Biopler

okres Bratislava
milovník filmového umenia

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45
    • 13.11.2018  22:07

Nezdieľam až toľko nadšenia ako kolegovia. Námet je super, som rád, že som sa z tohto filmu mohol niečomu z našej histórie priučiť. Čosi som si naštudoval a musím uznať, že Paľo Bielik sa odklonil, resp. samotnú vzburu nám podal skratkovito. Mrzí ma keď z nosnej časti obsahu filmu mu autori akoby narýchlo venujú max. 10 minút. Bielik sa dosť venoval tomu čo predchádzalo vzbure, čo chcem pochváliť, lebo nám pekne predstavil hlavných protagonistov aj ich rodinné či vzťahové väzby. Burcovanie vojakov zo strany hlavnej postavy Viktora mi však pripomínalo sčasti komunistickú agendu - oni sú tí zlí a keď sa spojíme, tak pánov pošleme do kelu, v jednote je sila a podobné heslá, ono dosť tomuto dojmu dopomáha i štylizácia a kamera... Bielik bol v iných filmoch pre niekoho niekedy viac na hrane, v tomto kúsku to zase mne viac vadilo či vyrušovalo. Hercov si vybral vhodných, nad ktorými sa skvel v menšej role záporák Ctibor Filčík.

• 12.11.2018  23:26

Chinatown, ako významný čin kinematografie, na mňa žmurkal už dlhší čas. Počul som o ňom, že je to Polanskeho výstavný kus. Mal som veľké očakávania, ktoré sa naplnili z väčšej časti. Už nadpozemský hudobný doprovod v úvode sľuboval skvelý zážitok, poctu noir a som rád, že to Roman zobral vo farbe, veľmi pekne to po vizuálnej stránke vypálilo. Film má rozdielne polovice. Prvá pomalšie plynie, zato však úprimne i klamlivo z pohľadu diváka predstavuje zúčastnených. V druhej ide do tuhého a snímku nechýbajú prekvapenia či zvraty, na ktoré tentoraz ani moja žena, sestra Sherlocka Holmesa, neprišla. Scenáristicky je to top, príbeh má kúzlo, no i zopár múch. Najviac ma bavilo sledovať ako Evelyn stále viac a viac dôverovala detektívovi a ako sa postupne odhaľoval jej charakter. Jack Nicholson, hoci je môj obľúbenec, tento výkon neradím medzi jeho hviezdne role. Nehral vôbec zle či iba štandardne, ale typovo mi do role detektíva nesadol. Predsa len, on sa v pokojnom móde nevie tváriť dlho normálne :) Nie nadarmo mu role bláznov, neurotikov a vtipálkov sadnú natoľko, že filmová obec sa vtedy predbieha v superlatívoch. Faye Dunaway je iná káva, tá ženská bola perfektná. Filmársky je to na vysokej úrovni, hodnotná perlička je cvak-cvak po nose detektívovi, ktorý strká frňák kde by nemal, brilantný nápad strčiť túto ináč nepodstatnú vec do príbehu. Roman si neodpustil trpký koniec, ktorý symbolizoval jeho ťažký osobný život v tej dobe. Samotný názov je zavádzajúci a jemne tvorcom vyčítam záhadnosť čínskej štvrte, o ktorej sa J.J. zmieni raz a potom už len ako diváci dostaneme v závere suchársku hlášku "Forget it, Jake. It's Chinatown". Tu však Nicholsonov výraz hovorí za všetko - vidieť v ňom zúfalosť, nepochopenie...

• 5.11.2018  22:41

The Lodger je zaujímavý vyústením príbehu, pri ktorom sa nedozvieme meno vraha, namiesto toho nám však Alfred naservíruje nacukrovaný koniec. To mi príde málo, chýba mi ozrejmenie motívu vraha, ak už sa ako diváci nedozvieme kto to bol. Film je však veľmi pekne rozprávaný, bez pochýb zaujme medzititulkami, kde badať zúročené danosti režiséra, ktoré nadobudol pri angažmáne vo Famous Players. Taktiež práca s hercami a prejavovanie ich emócií je na takej úrovni, že nám stačí na pochopenie ich následných činov minimum medzititulkov ak vôbec. Aj z toho je možné usudzovať, že zvuk Hitchcockovi len a len prospel.

