Tsuki

Tsuki

Markéta Pravdová

okres Praha
japanolog / člověk hledající své já

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
    • 31.1.2018  13:25

Velmi lidský, dojemný příběh, který ale netlačí na city. Svůj díl na tom má to, že jde o příběh skutečný - v Japonsku v roce 2012 vyšly knižně příspěvky z blogu, který Čie psala (a potažmo v blogu pokračoval i její manžel a dcera). Tento reálný příběh o ženě, která se snažila se svou nemocí až do konce bojovat jak svým optimismem a vtipem, tak stylem života založeným na zdravé tradiční stravě, se stal v Japonsku známý. A tak netrvalo dlouho a vznikl jak stejnojmenný televizní film (2014), tak tento film, který zamířil do japonských kin v roce 2015. Hirosue Rjóko v hlavní roli odvedla výbornou práci. Celkově se mi moc líbilo vyobrazení rodinného prostředí, které si Čie a její manžel vytvořili a přese všechny chmury a zdravotní potíže, se kterými se museli potýkat, dokázali udržet vřelou a příjemnou rodinnou atmosféru. Působilo to hezky, ale zároveň přirozeně tím, že se mísila komika s vážnou tématikou. I skutečný život je totiž plný veselých i smutných chvil. ~(4,0)~

• 31.1.2018  12:59

Bohužel tak moc přitažené za vlasy, až to byla otrava sledovat. Vzhledem ke zdejšímu hodnocení a také doporučení mé někdejší spolužačky z japanologie jsem čekala něco úplně jiného a o to víc jsem byla zklamaná. Námět je dobrý a dovedu si představit, že prostředí antikvariátu a zajímavosti týkající se knih dokážou oslovit člověka, který má dejme tomu velký vztah ke knihám a třeba dokonce přímo k japonskému knihovnictví. Jenže to zpracování prostě nefunguje. Jakkoli jsou ty záležitosti týkající se starých vydání knížek zajímavé, z mého pohledu z toho zkrátka nejde udělat závažně působící detektivní příběhy. Napínavá dramatická hudba mnohdy jen umocňovala to, jak je to ve skutečnosti ploché a hloupé. Nedokázalo to dojmout, nedokázalo to ve mě vzbudit jakékoliv emoce a sympatie k postavám. Myslím, že to nebyla chyba herců, ale jejich postavy tam zkrátka neměly příležitost k pořádnému vývoji, a tak se pořád jen chovaly stejně, koukaly se stejně (stále dokola se opakující dramatické pohledy) a výsledek tak byl žalostně slabý a spíš trapný. Góra-san mě už ke konci vytáčel těmi stále se opakujícími překvapenými výkřiky: "Aa!" Upřímně, trvalo mi asi půl roku, než jsem tento seriál vůbec dokoukala (natolik mě to nebavilo). Ve výsledku mě pak u seriálu udržel pouze zájem o japonštinu. Že jsou seriály přehnané nebo přitažené za vlasy, to je sice v Japonsku poměrně časté, ale většinou to funguje pouze v komediální rovině, ne v případě, kdy se seriál bere vážně a chce se prezentovat jako napínavý detektivní příběh. Ač se to tady píše v žánru, tohle komedie nebyla (pokud pomineme pár trapných výstupů jedné z vedlejších postav - majitele kavárny, ty totiž opravdu vtipné nebyly). Velká škoda, možná to v komiksové předloze funguje lépe a nesnaží se to být takhle na sílu dramatické... kdo ví. ~(1,4)~

• 29.1.2018  20:36

Syrový film, na japonské poměry navíc plný sexu, což byla na jednu stranu zajímavá změna. I tak to ale byl, jak je naopak pro Japonce zvykem, snímek ze života obyčejných postav, která každá řeší své problémy, a celé to završuje hezký smířlivý konec. Takže ve výsledku se to zas tak od běžného japonského stylu nelišilo. A to zasazení do hodinového hotelu fungovalo. Nahlédneme do osudu některých lidí, zejména dívek a žen, které žijí na okraji společnosti, ať už se tak rozhodly samy, nebo k tomu byly dohnány. Samotnou hlavní postavu slabošského Tórua (Sometani Šóta) bylo taky zajímavé sledovat. Celkově jde rozhodně o povedený kousek z japonské kinematografie, snad bych jen o malinko zkrátila stopáž, přestože délka některých scén měla svůj význam. ~(4,0)~

