi najviac vadil Attenborough v roli vedca, ktorý uslintane predstavoval čo všetko má v novom stredisku. Scény kde sú všetci paf, napr. z vyliahnutia malého dinka, sú plytké a plné pátosu. Až taký jasný útok na emócie mi nelahodí. Záver s pomocou T-rexa, ktorý sa nenápadko zjavil v pravý čas, aby zachránil hlavných protagonistov, nebol vzhľadom k videnému už ničím prekvapivý.

• 15.1.2019  16:54

Mal som veľmi dobrý dojem z filmu, aj napriek nevýraznému Križanovi, ale ťažko prijímam záver, ktorý akoby bol nedotiahnutý, avšak čo mrzí viac, odfláknutý. Prečo sa tak úporne do transportu hľadala Eva? Prečo tam neboli jej rodičia, či napr. starý mrzutý Maxi? Prečo sa to celé zvrtlo tak rýchlo? Samotný osud holiča je tiež zobratý skratkou, all in all, kde sa splašil Vlado Bahna na konci snímku? Námestie svätej Alžbety je aj tak pekne natočený kus s krásnou Vášaryovou, ktorej tú nevinnú dievčinu zožeriem bez problémov. Evinu ustráchanosť, nevinnosť v tých rokoch ani nemusela hrať, to z nej vyžarovalo. Top postava, ktorá si zakaždým brala každú scénu pre seba, však bola Maxi v podaní Ctibora Filčíka. Jeho farba hlasu, gestikulácia a svojrázny prejav okorenený dobre napísaným scenárom z neho spravili nezabudnuteľného človeka v mestečku. Július Vašek si strihol zlého, pri ktorom mi však chýbalo zapracovanie na jeho premene. Každopádne sa jedná o snímok s tematikou, ktorú v týchto končinách nemáme až tak sfilmovanú, a tak vďaka zaň.

• 14.1.2019  23:24
    King Kong (1933)

Čo sa týka trikov, je jasným kingom medzi snímkami svojej doby. Na filme sa mi však páči hlavne fakt, že príbeh je rozprávaný vo veľmi dobrom tempe, nie je kúskovaný a má natoľko zaujímavé a zábavné sekvencie, hlavne bojov, ale aj vyústení zápletiek, naháňačiek, že dokáže vzbudiť pozornosť i úžas aj v dnešnej pretechnizovanej dobe. Vtipne i poučne vyznieva nájdenie ôsmeho divu sveta, ktorý sa vymkne spod kontroly len vďaka ľudskej ješitnosti a pachtení po senzácii, na to je vďaka role režiséra chystaného trháku veľmi pekne upozorňované.

• 13.1.2019  23:38
    Božský (2008)

Film má svižnú réžiu, znamenité predstavovanie postáv s hravo naskakujúcimi titulkami, ale postáv je taká hŕba, že sa divák stratí už po úvodnej predstavovačke. Hlavná postava je bezduchá maska, ktorá nemá čo ponúknuť, ale ak taký bol Andreottiho výraz v skutočnosti, nemôžme nič iné, len Servillovi zatlieskať. Príbeh je polovica úspechu, no práve na ten sa nedal zreteľ. Pozorovať cca dve hodiny príbeh politika, ktorého obklopovali postavičky, ktoré sú len letmo predstavené, je málo. Akoby nám Sorrentino toľko toho chcel povedať, ale nie úplne to domyslel. Chýba zápletka, hoci aj jednoduchá, ktorá by oživila strnulosť snímku.

