Sucho (2020)

Pěkná mysteriózní detektivka s Ericem Banou v hlavní roli. Velmi solidní herci, hezká kamera, pomalu se rozplétající příběh o dvou časových rovinách. Překvapivě moc dobré. 8/10 p.s. Uvidíme se za dalších dvacet let.

Cesta zpátky (2020)

Jo, už po pár okamžicích jsem věděl, že tenhle film mi prostě sedí a sedne jak prdel na hrnec. Jasně, basketbalových dramat jsou mraky, ale troufám si říct, že jen málo jich je protknuto opravdovým životem jako tady. Jasně, i na tradiční klišé dojde, ale co by bylo sportovní drama bez klišé, žeano. Bena Afflecka mám rád. Asi čím dál víc. Jako režisér je opravdu prvotřídní, je jen pár takhle dobře režírujících herců. No a jako herec ? No, osobně jsem si jeho styl herectví pojmenoval tak nějak jako upřímné neherectví. No, ale tady je téměř.. fenomenální. Ať už ve svých zadumaných, životem ztrápených pohledech, nebo když popíjí všude a pořád, takže i ve sprše ( což je napoprvé vtipné, napodruhé už jen bolestně a pravdivě smutné ). No ale když dojde na jeho motivační, krátké ale o to údernější promluvy, jak jinak než prošpikované sprostými výrazy, jak se na pořádnou katolickou školu sluší a patří :), člověk by se pro něj fakt rozkrájel. Nevím nakolik čerpal ze svých osobních zkušeností, ale tady prostě Ben podává opravdu uvěřitelný, soustředěný a procítěný výkon. Často má člověk po shlédnutí filmu o alkoholicích potřebu otevřít si nějakou tu flašku nebo pivo. No, tady ne, jednoduché poselství o tom, že i když život fakt kurevsky sucks, tak alkohol vám vážně nepomůže. Fakt silná záležitost a jedno z vůbec nejlepších sportovních dramat. 9/10 p.s. Ale co měl znamenat ten poslední záběr ? Omalovánky jak od Disneyho, vystřihnout a je to za 10.

Room (2015)

No tyvole, to byla teda síla. Naprosto emocionálně odzbrojující. Ze začátku pro mě bylo trochu náročné, udržet pozornost vůči dvěma lidem v jedné místnosti, kteří si jen povídají a nic akčního nebo dramatického se neděje. A pak to přišlo. Musím říct, že se mi moc líbilo, jakým směrem se pak děj ubíral : že "po tom" vlastně ještě nebyla žádná výhra. A rozhodně žádný laciný slzičky ždímající happy end. No, i když, slzičky byly a nebylo jich málo. Bylo fajn to v rámci možností realistické pojetí. Jakob Tremblay fe-no-me-nál-ní, vážně neskutečný talent ( viz. Good Boys ). Brie Larson velmi, velmi dobrá, ale dost to stálo na tom malém klukovi a ten to nemohl zahrát lépe. No, bylo to výborné, ale nemůžu se zbavit dojmu, že s preciznější režií by to mělo ještě, už tak velký, mnohem větší dopad. Uff, rozsekalo mě to. 9/10

Sedm (1995)

Dvojice nesourodých detektivů vyšetřuje vraždy spáchané na motivy sedmi smrtelných hříchů. A to ve městě, kde neustále prší, místo světel se svítí baterkami a deprese je na denním pořádku. Už na začátku své bohaté kariéry předvádí Brad Pitt vyzrálý a téměř bezchybný výkon. Jeho detektiv Mills je přímočarý, odhodlaný, pálí mu to, ale rozhodně to není žádný intelektuál. Protiváhou mu je už poněkud unavený detektiv Somerset, v podání rovněž ( a vlastně jako vždy ) perfektního Morgana Freemana. Ten je naopak hloubavý, má vybrané chování a pro svou přemýšlivou povahu je pro řadu svých kolegů něco jako osina v zadku. A tihle dva musí spojit své síly aby dopadli ztělesnění zla, možná samotného ďábla. Povedený scénář, který si na ztvárnění a potrestání lidských slabostí dává opravdu záležet, je pak na plátno převeden pod režijní taktovkou rovněž začínajícího Davida Finchera, který hned svým druhým filmem vytvořil vskutku mistrovské dílo, které se mu doposud vlastně nepodařilo překonat. 10/10

Richard Jewell (2019)

