vanadium

Jiřík .

okres Nový Jičín

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 23.10.2018  00:52
    Dukla 61 (TV film) (2018)

Chválím snahu o autentičnost použitím ostravštiny, ale z úst některých herců z Čech to bylo utrpení. Zvlášť Plzeňák Langmajer byl příšerný, jeho verze ostravštiny byla neskutečně umělá a trhala uši, naprosto neuvěřitelná. Ale jinak po všech stránkách kvalitní film s hutným námětem, tísnivou atmosférou a perfektní výpravou.

• 19.7.2018  22:33
    The Missing (TV seriál) (2014)

Zbytečná rozvleklost, arcinesympatická hlavní postava (Tony Hughes) a nesympatická většina ostatních postav dokázala dokonale zabíjet moje prožitky z tohoto seriálu. Pokud se na něco díváte 1,25x rychleji, a i tak se vám to zdá příliš pomalé, a pokud si nedokážete vytvořit větší sympatie k postavám, natož když vás hlavní postava arciirituje, jen těžko můžete emocionálně silněji prožívat příběh a myšlenkově hlouběji přemítat nad předloženými tématy.

• 23.4.2018  22:00

Are we serious? Banda nedomrlých dementních puberťáků se zvládne postavit skvěle technologicky vyzbrojené společnosti a za pomoci pouliční spodiny dokonce tuhle společnost zničit, včetně celého perfektně fortifikovaného Města. A těch klišé! "Půjdu Miňa zachránit sám." "Nenechám tě jít samotného, je to nebezpečné. Půjdu s tebou." "Nemůžu tě vystavovat nebezpečí." "Záchrana Miňa je priorita, je to i můj kamarád, půjdu s tebou! Neopustím tě!" Trapnější a klišovitější dialogy snad stvořit nejde. Z logických kiksů jeden za všechny: tři z těch nedomrlých dementních puberťáků přežijí skok do vody ze snad stometrové výšky. A nesmí chybět fakáč nakonec pro pronásledovatele. Are we serious?! První film se mi líbil, byl originální a snad bez výše zmíněných negativ. Dvojka byla už trapná, stejně jako trojka. Ještěže už to nebude pokračovat. Byť ta poslední scéna, kdy si Thommas-the-pretty-face (možná) uvědomil "aha, kdybych nebyl takový dement, nemusel jsem přijít o polovinu přátel, o svou lásku, a ke všemu jsem mohl zachránit miliony lidí" mě trochu vystrašila. Tedy že tenhle Thommas bude chtít ve čtvrtém díle jít zachránit zbytek světa, který tak sobecky zavrhnul kvůli pár fakanům. Celé triologii se každopádně nedá upřít kvalita zpracování, skvělé efekty, akčnost od začátku do konce, našlapaný (byť děravý a notně nelogický) scénář. Ale vzhledem k výše uvedeným negativům, které film v mých očích srážejí, a taky protože nejsem cílová skupina tohoto filmu (náctiletý divák), nemůžu dát víc jak dvě hvězdy.

• 3.3.2018  23:59

Skoro v každém komentáři zaznívá otravně neoriginálně slovo "Burton" jakoby snad všichni chtěli ukázat, že vědí, kdo to režíroval... Tak já se neoriginálně přidám, ale opačně - tenhle Burton je vlastně důvodem mého nízkého hodnocení protože přesně jeho styl a jeho filmové prostředí a jeho atmosféru nemám rád a příčí se mi. Nemám rád to temné prostředí, černovlasé bledé hlavní postavy a různým způsobem škaredé a postižené vedlejší postavy, křečovitě kýčovité naturalistické scény, steampunk-nebo-jak-to-nazvat, a to vše usazené do historické špíny, bláta a mlhy amerického venkova přelomu 18. a 19. století, kde na pustých sklizených polích při setmění sekají bezhlaví jezdci z pekla hlavy těm škaredým a postiženým vedlejším postavám a kde při zatnutí sekyry do Stromu mrtvých vystříkne té černovlasé bledé hlavní postavě do obličeje zahnívající krev mrtvol. Taky nemám rád Deppa. Asi nikdy nepochopím, proč se tyhle filmy tolika lidem líbí. Uznávám, výprava objektivně zvládnutána jedničku. Hudba trochu předimenzovaná. A zbytek jak jsem popsal. Slovu "Burton" se musím do budoucna vyhýbat.

