Absolvent (1967)

Trošku inak romanticky film, ktorý katapultoval mladého D.Hofmana medzi veľké hviezdy. Je príjemné si pripomenúť film na DVD v pekne zabalenom vydaní edície Film X. V jednom z bonusov Hoffman spomína ako tesne po premiére cestou po schodoch stretol staršiu pani, ktorá sa ho opýtala:" Vy ste ten mladý muž z filmu?" Na jeho kladnú odpoveď odpovedala:" Práve sa vám úplne zmenil život."... Výborný herecký výkon Hoffmana a veľmi pekná hudba od Simon and Gurfunkel robí z filmu niečo výnimočné. Hodnotím piatimi hviezdičkami, ale priznávam, nebyť výbornej hudby, bolo by to za štyri. 90%.

Adam Chvojka vicerichtár (1972) (TV film)

Nejde si nevšimnúť až priveľkú pozornosť s filmom Rysavá jalovica rovnako od toho istého režiséra, skúseného M. Ťapáka. Opäť dedinské prostredie, veľmi podobný príbeh, len miesto kravy tu máme ovcu, mnoho rovnakých hercov(Kroner, Rajniak, Strnisková), rovnaký hudobný skladateľ a opakuje sa i téma alkoholu. Króner tradične kraľuje, niekedy dostáva priestoru až moc a kamera okolo neho krúži trochu pridlho. V týchto momentoch by sa žiadalo ubrať a radšej rozvinúť vedľajšie postavy. Veľmi dobré , ale málo využité sa mi zdali zárodky hádok medzi Adamom a jeho ženou , ktorú hrá sympatická a talentovaná V. Strnisková. Práve tejto dvojici by som venoval priestor a prekvapivo krátka stopáž (62 min.) by sa dala v pohode natiahnuť na slušný celovečerný film. Na takýto krátky "tv úlet" je to i tak skvelý počin. Navyše s našim Jožkom, ktorého máme všetci tak radi. Teda takmer všetci...80%.

Adamova jablka (2005)

Tak na tejto vydarenej čiernej komédii som sa pobavil ako už dávno nie. Spočiatku tupý, ale nie úplne blbý skinhead si získa vaše sympatie prakticky okamžite a jeho obraz Hitlera nad posteľou na tom nič nezmení. Nemazná sa s nikým a neváha nakopať zadok a zlomiť nos aj kňazovi, ktorého perfektne stvárnil M. Mikkelsen. Keď pri prvom rozhovore na kňazovu otázku, aký si dá cieľ, odpovedal len tak do vzduchu, že upečie jablkový koláč , tak vtedy ešte ani divák nemá tušenia, čo všetko sa začne diať. V závere to zájde až tak ďaleko, že kňaz začína o viere pochybovať a naopak skinhead zrazu pozerá do neba a v duchu si vraví, že toto všetko predsa nemôže byť náhoda. Treba dať v úvode filmu trochu šancu na rozjazd a potom sa stávate svedkami uveriteľných aj neuveriteľných udalostí, ktoré vzájomne s naozaj vydareným a hlavne nevtieravým humorom dali šancu vzniknúť aspoň pre mňa nezabudnuteľnej čiernej komédii. Možno niekomu nesadne tento druh, nazvem to Kusturicovho humoru, naozaj som si pri sledovaní spomenul na film Čierna mačka biely kocúr. A možno bude niekto bez úsmevu iba pozerať do blba, ako ja pri sledovaní do neba vychváleného Monthy Python a život Briana. A možno nie. Dajte mu šancu. 100%.

Adela show (2010) (pořad)

Možno som mal iba štastie na dobré diely, hlavne hokejové, so zaujímavými hosťami ako napríklad nemecký kouč Uwe Krupp, Golonka, Demitra s manželkou, Višňovský s budúcou manželkou, ale nesklamal ma vlastne žiaden hosť, pretože Adela nesklame nikdy. Je taká aká je. Adela je vtipná a na rozdiel od iných si myslím, že má na to aby utiahla tento projekt. Sajfa svojími hláškami často vytvára atmosféru ešte vtipnejšiu a celkovo sa s Adelou skvelo dopĺňajú. Ako moderátorskú dvojicu v rádiu ich až tak nemusím, ale naživo sú o triedu vtipnejší.