• 11.1.2019  16:26
    Leviatan (2014)

Príbeh o boji obyčajného sedliaka s vrchnosťou, ktorý je v princípe jednoduchou story, zasadený do rozľahlej, pohlcujúcej krajiny, navyše vytvárajúcej dojem veľkoleposti. Tou bola kedysi, dnes si tu mocní chcú uchmatnúť čo im nepatrí. Je to atmosferické a je to pôsobivo nakrútené. O nudu sa nejedná, i keď určite by sa mohli skrátiť úvodné i záverečné sekvencie miestami prázdnych obrazov. Vo filme sa hodne pije a počas sledovania ma i napadlo, či to tvorcovia trochu neprepískli. Čo však určite bolo "over" je čiastočná konštrukcia zápletky spletená z málo objasneného motívu nevery vlastnej ženy či taktiež až príliš naivného správania sa advokáta potom čo odhalil starostovi aké má voči nemu kompromitujúce materiály. Je to ťažšie uveriteľné, no napriek tomu aj tak zvyšok hrá a posolstvo v závere jasne zarezonuje. Chmat buldozéra na konci pri ničení obydlia je krásny obraz i odkaz na bájneho leviatana. Paralely na Jóba z Biblie sú fajn, ale povedal by som, že neide o niečo nosné čo si má divák všímať. Rusko je mašinéria, ktorá jednotlivca nikdy nemala v láske a nebrala ho vážne.

• 10.1.2019  17:24

Mary Astor je slabšia v roli femme fatale, avšak klamstvá jej idú dobre. Dalo by sa povedať, že je málo "fatálna". Ostatné figúrky v boji o trofej nie sú až tak zaujímavé a trochu trvá kým si ich divák zapamätá, myslím ich mená a vzťah k soške i k sebe navzájom. Bogart, z ktorého herectva som nikdy nepadal na zadok, však jasne vedie film v roli detektíva, ktorý s každým zo zúčastnených hrá svoje hry. A práve filmové postupy a vývoj snímku je to čo je najzaujímavejšie. V istom okamihu som si myslel, že on sám hrá hry aj s divákom, natoľko nejednoznačný bol jeho prejav. Je to pekná komorná noirovka so všetkými prvkami, ktoré k takémuto filmu patria. The Maltese Falcon má štýl, ale to ešte vynikajúci film nerobí.

• 8.1.2019  17:20

Hodne temná rozprávka, ktorá sa po veľkú časť stopáže ani nevymaní z tmavých farieb. Krásny príbeh s jasným posolstvom. Škoda len, že nám Ebenezerova minulosť nie je o čosi viac jasnejšia. Lepšie by sa dalo pochopiť jeho správanie či charakter, pre posolstvo to však nie je až tak nevyhnutné. Animácia nádherná, dychberúca. Užíval som si to až na prepálený disneyovský blázinec počas naháňačiek v druhej polke.

• 7.1.2019  23:02

Šebek v Pelíškach zvolá: "Co je to tady za hnusnou máničku?" a práve táto scéna mi napadla keď som zbadal Penna zamaskovaného v hrive a make-upe. Pozerať skoro dve hodiny na vyprahnutého, znudeného pánka s jemným hláskom v príbehu, ktorý vlastne nie je, je pre mňa slabota a aj keby neviem aký umelecký počin to mal byť, na mňa to nezaberie. Snímok plný prázdnoty, ktorý na ňu sám upozorňuje, avšak žiadnym smerom sa celý čas nehýbe. Námet popísaný v obsahu je však zaujímavý pre spracovanie, no s inými postavami, hlavne nie s hlavnou postavou leňochodom.

• 6.1.2019  23:11
    Návrat (2003)

Film je po technickej stránke a taktiež z hľadiska hereckej, hlavne detských predstaviteľov, zvládnutý veľmi dobre. Vytknúť sa dá malý fail s náhlym dažďom na rozhľadni kde si otec so synom vychutnávali jasný výhľad ozaj len pár sekúnd. Ruský naturel jasne citeľný v úsporných dialógoch, občas úsmevný "odfajč" hláškami, napr. z úst otca pri ukradnutej peňaženke. Film chce viac zapôsobiť spracovaním ako príbehom, taký som mal dojem po dopozeraní. Akosi však málo verím pohnútkam otca, ktorý 12 rokov nevidel synov, a rovno sa s nimi vyberie na výlet. Zvjagincev veľakrát naťahuje scény tam kde by ich iný tvorca skrátil, no fakt 12-ročného odlúčenia zoberie skratkou jedného obeda kde v pohode všetci prijmú, že je doma. Otcove motivácie brať synov na výlet a vôbec prečo to celé robí sú nevyjasnené. Synovia však naopak svoje prežívania a emócie dávajú najavo. Atmosféra nejasnosti a dumania nad príbehom sú dobre budované, no záver sklame a žiadna katarzia sa nedostaví. Som divák, ktorý má rád silné konce. Niekedy sa stáva, že silný či pamätný koniec dokáže vylepšiť celkový dojem. Koniec nie je zlý, ale neprinesie žiadne rozuzlenie, proste nič.