• 28.12.2017  23:36

Měl jsem chuť na historický film odehrávající se ve středověku. Zadám do googlu "film historický středověk" a vyjede mi to mj. tenhle. Podle prvních tří vět tady v obsahu se mi zalíbí. Trochu mě zarazí žánr "romantický" a velkým varováním je "komedie". Ale budiž. Od prvních momentů je nicméně zřejmé, že to bude opravdu lehce, nevážně a komediálně laděné. Což jsem zrovna nehledal. Při "We will rock you" začnu wtfovat a rozplynou se mi veškeré iluze o tom, že by film naplnil mou původní představu o realistickém středověkém prostředí a pochopím, že středověk je tady jen kulisou a dobou, do které je děj usazený. To mě zklamalo, očekával jsem něco jiného. Nicméně přeladil jsem se na notu filmu a ten si mě získal a začal mě bavit. Je vtipný, můj oblíbený Heath charizmatický jako vždy (je ho fakt škoda!), do kovářky Kate jsem se hned zabouchl a zbytek rytířovy družiny tvořili sympaťáci s rozdílnými povahami, které předurčovaly vtipné třenice mezi nimi. Stereotyp stereotypů o tom, jak se z neurozeného díky jeho odvaze, důvtipu, vytrvalosti, hrdosti a dobrotě stane urozený jsem velkoryse přijal. Dojemný moment setkání se s otcem jsem taky poamericku přijal, málem s kapesníkem. Romantickou linku mezi Heathem a Džoslyn jsem bez většího skřípění zubů a vytáčení očí vsloup taky přijal. A díky tomu z toho byla 4* oddychová zábava, která mě nakonec dostala do lepší nálady než by mě bývalo bylo dostalo nějaké středověké realistické drama, které jsem původně chtěl. Objektivně to na těch 80 % asi není, ale subjektivně za mě rozhodně.

• 28.12.2017  08:31
    Zvrácený (2002)

Tak rozporuplné, že ani nevím, jak popsat, proč se mi to nelíbilo. Skvěle to okomentovali Anthony a Dadel, s jejich komentáři se ztotožňuju. Naopak jen nechápavě čtu arogantní komentář igi B., který označuje tenhle film za určený pro "poučené a zralé", kteří ho jako jediní dokáží ocenit. No, nevím o čem bych se měl ještě poučit a do čeho uzrát, abych tu orgasmil s pětihvězdičkovým hodnocením. A radši ani nechci.

• 26.4.2017  19:51
    Labyrint (TV seriál) (2015)

Bombastické, geniální! Kombinace mých nejoblíbenějších čtyř žánrů. Skvěle zamotané a pak rozmotané. Obě série. Kéž by byla třetí!

• 20.7.2016  00:09

Nesnáším ten stereotyp, kdy se dvojky, trojky a případně následující filmy hodnotí hůře než jedničky. Často to bývá neoprávněné, často bývají dvojky a následující lepší než jedničky. Ovšem ne v tomto případě. Zatímco z Taken 1 jsem byl tak udělaný, že jsem mu dal 5 hvězdiček, Taken 2 je pouze výluh předchozího filmu doslazený romantickým rodinným cukříkem s příchutí trapnosti. Námět není tak silný jako v jedničce, a když odhlédneme od fajné kamery, zbydou pouze tuctové rvačky a tuctové automobilové honičky v istanbulských ulicích.

