Šógun (2024) (seriál)

"Nakoniec nie sú vaše ciele o nič vznešenejšie než tie naše..." Nečakal som, že po pecke 1883 príde ďalšia historická dráma, ktorá ma úplne dostane. Dúfam, že to ostane ako miniséria, myslím, že ďalšiu sériu nepotrebuje, všetko je jasné, uzavreté a divák i kritici nadmieru spokojní. Neviem si predstaviť nikoho lepšieho v roli Toranagy ako herca H. Sanadu, ktorý ma už dávno očaril filmom Soumrak. Zoznámime sa s množstvom postáv, jedna lepšia než druhá. Sympatické, sympaticky nesympatické, všetky výborne zahrané. Výprava i atmosféra je dychberúca, nemusel by sa hanbiť ani hollywoodsky veľkofilm za stovky miliónov... Názov možno mylne navodí dojem veľkých davových a bojových scén, no opak je pravdou. Dostaneme veľmi chytrý príbeh plného intríg, kvalitných dialógov, príjemného tempa, a špičkových hereckých výkonov. Hudba mi v intímnejších scénach trochu pripomenula Vangelisa. Spisovateľ James Clavell by určite napriek nejakým zmenám nešetril chválou. Ani ja nemám čo vytknúť, možno by som viac pritlačil na emócie v poslednej časti, no napriek tomu plný počet a max. spokojnosť. 100%.

1883 (2021) (seriál)

"Taký pocit slobody už nikdy nezažiješ. Čím viac ľudí, tým viac pravidiel. " Nádhera... Už je to naozaj dlhý čas, čo ma naposledy film (seriál) nielen zaujal ale doslova pohltil. Tak nádherne to naposledy natočil Kevin Costner keď "Tancoval s vlkmi" a už vtedy som písal, že takýto western sa ťažko prekoná. Tento seriál ho síce neprekonal, ale má k nemu najbližšie zo všetkého čo sa za tie roky natočilo. Každý kto sa bojí dlhých seriálov sa môže radovať, pretože toto sa dá odsledovať úplne nezáväzne, bez viazanosti na ďalšie série, jednoducho príbeh rodiny Duttonových sa 10 dielom tejto série končí. Neviem čo mám chváliť skôr, ale napísané a zrežírované je to fantasticky. Postavy sú skvelé, hlavne úžasná chémia medzi T. McGrawom a F. Hillovou, ktorí sú manželia aj v reálnom živote!...a že je Tim McGraw úspešný country spevák som sa dozvedel iba teraz. Ich filmová dcéra stvárnená I. Mayovou je tiež kapitola sama o sebe. Nádherná postava, skvele napísaná i zahraná, bavilo ma to od začiatku, od prvej minúty až do konca, ktorý je fakt nepredvídateľný a naozaj smutný. Záver ma naozaj dojal a doslova zomlel. Western z pohľadu 18 ročného dievčaťa je naozaj niečo iné.  Cesta rodiny Duttonových s kopou neskúsených imigrantov naprieč Amerikou je jedna veľkolepá a napínavá road movie, ktorá prináša jedno nebezpečenstvo za druhým. Pochválim výborné dialógy, krásnu hudbu a aj keď sa hlavný motív opakoval často nikdy mi nevadil. Cesta je cieľ, niekedy je to proste tak. Užíval som si nádhernú prírodu a napínavý príbeh, ktorý ma uchvátil natoľko, že som si ho posunul medzi svoju top 10 seriálov. Odporúčam. 100%

Vládcové nebes (2024) (seriál)