• 1.1.2019  22:44

Oddychovka, ktorá však v rámci žánru nemá čo nové ponúknuť. Prúser zo zápletky vymyslenej z brucha zachraňujú príjemní herci typu pohoďák Dean Morgan a uhladený Firth. Uma Thurman reaguje a hraje, naopak, veľakrát afektovane.

• 23.12.2018  21:16

Tomu filmu dochádzajú s pribúdajúcim časom baterky. Na začiatku, ako diváci, vhupneme do hutne nasnímanej automobilovej naháňačky. Prvá story je skvelá, pútavo rozprávaná, herci aj psi výborní. Láska sa v nej predstavuje ako tá, ktorú neslobodno budovať na cudzom nešťastí, lebo sám nebudeš šťastný. Zamrzí len záverečná doslovnosť, ktorá vzhľadom na úvod už nebola potrebná. Akoby nás chcel Iňarritu chytiť za rúčku a bezpečne previesť tým celým ešte raz, aby nám to docvaklo. Bohato by mi stačil záber na obe autá a je to. Počas rozprávania príbehu Octavia a Zuzany sa útržkovito čo to dozvedáme aj o zvyšných dvoch príbehoch, z nich jeden je nám prevažne predstavený obrazovou formou, vďaka správne zvolenému vandrákovi je i podmaňujúcejší ako druhý príbeh. Druhá časť je čo sa týka príbehu najslabšou a začína liezť na nervy, lebo sa točí dosť dlho okolo toho istého a stále na tom istom mieste. Vyvrcholenie je kruté a láska sa v tejto časti skrz manželskú neveru prejavuje tým, že nebudeš šťastný v náručí inej ženy, ba čo viac, prídu problémy takého kalibru, že sa ti život obráti naruby, no v tom horšom slova zmysle. Tretia story s vandrákom El Chivom sľubovala pomocou krátkych útržkov pri rozprávaní predošlých príbehov veľmi dobrý zážitok. Nebola však až tak fajn a záverečná katarzia sa nedostavila, dosť lacne bola ukončená. Navyše mi vzhľadom na štýl rozprávania a atmosféru predošlých príbehov prišla vsuvka s dvoma bratmi, ktorých El Chivo moralizuje a poučuje zbytočná a trochu som trpel. Každopádne Amores perros je debut natoľko osobitý, že o Iňarrituovi už odvtedy všetci, čo čuchli niekedy k filmu, počuli a majú ho zaradeného ako režiséra, ktorý vie svojou prácou upútať. K 4* posúva snímok aj skvelý soundtrack, užil som si ho náramne.

• 22.12.2018  22:20

Mimoriadne zle zostrihané dielko známej ságy, pri stvárnení ktorej sa zišla slovenská elita. Divák si musí v zobrazenej spleti veľa vecí domyslieť, a nie vždy to ide. Režisér rozvetví množstvo príbehov, no k niektorým sa po čase ani nevráti, niektoré rieši samoúčelnými skratkami, že bez znalosti literárnej predlohy je divák stratený. Celý snímok ťahá Kvietik, ktorého zrenie v čase som si najviac vychutnával. Jakubisko vo výprave (sociálne protesty, vojna) opäť potvrdil, že je slaboch. Vylepšil si to pri navodení atmosféry domova, Slovenska, a špeciálne Liptova. Lúčenie sa murárov s rodiskom pri odchode na murovačky zahreje každého vlastenca pri srdci. Hudobný podklad mu skvele nachystal Hapka, i vďaka nemu sa tentoraz dala zhrýzť Jurajova dávka surrealizmu.