• 26.1.2018  01:03
    Coco (2017)

Trailer k tomuhle novému animáku mě popravdě moc nezaujal, ale tím spíš jsem byla překvapená, jelikož mě film nejen chytl hned od začátku, ale musím uznat, že tak vyvedenou pohádku jsem už pár let neviděla. Pixar skutečně zaválel (jako většinou). A navíc přišel s novým námětem a kulturním zasazením, které jsou skutečně neokoukané. Příběh výborně napsaný a vystavěný, dva skutečně překvapivé zvraty k tomu, vše do sebe hezky zapadá, nechybí vtip, emoce, sympatické postavy... Konec mě dojal k slzám. Zkrátka a jednoduše, za mě není filmu téměř co vytknout. Snad bych jen přihodila nějakou o něco chytlavější titulní píseň, ale to je asi spíš subjektivní dojem a rozhodně to neznamená, že by hudba byla slabá, právě naopak se mi moc líbila. Velmi milá, moudrá a lidská rodinná pohádka, kterou ráda uvidím znovu. (Viděno v originále s titulky, ale možná se do kina vydám i na dabingovou verzi, jelikož mě zajímá, jak si s tím Češi poradili.)~(4,5)~

• 19.1.2018  20:17

Audrey je zkrátka úžasná - zahrála to vtipně a zároveň velice citlivě. Celkově se jedná o delikátní romantický film, hraničící tak trochu s pohádkou, ale s ne tak úplně pohádkovým koncem. Jenže právě ten konec je na tom to nejlepší. Byl to pro mě silný zážitek a troufám si říct, že tenhle černobílý skvost je lepší než třeba Snídaně u Tiffanyho. Krásný, nevinně čistý, dojemný film. Skoro je mi hloupé tady zmiňovat drobnou kritiku na to, že nebyl dostatečně demonstrovaný vývoj zalíbení mezi postavami během toho společně stráveného dne - stačilo jen málo, ukázat pár záběrů na to, jak dejme tomu po sobě začnou pokukovat, abychom zaznamenali změnu v jejich pohledu jeden na druhého (obzvlášť u něj). Ale tohle je opravdu jediný malý nedostatek, kterého jsem si všimla, a na dojmu z celku se to v podstatě nepodepsalo. ~(4,3)~

• 19.1.2018  20:07
    Anastázie (1997)

Z mého pohledu poměrně slušná konkurence Disneymu. Vidět tuhle pohádku jako malá (tehdy mě to nějak minulo), určitě se zařadí mezi mé oblíbené. Obzvlášť hudba se povedla. Písnička Once Upon a December si mě okamžitě získala. ~(4,0)~

• 19.1.2018  19:53
    Ladíme 3 (2017)

Po jedničce a dvojce už jsem přesně věděla, do čeho jdu, a musím říct, že v kině jsem si to docela užila. Pro mě jsou v Pitch Perfect od začátku důležitá hlavně ta hudební čísla, která se tady možná dokonce povedla víc, než třeba ve dvojce. Vtípky a komické postavy (jako třeba tlustá Amy) jsou taková třešnička na dortu. Děj je samozřejmě přitažený za vlasy a dotvořený tak, aby se z Pitch Perfect dal udělat závěrečný film plný dalších vystoupení, ale s tím jsem počítala. Když na to člověk přistupí a dokáže se bavit i přes průměrnou kvalitu filmu, tak proč ne? :) Na závěr mě osobně potěšilo přezpívané Freedom '90 od George Michaela. Tahle písnička patří mezi mé oblíbené a v podání Anny Kendrick to rozhodně nebylo špatné. Suma sumárum: příjemná hudební oddychovka. ~(3,4)~