Adelheid (1969)

Solídna dráma od majstra Vláčila . Trošku vláčne tempo (nie, nerobím si srandu z režisérovho mena), ale od druhej tretiny je film presne podľa mojich predstáv. Film o láske, pre ktorú nebol vhodný čas ani miesto, nemá s romantikou nič spoločné. P. Čepek i E. Černá predvádzajú výborné výkony a to , že si nerozumejú a každý rozpráva tak, ako mu zobák narástol, filmu iba pomáha. Tempo filmu je pomalé, rovnako ako pomaly a komplikovane si k sebe hľadajú cestu hlavní hrdinovia. Aj preto považujem ich vzájomný rozhovor s prekladateľkou i scénu pošmyknutia na kaluži krvi za to najlepšie. 80%.

Admirál (2015)

Myslel som si, že Holandsko muselo do tohto filmu zainvestovať poriadne prachy, ale ako píše Cervenak vraj iba 8 miliónov eur. Slávneho holandského admirála som až doteraz nepoznal, ale o holandských obchodných a plavebných aktivitách v minulosti musí vedieť každý, kto aspoň okrajovo zahryzol do histórie. Hneď v úvode potešilo zjavenie R. Hauera, ktorý však už o necelú minútu! z obrazovky tragicky odišiel, čo ma dosť nasralo. Na bojových scénach sa nešetrilo, gule z diel lietajú a trhajú všetko, čo im príde do cesty. Zaujímavejšie však bolo politické pozadie a zradcovia na každom kroku. Možno aj vďaka Ch. Danceovi som na chvíľu videl boj o moc ako v seriály Hry o tróny. Filmu by som vytkol priveľa spomalených záberov, niektoré zbytočne uhladené a až príliš veľa vznešenej hudby, ktorá je sama o sebe skvelá, ale spolu so spomalenými zábermi zbytočne uberá na reálnosti. Mnoho vecí je veľmi zjednodušených, asi najviac zamrzí vek admirálových detí, ktoré sa rokmi, vôbec nemenia, rovnako admirál a všetci okolo neho nestarnú, aj keď je jasné, že tieto udalosti sa nestaly v priebehu jedného roka. Inak výborný historický film, stačilo málo a bola by to dokonalosť. 80%.

Admirál (2008)

Rusi opäť potvrdzujú, že točiť naozaj vedia, čím ďalej tým lepšie. Veľmi zaujímavý príbeh z čias, keď sa cárske Rusko začalo štiepať pod čoraz drzejšími bolševikmi. Film prináša mnoho zaujímavých scén postupného preberania moci, likvidácií a popráv, ale do akej miery sú vykreslené skutočnosti pravdivé, neviem, pretože pár recenzentov vyčíta mnohé historické nepresnosti. Fakt neviem, ale aspoň približne to takto nejako vyzeralo. Príbeh ma zaujal natoľko, že začínam pátrať po informáciach na túto tému. Je mi jasné, že tvorcovia to ukazujú miestami povrchne, chcelo by to ísť viac do hĺbky, viac temných scén, ale cez to všetko som bol spokojný. Výborné bojové scény vás chytia už v úvode, hudba, obsadenie, to všetko je na vysokej úrovni. Záver určite mnohým pripomenie Cameronov Titanic, to už si naozaj mohli odpustiť. Pár temných minút navyše, troška hĺbky, presnejších historických informácií a o trochu menej romantiky, tak neváham s plným hodnotením. Možno by to tak aj bolo, pretože trailery na Youtube obsahujú mnoho záberov, ktoré som vo filme nevidel. Štyri disky si rozhodne zaslúži. 80%.