• 4.11.2018  21:03

Ďalší z radu De Palmových filmov, v ktorých vzdáva poctu filmom Hitchcocka, tentoraz sú to kúsky Vertigo a hlavne Psycho. Prakticky celá dejová linka je veľmi podobná Psychu, avšak nie je to natoľko premyslenejšie a v závere údernejšie ako najznámejší Hitchov kúsok. Avšak téma transsexuality je to čím sa líši a to treba kvitovať. Nie je však dostatočne rozvinutá a navyše v dialógu dvoch psychiatrov sú isté medzery, na základe ktorých môžem kľudne uviesť, že si to rejža ako scenárista mohol dlhšie zrieť v palici. Pri odhalení vraha sa k téme transsexuality môže kľudne doplniť aj téma schizofrénie. A tu už sa dostávam k základom príbehu, ktorý takpovediac nestojí na pevných nohách. De Palma však skvele pracuje so snami či vidinami a poriadne dvíha dávku napätia. Navyše sa celkovo na snímok prijemne pozerá a herci sú veľmi vhodne zvolení až na čudáckeho detektíva Marina v podaní Dennisa Franza.

• 2.11.2018  11:48
    Já, Tonya (2017)

J.K. Simmons (Whiplash) v ženskom vydaní - to je výkon herečky Allison Janney, nekompromisnej matky, ktorá ženie svoju "milovanú" dcéru za lepším výkonom krutou výchovou. Je tým najzapamätateľnejším z celého snímku a hravo strčí do vrecka predstaviteľku Tonye, pre mňa nevýraznú, Margot Robbie. Film sa snažil napraviť renomé Harding, aspoň ja mám taký pocit a to sa mu ozaj podarilo. Banda tupcov, ktorú mala okolo seba Harding, bola občas pobavením, občas prvkom, vďaka ktorému scenár nemohol veľmi zaujať. Čo mi však vadí je narácia, ktorá na mňa vo výsledku pôsobila veľmi roztrieštene. Tvorcovia mohli byť taktiež nápaditejší s výberom hál, nakoľko len prepísali mantinely z Albertville na Lillehammer a už sme boli razom inde :) Osvetlenie v hale tiež nič moc, pripomínalo mi to osvetlenie na našich zimných štadiónoch, na ktorých je tma ako v stajni. Samotná Harding bola v roli maličkej 4-ročnej či neskôr 12-ročnej uveriteľná, fajn výber. Avšak keď sa Margot Robbie objaví ako 15-ročná, ťažko jej vzhľad priradiť k tínedžerke... to sú tiež minipihy, ktoré sa dali ľahko vymazať.

• 31.10.2018  16:43

Osudový román môjho dospievania, o ktorý som sa začal zaujímať po zlej známke na strednej škole pri odpovedi z literatúry. Mimoriadny vojnový film z dvôch dôvodov. Jedným je brilantné prevedenie myšlienok z knihy na plátno, druhým je samotné spracovanie. Na fakt, že v tých rokoch sa len začínalo so zvukom vo filme, je snímok parádne ozvučený, vo vojnových scénach správne skľúčujúci a nemá problém zaujať aj dnes. Výkonom hercov by sa mohlo niečo vyčítať, predsa len kinematografia bola na konci nemej éry, ale všetko preráža fakt, že v 30. rokoch sa Milestoneovo dielo svojou monumentálnosťou a výrazným protivojnovým odkazom týčilo medzi filmami svojho druhu ako totálny gigant.

• 16.10.2018  22:22
    Modlitba (2018)

Mdlý film, ktorý ma veru neohúril. Bajon ako rebel stojí za zmienku a taktiež krásne Alpy a celkovo pohodový zapadákov. Príbeh je slabý a nedokáže strhnúť. Autori scénami s fackujúcou sestričkou či živočíšnym sexom len potvrdili, že plochosť s akou pracovali s postavami bola trestuhodná. Potenciálne vyústenie deja do toho, že by sa stal Thomas kňazom by bolo pre mňa málo uveriteľné. Záver ako najsladší americký happyend je tiež nič moc.

