Chudáčci (2023)

Jimmy Kimmel to na Oscaroch pomenoval vtipne a presne- "Práve ste videli všetky zábery z Chudáčkov, ktoré je možné odvysielať v televízii..." Úvod ma chytil, prvých 10-15 minút bola atmosféra naozaj ala Frankenstein...,Výkon E. Stone bol fajn, ale u mňa to na Oscara nebolo, no na druhej strane prečo nie? Postupne sa však postava Belly začne meniť, čo je stále v poriadku, veď to je hlavná linka príbehu. Po scéne s uhorkou, ktorá jej robí dobre tam dole..., to však začína škrípať. Venovať sexualite pár scén a dialógov ok, ale tretinu filmu? s takmer pornografickými scénami? Prestavoval som si solídnu a precítenú drámu s útokom na emócie, no ostal som úplne chladný a s pribúdajúcimi minútami ma film zaujímal čoraz menej. Emma Stone ako herečka ok, ale robiť z nej sexsymbol a ženu z ktorej sú všetci muži paf? Ok, každý máme nejaký vkus, ale Emma Stone nie je Monica Bellucci ani Charlize Theron ani ,ani , mohol by som pokračovať. Ak ma niečo zaujalo tak postava "stvoriteľa", ktorú stvárnil W. Dafoe. Na ich vzťahu, odlúčení a poznávaní sveta sa dalo stavať, ale režisér Lanthimos zvolil pre mňa osobne veľmi pochybný prístup. Nechápem vôbec nominácie tohto filmu a už vôbec nie úspech, ktorý zožal. Film na jedno pozretie. Zásadne bez detí!!!, nenechajte sa zmiasť názvom, ktorý deti priláka k obrazovke! 60%.

Duna: Část druhá (2024)

Duna je bezpochyby veľkolepý projekt a Denis Villeneuve hviezdne režisérske eso, ktorý do projektu nalákal množstvo hviezdnych mien. Po toľkých ospevných recenzíách mi neostalo nič len sa presvedčiť na vlastné oči a sánka mi teda, bohužiaľ, nepadla. Mám pocit, že je film dosť preceňovaný. Vo všeobecnosti je to výnimočný sci-fi projekt, na ktorom sa dá stále stavať, druhá časť končí tak, akoby tu trojka mala byť už zajtra. Osobne ma to veľmi nenadchlo, myslel som, že pri dĺžke takmer 3 hodiny sa príbeh uzavrie. Akosi nemám chuť na ďalšie pokračovanie, neviem o čom by malo byť, no možno sa mýlim. Vizuál je nádherný, Zimmerova hudba dokonalá, ale nejak mi tak chýbali emócie, ktoré sú dosť dôležité pre film, ktorý tlačí na osud z každej strany. Treba si povedať na rovinu, že film je naozaj emočne chladný jak psí čumák, čo je pre mňa osobne najväčší problém filmu. Režisér sa nevyhol niekoľkým hluchým miestam a myslím, že film zostrihať o nejakých 20 minút by nebolo na škodu. Množstvo rečí o tom či je Paul vyvolený alebo nie, hromada dlhých a spomalených záberov, to všetko nepomáha filmu, ktorý by mal odsýpať jedna radosť, skôr máte pocit, že toho na tej púšti už bolo dosť. Film rozhodne má kvalitu, oplatí sa ísť do kina, ale nemajte prehnane veľké očakávania ako ja. +++Na zážitku mi nepridalo ani 17 minút reklám pred filmom a brutálna cena vstupného 9,70 eur, pri ktorom si treba sakra dobre premyslieť na aký film do kina idete. +++ Film 80%.

Vyproštění 2 (2023)