Duo S. Spielberg a T. Hanks sa spojili tretí krát a vznikol tento výborný seriál, na ktorý sme čakali roky. Odhadoval som tak 5-6 rokov, ale užívateľ Paxxx.cz to napísal presnejšie. Čas letí,,,Na úvod pochválim obsadenie na čele so sympatickým Butlerom, skvelé bojové scény, ktorých mohlo byť viac, kvalitnú hudbu, dobré mini príbehy, ktorými je pretkaný celý seriál a kvalitné i poučné dialógy, ktoré verne zachytávajú dobu i pocity ľudí, ktorí v tej dobe žili. Samozrejme je tu hromada postáv, v ktorých sa bude treba zorientovať, ale tak po 3. epizóde budete ako ryba vo vode. Akčné scény sú výborné, no takmer všetky súboje sú hromadné, nemecké i americké stíhačky vidíme len z veľkého odstupu, bez nejakých detailných záberov, komornejších súbojov, pretože všetko sledujeme z pozície bombardérov B-17. Oceňujem hlavne dokonale zvládnuté scény v B-17, spoluprácu všetkých členov posádky, divák má naozaj jasnú predstavu o tom ako to na palube lietajúcich pevností fungovalo. Zamrzí ako málo priestoru dostal deň D, ten 10 diel tu naozaj chýbal, myslím, že by určite bolo o čom. Mal som pocit, že si v posledných dieloch tvorcovia dosť naložili, snažili sa zachytiť z každého niečo, no jednoducho nebol čas, aby sa to rozvinulo do podoby s akou by bol divák úplne spojný. Téma vojny je tak bohatá na udalosti, že aj 20 dielov by bolo málo, ale radujme sa aj z toho málo čo vzniklo. Seriál určite nesklame, na tému letci nič lepšie nenájdete. 90%.

Zimní prázdniny (2023)

"Všetci žiaci vás neznášajú a profesori tiež, viete to však?" Veľmi príjemný malý-veľký film, ktorý to dotiahol až k nominácii na Oscara a právom. Je mi ľúto, že premenil iba jednu sošku. Myslím, že Paul Giamatti zažiaril ako nikdy predtým. Oscarom ocenená kuchárka Mary, mladík Angus a profesor Hunham je trojica, ktorá nechtiac musí tráviť čas v škole, zatiaľ čo všetci ostatní majú prázdniny. Skvelé dialógy, herecké výkony a hlavne skvele prepracované vzťahy robia z tohto filmu niečo viac. Pre mňa podstatne viac než všetka tá komiksová bublina, ktorá svieti v ponuke každého kina. Každý takýto "normálny film" v takto kvalitnom spracovaní je pre mňa malý klenot. Pochválim atmosféru, schválne jemne vybledlé farby a kvalitnú réžiu, ktorá spolu s kamerou dáva pocit, akoby ten film bol v tej dobe naozaj natočený. Nemám veľmi čo vytknúť a rád si to pozriem znovu. 90%.

Mastičkář (2023)

"Ja viem, ja viem, nepamätáš si..." Kto by nepoznal starší dvojdielny film Mastičkár?, aj u nás veľmi populárny a často vysielaný. Že sa Poliaci pokúsia o remake som netušil a po prvých zmienkach som to dosť spochybňoval. Načo prerábať dokonalosť? Samozrejme, prišli nové generácie divákov, ktorí sa nechcú vracať do minulosti, takže rozhodne pre nich a možno aj pre mňa, pretože ma zožierala zvedavosť...Dopadlo to výborne, ja fakt neviem ako to Poliaci robia, ale my sme oproti nim asi 100 rokov za opicami...Ich filmy, nedávna Jagna teraz toto, to je proste bezchybná dokonalosť v každej filmovej zložke. L. Lichota stvárnil Antona Kosibu bezchybne, problém som mal iba s jeho dcérou a príliš mladým zbohatlíkom, ktorí mi trošku tipovo nesadli, ale nerušili mi zážitok. Oproti originálu tam sú nejaké zmeny, no nie príliš zásadné. Príbeh je neskutočný, stále silný a chytľavý, herci skvelý a hudba krásne dopĺňa nádherné scény z poľského vidieka a často brnká na citlivú strunu. Slzy som mal na kraji, takže emócie filmu rozhodne nechýbajú. Chýbali mi nejaké scény, ktoré sú pre mňa nezabudnuteľné, ale samozrejme nikto asi nechcel presnú kópiu. Tak či tak, Poliaci dokázali urobiť remake, ktorý môže byť reklamou na remaky. Keď to porovnáme s pokusmi z Hollywoodu tak sa chce niekedy plakať. Bravo Poliaci, barzo dobre. 90%.

