Posledný návrat (1958)

Film, ktorý na dobu vzniku prekvapivo otvorene rieši problém manželskej nevery. Navyše je to v obrátených rolách, teda, že žena je počas 3 týždňov odlúčená od domova kvôli práci a muž je doma sám na domácnosť a výchovu dcéry. Roly muža sa skvele zhostil Chudík, ktorému nie je problém uveriť stratu hlavy kvôli novej ženskej, veľmi príjemnej Očenášovej. Ich románik prináša zaujímavé strety s ich reálnymi/životnými partnermi na večierkoch, ktoré sleduje pánko správca v podaní Blaškoviča. Kudláč aj príjemne odľahčí keď mladý Valach v krčme mudruje o žene i milenke ako o čertovi a diablovi. Celkovo má snímka znepokojivý podtón, ktorý si pýta skoršie rozhodnutie čo s tým celým, dosť sa to vlečie bez rozlúsknutia zápletky. Nakoniec sa akoby všetko vráti do starých koľají, kedy sa rozumnou ukáže milenka, ktorá s románikom náhle sekne. Domáca pani v podaní, vraj prototypu krásnej ženy, Lukešovej sa aj po doznení vracia opäť raz na svoje týždenné cesty a tak film, hoc veľmi dobre herecky obsadený i zvládnutý, zostáva naďalej skôr nepovšimnutý ako by to bol výkvet SK filmu.

Souboj pohlaví (2017)

Pekná sonda do 70s kedy sa formovala WTA ako odpor voči nerovnému prerozdeľovaniu prize money. Je to milé predstavenie, ktoré ma poučilo o hlavných postavách príbehu, ktorý dospel až na hranu v tom, že medzi sebou bojovali muž a žena v tenisovom zápase. A to rovno dvakrát. Ženskú rolu skvele zvládla Emma Stone, no ešte o čosi lepšie zahviezdil Steve Carell, ktorý si rolu sexistu a šovinistu užil a mnohými kúskami a hláškami vyčaril úsmev na tvári. Škoda nezvládnutého zápasu, ktorý mal byť vrcholom, no prevedenie vyznelo ako z tréningu seniorov, ktorí si raz za týždeň idú pinknúť. Taktiež postava Gladys Heldman, ktorá ťahala celú sebranku tenistiek ako svoje stádo z turnaja na turnaj. Jej zjavenie sa na scéne nebolo patrične vysvetlené, skrátka asi prízrak fenimizmu.

Marvinův pokoj (1996)

Nezáživný film pojednávajúci o stretnutí po rokoch, ktorému ťažko uveriť. Meryl Streep v netradičnej roli podala len priemerný výkon a kto zaujal je Leo Dicaprio. Jeho rebel je uveriteľná postava zo všetkých zúčastnených. Otvorený koniec je vypočítavý, aby uspokojil všetky strany. U mňa ho skôr zrazil do podpriemeru.

A pobežím až na kraj sveta (1979)