• 21.12.2018  21:20

Zo Spielberga sa stáva hasnúca legenda. A po tomto filme aj ukážkový gýčar. Herci ho tentoraz nepodržali a tak musel koník, ktorý exceloval, ale vraj top scénu filmu, zamotaného koňa v drôtoch, nemienim zožrať ani náhodou. Steven lial hodne limonády, avšak až toľko, že v "top scéne" dostatočne nevyznela antivojnovosť pri stretnutí nepriateľov chcejúcich vyslobodiť koňa, lebo mi bolo už úplne jedno čo vidím na plátne a túžobne som očakával koniec.

• 19.12.2018  21:17

Už dlho sa nepamätám na film, pri ktorom by mi iba trailer stačil na predstavenie všetkých podstatných myšlienok, ktoré ma počas jeho sledovania zaujali. A práve kvôli nim som si snímok pozrel v nádeji, že uvidím niečo ozaj vznešeného a ako hovorí aj názov, nádherného. Nakoniec však snímok vypálil nádherne len čo sa týka formy, to ďalej netreba diskutovať, len chváliť. Opojné zábery starovekého Ríma, výborne zvolená hudba k scénam, podmanivé zábery kamery na Koloseum a pod. Herec Toni Servillo, ináč veľký sympaťák, však ani svojim výkonom nezaretušuje dojem, že La Grande Bellezza je do seba zahľadený film, obsahovo prázdny, s postavami, ktoré sú len suchopárne figúrky v meste, ktoré sa pre ne stáva postupne mŕtvym.

• 16.12.2018  12:27

Ako znie distribučný preklad - Rozmary bohatej ženy - slovo rozmar, chvíľkový vrtoch, sa mi hodí na charakterizovanie tohto diela v Hitchovej filmografii. Veľmi slabý kúsok, ktorý skôr lezie na nervy otrasnou herečkou a jej chúťkami, ako by zaujal niečím zaujímavým či hodnotným. Taktiež dvaja páni túžiaci po Betty, ktorí sa dosť často náhodne objavujú v scénach až to budí dojem zlátaniny. No čo dodať... jedným slovom nepodarok.

• 15.12.2018  21:18

Na celom snímku je najlepším kúskom réžia. Bavilo ma sledovať nápady ako ozvláštniť príbeh, konkrétne spomienky, zápalková scéna jasne vedie. Film krásne kontrastuje medzi vojnou a láskou pomocou kamerových filtrov, ktoré servírujú filmové obrazy ako vyumelkované fotografie a občas minimálne hraničia s gýčom. Prúserom je, že na zúfalé pátranie hlavnej hrdinky, ktorá tentokrát výkonom neoslnila, je naloženého kopec ďalšieho balastu v podobe nepotrebných príbehov, strašného množstva postáv, že sa to po polhodine už nedá poriadne sledovať, a kto sa v tom vyzná, zaslúži si medailu. Celý balast zožerie hodne času a vo výsledku je z toho snímok cez dve hodiny. Nosná romantika je prevalcovaná detektívkou. Čiže stačí si to pozrieť ozaj iba raz.

• 14.12.2018  22:42
    Birdman (2014)

Vynikajúci film ťažiaci z brilantného ťahu obsadiť Keatona do hlavnej roly. Hrá vlastne akoby alternatívnu verziu seba samého. Formálna stránka snímku je na vysokej úrovni a pocit z toho, že sme ako diváci neustále, bez nadýchnutia, vtiahnutí do deja funguje dokonale, samozrejme, aj vďaka majstrovi Lubezkimu, ktorý ťažko vládne za kamerou. Scenár obsiahol všetko podstatné, dialógy sú poctivo výbrúsené a pritom uveriteľné. Cítiť v nich posadnutosť slávou, túžbu po uznaní, ktorá ženie vpred a stále burcuje kreativitu, aby hlavný hrdina prekročil tieň ikony komiksu. Postavičky, ktoré sa hýbu okolo hlavnej postavy sú charakterovo skvelo vykreslené aj vďaka úžasným výkonom, napr. Edwarda Nortona, Naomi Watts či Emmy Stone. Predstavujú typy, na ktoré človek narazí keď chystá svoj reštart. V tom sa radí Birdman do úzkeho kruhu univerzálnych filmov.