• 15.10.2018  23:18

Malá, známa epizóda z 1.svetovej vojny, na ktorej je pekné, že to tvorcovia jazykovo nezjednotili a tak minimálne v tomto bola autenticita zachovaná. Prvú, bez mála, hodinu sa nič poriadne nedeje a herci príliš nenadchnú. Samotné stretnutie či vianočné hodovanie trvá krátko a tak je na snímku cenné ozaj vykreslenie absurdity situácie, v ktorej sa ocitnú znepriatelené strany po hodovaní.

• 4.10.2018  21:18
    Suzanne (1996)

Rapoš je ťažký týpek, ktorý dokáže do filmu o narkomanoch vložiť na úvod citlivú baladu Suzanne od Cohena, a to iba preto, že filmu dal taký názov. Najhoršie na celom filme je jeho monštrózna dĺžka cez dve hodiny. Počúvať výlevy Kramára ma bavilo tak maximálne 30 minút. Navyše spojenie Kramár a Vejmělková ma moc nepresvedčilo a obaja skôr zaujali zjavom ako výkonom. Vejmělková je celý snímok bledá ako smrť, Kramár natretý všetkými možnými farbami neodstrašuje, naopak rozosmieva. Päsťou na oko je otecko vo filme v podaní Polívku, ktorému sa vážne čudujem, že do tohto projektu vôbec šiel. Záver, v ktorom otec nezasiahne, hoci musel dcéru počuť, je fail a ukážka ako Rapoš pracuje s ústrednými postavami. Suzanne nie je antidrogová propaganda, to je amatérsky paškvil.

• 2.10.2018  23:49

Na snímku sa mi páči, že sa tvorcovia prakticky zamerali na jednu postavu, strojcu masakry nebolo vidieť (snáď až na jedno mihnutie) a celé to poňali na jeden záber, čiže pre hercov a kameramana neľahká úloha. Vďaka kamere si tak môžeme užívať autentickosť 72 minút v živote jednej postavy. Príbeh je jednoduchý, hlavná hrdinka sa snaží nájsť a ochrániť mladšiu sestru. Popritom naráža na ranených, zronených jedincov ako je koniec koncov aj ona sama. Áno, v snímku je aj dosť nezáživných scén, hlavne keď si ľudia len tláchajú a opäť raz sa zľaknú z ďalšieho výstrelu. Avšak z tejto jednoduchosti, občas strnulosti je však plasticky možné cítiť autenticitu miesta a toho, že niekde blízko vás je masový vrah. Predsa len sa tvorcovia mohli vyhrať so scenárom o čosi viac, lebo počúvať tri minúty "True Colors" už bolo jasným dôkazom, že nevedeli čo by ešte vtesnali do presnej minutáže, ktorej sa chceli držať. Krutý a drsný záver podčiarkuje silu zla, ktoré sa rozhojnilo v onen deň na ostrove Utøya.

• 24.9.2018  23:59
    Videodrome (1983)

Cronenbergovi treba uznať, že sa nebál ísť nevyšliapanou cestou a Videodrome zostane v histórii kinematografie ako ojedinelý počin, jednak námetom avšak hlavne prevedením. Film je podmanivý a viackrát som si ho pozrel, aby som prišiel tomu celému na koreň. Na prvý šup sa ani všetko pochytiť nedá, hlášok o realite a vplyve televízie či médií je v snímku dosť a sú tým najviac podnetnejším na premýšľanie. "Television is reality, and reality is less than television." Avšak tým, že som si Videodrome pozrel viackrát a zameral sa na postavy a ich úlohu vo filme, konštatujem, že sa to Davidovi trochu rozsypalo... Bianca, kladná postava, odovzdá Maxovi radšej kazety s odkazom jej otca o Videodrome, avšak tým ho vystaví možným halucináciám keďže bude čučať pred telkou... Maxov prerod je málo uveriteľný, pôsobí na mňa veľmi narýchlo (vyňatie kazety, ktoré tentoraz nevidíme) a štýlom, že Bianca je pripravená na každý scenár. Výhrady mám i k samému záveru. Max, killerman, sa potáca kdesi v prístave a v zabudnutej kajute má zrazu vízie či lepšie povedané halucinácie a hoci sa snímok po prerode vyvíjal "pozitívne", predsa sa nekončí dobre... Plusom je výborný minimalisticky hudobný motív Howarda Shorea, ktorý skvele podfarboval dôležité scény. Z hercov sa mi páčili predstavitelia O'Blivioncov, najmä Sonja Smits.