• 19.1.2018  19:38

Milý film, který mě sice nechytl za srdce tolik, jak bych (v rámci romantiky) čekala, ale možná právě jeho autenticita a prostý styl se špetkou toho humoru v podání hlavní postavy je na něm to lákavé a osvěžující. Žádné obří citové výlevy a velké dojáky, prostě jen příběh o sblížení dvou lidí z odlišných kultur, přičemž právě to, že je hlavní postava muslim, je v dnešní době obzvlášť aktuální, a řekla bych, že především z tohoto důvodu stojí film za pozornost. Jen víc takových podnětů, které dají napovědět, že opravdu nemůžeme všechny vyznavače islámu házet do jednoho pytle! Oceňuji i to, že celý film je podle skutečného příběhu a že hlavní roli hraje sám ten chlápek, kterého je to příběh (scénář si očividně napsali sami s manželkou). Jeho styl humoru má něco do sebe a je skvělé, že si právě i z toho, že muslimové jsou všichni často zaměňováni s teroristy, dokáže udělat legraci. ~(3,9)~

• 13.1.2018  19:39

Tenhle film o filmu mi jen potvrdil množství kvalitní práce, které se za samotným seriálem skrývá. Líbí se mi, že k projektu byli přizvaní skuteční psychologové, aby psychologie postav a vůbec situace, které v seriálu probíhají, byly co nejskutečnější. Je fajn, že se pracovalo se skutečnými psychickými fenomény, protože jinak by seriál postrádal autenticitu a jeho sdělení by nebylo tak pádné. Obdivuju taky mladé herce, kteří na svých rolích očividně pracovali s velkým nasazením. A konečně musím zmínit, že jsem moc ráda, že se právě Selena Gomez a její matka rozhodly na základě knižní předlohy s tímto projektem započít a staly se tak jeho producentkami. ~(4,5)~

• 13.1.2018  19:19
    13 Reasons Why (TV seriál) (2017)

Za mě opravdu významný seriál, který stojí za pozornost. Má totiž co říct, obzvlášť mladším lidem, ale ve skutečnosti vlastně všem bez rozdílu. Každý z nás totiž v životě dělá chyby a ne vždycky se vůči druhým chováme příkladně a s pochopením. A co hůř, ne vždy si to vůbec uvědomíme - jaký dopad můžou mít naše slova a činy na druhé. Tento seriál nám ukazuje právě ten potenciální dopad a snaží se o jakousi osvětu nás všech, abychom byli schopni žít co nejvíce empaticky vůči ostatním. To všechno navíc tento seriál sděluje napínavou a poutavou formou, včetně výborných výkonů mladých herců. Nemyslím si, že by hlavní hrdinka Hannah byla nějaká hloupá husa, i když to tak možná může působit obzvlášť z počátku seriálu a obzvlášť pokud se na to díváme jen povrchně. Je třeba si uvědomit, že na teenagera mají věci mnohem větší psychický dopad, že je vidí jaksi zveličeněji. A tudíž na ně mnohdy reaguje přehnaně. Sama si vybavuju řadu situací ze svého mladšího věku, které jsem tehdy viděla jako jakýsi srdcedrásající "nepřekonatelný" problém a dnes se tomu všemu jen směju a kroutím sama nad sebou hlavou. :) Co se pak týká konkrétně tohoto seriálu, začne to jako "slabý čajíček" běžných problémů středoškoláků, ale vyhrocuje se to do šokujících mezí, které člověka dokážou zanechat v slzách a v čirém zoufalství a lítosti. A přitom je to celé velmi autentické a podobné věci se bezpochyby dějí. Zkrátka a jednoduše, je to velmi silný seriál, který je třeba vidět. Oceňuju jeho mnohé kvality, které se mi jen potvrdily po zhlédnutí filmu o filmu "Beyond the reasons". Také mě překvapila propracovaná a uvěřitelná psychologie jednotlivých postav. Snad jediné, co mi vadilo, byl neuzavřený konec. Tohle totiž potřebovalo silnou tečku a ne otevřená vrátka do druhé série. Ale to je vše - jinak na mně seriál zanechal hluboký dojem. ~(4,5)~