Jagna (2023)

Nádhera! Určite jeden z naj filmov tohto roka, možno najlepší.  A Margot Robie v poľskom filme?? Takmer..., podoba tam je a veľká. Stihol som úplne posledné premietanie, dobre som tipoval, že toto je film na, ktorý sa oplatí zájsť do kina. V kine sme boli traja! V duchu som si vravel, kde dali rozum všetci tí, čo vošli do sály na Aquamana... Príbeh neprekvapí, už z traileru sa dá vyčítať celý, ale to spracovanie je neskutočné, myslím, že Oscarové a ak bude tak plne zaslúžené. Tieto príbehy sú večné a vždy budú, no po vizuálnej stránke je to niečo, na čo sa nezabúda. Nádherná pastva pre oči, presne pre toto milujeme filmy. Neviem, čo by som chválil skôr, či vizuál, hudbu alebo herecké výkony...Hudba je nádherná, je rovnako dôležitá ako obraz, čo nie je úplne bežné. Všetky tanečné scény, svadba to je dokonalá kombinácia obrazu, hudby a choreografie. Po takomto filme sa cítite ako Slovan hrdý, hrdý na minulosť, zvyky, folklór...Ak vám niečo letmo pripomenie tak film Malena s M. Belluci, ale iba trochu. Neviem, či som niekedy videl krajšie záverečné titulky, čumel som a to doslova...Veľký podiel na tom má hudba, je úžasná. Veľmi by som chcel, aby film vyšiel aspoň ako bluray alebo 4K, chcel by som si ho vychutnať v naj kvalite. Nádherný film. 100% A tak nejak to vzniklo...

Bastard (2023)

"Nehovorte o kráľovi ako o svojom kamarátovi, nikdy ste sa s ním nestretol. Ani nevie, že existujete..." Čím to je, že M. Mikkelsen nikdy nešľapne vedľa? Znova a znova dokazuje ako skvelý je herec a aké šťastie má na kvalitné projekty. Som vďačný za tieto nádherné a silné filmy, ktoré v sebe nesú to kúzlo starej filmovej školy bez trikov, zeleného plátna a šľahajúcich bleskov... Stará pravda, že film je tak dobrý ako dobre je obsadená a zahraná záporná postava tu platí dokonale, pretože "vlastník" De Schinkel je hajzlík skutočne výnimočne slizký, až máte chuť Mikkelsenovi zakričať "Ja ti ho podržím, ty po podrež!..." Príbeh je to v podstate jednoduchý, ale pod kožu sa zaryl dokonale a uvedomíte si, že v tak nehostinnej pôde a prírode celkovo nie je vôbec ľahké farmárčiť. A čo, že to vlastne chce Mikkelsen pestovať??  Ako sám vraví "Opýtať sa môžeš, ale odpovede sa nedočkáš..." , aspoň tu nie. Film to samozrejme prezradí. Takto si predstavujem FILM, drtivá väčšina toho, čo vzniká dnes sú strašné sračky. Film 90%. Mikkelsen 100%.

Most (2011) (seriál)

Po rokoch som chytil nejakú chrípku a to je presne čas na seriály, čas spojiť príjemné s užitočným...Seriál Most si diváka získava postupne no o to silnejšie. Spočiatku naozaj seversky chladný, ale každou minútou a každým dielom sa pristihnete v stave, že ste sa doňho celý ponorili. Hlavná dvojka je naozaj sympatický pár. Z ich rozdielnych pováh vzniká množstvo vtipných situácií, ktoré odľahčujú inak pomerne temný príbeh aj keď sa v tme odohráva minimum scén. Príbeh šikovne poukazuje na problémy dnešného sveta, ktoré máme aj tu v Čechách i na Slovensku, teda až na tú arabskú masu, ktorú si tam napustili...Celkovo veľmi dobrý seriál s výbornými postavami a že ich nie je málo. Nenechajte sa odradiť množstvom vedľajších postáv, každá tu má svoje miesto, skôr či neskôr sa dejové linky prepoja, takže trocha trpezlivosti. Seriál sa vám za to odvďačí skutočnou kvalitou. 100% -----------------PS. Postava Sagy Noren to je niečo unikátne. Po všetkých tých seriáloch a filmoch , čo človek za tie roky videl zrazu príde postava, ktorá vás odrovná. Myslím, že budem často používať hlášku " Si chladná (divná) ako Saga Noren"