S prvým dielom som bol spokojný, aj keď som nikdy nebol a asi ani nebudem fanda Chrisa Hemswortha. Dostaneme požehnanú dávku akcie po ktorej je ten dlhý úvod tak trochu na smiech. Myslím, všetku tú snahu ukázať nám Chrisa ako človeka, ktorý sa musí liečiť, rehabilitovať, odpočívať... No o pár minút si nechá ruky drviť oceľovou tyčou, hneď na to zmasakruje asi 30 ruských agresívnych väzňov, prežije niekoľko tesných výbuchov, nespočetné množstvo osobných súbojov a ..., popri tomto sú aj Arnoldove a Stalloneho staršie akčňáky reálnejšie filmy. Technická úroveň filmu je výborná, súboje majú šťavu, ale menej je niekedy viac. Najväčší problém však vidím v tom ako z divákov robia tupé ovce...Po zuby ozbrojený vrtuľník priletí z Gruzínska do Rakúska? ,len tak? Cez krajiny NATO? Rakúska polizai v úlohe štatistov, nevedia strieľať, nekomunikujú, nedokážu uzavrieť mesto? Gruzínci si v pohode autom opustia Viedeň, kurva kde sú na cestách hliadky?? Myslím, že stačilo málo, aby ten film bol ako tak uveriteľný, len to niekto musí chcieť. Keď vypnete mozog, film si užijete. 60%.

Zimní prázdniny (2023)

"Všetci žiaci vás neznášajú a profesori tiež, viete to však?" Veľmi príjemný malý-veľký film, ktorý to dotiahol až k nominácii na Oscara a právom. Je mi ľúto, že premenil iba jednu sošku. Myslím, že Paul Giamatti zažiaril ako nikdy predtým. Oscarom ocenená kuchárka Mary, mladík Angus a profesor Hunham je trojica, ktorá nechtiac musí tráviť čas v škole, zatiaľ čo všetci ostatní majú prázdniny. Skvelé dialógy, herecké výkony a hlavne skvele prepracované vzťahy robia z tohto filmu niečo viac. Pre mňa podstatne viac než všetka tá komiksová bublina, ktorá svieti v ponuke každého kina. Každý takýto "normálny film" v takto kvalitnom spracovaní je pre mňa malý klenot. Pochválim atmosféru, schválne jemne vybledlé farby a kvalitnú réžiu, ktorá spolu s kamerou dáva pocit, akoby ten film bol v tej dobe naozaj natočený. Nemám veľmi čo vytknúť a rád si to pozriem znovu. 90%.

Oscar 2024 (2024) (pořad)

Jimmy Kimmel má úroveň, je to sympaťák a konečne nepočúvam vyplakávať afroameričanov a narážky na rasizmus. Veľmi ma potešil Arnold s Dany De Vitom a frajerské gesto Michaela Keatona. Fajn pieseň od Billie Eilish, ale Rayen Gosling ju songom I am just Ken jednoducho prebil a chytil sa celý Dolby Theatre. Veľmi ma mrzelo, že môj favorit Killers of the flowr moon nezískali nič. Dal by som ruku do ohňa za to, že min. Oscar pre Lily Gladstone je istý ale...  Pozvať 5 víťazov z predošlých ročníkov, aby vlastnými slovami ospevovali výkon nominovaného herca nepovažujem za šťastný nápad, aj keď na druhej strane ich rád vidím. Ukážky filmov, trailery išly bokom, čo mi vadilo, ale ešte viac by to malo vadiť ľuďom, ktorí nominované filmy nevideli. Ukážka hereckého výkonu vám dá viac než slová o hereckom výkone. Z nominovaných filmov som videl takmer všetky a osobne som fandil Scorsesemu, ale aj filmu Zimné prázdniny. Filmy Openheimer, ale hlavne Poor things, ktoré pozbierali väčšinu sošiek ma veľmi neoslovili. Celkovo príjemný večer, "pripíjam s tequilou všetkým , ale hlavne mojej krásnej žene Charlize Theron!" , ten cabron zabil... 70%.

Zlý časy v El Royale (2018)

Hlavným lákadlom bol pre mňa Jeff Bridges a odviedol presne to, čo som od neho očakával. Ako spomínajú mnohí určite vám réžia pripomenie niečo od Tarantina, samozrejme nesmie chýbať kvalitný sountrak. Fajn príbeh, kvalitná réžia , ale myslím, že príbeh a obsadenie sľubovali niečo bombové, čo sa bohužiaľ nestalo. Každopádne stojí za pozretie. 70%.