• 26.12.2017  20:57

Film má své dobré momenty, a musím uznat, že i když je Kylo Ren slaboch, je to na druhou stranu právě pro svou rozervanost a nevyváženou povahu hodně zajímavá postava. Nejvíc mě bavilo pozorovat vývoj vztahu mezi ním a Rey. Bohužel byl ale na druhou stranu film prodchnutý množstvím stupidních i zbytečných scén. Jako celek to na mě dělalo dojem, že cílem bylo udělat megafilm, ve kterém bude vše - jenže výsledek je takový, že to působí jako akční splácanina s prvky humoru, která se chce za každou cenu zavděčit všem. A některé scény byly do nebe volající svou snahou být zkrátka jen efektní bez špetky smyslu: princezna Leia na pokraji smrti zázračným způsobem letící kosmickým prostorem až do lodi, admirálka s fialovými vlasy (nepamatuju si jméno) trvající na tom, že jako poslední zůstane na lodi a hrdinně zemře (proč jako? to nemají autopilota?), no a konečně samotná postava Luka Skywalkera, která najednou působí jaksi jinak a přihloupěji než v přechozích dílech. Neříkám třeba, že závěrečná scéna, kdy si utahuje z Kylo Rena a tváří se jako nezničitelný s tím, že si opráší rameno, není vtipná, ale přece jenom se tam ten humor do takové situace nehodil. Nehledě na to, že tam předtím na sebe Kylo Ren a Luke neúnosně dlouho jen hleděli (opět pro efekt?). Spousta scén působila nesmyslně a prvoplánově. Celkově sice nejsem vysloveně fanoušek Star Wars a ani předchozí díly na mě neudělaly kdo ví jaký dojem, ale musím uznat, že se celá tahle sága posunula kamsi jinam a není to to, co to původně bylo. Ještě bych možná i byla schopná dát tomu o ždibec vyšší hodnocení, ale úmorně dlouhá délka to (aspoň za mě) zabila úplně. Škoda, že se tenhle díl nesoustředil spíše na jednu linku (tu mezi Kylo Renem a Rey, případně i tu týkající se Luka) bez zbytečných příkras, hordy efektů a dalších dějových linek. P.S.: BB8 je největší hrdina ze všech. Jeho nezničitelnost je neuvěřitelná :) ~(3,3)~

• 9.12.2017  17:58

Bláznivé, vulgární a především komicky přitážené za vlasy. Jsem ráda, že si i pokračování zachovalo onen přehnaný, až parodický tón, který jsem ocenila na prvním díle. Na obou filmech je nejlepší to, že se zkrátka neberou vážně. To, co by jinde působilo lacině a trapně, je tady dohnáno do takového extrému, že je to zkrátka vtipné. Už jen ty přemrštěné charaktery všech matek a jejich hlášky. Dostávala mě Christine Baranski v roli matky/babičky perfekcionistky: "Ale to je z Titanicu!" :D Jasně, ne všechno se tak úplně povedlo, ale stále se našly mraky momentů, kterým jsem se musela od srdce a z plna hrdla zasmát. Za mě jde o opravdu zábavnou a odpočinkovou podívanou sršící absurdním vtipem. Téměř stejně dobré jako první díl. ~(3,9)~

• 9.12.2017  13:06

Stejně dobré, nebo snad dokonce lepší než jednička. Na ještě vyšší úroveň to pozvedává hlavně postava Jokera, a taky vůbec přesah celého filmu. Zatímco první díl byl prostě o tom, jak Batman začal a se vším se musel dokázat "poprat" a vyrovnat, druhý díl už směřuje trochu jinam a řeší se tam v podstatě otázka dobra a zla v člověku, morálka, lidskost a spravedlnost... Celkově silný film, který opět Nolan a jeho tým maximálně vyšperkoval pečlivostí a snahou o autenticitu. A Heath Ledger jako Joker mi vyrazil dech. Joker je ultimátní padouch, psychopat, kterého si nelze ničím získat a zastavit jeho řádění. O nic mu nejde, na ničem mu nezáleží, ani na vlastním životě. A Heath Ledger tu postavu dokázal stvořit se vším všudy, tak šílenou, nepředvídatelnou a zvrácenou, jaká by měla být. Šíří tuhle auru kolem sebe a je v této postavě naprosto uvěřitelný, naprosto skutečný. Je velká škoda, že tohle byla jeho poslední role, a už ho nikdy v ničem neuvidíme. Ale posmrtně toho Oscara rozhodně získal právem. ~(4,5)~