Adolf Eichmann (2007)

Sympatický T.Kretschmann opäť v nemeckej uniforme, to už človek musí naozaj počítať. Ale tie postavy mu sedia, bez debaty. Dráma o jednom z najväčších vojnových zločincov, síce až takou drámou nie je, ale je to aspoň malé oboznámenie s tým, kto to bol a ako skončil. Vojnové scény nečakajte, pár zastrelených židov tu síce bude, ale ide viacmenej o dokreslenie deja a ide prevažne o niekoľko sekundové zábery.Väčšina filmu sa odohráva v cele, kde je spovedaný a flashbackmi sa v deji vraciame späť. Režisér akosi nedokázal navodiť napätie medzi dvoma zhovárajúcimi sa mužmi v cele, hoci všetci vieme, že tieto rozhovory by mali byť korením filmu.Ťažko povedať kde nastala chyba. Dialógy sú hodnoverné, herci slušní, hlavne Kretschmann, ktorému plešina a okuliare slušne pomohli k tomu, že sa Eichmanovi na dobových fotkách vážne podobá. Film nenudí, hlavne by nemal nudiť všetkých, ktorých 2.sv.vojna zaujíma. Bohužiaľ výsledok je iba priemerný. A ani neviem, či si tento film zaslúžil taký krásny hudobný motív. Film 6/10.

Aein (2005)

Čakal som rozhodne hlbšie prepracované charaktery postáv a sexuálne scény mali byť len okrajovým doplnkom, ale je to presne naopak. Pomerne odvážne erotické scény tvoria viac ako polovicu filmu, zbytok je dosť nevýrazný. Snaha o pochopenie sa minula účinkom, v tej ženskej sa ani Boh nevyznal. Takéto filmy sú z môjho pohľadu tak nejak zbytočné. málo prepracované pre silnejší zážitok a málo provokatívne, aby zaujali niečím iným, ak už nie príbehom. 60%.

A Estrada 47 (2013)

Ako píše kámoš Big Bear bol to zaujímavý film, ale ocenia ho skôr vojnový fanúšikovia, ktorý zbierajú zaujímavosti a perličky z vojnovej minulosti. O Brazílii a jej vojnovej minulosti neviem nič, ale komentár Volodimira2 vám dá viac ako tento film. Ja mám rád vojnové filmy, ale mňa film zaujíma hlavne z pohľadu filmového fanúšika, čiže v prvom rade ma zaujíma dobrý príbeh, herecké výkony, bojové scény môžu a nemusia byť...Poviem na rovinu, že som sa dosť nudil. Prvých 45 minút sa takmer nič neudeje, brazílski vojaci sa motajú jak cigáni v kukurici a najzaujímavejšia scéna bola pre mňa ako nemeckí vojaci tlačia zapadnuté nákladné auto...To fakt?? Monológy hlavného hrdinu, ak ho tak môžem nazvať píše a číta v duchu listy pre otca. Som nútený počúvať sračky, pri ktorých som si neodpustil krútenie hlavou... "Najviac sa bojím, že zabudnem modlitby ktoré ste ma naučili..." Trochu oživenia príde s postavou zajatého Nemca- dezertéra, ale ďalšia menšia facka prichádza v závere, kde sa po takmer 90min. filmovom putovaní konečne dostaneme na cestu 47. Toľko spomínanému odmínovaniu režisér venoval iba minimum času, čo zamrzí vzhľadom na to, že to bola najdôležitejšia vec pre všetkých brazílskych vojakov a navyše tak pomenovali aj film. Ešte viac ma však mrzí, že tak "dôležitá " cesta vyzerala ako cesta na konci sveta, po ktorej len raz za rok prejde vyplznutá mačka...Celkovo dosť nezáživný film, ktorý vám o Brazílskych vojakoch nepovie takmer nič, čo je dosť škoda, pretože ďalšia šanca len tak skoro nebude. 60%.