Temný případ (2014) (seriál)

Už niekoľko rokov som sa chystal na tento dobre hodnotený seriál. Mal som veľké očakávania a myslím, že sa naplnili aj keď nie úplne na 100%. Po prvých dvoch dieloch som cítil menšie sklamanie, no hneď v úvode tretej som sa chytil skvelou scénou s fanatickým kňazom a skvelým dialógom hlavnej dvojky na tému náboženstvo. M. McConaughy to pomenoval tvrdo, jasne a pravdivo čo zas nemôžem povedať o jeho mnohých iných filozofických úvahách, ktorých je seriál plný. Občas som mal pocit, že bez nich by sme ušetrili jeden diel a seriál by bol o dosť kompaktnejší. Pripomínal mi slávny výrok - "dokáže hovoriť celé hodiny bez toho aby niečo povedal"... Od tretieho dielu seriál iba graduje, dostávame sa čoraz bližšie k vrahovi, ale aj pod kožu hlavných a vedľajších postáv. Poznáme bližšie ich rodinný život, problémy v práci i súkromí. To všetko tvorí kompaktný celok, ktorý drží pohromade. Ak to nachvíľu niečo preruší tak sú to spomínané hlášky M. McConaughyho o všetkom a o ničom. Ten napriek tomu podáva s Harelsonom fantastický výkon, aj tá ich spoločná bitka pôsobila ako skutočná bitka, nie nacvičená choreografia. Určite právom jeden z naj hodnotených seriálov, určite odporúčam. Pre neznalcom dodávam, že 2. a 3. séria nemajú s prvou nič spoločné. Jedna séria = jeden príbeh. Seriál 90%. McConaughy a Harrelson -100%.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Scorsese si zaslúži jedno veľké - ďakujem. Posledných asi 10 rokov sme svedkami toho ako sa kiná pomaly menia na miesta vyhradené iba pre filmy plné digitálneho bordelu, česť výnimkám (J. Cameron). Akoby nebolo iných divákov, akoby nikto nemal záujem vidieť aj niečo iné ako bandu digitálnych pajácov, ktorí znova a znova zachraňujú planétu. Na úspechu aj tohto filmu závisí osud ďalšieho vývoja kinematografie. Scorsese si to sám trochu sťažil, pretože stopáž 3 a pol hodiny je dosť a trochu zaskočila aj mňa. V kine sa však moje pochybnosti rozplynuly a ja som sa pomaly ponáral do silného príbehu, plného fantastických hereckých výkonov, lokácií a výbornej hudby. DiCaprio si zahral nie príliš chytrého blbečka, no ako inak než znova doslova Oscarovo..., uvidíme. Rovnako DeNiro, je skvelé ho vidieť po priemerných filmoch znova v plnej forme. Naozaj veľkým prekvapením je Lily Gladstone, ktorá hrá doslova iba pohľadom. Stačí pohľad a je úplne dokonale presvedčivá. Treba povedať, že v hromade pokrivených charakterov je jej postava jediné čisté dobro, jediná postava ktorej budete fandiť a užívať si každé jej slovo, každý pohľad...Film zbehol pomerne rýchlo, no nejakých 20-30 minút by vystrihnúť šlo, bez nejakej ujmy na kvalite. Aspoň v kino verzii, na blueray by som tak či tak volil rozšírenú. Posledná polhodina je naozaj skvelá, DiCaprio excelentný. V závere sa v zaujímavej, ale podľa mňa trochu zbytočnej scéne objaví aj režisér Scorsese, ktorý si podľa mňa na najbližších Oscaroch pozbiera čo sa dá a to plne zaslúžene. 90%.