• 7.12.2017  23:28

Poučení z této pohádky: "Pokud někoho okradete a zabijete mu partnera, pak řešením je zabít i jeho." (jak řekl po zhlédnutí můj přítel a musím s ním souhlasit). Čekala jsem, že tento film bude slabší, ale tohle jsem opravdu nečekala. Byl to pro mě šok, jaký pohádkový paskvil spatřil světlo světa. Netuším jaký je původní divadelní muzikál (snad dává větší smysl...), ale tohle bylo upřímně něco strašného. S tím, že je dohromady splácáno několik pohádek, přičemž žádné není dán dostatečný prostor, abychom chápali příběh a pohnutky postav, s tím bych se ještě vyrovnala, ale že se tady všechny jednotlivé postavy chovají jako příšerní a téměř zlí lidé (včetně Popelky, Karkulky, pekaře a pekařky...), to se skousnout nedá. Možná až na Lociku tam má každá postava chvíli, kdy člověk musí kroutit hlavou nad jejím chováním. Kdyby to byla parodie, tak možná chápu, ale skutečně parodicky tam působila pouze pěvecká scéna dvou princů v agónii. Na zbytek se nedá koukat jinak než s nepochopením a nechutí. Všechny postavy jsou nehorázně protivné. A bohužel, na to, že je to muzikál, dojem nespravila ani hudba, právě naopak. Už první písnička byla příšerně dlouhá, otravná a monotónní.... a co hůř, brzy jsem zjistila, že téměř všechny písně tam znějí stejně a nemají pořádnou melodii (spíš jde o zpívané dialogy). Takže ani hudba film nepovýšila. Zbývají pouze někteří herci, kvůli kterým by to snad mohlo stát za vidění (a za to jediné dávám jednu hvězdu). Jenže ani Meryl Streep nedokázala spravit to, jak její postava čarodějnice je špatně napsaná. Od začátku do konce to nedávalo smysl. Dvě dlouhé ztracené hodiny mého života. ~(1,3)~

• 2.12.2017  18:32

Na to, že nejsem vysloveně fanda superhrdinů a jejich příběhů, se mi tento film líbil opravdu hodně. Je za tím vidět fůra práce a touha vytvořit ve všech ohledech kvalitní film, který se navíc neodklání od původní podstaty této komiksové postavy. To všechno se mi ještě mnohonásobně potvrdilo poté, co jsem k filmu viděla všechny bonusy o jeho tvorbě. Nolan nenechal nic náhodě a jeho tým na všem pracoval s maximální pečlivostí a smyslem pro detail. Pochopila jsem, že autenticitu a vůbec ryzost filmu pozdvihává právě i to, že digitální efekty byly použity jen minimálně. Z většiny se pracovalo v reálném prostředí včetně rizika úrazu atd. Nestačila jsem se divit, jaké množství práce tenhle film obnášel. A je fakt, že na výsledku je to znát. Příběh a děj (přestože na začátku může střihy mezi minulostí a budoucností působit lehce chaoticky) je výborně vystavěný, Christian Bale je v hlavní roli famózní (po tomhle zážitku uznávám, že je to herecký profík), no a vůbec celé herecké obsazení (především Michael Caine a Gary Oldman, kterého jsem v roli ani nepoznala) bylo výborné. Casting, včetně záporáka, kterého hraje Cilian Murphy, se povedl. Tohle se zkrátka vydařilo na maximum a už se těším, až zhlédnu druhý díl. ~(4,3)~

• 2.12.2017  18:08

Celou dobu jsem měla za to, že jde o takový klasický romantický film, a ono vůbec ne. Snídaně u Tiffanyho mě překvapila svým moderním pojetím a především hlavní postavou, kterou Audrey zahrála skvěle. Hlavní postava lehkomyslné a bezhlavé Holly je hodně komplikovaná a Audrey jí dala potřebnou hloubku. Místy byla sice lehce otravná, když se nesmyslně hnala za životem plným pozlátka, ale tak nějak pro ni člověk dokáže mít pochopení. Bylo fajn, že se jí Paul snažil "usměrnit" a ukázat jí, co je pravá láska (přestože mě tedy nehorázně tahalo za uši jeho prohlášení, že láska znamená někoho "vlastnit").... akorát ten konec byl hodně náhlý a vzhledem k tomu, že člověk za celou délku filmu víceméně ví, jak přelétavá Holly je, tak se jen těžko dá věřit, že tohle je skutečný happy end. Až na konec ale podle mého povedené - obzlášť některé scény jako třeba, když si Holly a Paul vyšli spolu do města. ~(4,0)~

• 25.11.2017  22:05
    Drive (2011)