• 10.12.2018  23:57

Murnau opäť posúval prostriedky vyjadrovania obrazom do ďalších levelov v nemej ére. Skvele vložil do snímku snové vízie či dvojexpozície. Na poli hereckom ho nesklamal skvelý Emil Jannings s nezameniteľnou frizúrou v hlavnej úlohe. Jedná sa o jednoduchú štúdiu časti života starnúceho pána, ktorý nechce odísť zo scény za žiadnu cenu. Dodatok s nepravdepodobným sústom, ako to autor označil, bolo odvážne ozvláštnenie. Čo mi však vadilo bola určitá monotónnosť. Darmo, čo je veľa, to je veľa. Snímok je one-man-show a hoci bol Jannings v rámci herectva špička, ani on nedokázal zabrániť dojmu strnulosti, či už spomínanej monotónnosti, lebo vzhľadom na prostučký príbeh už nemal čo hrať a preexponovaný prejav v určitých scénach celkovému dojmu skôr uškodil ako pridal.

• 9.12.2018  23:27

Správne švihnutý film. Rodinné vzťahy typu dcéra-matka sa vylepšia keď nebývajú pri sebe, to je rokmi overená pravda a presviedča nás o nej aj tento film. Vzťah predstaviteliek MacLaine a Winger je miestami čudný z hľadiska debát, ktoré zvyknú viesť, ich zbližovanie skrz početné telefonáty a osobné stretnutia v druhej polovici si však divák zamiluje. Udalosti zo života dcéry sú však často nešťastne podané, chýba akoby niť, ktorá by ich dôsledne prepojila. Sú natoľko rozkúskované a navyše sa pri nich skáče veľmi v čase až to tejto časti filmu uberá hĺbku a koniec koncov pochopenie či vytvorenie si správneho dojmu. Naopak, pasáže MacLaine so susedom od vedľa v podaní Nicholsona sú presne tým čo drží film nad hladinou a najviac zabáva diváka. Pasáž pri jazde autom okorenená skvelými hláškami či zobliekanie pri "nezáväznom" pozvaní na večernú obhliadku obrazu Renoira sú komediálne kúsky, pri ktorých som sa schuti zarehotal. Čo je trochu na škodu je, že nám tvorcovia dajú zožrať báchorku, že Aurora osloví astronauta až po rokoch pričom si spomenie na dávne pozvanie na obed. Postava Patsy v podaní herečky menom Lisa Hart Carroll bola jasná prehrávačka, mínus filmu, rovnako aj príliš americká vsuvka s nalíčením matky pred posledným stretnutím so synmi... akože načo, prečo? Pritom v závere snímok pekne gradoval v emóciách, škoda. Jeff Daniels stvárnil uveriteľne otecka, ktorému v závere všetko, jak sa hovorí, z hrnca vykypí. Bol to správne stvárnený ňouma, no zároveň maličký kariérista v školstve. Snímku by som dal po prvom pozretí 3*, pri druhom som si viac vychutnal veľmi dobrý scenár a zvyšujem o kostrbatú * i napriek negatívam, ktoré spomínam.

• 8.12.2018  15:35

Momentálne čítam jednu autobiografiu človeka, ktorý bol chlapcom počas prvej svetovej vojny a v jeho spomienkach sa mnohokrát vracia k tomu, že nebolo čo do úst, skrátka ľudia prežívali zo dňa na deň. Dostal som sa taktiež k zdroju informácií ohľadom vzbury v Rumburku, ktorý potvrdzuje, že to čo sa vo filme z veľkej časti odohráva je historická kravina. Rakúsko-uhorský dril či buzerácia áno, ale prejedanie sa vojakov vo vinárni v bezstarostnej atmosfére, navyše s tanečníčkou radodajkou, to je už umelecký výmysel ako aj to, že vzbúrenci odhodia zbrane, lebo sa akože brastsky chcú dohodnúť s plukom, ktorý ich má v ich ťažení zastaviť. Taktiež hnusná komunistická vsuvka pri samotnej poprave vzbúrencov kedy do jedného odmietajú pobozkať kríž, to mohol dovoliť len Frič, ktorý sa v neskoršom štádiu za to chcel kajať iným filmom, no prekazili mu to tanky v 1968. Takže jeho snímok zostane nevýrazným pokusom o vykreslenie, dalo by sa povedať, zabudnutej historickej udalosti. Na jeho mieste by som do role vojaka nikdy nevolil Sováka, tomu chlapovi nikdy nesadla uniforma a počas celého snímku pôsobil ako klaun. Na druhej strane veľmi dobré výkony podala známa dvojka B&B.