• 13.9.2018  23:18
    Velká iluze (1937)

Film mal byť účelová mantra proti blížiacej sa vojne. To sa podarilo, lebo herci sú v závere zbavení ilúzií, že ďalšia vojna nebude. Pri tvorbe snímku sa však pozabudlo, resp. nebolo dostatočne myslené na diváka, lebo je príšerne uťahaný so zle napísanými postavami. Mňa zaujal až samotný záver s epizódou opustenej nemeckej ženy, ktorá túži mať opäť po svojom boku muža.

• 12.9.2018  22:56

Bergman je svojský rejža a jeho filmy sú materiál na celý život. Tento kúsok ma až tak nezaujal, plynul veľmi pomaly a bol hodne depresívny. Avšak zaujala ma forma v podobe zinscenovania červených interiérov a zväčša bielych šiat hlavných protagonistiek. Taktiež minimalisticky výborná kamera Nykvista. Túžba po náklonnosti, cite blízkych osôb je osobitým štýlom prezentovaná, akurát mne až tak nechutnala, možno časom...

• 9.9.2018  10:47

Kvalitný snímok, veľmi dobre natočený a hlavne pozerateľný. Patrí k radu filmov, u ktorých sa tešíte na každú ďalšiu scénu. Pohodovo a plynule predstavuje protagonistov a ich charaktery sú sústavne vďaka príbehu skvele vykresľované. Na réžii a celkovej atmosfére nablýskaného L.A. som si zgustol. Herecké výkony sú vynikajúce, či by som chválil drsňáka Crowea či služobníka spravodlivosti Pearcea, alebo aj pohoďáka Spaceyho. V príbehu o osudoch L.A. po odchode Mickeyho Cohena zo scény mi však predsa len čosi vadí. Motivácia femme fatale Lynn Bracken vo chvíľach kde chce akože pomôcť Budovi je otázna, zároveň scéna s Edom, pri ktorej ho zvedie, je nepresvedčivá a pri dovtedajšom správaní Eda aj málo uveriteľná. Pre príbeh je, povedzme, potrebná a dala by sa prepáčiť. Avšak čo u mňa snímok z veľmi dobrého dojmu zrazilo o kapánek nižšie je záver, ktorý až moc zacukrili. Ak začnem od prestrelky, tá celá mi tam nesadla, lebo opäť položila dovtedy výborne vykreslené motivácie a charakter muža, ktorý vedel zahladiť stopy. Takto mu dala nálepku, že hral už iba vabank. No a cukrík najsladší dostal Bud, ktorý zázrakom prežil zopár rán a hlavne tú do tváre. Horkosladký záver, ktorý som po prestrelke v úplnom závere čakal tak zostane len v mojich myšlienkach.

• 6.9.2018  12:10

Výstavný vojnový, či skôr antivojnový československý film. Výprava či bojové scény na fronte presvedčivo zvládnuté. Konečne aj v tomto meradle možno konštatovať, že neide o nepodarok či lacne odvedenú robotu. Zároveň snímok je ukážkou rýdzeho cynizmu vďaka scenáru a presvedčivým hereckým výkonom všetkých zúčastnených. "Oni na tebe nekašlou, oni na tebe serou." Hláška z úst herca Josefa Bláhu, ktorý reprezentuje vojaka, ktorý "triezvo" komentuje to čo sa práve deje a zároveň sa vie vždy náležite podľa situácie zachovať. Vlado Müller je zase vojak, ktorý oddane plní príkazy a to ho vlastne v závere zožerie. Jeho výkon je fenomenálny.