Film sám o sobě je poměrně brutální a není to zrovna můj oblíbený žánr, ale musím říct, že hlavní postava mě zaujala a jeho chování poutalo mou pozornost po celý film. Na první pohled zamlklý, samotářský chlápek, který působí nesmírně chladnokrevně, důsledně a racionálně, ve skutečnosti však skrývá množství emocí, které místy silně prosakují na povrch. Není to necita, ale stejně jako je schopný lásky, tak i násilí. Musím říct, že Ryan Gosling to zahrál bravurně. Díky němu má hlavní postava velkou hloubku. ~(3,9)~

• 12.11.2017  19:14

Téměř do konce mi to přišlo jako hrozná slátanina, přitažená za vlasy. Navíc mi Kenneth Branagh zkrátka dost dobře neseděl do role Hercula Poirota, kterého mám raději jako toho seriálového chlapíka s umírněnějším černým knírem a poněkud jiným charismatem. Nakonec ale bylo nejspíš dobře, že jsem konkrétně příběh "Vraždy v Orient Expresu" včetně jeho rozuzlení vůbec neznala, protože mě závěr tohoto filmu hodně překvapil a jeho myšlenka rázem obrátila celý můj dojem. Právě myšlenka o tom, že se v rámci spravedlnosti nedá vždy přísně řídit zákony, že se věci nedělí přesně na "dobro" a "zlo", a že člověk je bytost, která si v rámci "léčení" své duše zaslouží odpuštění, protože jinak by jen zlo plodilo další zlo.... to všechno je tak komplexní a cenná úvaha, vložena na konec tohoto filmu, že ho rázem vysoko pozvedává. Byl to pro mě šok, že se z tak na pohled stupidně zamotaného příběhu vyklubalo něco takového. Navíc se tím vysvětlila i ta málo uvěřitelná spletitost vztahů mezi postavami a jejich vztah k vraždě. Film jako celek mě tedy až tak moc nezaujal a nutno říct, že stojí na výkonu množství ostřílených herců, kteří v něm hrají, ale svým lidským a smysluplným vyústěním si mě rozhodně získal. ~(4,0)~

• 12.11.2017  18:29

Sice ještě dávám 4 hvězdy (s odřenýma ušima), ale musím uznat, že pro mě tenhle film byl menším zklamáním. Vzhledem k hodnocení a vůbec oblíbenosti tohoto animovaného filmu jsem zkrátka čekala víc. Sice byly hezky vykreslené charaktery a jejich vztah, ale příběh mi přišel nedotažený, což se u mě podepsalo na celkovém dojmu. Dát si s tím o něco větší práci, šel by ten příběh vystavět mnohem lépe a možná by i to cestování v čase dávalo větší smysl. Především mi vadilo zakončení filmu. Konec by působil o dost líp, kdyby se víc odhalil ten důvod, proč vůbec daná postava (nebudu spoilovat kdo) cestoval z budoucnosti zpět a proč se tam musí zase vrátit. Reakce Makoto navíc byla trochu hloupá a taktéž nedávala příliš smysl. Neříkám tím, že všechno musí být nutně dovysvětlené a dávat smysl, ať klidně něco zůstane skryté a nechá diváka v nevědomosti, ale tady mi to přišlo jako čirá nedopracovanost příběhu. V rámci stavby příběhu by rozhodně mělo větší dopad na diváka, kdyby "obraz", který postava zmiňuje, byl ukázán až na konci (ne uprostřed filmu) a pochopili bychom důvod, proč onen "obraz" byl pro něj tak důležitý. Myslím, že by to dalo celému příběhu větší hloubku. Námět tedy dobrý (ostatně, po tomto filmu se v rámci jap. filmové tvorby s námětem "cestování časem" roztrhl pytel), postavy byly taky fajn, příjemná animace, ale něco hodně zásadního mi tam zkrátka chybělo. ~(3,5)~