• 5.12.2018  23:23

Dlho som nad týmto kúskom rozmýšľal, dosť sa mi dostal pod kožu, pozrel som si ho ešte raz a musím vyzdvihovať kvality i keď nejedná sa o film, o ktorom sa bude v budúcnosti hovoriť v superlatívoch. Manchester by the Sea je dráma rozprávaná pomocou jasne volených strihov prelínajúcich prítomnosť s minulosťou, ktoré do dramatického vrcholu vykresľujú Leeho ako tajuplnú postavu. Divák cíti dusno, istú ničotu či prázdnotu, ktorú skvele zosobňuje tento hrdina. Lee, ktorý sa rozhodol odísť z rodného mesta a žiť ako asociál, aby sa dostatočne vytrestal tým, že často dostane do držky v bare ako aj tým, že dostáva za podradnú prácu údržbára len minimálnu mzdu, je postava, ktorá Caseymu Affleckovi sadla dokonale. Paf som zostal aj z jeho filmovej exmanželky Michelle Williams, ktorá na minimálnom priestore presvedčila natoľko, že i vďaka nej je Manchester by the Sea nádherne ľudskou drámou s nefalšovanými emóciami. Za všetko hovorí pamätná scéna pri kočíkovaní. Filmu by sa dal vytknúť fakt, že je nejednoznačný v tom čo chce povedať, má akoby dve hlavné postavy, popri postave Leeho sledujeme aj tínedžera Patricka, ktorý je z veľkej časti protipólom. A hoci záver nie je žiadne terno, ja istý posun vo vývoji badám v tom, že Lee už uvažuje o inom väčšom bývaní, kde by mohol občas privítať Patricka. Do svojho života začne vpúšťať pomaly iných, aby v ňom nebolo prázdno, ktoré spomína. Lonergan svoje depky skvele ukotvil v scenári a jasnou réžiou len potvrdil status tvorcu, ktorý dopredu vedel čo a ako chce vyrozprávať. Milovník drám mu preto dáva klobúk dole.

• 26.11.2018  22:54
    Ztracený prapor (TV film) (2001)

Už začiatok s detailným záberom kamery na golier uniformy, kde sa týčilo U.S., dával tušiť, že viac ako o príbehu to bude o patriotizme. Tak aj bolo, avšak tentoraz až tak mohutne neviali zástavy ako skôr herci v nemeckých táboroch odriekali neskutočné ódy na americkú odhodlanosť a odvahu, na suverénnu nebojácnosť a na fakt, že zaoceánske mužstvo sa nevzdáva a to je niečo čo ešte u žiadneho vojska nevideli... a podobné kraviny. Snímok stojí za povšimnutie hlavne kvôli bojovým scénam, ktoré sú na úrovni, že sa medzi filmami o 1.svetovej vojne určite nemusia tvorcovia za ne hanbiť.

• 25.11.2018  15:25

Prvých 15 minút predstavovania postáv a prvej stretávky bandy v bare som hltal so skvelo podfarbeným hudobným doprovodom dobovými Rolling Stones. Živelnosť postavy De Nira bola uveriteľná, takisto gangstra, s ktorými lomcujú kresťanské otázky v podaní Keitela. Na ich škodu im však nebol ponúknutý kvalitný scenár, ale silná brečka, ktorá sa do pol hodiny vykryštalizovala v takú nudu, že som snímok dopozeral len z úcty k režisérovi.