• 28.6.2016  18:30
    Ragnarok (2013)

No ty vole, Saga Noren Länskrim Malmö dokáže mít emocionální vztah s dětmi! Žánrové protnutí pseudosurvival pseudohororu a rodinného filmu se sice k sobě hodí asi podobně jako sardinky k makovému závinu, ale díky norské produkci z toho fiasko nebylo (které by při produkci americké nastopro nastalo). Scénář jednoduchý a převídatelný, ale to mi moc nevadilo, navíc když se člověk přenese přes tu určitou rodinnou patetičnost, tak se v rámci kryptozoologických filmů jedná i o lehký nadprůměr, řekl bych. Navíc hezké severské prostředí podpořené příjemnou kamerou. Líbilo se mi to více než námětem i prostředím podobný Lovec trolů.

• 5.5.2016  00:11
    The Fall (TV seriál) (2013)

Rozvleklé, tuctové. To vysoké hodnocení je naprosto nepochopitelné.

• 16.2.2016  00:14
    The Bay (2012)

Nejděsivější na tom je, že tohle je vážně na základě skutečných událostí. Některé části filmu jsou dokonce autentické záběry. Některá fakta jsou sice pozměněna a zveličena: např. epidemie proběhla opravdu v daném roce, ale až v druhé polovině července, tedy ne 4. července během Dne nezávistlosti - zasadit ale děj do tohoto dne zvýrazňuje atmosféru. Stejně tak počet obětí nebyl 700, ale "jen" 57 (alespoň podle oficiálních statistik CDC - údaje jsou k nalezení na jejich stránkách) - nicméně chápu, že tvůrci filmu to chtěli zveličit. Ovšem celkový počet nakažených byl docela vysoký (údajně 523 potvrzených případů - opět dle oficiálních údajů CDC) ale většina se úspěšně vyléčila, byť někteří s trvalými následky - onemocnění však není zdaleka tak fatální, jak bylo představeno (pokud se začne léčit včas), třeba ebola má vyšší smrtnost. Jiná fakta ale zůstala zachována - např. způsob mutageneze toho parazitického mořského korýše, který je mimochodem celkem běžný při jihovýchodním pobřeží Severní Ameriky. Vlivem růstových regulátorů na mutagenezi korýšů se po této události začali intenzivně zabývat hlavně vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley, na netu jde najít hned několik odborných článků na toto téma, jeden vyšel i v Nature. Je překvapivé, že o tom nebyl natočen standardní dokument (alespoň pokud vím), ale na druhou stranu mě vůbec nepřekvapuje, že si někdo tohle zajímavé téma vybral pro natočení footage a udělal při tom zajímavou smyčku - událost zfiktivnil ale použitou metodou ji zase zpětně zautentičnil. Oproti jiným filmům natočeným v tomto stylu ovšem s tím rozdílem, že děj vychází opravdu ze skutečných událostí, byť trochu přifouknutých.

• 26.1.2016  00:36

Od začátku do konce skvělý thriller o politickém intrikaření a prohnilosti politiků.

• 22.12.2015  23:27
    Bílé peklo (2001)

Po přečtení zdejšího obsahu jsem si říkal, proč někdo píše obsah tím stylem, že vyklopí celý děj. Ale po zkouknutí filmu beru zpět, protože popsaná je skutečně jen úvodní část filmu - aby taky ne, když má dvě a půl hodiny. Ale dobře naplněné dvě a půl hodiny. Pravda, dost mi vadila přílišná hranost - narozdíl od tématicky stejného Útěku ze Sibiře, který působil mnohem autentičtěji. Stejně tak hudba film zbytečně předramatizovávala (naopak u Útěku ze Sibiře chyběla, což mi ale taky vadilo). Místy se člověk pozastaví nad (možná jen zdánlivými) nelogičnostmi (díky scéně na mostě jsem pochopil to, nad čím jsem si předchozí dvě hodiny lámal hlavu - tedy proč velitel gulagu tak urputně Forella pronásleduje, dyť mu může být putna; no, ale ani teď si vlastně nejsem jistý, jestli to byl vážně míněný záměr té výzvy dokázat si, že ho chytí, anebo jen laciný dějový konstrukt kořist-lovec, klaďas-záporák). Celkově film nepůsobí jako z roku 2001, ale spíš o 10 či více let starší - viz i efekty, třeba ta příšerná polární záře, nebo zcela jednoduchý trik se zastřelením tuleně. Ale ty vyjmenované nedostatky stejně převažuje ten silný příběh a ještě silnější konec. A taky - kamera byla velmi příjemná a zejména je film naplněný krásnými přírodními scenériemi. Je pravda, že občas je film na hranici vizuální a zejména emocionální kýčovitosti (zejména tu místy i výrazně překračuje do patetičnosti), ale... přesto jsem mu podlehl a dávám čtyři hvězdy.

