Duna: Část druhá (2024)

Som presvedčený, že netreba mlátiť prázdnu slamu akademických rečí, ak niekto po Jednotke pochyboval, nech ide do klubu alebo na prikrepkastých avendžerov, takto má vyzerať moderný blokbaster zo škatuľky scifi, takže 95%.

Duna (1984)

Tento film som pozeral niekoľkokrát, a furt som bol mimo, napriek ohromne zaujímavým detailom som nedokázal pochopiť dejovú kostru, asi to bolo lynchovským štýlom uchopenia predlohy, ale možno mojou nepozornosťou, proste som bol vtedy napašmaný na epickejšie prístupy k scifi témam, takže 45%.

Sleeping Dogs (2024)

Na vyššie hodnotenie to obsahovalo priveľa sprostostí v stavbe zápletky a sympatickejšia femme fatale, a to je škoda, lebo napriek otrepanej téme z toho chlapi celkom dobre vykorčuľovali, takže 35%.

Neposkvrněná (2024)

Ani by som to nenazval hororom, tých pár ľakačiek obsahuje už aj bežný triler, skôr sa zameriam na hlavnú dejovú líniu - rozhodne prekvapenie, príbehy mníšok a kláštorov mi vôbec nerežú, sú na jedno kopyto a líšia sa viacmenej hlavnou škaredou postavou, ktorá deprimuje už tak dosť vystresované mníšky, tutok sa ponárame do nábožensko-eticko-genetického experimentu, ktorý sa pre značnú neschopnosť pošahaných odborníkov furt dáko zvrháva, ale teraz je to konečne to pravé, akurát nositeľke sa to zjavne nepáči a tak jej nezostáva nič iné, len spraviť zo svätenej liahne kôlničku na drevo a z mesiáša sedemdesiat libier nevykostenej hmoty, nuž bohvie, čo bolo po tom všetkom, ale tiež to mohlo byť interesantné, takže 65%.

Status: Naživu (2022)

Štandardný Gerard v céčkovej krimoške so značne nesympatickými hercami a ešte viac nepravdepodobnejšom príbehu, bohužiaľ sa nám Škót prepadá do bažín, kde spoľahlivo krochtia Bruce, Nicolas a Liam, takže 30%.

Insomnie (2002)

Zvláštna detektívka v ešte zvláštnejšom prostredí okorenená tromi super aktérmi, ktorí síce dávajú solídny nadštandard, ale podľa mňa úplný vrchol nepredviedli, severská pôvodná krimoška zrejme mala iné čaro, predsa len amíci sa zameriavajú na inú rovinu stavania atmosféry, takže 65%.

DogMan (2023)

Rozhodne zaujímavý kúsok, ktorý balansuje na hrane medzi klubovosťou a popkinom a možno zámerne sa nakláňa raz na jednu, raz na druhú stranu, za vyzdvihnutie stojí námet, predsa len urbánny Mauglí je naozaj výnimočný jav a to by nesmel byť Besson, keby ho nepreakcentoval transvestitizmom a fyzickým hendikepom, už chýbal len černošský pôvod, niekedy sa mi zdala tá inakosť zbytočne preexponovaná a zbytočná, lebo na dejovú linku nemala skoro žiadny vplyv, no ale Besson, ešte treba zmieniť výkon hlavného hrdinu, Caleb sa do roly prazvláštneho ochrancu oprel naozaj skvele a jeho výkon si zaslúži absolutórium, takže 65%.

Dredd (2012)

Neporovnateľne temnejší, akčnejší a krvavejší ako jeho predchodca, čo je chvályhodné, inak by sa polovica ľudstva zaoberala veledôžitým porovnávaním Karola so Silvom, mne najviac rezala Lena, jej stvárnenie hlavy neľútostného gangu je príjemným osviežením v porovnaní s jej inými rolami, takže 65%.

Out of Darkness (2022)

Svieže prekvapenie z pravekých čias, miestami mi to pripomínalo The Village, miestami Prey, miestami The13th Warior, na jaskynných prapredkov je tam síce požehnane rečí, ale vôbec to nepôsobí rušivo, atmosféru chlapi budujú od začiatku, niekomu sa to môže zdať pomalé, ale v celkovom kontexte ide o primerané tempo, okrem zápletky fajne graduje aj hudobný podmaz, a tak žiadna nuda nehrozí, možno by sa zišli dotiahnuť nejaké detaily a bolo by to pôsobivejšie, takže 75%.

Mrazivá past (2021)

Dve hviezdy len z úcty k starému Liamovi, lebo si pamätám jeho dobré časy a účasti Amber, lebo si myslím, že tie jej sa rozbiehajú, inak je to treťoradá somarina s kopou nelogickostí a slabými efektami, takže 30%.