• 12.11.2017  17:47

Jako pokračování včetně nových mladších postav (a potažmo mladých talentovaných herců) to rozhodně obstojí, ale mrzelo mě, že to dějově nepřináší nic nového. Stále bojujeme proti zbytkům Impéria, které si teď říká První řád, na temné straně padlého Darth Vadera nahrazuje trochu slabošský Kylo Ren, takže dědu pouze nahradil jeho vnuk, no a stále vlastně jde o to samé. Prostě jen stará pohádka v novém efektním kabátě. Navíc, tím, že v rámci války probíhají neustále nějaké vesmírné boje, které mně osobně nejsou zrovna blízké, tak jsem se místy nudila (to je ale čistě subjektivní - ne že bych čekala něco jiného, koneckonců jde o "Star Wars"). Fajn mi každopádně přišla nová postava Rey, dále robot BB8, no a nakonec ta úsměvná scéna, kdy Kylo Ren mluví s vůdcem Snokem a je to jako pozorovat Snapea a Voldemorta z Harryho Pottera. Kylo Ren by upřímně klidně mohl být mladý Snape. No, fanoušek Star Wars ze mě nejspíš nikdy nebude, ale bylo fajn udělat si obrázek a připravit se na následující díl, který bude brzy v kinech. ~(3,4)~

• 27.10.2017  20:35

Zápletku a vtipné situace už velmi dobře znám jak z četby samotné hry, tak z divadelní inscenace, takže mě film bohužel ničím moc nepřekvapil. Uznávám ale, že tohle zpracování vyzdvihují herecké výkony - Rupert Everett, Colin Firth i Judi Dench byli skvělí. Plus bylo hezké vidět Reese Witherspoon v jedné z jejich starších rolí. ~(3,5)~

• 20.10.2017  15:58
    Farinelli (1994)

Jako příběh sledující osudy reálné osoby, slavného operního pěvce Farinelliho, to bylo rozhodně zajímavé. A vůbec ta tématika kastrátství... Plus hezká výprava a efekty barokního divadla... Ale film jako celek mi přišel tak nějak moc kýčovitý a oba hlavní herci tvořící bratrské duo mi byli dost nesympatičtí. Enrico Lo Verso možná ještě více než Stefano Dionisi. To je nejspíš čistě subjektivní dojem, ale obzvlášť při těch postelových scénách nebo když dávali najevo svou nadřazenost a sebejistotu, tak to na mě působilo vysloveně odpudivě. Tím spíš jsem nechápala tu nánu, co se s nimi na konci dala dohromady a ještě (spoiler) si nechala udělat Riccardem dítě. (konec spoileru) Celkově mi přišlo, že se z vážného tématu kastrátství stal takový mírně oplzlý filmový kýč. ~(3,0)~

• 20.10.2017  15:33

Konec možná ne úplně dokonale dotažený, ale jinak mi tahle humorná zápletka sedla. A bylo fajn ve filmu slyšet i nějakou tu japonštinu. :) ~(3,9)~

• 19.10.2017  21:21

"Chce to odvahu... a trochu štěstí." Výborný a velmi propracovaný film, na kterém je znát velký kus práce a jasná režisérská vize. Děj je skvěle vystavěný, takže nás film napíná až do úplného konce, jelikož oproti jiným thrillerům není vůbec jasné, jak dopadne. Navíc diváka může poutat samotné téma o nedosažitelnosti spravedlnosti, což je zcela reálný a poměrně častý problém našeho světa, který nutí k zamyšlení. Sledovat navíc, jak se spravedlnost snaží do rukou vzít úplně obyčejný člověk bez jakýchkoliv zvláštních schopností, můžeme se poměrně snadno vcítit do jeho situace a sžit se s jeho pocity. Russell Crowe to zahrál opravdu přesvědčivě. ~(4,3)~

• 12.10.2017  21:25

Pokračování, které po 35 letech dělá velkou čest původnímu snímku. Nejen, že zachovává původní atmosféru, ale přichází s rozvinutím příběhu na tak vysoké úrovni, že by se jen těžko dalo nazvat zbytečným protažením původního děje. Zkrátka, nový režisér Villeneuve i ostatní, kdo se na filmu podíleli, odvedli nepochybně dobrou práci a je to znát. Je snadné snížit nároky a klesnout k tvorbě nějaké akční rychlokvašky, která přitáhne do kin spoustu běžných filmových konzumentů, ale udělat skutečně kvalitní dílo, které neničí pověst původnímu filmu, to není jen tak... Ano, je to film dlouhý téměř 3 hodiny, ale za sebe musím říct, že dění na plátně kina poutalo mou pozornost až do úplného konce, nemluvě o některých emočně silných scénách. Přihodíme k tomu ještě herecký um Ryana Goslinga a rázem je z toho filmový skvost letošního roku. Je jenom škoda, že kdo původního Blade Runnera neviděl a jde na tohle pokračování do kina s vidinou nějakého akčního trháku, tak to nejspíš vůbec nedokáže ocenit a nejspíš ani pochopit... ~(4,3)~