• 19.11.2015  23:14

Nechutně rasistický film, kde ty dobré, kladné, inteligentní a humorem obdařené postavy hrají černoši a hispánci, a záporáky, hlupáky a neschopná ucha hrají běloši. Bělošské nevycválané policejní ucho vzhlíží k černošské legendě metodologie policejních výzkumů (jednu (z mnoha) černochových knih četl běloch dokonce dvanáctkrát!). Nahnědlá mladá policajtka s velkým talentem je od počátku do konce hlavní a úspěšnou hnací silou vyšetřování, oproti neschopnému bělošskému nadřízenému, který ji neustále ponižuje, protože na víc nemá - jako polda je totálně nemožný. A jak na začátku zjistíme, vrah má modré oči - černoch to tedy asi nebude, spíš tedy... běloch! Když se k tomu přidá nákyp amerického patosu, kterým je celý film průběžně prokydán, je za všechno tohle nutno hvězdu ubrat. Koncepce vražd byla sice zajímavá, celkem mysteriózní, ani z rozuzlení jsem nebyl zklamaný, párkrát jsem se fakt i bál, ale místy se to táhlo, třeba při tom emocionálním rozboru Angelininy nevole uřezat zápěstí. Ale budiž, u krys se už zprofesionalizovala. Pohledy na NY z výšky jsem si taky užíval, byť to byla jen doplňková ilustrativní část filmu. Celkově dobrý thriller, bohužel nejvíc pokažený tím, co jsem zmínil v první části komentáře.

• 11.9.2015  19:26
    Ztracená brána (TV seriál) (2012)

Ta analogie s Šifrou mistra Leonadra a Andělé a Démoni je zajímavě sympatická. Volné pokračování, které je lepší než první film (série), konflikt mezi vědou a vírou (byť v případě Ztracené brány méně výrazný než v A&D), plno odkazů na historické reálie. Napínavé, komplikované, skvěle provázané. A ty některé drobné nedostatky lze hravě odpustit.

• 24.8.2015  22:36
    Ďáblova lest (TV seriál) (2009)

Hodně povedené! Šifra Mistra Leonadra v českém kabátě. Místo Hankse Trojan, místo Svatého grálu Ďáblova bible. Překvapilo mě, jak důmyslně a nijak povrchně je využito historických fakt, opravdu chválím. Scénáristicky perfektní od počátku do konce, všechno se úžasně prolíná, navazuje i uzavírá, fakt bomba. Napětí i nejistota, jak to všechno ve skutečnosti je, fungují skvěle. Jediné, co mi výrazněji vadilo, byl soundtrack. K filmu se nehodil a jeho atmosféru dost podkopával. Kdyby byl více Zimmerovský, dokázal by Ďáblově lsti dát další důležitý rozměr a nebýt některých ostatních drobných nedostatků, zvažoval bych i pět hvězdiček.

• 20.8.2015  08:08
    Proroctví (2009)

Zajímavý námět, zpracování ale otřesně nasáklé amerikánskou patetičností, která tu má scénáristický základ snad ve všech možných klišé (smrt manželky, vztah otce a syna - ve dvou verzích, záchrana matky s miminem, děti v ohrožení, krize víry... jdu blejt, velebnosti). A ten slizce kýčovitý konec, ze kterého jsem se už málem pozvracel, ten dokoná dílo zkázy (doslova) a definitivně předsvědčí, že vyšší hodnocení než dvěma hvězdami není možné.