• 1.9.2018  20:56
    Lovci hlav (2011)

Kvalitný priamočiary thriller hýriaci nápadmi s množstvom zapamätania hodných scén. Je brilantnou ukážkou ako sa z nedorozumenia a z mučivých predstáv o nevere vlastnej ženy vykľuje doslova boj o prežitie, ktorý začína, opäť doslova, v sračkách. Do incidentu s traktorom je to perfektný a hlavne uveriteľný film. Potom však hlavný hrdina na seba hodí priam neviditeľné brnenie a je navyše, akoby lusknutím prsta, strašne chytrý. Aj tak je divák odmenený tým, že do seba všetko pekne zapadne a že tých detailov a kľučiek nebolo málo, že? Samotné vyznenie v závere s tehotnou manželkou je totálka odľahčenie. Skrátka tento snímok pospájal množstvo látok dohromady a drží to :) Ináč, skvelý dvojzmyselný názov.

• 31.8.2018  11:24
    Rudý baron (2008)

Sfilmovať leteckého top ostreľovača 1.svetovej vojny je veľmi dobrý námet, ale tvorcom sa akoby rozsypal pod rukami a po dvoch hodinách nemám dojem, že som sa o niečo významné či nebodaj dôležité obohatil. Akurát si zapamätám meno nemeckého letca, rytiera, ktorý skôr zneškodňoval lietadlo ako letca. Dva zásadné momenty v živote Richthofena - zostrelenie britskej legendy Hawkera a posledný súboj Červeného baróna - sa trestuhodne v snímku nenachádzajú. A tak nezostáva nič iné, len sledovať priemerný, a pre mňa nepresvedčivý, výkon Schweighöfera v hlavnej roli. Súboje letcov sú mnohokrát neprehľadné, digitality je tam požehnane. Plusom je románik so sestričkou, ktorý sa snaží lámať Richthofena v boji, no i tak sa mu to nepodarí. Istú antivojnovosť však obsahuje. Vkusné záverečné info titulky.

• 30.8.2018  17:14

Na nemý debut uznávaného režiséra je to slušne natočené na pomery aké boli v polovici dvadsiatych rokov. Hitch ma rozosmial hneď v úvode keď tanečníčka chcela darovať časť vlasov obdivovateľovi, ktorého úmysly týmto návrhom hravo odbila. Príbeh je akože romantika so smutným koncom. Je to prosté ako facka, nájdete v ňom lásku i neveru keď Patsy vycestuje do trópov. Na krátkej stopáži však režisér dokázal vcelku zaujať a snímok dejovo prehustiť. Po technickej stránke, hlavne v druhej polovici, to bolo slabšie a bolo vidieť chýbajúci kapitál. Na začiatok solídne 3*.

• 28.8.2018  20:53
    Gallipoli (1981)

Gallipoli som si načítal a bola to hodne veľká akcia počas 1. svetovej vojny. Vo filme bola stvárnená nevierohodne, na prevedení by sa zišlo iste popracovať. Humanistický odkaz, že válka je nezmysel, však zaznieva presvedčivo vďaka úchvatnej záverečnej polhodine. To predtým je hodinová brnkačka, síce s príjemnými hercami ako Gibson či Lee, ale skôr uspáva ako baví. Snímok ako celok tým pádom pôsobí rozporuplne a nerozhodne až na jednoznačný záver.

• 27.8.2018  08:56

Milý počin v Jakubiskovej tvorbe. Opäť popustil uzdu fantázie kde pospájal rôzne strašidelné postavičky a dal tomu všetkému uveriteľný rozmer. Avšak hlavnú pasáž resp. hlavnú líniu akosi zle zostrihol, zobral to strašne skratkovito. Nespravilo to dobrý dojem. Zvyšné príbehy vysvetlil niekde obstojne, niekde nie.