Tetris (2023)

Asi by som nikdy nepovedal, že o tak banálnej veci akou je videohra môže vzniknúť tak výborný film. Bavilo ma to od úvodu až po koniec, fakt skvelá a nápaditá réžia, po technickej stránke ťažko nájsť nejakú nudnú pasáž. Každá scéna je chytľavá, či už plná nápadov alebo skvelých dialógov, so skvelými hercami. Scény z Ruska sú výborné a napínavé a možno zistíte, že sa za 30 rokov toho v Rusku zas tak veľa nezmenilo. V jednej scéne dvojica ruských manželov skvele okomentovala rozpad ZSSR a príchod demokracie - "To je dobré alebo zlé?". O jednej videohre sa toho dozviete určite viac než potrebujete vedieť, ale práve scény z Ruska a obchodovanie s americkými namyslenými zbohatlíkmi robí tento film výnimočným. Ak máte vzťah k hrám určite neváhajte, ak máte radi filmy na tému príchod demokracie začiatkom 90-tych rokov , rovnako neváhajte. 80%.

Pan Nepolapitelný (2022)

Mel Gibson nezažíva nejaké super obdobie, ale občas sa stane, že spadne do niečoho kvalitnejšieho, čo je tento prípad. Vieme, že keď ho chceme v niečom super kvalitnom, musí si to zrežírovať sám. Príbeh o zlodejíčkovi , ktorý vykrádal jednu banku za druhou, je pomerne slušne zrežírovaný, mne sadlo aj obsadenie aj tempo príbehu. Gibson tu síce hrá vedľajšiu postavu, ale pomerne dôležitú a zdalo sa mi, že si ju užil. Film ma bavil, sledovať hodinky som nemal čas a nič zásadné filmu nemôžem vytknúť, pretože aj "rodinné" scény, v ktorých sa vlastne nič nedeje ma vďaka sympatickej dvojici bavili. Určite lepšia voľba než mnohé načančané hollywodske produkcie, ktoré sú vo väčšine prípadov prudkým sklamaním. Malý film, ktorý sa na nič nehrá, svoj účel spríjemniť večer dokonale splnil. 80%.

Pętla (2020)

Nie všetko je zlato čo sa blyští a nie každý poľský film musí byť pecka. Ani tento priemer však neurazí, každopádne mňa celkom neuspokojil, hlavne pre svoju nevyváženosť. Na úvod artová scéna dosť originálna a vravím si ok. Príbeh o gangstrovi, ktorý rýchlo vystrelil, ale aj rýchlo padol je určite skvelý, no prístup aký režisér zvolil mi nesadol. Hlavne v prvej tretine, kde sa snaží o humor, ktorý absolútne nevychádza a kolíše to na hrane trápnosti. Všetky scény s kolegom "ninjom", určite. Potom nasleduje druhá tretina, kde sa len kefuje a zdá sa, že to chcú všetky ženy. Úplne všetky. Vždy a všade. Kopa sexuálnych scén, ktoré síce dotvoria obraz o tom, aký život náš poľský gangsta žil, ale príbeh, vzťahy a problémy, ktorých má určite mraky, idú tak nejak bokom. Posledná tretina postupného pádu je na tom najlepšie, ale celkovo ma to nijak extra nenadchlo. Film bez jedinej sympatickej postavy a s už klasickým bojovým poľským pokrikom "kurva", ktorý zaznie vo filme asi 1000 krát... Vážna téma si žiadala vážny prístup a nie nejakýn zlepenec trápnej komédie a drámy. 60%.

Záře (1996)

Splnil som si jeden veľmi starý rest, tento film som sa chystal zhliadnuť ešte v dobe svojho vzniku a mnoho krát po nej, no vyšlo to až teraz. Hlavným dôvodom bol samozrejme G. Rush, ktorý však na moje prekvapenie začína hrať až v polovici filmu, ak nerátam krátky úvod. Púšťať si to v pôvodnom znení asi nemá veľký význam, Rush artikuluje asi ako Luděk Sobota po 2 litroch vodky, takže mu nerozumieť takmer nič. Jeho výkon je fajn, ale príbeh nie je nič extra. V prvej polovici filmu sa zdalo, že to bude zaujímavo pokračovať vzhľadom na napätý vzťah otca a syna, ale po úraze sa zmenil nielen náš hlavný hrdina, ale i prístup režiséra, ktorý akoby zrazu nevedel, čo ďalej. Filmu chýbajú emócie, nedokázal ma chytiť za srdce a neprinútil ma Davida ani ľutovať ani milovať, čo je škoda vzhľadom na potenciál, aký film mal. 60%.

Ovládací panel
36. nej uživatel Slovensko