• 17.8.2015  22:51
    Jez se mnou (2014)

Sympatický Elliot, mateřská Emma, neodolatelný Ian, živelná Maureen. Milé, pozitivní, oddychové, lehce stravitelné.

• 17.6.2015  07:53

Dosti nadhodnocený film. Pozitiva? Hezká návaznost na Jurské parky. Vtipné komediální scény. Desetiletého diváka dinoši asi nadchnou. Negativa? Zcela vyčpělé téma. Nic nového, co by diváka staršího deseti let nadchlo. Plno scénáristických i odborných nedostatků. Trapné americké chování postav. A mnoho dalšího. Je zarážející, že jiné filmy "na pokračování" bývají hodnoceny hůře než "jedničky", přestože jsou lepší. Syndrom vyčpělosti filmů na pokračování je u Jurského světa zcela ukázkový. Přesto chválen do nebes. Ano, pokoukání hezké, zábava slušná. Ale celkový zážitek silně poznamenaný pocitem deja vu.

• 10.2.2015  19:04
    Vejška (2014)

Imbecilní zbytečný film bez děje či hlubšího poselství. Česká kinematografie se zase předvedla..

• 27.1.2015  21:28
    Pod zemí (2014)

Hypsoline... netrvá dlouho, a člověk najde na youtube Psycho Tropical Berlin a rychle si díky Antitaxi, Sur La Planche a dalším oblíbí La Femme. A u videa Hypsolinu objeví samozřejmě komentáře typu "As Above, So Below brought me here". No, je smutné, že nejvýraznější zážitek jsem měl z objevu jedné francouzské hudební skupiny, jejíž písnička v titulcích mě zaujala. On totiž film sám o sobě příliš nenadchne. Dejme tomu že je to výluh křížence Šifry Mistra Leonarda s Pádem do tmy. Tématicky tedy přitažlivé, ale v zpracování mi něco vadilo. A nejen ruční kamera, jejíž použití je zločin proti kinematografii ve všech filmech kromě Blairwitch. Vedle tohoto nedostatku za mé pouhé tři hvězdičky může určitá vyčpělost scénáře, jehož základní kostra už byla nesčetněkrát použitá a v As Above, So Below příliš nezaujme, i když občasná originalita se mu upřít nedá. Ale konec dobrý, všechno dobré, říká se. Podobný pocit jako z tohoto filmu jsem měl i z Jeskyně. Té jsem s odstupem času hvězdičku přidal a často si na ni vzpomenu. A Jeskyni jsem vlastně objevil díky titulkové skladbě svojí oblíbené skupiny. Zajímavá paralela. Takže As Above, So Below nezatracuju. Třeba se na něj podívám někdy znovu, třeba si při tom šlehnu quatre point sept mol d´hypsoline a třeba hvězdu přidám...

• 4.10.2014  17:52

Pokud očekáváte kryptozoologický dokument, budete zklamaní. Této tématice je věnováno velmi málo prostoru v závěru dokumentu, navíc jen povrchně. Hlavním tématem je cesta po amazonské trase cestovatele E. S. Vráze s ukázkou základních aspektů oblasti (města a říční osady, lidé, zvířata, prales). Kryptozoologická tématika v závěru dokumentu působí poněkud nesourodě s předchozí částí; když už byla zahrnuta, je škoda, že nebyla více rozpracována. Vizuální zpracování odpovídá použité technice, místy mi vadilo nevhodné použití soundtracku (veselá skladba při výčtu zvířat na pokraji vyhubení..). Snaha o dobré zpracování však patrně byla, a i vzhledem ke krátké délce se jedná o oddychový dokument, jehož prostřednictvím lze nahlédnout do života podél nejmohutnější řeky světa.