• 23.11.2018  21:30
    Mlha (1980)

Horor so zápletkou, ktorá je žoviálna báchorka, ťažko uspeje. Triky lacné, ale prevedenie rozpínajúcej sa hmly, čuduj sa svete, čarovné. Nebolo sa čoho báť, možno len výkonov hercov, to sa však nestalo, hrali obstojne. Carpenter ma teraz zaujal maximálne hudbou.

• 22.11.2018  20:01

Typický priemerný film. Má to veľmi slušné letecké zábery, ale príbeh, ktorý nedokáže naplno zaujať. A tak skúšali tvorcovia príbeh rozkúskovať do častí, ktorým dali názvy Day 1, Day 2,... Dá sa to pozrieť kvôli príjemnému Plummerovi či McDowellovi, ktorých však určite uvidíte lepšie hrať v iných filmoch. Najpríjemnejšie je však sledovať postavičku Crofta v podaní Petera Firtha, ktorého nadšenie a chuť pustiť sa do leteckých súbojov trvá počas celého snímku.

• 21.11.2018  19:32

Pišťanekovu knihu som nečítal, ale na základe videného prehlasujem, že si zaslúži iste oveľa lepšiu adaptáciu akú nám predstavil Vlado Balco. Ten režisér je neschopný, lebo snímok pôsobí zväčša malátne a chaoticky. Ako celok mi film pripomínal mnoho torz, ktoré neviem logicky či systematicky prepojiť. Čo to bolo za postavičku, ktorú stvárnil Dančiak? Kam sa podel pôvodný majiteľ hotela a pod.? Hodnotným sú myšlienky z knihy, ktoré nám prezentuje akoby vnútorný hlas postavy, ktorú stvárnil Ady Hajdu. Taktiež súhlasím, že snímok z bahna zdvíha Andrej Hryc, ktorému ľahko uveríte kuriča i mafiána.

• 20.11.2018  20:55

Film v sebe skrýva viacero posolstiev, s ktorými možno tvorcovia ani nepočítali. Páči sa mi na ňom spochybnenie všemožnej techniky a moderných technológií, ktorými mala byť budova vybavená, to scenárista šikovne vložil do úst majiteľovi budovy, ktorý sa tým srdí v dialógu s hlavným požiarnikom. Taktiež je jasne vyfarbené lajdáctvo a korupcia, ktorá dostane na hubu, avšak aj za cenu ďalších životov. Výborne vybratí herci v podaní Holdena a Chamberlaina sú zjavom a vystupovaním priam archetypálne postavy. Ďalším z posolstiev je určite to najjasnejšie - potrebujeme stavať tak obrovitánske budovy? Potrebujeme sa tak pýšiť a klopať Pánu Bohu do okien? Požiarnici majú problém s požiarom už od 7. podlažia nahor... Snímok sa môže chváliť perfektným spracovaním a je dokonalou ukážkou, že nepotrebujete super-mega digitálne efekty, aby ste vykreslili bezmocnosť v správaní postáv a katastrofu po vizuálnej stránke. Ja som počas sledovania nepríjemný dym akoby stále cítil a to je ono, tak sa robí filmárina, silno vás vtiahne do deja. Nie som fanúšik katastrofických filmov, ale Towering Inferno jasne prevyšuje o minimálne jednu triedu všetky digitálne capiny dneška, ktorých je neúrekom.

• 18.11.2018  21:08
    Násilník (1976)

Tretí diel o Dirty Harrym zišiel o stupienok nižšie oproti zatiaľ najlepšiemu dielu Magnum Force. Je to citeľné v tom najdôležitejšom, v príbehu. Nie je natoľko pútavý a záverečné vyústenie na Alcatraze je lacné. Taktiež nový parťák, tentoraz žena, nie je trefou do černého. The Enforcer však ukazuje Harryho v plnej sile a nasadení a do úst mu vkladá parádne hlášky, za všetky tá keď musí odovzdať odznak inšpektora - "There's a seven point depository, captain." Clint hraje parádne a vďaka nemu som si snímok vcelku užil, stále ma baví keď vidím ako sa dokáže nahnevať, že len on sám vidí čo sa deje a že má pravdu a že v San Franciscu je jednookým kráľom medzi slepými.

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46