• 26.8.2018  10:58

Kubrick sa na sklonku kariéry uchýlil k natočeniu psychologického filmu o ľudských najintímnejších túžbach a právom ho možno považovať za génia a najvšestrannejšieho režiséra čo do palety žánrov, ktoré si vyberal. Je to pomalá, no nie nudná jazda jedného muža, ktorého prenasledujú obrazy nevery jeho ženy. On sa necháva unášať osudom a ľuďmi, na ktorých narazí, aby v závere zistil, že je fajn zostať verným. Režisér archetypálne vykresľuje neveru ako nebezpečenstvo za pomocou skvele nasmínaného nočného mesta a jedincov v ňom či podmanivej hudobnej zložky. Nejde mi nevyzdvihnúť skvelú údernosť ľahkých klavírnych tónov, ktoré stále umocňovali pôžitok zo scény. Skvele zvolená temná, priam až pekelná hudba na tajnej párty, ale aj návrat ku klasike v podobe Shostakovicha len potvrdzujú, že skĺbenie hudby s dejom na plátne mal Kubrick v malíčku. Čo sa týka hercov, veľmi dobre zvolený ťah osloviť reálnych manželov do role. Celý príbeh i film má v rukách Cruise, ktorý nezlezie z plátna, a drží ho našťastie pevne v rukách. Kidman na menšom priestore je výborná, snímok je príjemne spestrený o miniroličku predavača kostýmov v podaní Šerbežiju či týpka Pollacka. Film je pozerateľný, určite aj viackrát, lebo sa jedná o vynikajúci filmárčinu.

• 24.8.2018  16:26
    Dubček (2018)

Dubček, známa osobnosť, si zaslúžil film, ale tento kúsok pôsobí tak, že jasne vidieť, že mal malý rozpočet. Má však prekvapivo počúvateľné dialógy, keďže sa tvorcovia zamerali hlavne na vyjednávanie v Moskve. Herci sú fajn, opäť hrajú prím ruskí herci, najviac ma zaujal rozhodne týpek čo hral Brežneva. Zo slovenských možno vyzdvihnúť samotného Dubčeka, teda Jastrabana, neopozeraný herec, ktorý vďaka vhodne napísanej postave mal čo hrať a hral dobre. Nielen jemu, ale aj Stanovi Královi museli dorobiť kúty na hlave a vyzeralo to amatérsky. Čudne na mňa pôsobí miešanie dokumentárnych záberov do hraného filmu, kľudne by sa film bez toho zaobišiel, žiadna časť príbehu si to vyslovene nepýtala. Groteskne tak zapôsobil na mňa napr. príhovor Dubčeka v rádiu kde sa mu vďaka dokumentárnemu strihu zrazu zmenil hlas. Cítim, že túto látku možno spracovať lepšie, snáď niekedy nabudúce.

• 23.8.2018  22:29

Ukážkový priemerný film, v ktorom si po technickej stránke dali tvorcovia záležať a divákovi ponúkli dostatok akčných vzdušných súbojov. Celkovo snímok pekne ujde, romantická dejová linka je srandovne kostrbatá, našťastie nekončí happyendom. Jean Reno prekvapujúco v roli nevýrazného kapitána, neprejavujúceho žiadne emócie, ešte aj Franco hral lepšie ako on. Horšie je to ešte s postavou akože leteckej autority v podaní Hendersona, ktorá chová leva a ten počúva na slovo. Báchorky tohto typu nemienim akceptovať, podobne ako finálne zúčtovanie s Čiernym sokolom.

• 21.8.2018  23:31
    Persona (1966)

Po dlhom čase film, pri ktorom bolo treba pátrať po zdrojoch ozrejmujúcich jeho vysvetlenie. Po ďalších zhliadnutiach môžem prehlásiť, že sa jedná o veľmi osobný film režiséra. Ako ináč si vysvetliť úvodné zábery či predel v strede, alebo dokonca záverečný päťsekundový pozdrav rejžu za kamerou? Bergman bol pred natáčaním čerstvo po prekonaní choroby, ktorá ho mohla stáť život. Chcel sa s tým akosi vyrovnať, podeliť, preto niečo šupol do snímku. Persona sa javí po prvom pozretí ako komplikovaný, ba až nepreniknuteľný film. Jej tajomstvá sú šikovne zabalené a je len na divákovi čo dokáže pochytiť a vychutnať. Bergman, starý sukničkár, obsadil do rolí ženy, s ktorými mal vo svojom živote pomer. Bibi Andersson bejvalka, Liv Ullmann budúca bývalá. Sranda, že Bibi mu na ponuku kývla. Kdesi som čítal, že s Liv boli dobré priateľky, tak najskôr preto. Persona - to je odhalenie citu i lásky vo vnímaní Bergmana, na ktoré vo filme použil dve ženy. Jedna reprezentuje vnútro, druhá zovňajšok, do ktorého sa práve zamiloval. Chce nás presvedčiť o tom, ako sú si obe podobné a že keď odchádzame zo vzťahu do vzťahu, istý prienik túžob, ktoré hľadáme v novom vzťahu, v tomto prípade značný, zostáva. Obe predstaviteľky však bojujú s odvekým poslaním ženy, matky. Nevedia prijať dieťa. Sú herečkou vo svete, v ktorom nosíme masky, aby sme to vedeli vystáť. Sú ošetrovateľkou, aby sme si vždy po tom čo nás svet prefacká, vedeli ošetriť rany a pocítiť ako sa nám narovnáva duša. Bergman týmto dielom opäť ukázal ako geniálne pracoval s filmovou rečou. Záber na chlapca pred obrazovkou kde sa nám prelínajú tváre dvoch hlavných protagonistiek je ikonický v dejinách kinematografie.