• 4.9.2014  20:35
    Kluci (TV film) (2014)

Byl jsem hodně skeptický. Faktžejo. Říkal jsem si: další comingouťák, nuda, navíc v Sommersturm střihu. Ne, na tohle se dívat nebudu. I když tomu dal Plangi - překvapivě - pět hvězdiček. Pak tomu dal i tomeš pět hvězdiček. To bylo už fakt divné. Zvědavost zvítězila, a já to zkouknul. A nelituju! Je to jemný, lehce stravitelný film, kde lyrika zřetelně převládá nad epikou. To sto+jedenkrát viděné comingoutové téma je podáno hlavně skrze emoční vyjádření situací. Bez toho by Jongens hned zapadli mezi ostatní již okoukané comingouťáky. To zaměření se na emoce hlavních hrdinů detailisticky vyjádřené mimikou obličeje mi připomnělo Single Mana. Spojitost s Billy Elliotem, kterou zmiňuje tomeš, není jen ve skákání na trampolíně, ale zejména v identickém ztvárnění rodiny hlavního hrdiny (matka zemřela, otec i starší bratr macha (byť řádově menší než angličtí uhelní horníci), konfliktní rivalita mezi nimi, a hlavní hrdina - mladší syn - s jemnějším a méně testosteronovým charakterem). Konec byl zase vyloženě Améliovitý. Ať už záměr či náhoda, tyhle pozitivní prvky z jiných filmů zde pokupě dotvářejí celkově příjemný dojem z filmu. Dramatická složka zde má obroušené hrany, přecejen jsme v liberálním Holandsku a ne v Americe času Zkrocené hory. A to je jedině dobře. Díky tomu se nedočkáme žádné homofobní dějové linie. A to ani té ve sportovním prostředí, kde jsem ji očekával. Prostředí atletického klubu je využito jen jako matrice, ve které se film odehrává. Tvůrci naštěstí jemnost filmu nezkazili žádným tvrdým doprovodným poselstvím o sociálně-patologických jevech. Zároveň - a to je taky moc dobře - se nedočkáme žádné sexuální dějové linie, která v teplých filmech málokdy chybí. Jen jemná, čistá a spontánní romantika. A nijak přehnaná. A to je právě to, co z Jongens dělá koukatelný a vysoce ohodnotitelný comingouťák, pokud jste jich už několik viděli. Žádné opakování příliš zdramatizovaných vnitřních bojů vyvíjejícího se homosexuála, žádná nenávistná homofobie. Jen ta emoční jemnost, důraz na pocity. Funguje to. Faktžejo.

• 20.8.2014  22:14

"Té holce to tak trvá než vypadne z baráku.":D :D :D Tuhle scénu jsem si pustil snad desetkrát, takový záchvat smíchu jsem opravdu dlouho neměl:))) Dalším věcem jsem se ale už moc nesmál, z části kvůli rychlému sledu celého filmu (takže jsem to ani nestihl pochytit), z větší části kvůli svému kulturnímu barbarství (takže jsem ty humorně míněné dialogy nebo scény nepochopil). Detention je totální zhulenecká ptákovina, bylo tam megahustě narážek na jiné filmy, kulturu a společenské dění. Mě to moc neoslovilo, ale tvůrci se při tvorbě tohoto filmu očividně dobře bavili:)

• 28.7.2014  19:24
    Závrať (2009)

"Připomíná mi to Alpy." "Mně to připomíná že mám hlad." "Ty si nesnídal?" "Tse." Závratná hloupost dialogů na začátku filmu dává tušit, že v podobně závratně přitroublé rovině bude ubíhat celý film. Parta mladých lidí vyjede na hory a počáteční idylka okořeněná alespoň o malicherné osobní nevraživosti se překlene pod vlivem nemalicherného externího nebezpečí do boje o holý život. Koncept již nesčetněkrát použitý, nic závratně revolučního divák očekávat nemůže. Ale na oddychový filmový zážitek to postačuje. Scenérie Balkánu jsou působivé, stejně tak vertigo scény. A přes závratně průzračnou dějovou linii si stejně divák nemůže u těchto filmů být nikdy jistý, zda - přežije někdo, nebo ne? Possibly. Possibly not.