• 12.10.2017  21:01
    Amadeus (1984)

Na můj vkus byl sice Amadeus trochu moc dlouhý (viděno jako director's cut), ale zato bravurně zahraný a zrežírovaný. Gradace vztahu mezi Mozartem a Salierim byla neuvěřitelná, mělo to úžasné napětí, a líbila se mi hlavně ta rozervanost Salieriho ve vztahu k Mozartovi, takže se vůbec nedivím, že za to Abraham získal Oscara. Aspoň v něčem nakonec předčil "Salieri" "Mozarta" :) ~(4,0)~

• 12.10.2017  20:51

Výborný film o herectví a o tom, že jde o pravdivé procítění role, ne pouze o vnější nápodobu. Navíc z dob, kdy v Anglii stále ještě ženské role hráli muži. Není to vůbec historicky přesné - právě naopak film vše bere s humorem a nadsázkou, což je ale přesně to, co podívanou příjemným způsobem okořenilo, a já jsem se bavila a chvílemi uvažovala nad hereckým uměním. Rupert Everett v roli krále byl taky výtečný. Tenhle film snad kazí pouze pitomý český název a český dabing. V originálu super. ~(3,8)~

• 22.9.2017  14:49

Samozřejmě že má Miyazaki spoustu lepších filmů, ale jako milá pohádka tohle podle mě funguje na maximum. Navíc, rybí holčičku Ponyo si zkrátka musí zamilovat každý, a to nejen proto, že je roztomilá, ale hlavně proto, že je opravdu legrační. V některých scénách jsem se musela smát. Filmu v podstatě chybí k dokonalosti jen líp propracovaná dějová linka, která bohužel hodně pokulhává, a upřímně to ani nedává úplně smysl. Pokud ale přistoupíme na to, že je to opravdu jen pohádka mířená na děti, tak je i ten mírně odfláknutý a nedotažený příběh jakž takž omluvitelný. Jako celek potěšilo a pohladilo po duši. ~(3,7)~

• 22.9.2017  14:32
    Gladiátor (2000)

Stále si doplňuju mezery v některých starších filmech, které jsem doteď neviděla. Gladiátor je jedním z nich a jak to tak bývá, říkám si, jak je možné, že mě tenhle film minul. Nejedná se sice o žánr, který vyhledávám, takže se ani nemůže zařadit mezi mou oblíbenou filmovou tvorbu, ale přesto oceňuju tu ryzí velkolepost celého filmu a především herecké výkony. Russell Crowe byl jako odhodlaný a vnitřně silný Maximus jednoduše skvělý. Co mě ale uchvátilo ještě více byl Joaquin Phoenix v roli duševně labilního Commoda, trpícího nedostatkem lásky. Zahrál to tak přesvědčivě, že to bralo dech. Už pro ty herecké výkony stál film za to.~(4,2)~

• 27.8.2017  13:29

Nebudu samozřejmě nic prozrazovat, ale závěrečná překvapivá pointa je skvělá a vyzdvihuje celý film o stupínek výše. Jinak je to v zásadě film o milostných vztazích a o prvních láskách, které nemusí nutně vydržet (a možná je to dobře, protože si tak člověk uvědomí, jaký partner je pro něj do života ten pravý a jaký ne...) Každopádně až do konce se to tváří jako poměrně standardní vztahovka, než dojde na ono rozuzlení. Bavilo mě to a bylo příjemné vidět po delší době v něčem Matsudu Shotu, přestože se jeho postava pak ve filmu začne chovat dost agresivně... Stejně jak hlásá samotný oficiální plakát, je to film, který určitě budete chtít vidět dvakrát. Já mám k tomu ještě i bonus, protože vlastním předlohu autora Inui Kurumiho, kterou si hodlám v blízké době přečíst - jsem upřímně ráda, že v tomhle případě jsem si zvolila pořadí nejdřív vidět film a pak přečíst knihu, protože film ve mě vybudoval ještě větší zvědavost, jak je to všechno v knižní předloze popsáno. ~(4,3)~

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26