• 20.8.2018  12:16

Ďalší zástupca do radu filmov, ktoré ukazujú na najväčšiu slabinu slovenských filmov - scenár. Radšej to tu nebudem viac pitvať. K tomu ešte nepodarený výkon Ollého, takže celý film musela aspoň trochu zachrániť hviezdička Svarinská.

• 17.8.2018  08:07
    Posedlost (1976)

Pri filme Sisters bola jasná inšpirácia Hitchcockovým Rear Window či Psycho, avšak príbeh bol iný a končil ináč. Obsession je však jasná kópia temer celého Vertiga, žiadna inšpirácia, a čo ma sklamalo, tak kopíroval aj Herrmann sám seba. Cliff Robertson nebola žiadna výhra a koniec, síce odlišný od Vertiga, no obyčajný happy-end. Keď sa divák zamyslí nad motiváciou a správaním sa mladej dcéry vo filme, musí nepochopiteľne krútiť hlavou.

• 16.8.2018  16:03

V porovnaní s prvým celovečerným filmom Havettu sa jedná o viac pozerateľný kus. Hlavne má krásny vizuál a keď som tvrdil, že Uher vie skvele zachytiť pôvab vidieka, tak to isté musím povedať i o Havettovi. Liška sa opäť raz zaskvel skomponovaním živelnej ústrednej melódie, ktorou je pretkaný celý snímok. Príbeh prakticky neexistuje, no pobavia hlášky z úst Martišovej, ktorá sa náramne hodila do role dedinskej tetky, ktorú budú ohovárať. Ostatní herci/neherci ako-tak obstojní, je to stráviteľnejší a pozerateľnejší kus ako Jakubiskove prvotné výlevy a preto s kľudným svedomím dávam 3*.

• 15.8.2018  22:01

Na filme je najzaujímavejší námet kde hlavný hrdina kňaz si nemôže pomôcť kvôli tomu, že ctí spovedné tajomstvo. Musí žiť s tajomstvom čo sú muky. Clift minimalistickým herectvom splnil to čo sa od neho žiadalo. Krásna Anne Baxter sa roly osudovej ženy zhostila výborne. Hitchcockova réžia ma tentoraz potešila v brilantnej narácii príbehu. A v priam až božských záberoch po vynesení rozsudku keď Logan kráča v ústrety davu. To je normálne paralela začiatku krížovej cesty Krista. Žiaľ, samotné vyústenie príbehu skrz skratové správanie Kellara a jeho ženy ma rozladilo. Čo sa týka hercov, pri detektívovi by som stavil na iného týpka ako na Karla Maldena, herca kabareťáka.

• 14.8.2018  11:34

Námet jasný a chvályhodný na sfilmovanie, avšak prevedenie ťažkopádne a herecky strnulé, miestami teatrálne. Lokácie však výborné, dostatočne depresívne pre vyznenie charakteru postáv. Niektoré dialógy svojské a vďačné pre publikum, iné čistý odpis.

• 13.8.2018  13:07

No čo ja viem... nezáživný dokument pretkaný množstvom animácií ako by mal zaujať detské publikum. Pre mňa málo dostatočné, uspávalo ma to.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45