• 13.5.2014  20:22

Zas tak nízké hodnocení k tak skvělému filmu?! Čím to? Pročetl jsem si několik dvou-a-méně-hvězdičkových komentářů, ale odpovědi se mi stejně nedostalo. Když pominu hloupé nadávající a/nebo nicneříkající komentáře bez jakékoliv myšlenky a argumentu, bývá vytýkána zmatenost postav, na kterou stranu se přidat (proč má být tohle negativum? vy byste se uměli rozhodnout? vcítili jste se vůbec do těch postav?), dějové inkongruence (nejsou téměř v každém filmu? kdo chce psa bít...), nuda (no, pokud někdo potřebuje 20 akčních záběrů za sekundu které ani není schopný pochytit, ale hlavně aby byla akce, Transcendence skutečně není film pro něj) a... vlastně nějak nevidím ty argumenty pro tak nízké hodnocení. Podle mě se jedná o skvěle vystavěný film s perfektními a skutečně transcendentními tématy a s účastí kvalitních herců (a to Deppa vážně NEmám rád!). Transcendence nabízí mnoho podnětů a rovin, nad kterými (a ve kterých) lze přemýšlet. Taky mnoho etických i fundamentálních otázek. I přes vyšší náročnost na pochopení je film dějově a myšlenkově ucelený, kompaktní. Nebyl by to americký film aby neobsahoval citovou linii, která se táhne celým filmem - ale nepůsobí nijak rušivě, právě naopak způsobuje dilemata, která dále zvyšují napínavost a drásavost rozhodnutí. I vizuální provedení je na úrovni. A přestože je u filmu psáno akční (což mu místy nelze upřít), místy je i v zásadních momentech relativně poklidný. Ale tahle poklidnost má v sobě ohromnou energii. A konečně má film i několik originálních momentů - třeba to, že hlavní postava je zabita kulkou kontaminovanou radioaktivním izotopem mého zákeřného bratrance, chci říct: polonia - tohle prosímpěkně ještě nikdo ve filmu (a ani v reálu, naštěstí) nepoužil. (i když uznávám, že zrovna ta otrava poloniem měla pár logických a cynicky vtipných trhlin) Takže vážně to nízké hodnocení nechápu. Možná má na tom podíl trailer a prolog, které vyzradí dost z toho, co se stane. Možná má na tom podíl rozmlsanost některých diváků. Možná vyšší očekávání a následné zklamání. Vážně netuším. Pro mě každopádně skvělý filmový zážitek, který zvýší aktivitu elektrických impulzů v mozku.

• 1.5.2014  00:24

Eh? Hurá, po delší době jsem narazil na další davově psychoticky vychvalovaný brak. Jsem fascinovaný tou záplavou orgastických komentářů nad filmem, který je úsměvnou snahou tehdy mladého a nevyzrálého režiséra s potřebou originální seberealizace. Natočil tedy cosi extraordinérního a avantgardního, nad čím si filmoví fajnšmekři pošušňají, protože je to prostě extraordinérní a avantgardní! Sepíšeme k tomu i manifest, jo, rušivě působící rozklepaná kamera musí být jedním ze základních kamenů. Je to přece extraordinérní a avantgardní! Umění! Originální seberalizace mladého a nadějného severského režiséra! Nestačím zírat. Rodinná oslava je jednoduše šunt vynesený do výše nějakým pofidérním lavinovým efektem, že všichni budeme chválit to, co bychom měli naopak kritizovat. Dobře, když už jsem si jakžtakž zvykl na tu psychotickou kameru a nekvalitní obraz (ne, vážně nejsem divák, který je schopný tohle ocenit - a jsem za to rád), jak tenhle film může být psychologickým dramatem? A jak někdo může tvrdit, že to bylo vše tak přesvědčivé a charaktery dokonale vykreslené?!:D Divák si není jistý, zda je to myšleno vážně či je to nějaká satyra (děj je natolik ad absurdum dovedený, že si prostě nelze tyto otázky neklást). Z této nejistoty zákonitě nemůže pramenit silný zážitek uvěřitelného a přirozeného dramatu. A i když pominu tuto nejistotu, charaktery prostě dobře vykreslené nebyly, jen se zkuste trochu lépe podívat skrz ten nekvalitní obraz. Ano, dramatické události film obsahuje, bylo by na čem stavět, o čem přemýšlet, ale to avantgardní provedení to totálně zabíjí. Přesto je vtipné, jak to většina diváctva spapá a je to schopna s vážným přístupem rozebírat a s vážnou tváří uznale přitakávat všem přitroublým aspektům tohoto filmu. Naštěstí Vinterberg z těchto mladických nerozvážností vyzrál do skutečně kvalitních filmů typu Hon.

