Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Dokumentární

plakát

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (2014)

Tendenční, plné pochybných propočtů a ještě pochybnějších závěrů, veganská agitka, a týpek se sesype poté, co vidí useknutí krku kačeně... Každopádně oslovující zpracování (ale nezavání demagogií?) a zajímavý pohled na jeden nepříliš skloňovaný globální problém. Nutno brát s notnou dávkou kritického myšlení, podobně jako podobné a Cowspiracy inspirované Seaspiracy.

plakát

Nadějná mladá žena (2020)

S pětihvězdičkovými hodnoceními filmů hodně šetřím. Poslední jsem dal před sedmi měsíci. Tehdy to byli Freaks, kteří mají s dějově i typově odlišnou a nesouvisející Mladou nadějnou ženou jedno společné: bavily mě tím, jak si se mnou, s divákem, dokázaly hrát. Oba patří mezi filmy, u kterých je lepší nic předem nevědět (přečtení obsahu ale nevadí, zhlédnutí traileru už potenciálně ano). Mé čtyřhvězdičkové rozpoložení proměnil v pětihvězdičkové ten cunning & cool & smart konec. Místy je film předvídatelný, ale mnohonásobně víckrát překvapí. Herecky skvělé, pobaví cover verze známých písní (obzvlášť creepy verze Toxic, přičemž touto scénou začíná onen parádní konec). Postupné odhalování křivd minulosti je skvěle dávkováno. A jednotlivé mstící scény jsou natolik pozoruhodné svou vychytralostí, že o nějaké nudě v průběhu filmu nemůže být řeč. Snad jediné, co může vadit, je jakési tendenční podání onoho metoo tématu. Ale jelikož jsem se o tento fenomén nikdy blíže nezajímal, bral jsem ho jen jako nosnou tématickou konstrukci příběhu, a ne jako tendenční morální poselství. Suma sumárum: ┼┼┼┼

Nobel (2016) (TV seriál)

Hvězda dolů za tu doslova otřesnou kameru.

Elita (2018) (TV seriál)

Naraziv na Elite náhodou na Netflixu a nejsa již řadu let cílovou skupinou, zaujalo mě na popisu seriálu prostředí elitní střední školy a do děje usazená vražda. Pustil jsem si to tedy, a nelituju. Po dokoukání třetí série dokonce zvažuju i 5* a taky bych je dal, kdyby to touto sérií skončilo. Všechny tři série totiž dohromady tvoří ucelený a díky poslednímu dílu třetí série zcela vyřešený příběh. Takže se bojím, že to čtvrtá série zbytečně pokazí, ale třeba překvapí. Ve třetí sérii jsem si užil především to, jak se jednotlivé postavy vyvinuly a zejména jak se vyvinuly vztahy mezi nimi, takže pokud někdo ukončil sledování seriálu po první sérii, tohle není schopný ocenit. De facto ke všem postavám jsem měl ambivalentní vztah, což ale bylo vlastně dobré. Trochu mi už časem lezl na nervy počet těch pártís. Taky je tam dost sexuálních scén, což úplně nemusím, ale Španělé je umí podat. Samozřejmě jsou tam obligátní sexuální a národnostní menšiny, ale v míře. Žádný jiný seriál z high school prostředí jsem neviděl, předpokládám u nich určitou povrchnost, ale tento mi povrchní rozhodně nepřipadal. Jako jo, všechno to drahé oblečení, luxusní obrovské vily a život smetánky určitou povrchnost předpokládá. Ale na jednu stranu si to prostředí člověk vizuálně užije, na druhou i v tomhle prostředí postavy občas projevují až překvapující lidskost. A vlastně to se mi na tom asi líbilo nejvíc.

plakát

Mělas to vědět (2020) (TV seriál)

Zezačátku pomalé a nepříliš zajímavé, ale postupně to graduje a graduje až do brutálně napínavého a nejlepšího možného konce. Skvěle zahrané (není divu, když je tam tolik hereckých kapacit). Z důvodu chybějících a postupně průběžně dávkovaných informací si prakticky až do posledního dílu nemůžete být jistí, kdo je vrah. Takže to zjevně vidím dost opačně než mnozí zde komentující. Souhlasím ale s tím, že to mohlo být kratší a svižnější.

plakát

Great Bear Rainforest (2001) (TV film)