Solan sa úžasne trafil pri castingu, lebo s veľkou chuťou som pozoroval príbehy jemne handicapovaného dievčaťa, ktoré je v rodine nepochopené, rodičia mu nevenujú pozornosť, nebudujú sebavedomie a stále od neho chcú nejaký výkon v domácnosti... ono to aj plní, no protihodnota v podobe kúpy bicykla stále neprichádza. V škole je totálny outsider, zjavom i vystupovaním. Režisér plasticky opisuje stretávania s kamoškou na odľahlých miestach, jej koníčky (zbieranie servítok), zbieranie múdrostí i hororových poviedok od starkej. To všetko je podané v dedinskom prostredí, kde rodičia pracujú na JRD, dedina implicitne ohovára, Majka inkasuje prezývky ako kačka a celé to pôsobí autenticky. Maestro Liška zložil opať raz skvele padnúci hudobný motív, ktorý sa nesie celou snímkou a Solan ho skvele zakomponoval do harmoniky, na ktorej hrajúca Majka utíši v jednej scéne hladné prasce na JRD, vskutku skvelý nápad. Mrzí chabo dotiahnutá linka ohľadom zisťovania správnosti mena rodu kde na cintoríne to otecko v podaní Mistríka zbrklo ukončí. Predsa len je votretá komunistická propaganda vo vykreslení charakteru starkej, ktorá ako veriaca je vysmievaná tým, že s ňou nik nejde na sv.omšu, či tým, že nejde ani na svadbu vlastnej vnučky keďže svadba bude len na úrade.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Silná detektivka, ktorá s mnohovrstevnatým dejom nemá problém vtiahnuť diváka do seba. Drsná výpoveď o Švédoch a pozostatkoch nacistickej ideológie v pozostalých, ktorá cez krv žije ďalej. Film si berie na rováš aj kontroverznú hackerku a jej život a tým ako je nepreniknuteľná, ako málo nám o sebe prezradí je plusom i mínusom zároveň. Čakanie na novú informáciu je tým čo ma držalo v strehu, lebo z jej správania tušíte, že jej minulosť, jej dospievanie nebolo nič sladké. Jej chlad, vypočítavé činy sú výborným podhubím pre pokračovanie ďalších príbehov. Mínusom je, že ťažko veríte, že ostrieľanému novinárovi je nepreskúmaná minulosť novej "kolegyne" ľahostajná a na svoju misiu si berie človeka, o ktorom nevie prakticky nič. A ich náhly sex je riadne mimo... No i okrem toho nie je v snímke núdza o ďalšie šokujúce momenty, príbeh je plný skvelej severskej atmosféry. Zasnežené cesty, neokukané scenérie, odľahlý ostrov prispievajú k fajnovému filmovému pôžitku. Taktiež poteší poctivé získavanie dôkazov, posadnutosť ústrednej dvojice odhaliť čo sa to vlastne stalo. Mrzí klišé, že vrah poľuje na detektíva v lese, to bolo vyslovene priehľadné, tiež rozpitvávanie vrahových pohnútok pred detektívom je už klasika a teda režisérskej invencie by nezaškodilo. Záver je celkovo narýchlo dotiahnutý kde úplne nevyznie 40-ročný marazmus pána Henrika, trochu škoda, pátranie v odľahlom svete po stratenej neteri je vzhľadom k dovtedy poctivému získavaniu dôkazov zrazu lacná prácička. Taktiež tá prapodivná zmena v schopnostiach hackerky, ktorá bez problémov ukradne milióny z cudzieho bankového konta, no len pár mesiacov predtým to zo svojho nevedela a pritom nešlo o milióny.

Kolo života (1923)

V tak rozmáchlom diele nie je dotiahnuté prečo Norma tak rýchlo kývla na sobáš s Hersanom keď mu dôrazne povedala zopár scén predtým, že ho nemá rada. Taktiež čo bolo dôvodom prečo potom od neho odišla. Divák dostane len suchopárnu informáciu, že si nerozumejú. Vzhľadom k rozvetveniu mnohých ďalších línií do detailov to považujem za nedostatok. Ináč je Gance presvedčivý a kúzelne pracuje s kolesom, s kolom a kruhom... koľko symboliky dokáže skrz to vložiť do filmovej formy, dialógov je úchvatné. Príbeh Sisifa je krásny, tragický i smutný, no i radostný. V živote veľa získame, no i stratíme, to nás očisťuje, očisťuje to naše túžby. V roli slepca na konci podáva Séverin-Mars galaktický výkon vyzretého muža, ktorý "hľadí" na nekončiace kolo mladých pochytaných za ruky v tanci, ktoré sa zo zábavy len točí a točí... ako zemeguľa i život sám, ktorý tryská a nedá sa zastaviť.

Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

Na pozretie ma nalákali herci, ústredná dvojica, oboch považujem za ťažkých profíkov, ktorí to pred kamerou presvedčivo odmakajú. Inak tomu nebolo ani v tejto snímke, ale ako celok ma dielo nepresvedčilo. Dosť sa utápa v depresii, ktorá je umelo vyvolaná a pôsobí nekonečne, taktiež v zahľadenosti do seba spojenej so zdieľaním, že komunikácia vo vzťahu je dôležitá, čo je istým spôsobom prevarená téma. Mierim na to, že aj si tie výtky medzi sebou povieme, no nič s tým ďalej nerobíme. A tak je žena nespokojná, lebo muž nepočúva, a muž nespokojný, lebo žena je chladná. Spomínaná depresia či vzťah, ktorý len prešľapuje sú nasnímané cez tmavšie filtre a pôsobí to skôr prvoplánovo. Z hádok či kontroverzií režisér nevytlačí toľko šťavy, aby to skrátka divákom pohlo. Silnými momentmi pre mňa zostanú prvá zoznamovačka skrz prvý pohľad, pri ktorom sa Dean zapáli až tak, že prijme do ich vzťahu aj nemanželskú dcéru. Celkovo táto línia príbehu je tým čo ma najviac zaujalo, lebo je o čosi iná oproti štandardu, nakoľko nie je už len o sladkej zamilovanosti, ale rovno o prijatí neodvratne sa približujúcej zodpovednosti. Taktiež ma zaujala aj dychberúca scéna z kliniky pred potratom... ku ktorému nakoniec nedôjde. V takýchto scénach vyniká autentická a bravúrna Michelle Williams.

Tri razy svitá ráno (1961)

Poviedky, ktorým chýba akési dotiahnutie a hlavne pôsobia veľmi naivne a prvoplánovo. Prvá poviedka zaujme postavami a priam neuveriteľne hlúpo sa snaží dojať diváka v úplnom závere, že otec sa nakoniec podvolí tomu čo mu syn hlása medzi jeho rovesníkmi. V druhej poviedke vystupuje Kemr, ináč komik, no v komicko-tragickej role, v ktorej mu facku dá "rozumný" kôň Fako. Jeho herecký prejav je absolútne slabý, až na smiech. Tretia poviedka vypovedá o združstevňovaní majetku i o tom ako sa dá ľahko okabátiť stará mať, ktorá uverí, že ich pole už nejestvuje, no zato majú polí omnoho viac. Hahá, aká prostoduchosť! Ako aj celý film.

Rodinné sídlo (1992)

Zaujímavosťou diela je, že vyústi do faktu, že rodinné sídlo spája skrz predstavenú zápletku tri rodiny. V sídle sa prakticky hýbe kamera minimum a až na konci to celé klapne. Príbeh sa však neubráni dojmu až príliš nerealisticky vykonštruovanej zápletky, kedy hlavne tú nezištnú pomoc cudziemu chlapíkovi ťažko žeriem. Ďalší z typických filmov, v ktorých dokonale zapadá Emma Thompson. Spolu s Hopkinsom, ktorý poriadne neotvára ústa, sú zohraná dvojka, ktorú baví sledovať. Už menej baví sledovať či počúvať veľa replík scenára, ktoré ste už x-krát počuli a skript teda vyhlasujem za obyčajný priemer. Ani postavy nenadchnú, lebo im chýba čosi ľudské a uveriteľné. Isté paničky hovoria, že živoria, no pritom majú prepychovo zariadený nájomný byt. Nadchne Ivoryho ľahkosť skvele predstaviť britskú uhladenosť, pokryteckosť i eleganciu a celé to vo výprave zaobaliť do pôsobivého obalu.

Mafiáni (1986)

Absolútne zbytočný film. DeVito sa zúfalo snaží napodobiť De Nira a on v roli mafiána? To je fakt úlet. Ak aj prijmem, že šlo o nadsázku, tak treba zase aj uviesť, že veľmi nepodarenú, v ktorej nájsť humor je ako hľadať ihlu v kope sena. Sklamaním v mojich očiach je, že na ponuku zúčastniť sa tohto pokusu kývol aj Harvey Keitel.