• 3.3.2014  21:36

Klišovitá kaše, ale když se na to člověk snaží dívat optikou malého kluka, který má rád dinosaury, je možné tomu dát i ty tři hvězdičky. Mnohé vážně míněné scény ("Liz is gone" atd.) vyzněly směšně či trapně či obojí. Ale kryptozvířata byla ztvárněna působivě. Potěšila i hejna kongamat. A že tam nelítají střeva vzduchem a nejvíc krve jde vidět na škrábanci na obličeji, což někteří považují za negativum? To já považuju naopak za pozitivum - nejsem zvrácenec abych se na filmy díval kvůli těmto scénám, navíc je díky absenci úchylných scén ala "játra se rozplácnou přímo do kamery" tento film vhodný i pro menší diváky, kteří jsou patrně cílovou skupinou.

• 6.2.2014  21:46
    Harry Brown (2009)

Dědula, bývalý mariňák, se rozhodne zatočit s gaunerskou mládeží. Když tak začne činit, není to sice tak efektní jako když Master Yoda poprvé vytasil svůj světelný meč nebo když nevinně působící stařenka Poltova byla Barnabym odhalena jako několikanásobná vražedkyně, přesto se však dočkáme silného příběhu, konfrontace gaunerského násilí s násilím staroškolským. To první motivované nízkými pudy a nudou, to druhé motivované touze po spravedlnosti; enihau, násilí, ať už páchané z jakéhokoliv důvodu, je stále násilí. Těžko se však dědulovi divit, měl silnou snahu vyřešit vše nenásilně a dle práva. Ovšem v tak morálně absolutně upadlém prostředí městských gangů zdá se stejně být jedinou účinnou pomocí oheň a síra... Herecké výkony jsou velmi přirozené, mnohé scény jsou dosti syrové a naturalistické (byť míra naturalismu je místy na hraně laciné snahy zalíbit se divákovi). Z feťáckého doupěte je člověku vážně zle. Prostřelená aorta je děsivá. A ke konci napětí houstne, tím víc, že divák vzhledem k tomu co doposud viděl přirozeně neočekává happyend... Smutný film o tom, kam až může společnost upadnout, když ztratí morální zábrany.

• 2.11.2013  23:48

Nesympatický film s nesympatickými herci v nesympatických rolích. Pokud měl film za cíl ukázat prohnilost charakterů postav, které jsou schopné buď konat nebo zavírat oči nad zločiny v důsledku vlastního egoismu a pokrytectví, povedlo se. Bohužel jako jedna z mála věcí v tomto filmu. Hercům jsem to nevěřil, děj byl rozplizlý a nezajímavý, vychvalovaný konec je vychvalovaný - proč vlastně?! Jako krimi/drama je Tajemná řeka (mimochodem - co je to za název?) podprůměrná, jednak v důsledku nesčetněkrát převařených témat (sexuální zneužití v dětství a následky, mstící vražda nesprávné oběti atd.), jednak kvůli mnohým scénám, které jsou nadbytečné a mimo a zároveň celkově nevhodně a rozplizle poslepované. Herecké výkony mě příliš neoslinily. Prožitkově mě to celé minulo stejně jako Zemi míjí asteroid s orbitou Neptuna. Vlastně nejsilnější prožitek byla asi lítost nad 138 minutami ztraceného času.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6