Vizuálně dokonalé záběry severoamerického temperátního deštného lesa a jeho obyvatel - myšleno jak zvířat, tak lidí. Dokument poskytuje především zosobněný pohled do života zdejších medvědů, ale také lososů, keporkaků, mořských vyder a dalších zvířat. Stejně tak nám ukazuje život místních domorodých lidí, kteří oblast obývají mnoho tisíciletí, dnes s moderním oblečením, technologiemi i způsobem života, přesto stále s úctou k zdejšímu přírodnímu prostředí předávanou z generace na generaci. Vlhkostí nasycené zelené lesy tvořené isíciletými stromy porostlými dlouhými visícími lišejníky, životem překypující moře i dramatické důsledky silné bouřy a následných masivních sesuvů půdy. Díky velkolepým záběrům z dronů a jedinečným pozemním i podvodním záběrům pronikneme do drsného, přesto skvěle fungujícího ekosystému, do něhož se člověk dokázal zapojit trvale udržitelným způsobem. Muselo být velmi obtížné to natočit, o to větší uznání si tvůrci zaslouží. I hudba se jim podařila skvěle zakomponovat. Příjemně krátká stopáž, přesto vše důležité zazní. Drobné nedokonalosti jako občasné příliš žoviální komentáře velkoryse odpouštím a sázím zasloužených pět hvězd.

Vlastníci (2019)

Skvělí herci, skvěle vykreslené různorodé psychologické profily postav, ale hodně věcí mi tam vadilo. Celé je to přehrávané ad absurdum, a to kazí uvěřitelnost sledovaného. Některé rádobyvtipné scény ala snad 7x opakované "mám takovou malou firmičku" byly trapné a kazily komediální linii. Bernáškovi byli nadbytečnou postavovou vatou. A když už scénáristicky nevíme jak vyřešit vygradovanou situaci, zvolíme laciného a nenápaditého deux ex machina v podobě nastalé závažné životní novinky. Kterou vzápětí absurdně převedeme do komediální polohy. Přesto jsou ze všech těch tragických českých filmů Vlastníci zřejmě tím lepším a snad i zkouknutelníhodným. Jen je škoda, že to bylo tak přepálené a že na druhou stranu chyběla civilnost. Pak by byl film uvěřitelnější a i jako satira by fungoval lépe.

Freaks (2018)

Nedívejte se na trailery! Nic si o tom nečtěte! Dobře, před zhlédnutím filmu jsem si přečetl zdejší obsah a podíval se na prvních 30 sekund toho třetího traileru - a fantastickému zážitku z tohoto filmu to neuškodilo. Vědět ale cokoliv víc by už hodně zkazilo. Optimální je skutečně nevědět buď nic, nebo nic víc, než je napsáno ve zdejším obsahu. Mnoho mysteriózních filmů má nadupaný začátek, ale s postupem děje se dostaví zklamání. Holt, odhalené tajemství už nemá takové grády jako to zahalené. Ve Freaks se každopádně povedlo udržet laťku vysoko po celou dobu. Začátek naprosto mysteriózní, nechápete, která bije. Vše se začne postupně odkrývat, ale dějově je to tak brilantně vystavěné, že jakmile začne upadat zážitek z odhalování tajemství, nastoupí zážitek z akčnosti a napínavosti děje. Obojí drží až do konce filmu a pro komplexnost prožitku nastoupí v třetí třetině filmu třetí faktor, ten emocionální. Výsledkem je váhání mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami a nakonec celkem sebejisté přiklonění se k těm pěti.

plakát

Ve jménu vlasti (2011) (TV seriál)

Zhlédnul jsem jednoznačně pětihvězdičkový Chalífát. V komentářích k němu bylo odkazováno na tento seriál, Homeland. Co se týče děje a napětí, je to fajn. Ale má to jednu zásadní chybu - je to americké. Ten nespočet otřesných a megatrapných amerikánských klišé se fakt nedá vydržet. Pořád slyšíme kydy o službě vlasti, nemůže chybět ideální americká rodinka ("věděl jsem že to zvládneš. a víš proč? protože jsi můj syn") a pochopitelně nejzávažnější katastrofou je, když se někdo snaží zaútočit na PANA PREZIDENTA Spojených států, který je nejdůležitější osobou na světě a ztělesněním hrdosti a demokracie! To pak všichni zvážní, protože to je fakt velmi vážná věc! Vrcholem trapnosti a nejapnosti jsou žoviální kecy vojáčků ("vyser se na to, prošvihneš válku") završené rapováním na karu - to už bylo vážně za jakoukoliv mezí. Vzdávám po první sérii. Škoda. Přitom ta bipolární bloncka je cool.

plakát

Kouzlo finské divočiny (2016) (TV seriál)

Finský audiovizuální trankvilizér. Nádherné kvalitní záběry finské přírody a jejích obyvatel, mistrně zvýrazněné zvuky přírodních komponent, do toho poetický komentář a melodie finské zpěvačky. Něco jako naše Krajinou domova, jen na finský způsob. Nádherný umělecký počin.