Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Western
  • Akční

plakát

Stalo se za bílého dne (1958)

Dnes už je to poněkud překonané dílo. Některé scény a dialogy byl hodně divadelní, toporné, takové neživotné. Ale dovedu si představit, že v době vzniku, kdy diváci nebyli takovými filmy přesyceni jako my dnes, to mohlo být velmi působivé představení.

plakát

Dům na samotě (2022) (TV film)

Celou dobu mi to připadalo jako nějaké ochotnické představení. Jako by se skupina nadšenců rozhodla, že si natočí film. Přitom tu hráli i profíci. Ale tak blbě, že to bylo utrpení sledovat. Přitom poskládané to bylo celkem dobře. Ale ta realizace byla tristní.

Přísaha (2001)

Ten závěr je sice originální a překvapivý, ale na druhou stranu také velmi nespravedlivý k hlavní postavě, což mi vadí víc, než kdyby to skončilo nějak "očekávaně".

plakát

Hraběnka z Hongkongu (1967)

Ten film zabil Marlin Brando. Kdyby tam místo něj postavili voskovou figurínu, ušetřili by za honorář a výsledek by byl stejný.

Převozník (1970)

Film má dobře našlápnuto, je tu zajímavý námět, neotřelé prostředí, ale pak se to nějak zvrtne, celé to rozbředne a je z toho natahovací film takřka k neukoukání. I ten konec je rozpačitý. Nicméně tři hvězdy nechávám za ten nápad.

plakát

Zemřel vestoje aneb Partyzáni bez legend (2021) (TV film)

Škoda, že se tvůrci nerozhodli, zda chtějí dělat dokument o partyzánech, nebo dokument o životní dráze Bedřicha Placáka. Od obou tu bylo něco a oběma něco chybělo. Výsledný dojem je tedy velmi rozpačitý.

plakát

Curro Jiménez (1976) (seriál)

Když to na začátku 80. let dávala naše televize, byl to pro nás ohromný zážitek. V kontextu dobového programu to bylo velké osvěžení. Když se na to podíváme dnes, je to stále koukatelné, ale ten zub času je vidět. Těžko se to nějak střízlivě hodnotí, když ten dětský dojem je stále přítomný. Doplnit ale musím, že v televizi tenkrát dávali celkem 13 dílů, nikoliv jen šest, jak se píše v zajímavostech. K prvním šesti posléze přidali ještě sedm. Celá série pak běžela od 19. září 1983 do 12. prosince 1983. Dávali to v pondělí v podvečer na druhém programu.

Havel (2020)

Rozumím tomu, že autoři nechtěli natočit film didaktický, ale výsledek je ten, že diváci znalí Havlova života a dobového kontextu tady vidí pouze ilustraci několika známých epizod, byť v jednotlivostech film ukazuje i některé silné a zajímavé scény, a diváci, kteří Havlův příběh a dobový kontext neznají, se ztrácejí mezi postavami, které ani nemají jméno, a jejichž motivace se ve zkratkovitém podání nedaří vždy rozluštit, a zůstávají bez šance film pochopit a hlavně pochopit, proč zrovna Havel měl být příštím prezidentem. Jako by tu vypadlo několik scén, které by daly příběhu smysl.

Poklad pana Arna (1967)

Příběh byl tak zkrácený, zestručněný, až vlastně vůbec nedával smysl. Je to škoda, protože výtvarná stránka je povedená.

plakát

...a Amazonka mlčí (1963)

Z dnešního pohledu je to skutečně naprostá slátanina, naivní, špatně napsaná, ale když k tomu připočteme všechny polehčující okolnosti jako je doba vzniku, snaha, německá produkce, hlavně ale nostalgická vzpomínka na dětství, domnívám se, že není možno tento film úplně zatratit.