Malinko slabší Eastwood. To ale vůbec neznamená, že by to byl špatný film. Naopak, jako vždy, řemeslně a herecky perfektní, především představitel RIcharda a Sam Rockwell coby jeho obhájce jsou výborní. Zbytek osazenstva je trochu do počtu. Problém je, že tentokrát chybí nějaký větší emocionální dopad. Sdělení je jasné. Ale emotivní momenty zkrátka fungují tak napůl. A někdy tlačí mistr na pilu až příliš. Zkrátka méně je někdy více. Přesto nezpochybnitelných 8/10

Miami Vice (2006)

Tak jsem si zase po dlouhé době šlehnul tuhle pecku od klasika Michaela Manna, na které jsem v době premiéry před dlouhými 14 lety byl v kině. Colin Farrell a Jamie Foxx jsou policajti v utajení a jsou ve své práci zatraceně dobří. Žádné fórky ala Smrtonosná zbraň ale nečekejte, není tady na ně čas ani prostor. Tady se jede zkrátka na vážno. Jde o to, dostat za mříže kolumbijského překupníka a k tomu si taky posvítit na bandu neonácků, kteří taky rádi obchodují s drogami. Zkrátka klasické krimi drama říznuté osudovou romancí napříč stranami zákona. Musím říct, že takhle po letech jsem v prvních dvou třetinách přece jen postrádal větší tempo. Neustálé vyjednávání sice nepostrádá potřebné napětí a dalo by se přirovnat k pokerové partii, při které se každá chybička rovná kulce do hlavy, ale po několikáté zkrátka už trochu nudí. Scénář by prostě potřeboval ještě malinko poladit. Nicméně závěrečná půlhodina, kdy začne jít skutečně do tuhého, je bezesporu geniální. Ať už jde o osvobození rukojmí nebo o finální intenzivní přestřelku. Suma sumárum poctivých 8,5/10 a nezbývá, než si postesknout, že už se takové filmy dnes netočí.

Philadelphia (1993)

To je tak, když se sejde prvotřídní režisér, nápaditý kameraman, dva nejlepší herci (nejen) své generace a skvělý scénář. Co vznikne ? Masterpiece. Zkrátka dokonalost. Od prvního tónu Street of Philadelphia až po závěrečnou Philadelphii Neila Younga film šlape jako švýcarské hodinky. Režie a báječná kamera, člověku nezbývá než zadržet dech a kochat se. Opravdu výjimečný a mimořádně silný snímek. Tady je veškerá hodnotící škála krátká.

Terminátor: Temný osud (2019)

Inu, šlo to. Jak se říká : Not great, not terrible. Paradoxně (nebo logicky, nevím) mě bavila řekněme cca první půlka, dálnice byla fajn, jakási esence Terminátora. Akce s letadlem už byla na mě moc přepálená a postrádala jakoukoliv fyzičnost. Mexická část obsazení tedy nic moc, bloňdatá vojanda příjemně překvapila, Sarah a Arnie ok. U Arnieho jsem čekal, že bude mít víc hlášek, když už tam byl, ale průser to nebyl. Na jedno shlédnutí ok. 6-7/10

Pomsta (2017)

Nedokoukáno, jedna hvězdička za zadek titulní herečky.

Poslední dům nalevo (2009)

Velká paráda, bavil jsem se převelice. Viděl jsem nedávno horor na podobné téma, kde bylo všechno špatně. Tady naopak je všechno dobře. Kladné postavy jsou sympatické, člověk se o ně bojí a na konci jim ze všech sil fandí. Naproti tomu, záporáci jsou správně..eh..záporní, především z hlavního kápa, všeho schopného psychopata, jde strach. To všechno díky tomu, že je ztvárnili opravdu dobří herci a ne nějací "céčkoví" čudlaři. Dál tu máme scénář, který sice nijak nevybočuje z obvyklých kolejí ( vždyť se také jedná o remake staršího filmu ), ale dává smysl a nejsou tady žádné logické nesmysly. Co povyšuje snímek nad ostatní žánrovou produkci, je opravdu schopná a přesná režie. Dennis Iliadis se vybičoval ( když se dívám na hodnocení jeho ostatních filmů ) k životnímu výkonu. Všechny scény, ať už samotný úvod osvobození, znásilnění nebo závěrečná pomsta, jsou velice intenzivní a správně působivé, zkrátka fungují tak, jak mají. Velký podíl na tom má i opravdu povedený soundtrack z dílny Johna Murphyho (Sunshine). Film ani není tolik brutální a spíš než o horor se jedná o thriller, takže si tuhle podívanou můžou dopřát i slabší povahy. Pro mě celkem překvapení a skvělý zážitek a nemůžu tedy nedat absolutní hodnocení.