Greenland: Poslední úkryt (2020)

Nebudem veľmi kritický, pretože nie je k čomu. Niektorí užívatelia hodnotia priemerne len preto, že je tu málo trikov. No ja som si naopak práve preto film užil. Komornosť filmu sedí, vzťahy medzi postavami sú kvalitne rozobrané, možno by som pridal pár scén s dedom (už postarší ale stále dobrý Scott Glenn), ale inak spokojnosť. Trikov bolo pomenej, ale nechýbali mi, snáď len tá 300 metrov vysoká tsunami, tú by som rád videl. Butler sa krotil, poznáme ho o dosť akčnejšieho, ale je dosť dobrý herec, aby ustál aj tieto polohy. Celé sa mi to zdalo pomerne dosť realisticky podané, čo je pri podobných filmoch skôr vzácnosť. Celý film je podaný ako road movie, stále sa musíme niekam dostať, ide o čas, ktorého nemajú postavy mnoho. Už je to nejaký čas, čo som videl dobrý katastrofický film. Greenland ním je. 80%.

Agent (2019) (seriál)

"My name is Kamil Amín Thábit..." V duchu som si aj tak s úsmevom zabručal "Borat...", ale smiech ma rýchlo prešiel, pretože Sacha predviedol úžasný herecký výkon, asi prvá naozaj vážna a seriózna postava, navyše historicky pravdivá. Príbeh mi dokonale sadol, aj keď viete úplne presne ako to skončí. Prostredie Sýrie i Izraela, 60-roky a množstvo zaujímavých postáv mi jednoducho nedali dýchať a tešil som sa na každý ďalší diel. Oceňujem minisériu , rovnako ako s The Queen´s gambit Netflix u mňa znova naplno zabodoval. Mám rád tento formát. Pri dobrom príbehu vám dá viac ako celovečerný film a na druhej strane nie je to zbytočne rozťahané ako mnohé seriály s množstvom sérií i dielov. Napínavé scény fungovali dobre, občas to Kamil s odvahou dosť preháňal, až som si vravel wau, ty teda máš odvahu... Z väčšiny vysokých sýrskych predstaviteľov urobil poriadnych hlupákov, preto aj jeho manželke bolo jasné, že toto sa inak ako smrťou nemohlo skončiť. V závere potešia skutočné zábery, aj keď je to smutný pohľad. Tento príbeh rozhodne stál za sfilmovanie, na tému agenti a špióni za posledné roky asi ťažko nájdete niečo lepšie. 80%.

Veterán (2020) (TV film)

Ja by som nebol zas tak kritický. Je to tv film, treba to brať trocha s rezervou, predsa len rozpočet nepustí aj keď musíme uznať, že mnoho vytýkaných nedostatkov nebude len o peniazoch. Osobne by som privítal nejakých 10-20 minút naviac, trochu viac rozobrať vzťahy medzi všetkými postavami, hlavne medzi Ondríkom a jeho sestrou s podareným manželom. Ondrík posledné roky herecky naozaj dominuje, u mňa momentálne naj slovenský herec. Vidno, že pre postavu legionára na sebe trochu popracoval a divák mu to verí, čo je pre film veľmi podstatné. Ja to vidím na slušný, pozerateľný priemer, ktorý neurazí. Je fajn, že si po tomto Ondrík urobil v Čechách dobré meno, je dosť pravdepodobné, že sa s ním budeme stretávať čoraz častejšie. kto by rád kvalitnejšie stretnutie, tak rozhodne odporúčam film Nech je svetlo. Film 60%.

The Haunting - Záhadné sídlo Bly (2020) (série)

"It´s perfectly splendid..." Toto slovné spojenie vysloví hlavná detská predstaviteľka nespočetne krát, akoby dávala divákovi nádej, že aj film bude perfectly splendid, lenže je to falošná nádej. Pokračovanie je o poznanie slabšie než prvá séria. Táto . séria na tú prvú nijako nenadväzuje, je to úplne nový príbeh s novými aj staronovými postavami. Fakt som bol trochu zmätený, keď som zistil koľko známych tvárí z prvej série tu znova hrá. Trochu nezvyčajné. 1 až 5. diel som sa dosť nudil a chvíľu som uvažoval, že to vzdám. Presvedčili ma iba smutné oči talentovanej hlavnej predstaviteľky Victorii Pedretti a fakt, že nerád nechávam filmy nedopozerané. Od 6. dielu je to o dosť lepšie, konečne sa dozvieme zásadné veci, dovtedy to bola len omáčka s otravnými deťmi, ktoré sa chovali akoby mali min. o 5-6 rokov viac. Celkovo dosť rozvláčne, posledné 3-4 diely zvýraznia a vyvážia slabý dojem z úvodu, ale na lepšie hodnotenie to u mňa nie je. 60%.

The Best of Borat (2001) (TV film)

To bola ešte len príprava na skutočného Borata. Podstatne zlepšil to háro na hlave, to k nemu patrí a trošku popracoval na prízvuku. Trochu krátke a v dobrej kvalite obrazu to asi nezoženiete. 60%.

Boratův navázaný telefilm (2020)

"Hi, my nama is Borat, my life is nice..., nooottt??? Tešil som sa, nebudem klamať. Prvý Borat je moja srdcová záležitosť, bavím sa na ňom aj po toľkých rokoch. V práci už roky používame nadávku "Azamat" , spomíname a tancujeme na Borat-taneček a veril som, že pribudnú nové hlášky a nezabudnuteľné scénky, no nič moc neprišlo. Úvod je fajn, to je Borat tak ako ho poznáme. Potom však prichádza do Ameriky, kde ho všetci na ulici spoznávajú a preto je nútený maskovať sa. Práve to vidím ako veľký problém, lebo to kúzlo osobnosti, vzhľad, gestá, spôsob komunikácie....to všetko je preč... Scénky neboli nijako originálne, potešil "tanec plodnosti", no ani nie tak tanec ako reakcie smotánky, ktorá toto určite nečakala, ale zvyšok iba jemne vtipný, žiadne váľanie sa po zemi od smiechu nečakajte. Záver znova fajn, aspoň vieme kto ten korona vírus rozniesol po celom svete. Škoda, že to úplne nevyšlo. 60%.

Umbrella Academy (2019) (seriál)

"Začul som zvesti, že je to dobrý seriál, ktorý si rád pozrieš." Pri sledovaní som si uvedomil ako dlho som nevidel Ellen Page. Pekne jej to tu sadlo a určite jej tento úspešný seriál nakopol stagnujúcu kariéru. Vždy som mal slabosť pre filmy s témou cestovania časom. Užíval som si 60-roky a všetko okolo atentátu na JFK. Veľmi dobre fungujú úvodné časti seriálu, v ktorom je postava E. Page odsúvaná bokom, ako "tá bez schopností". Divák tuší, že určite nejakú schopnosť má a spolu s jej tajomnou love story, ktorá občas nakukne až do hororového žánru patrí medzi to najlepšie čo ponúka prvá séria. Super schopnosti hlavných hrdinov pripomenie X-menov, ktorých mám rovnako rád a aj preto sa mi seriál trafil do vkusu. Seriál kvalitne premiešava niekoľko žánrov a úspech je zaslúžený. Po dvoch sériách slušné 4 * a teším sa na tretiu. 80%.

Jeden den Ivana Děnisoviče (1970)

Režisérsky zaujímavo pojatý film, v ktorom sledujeme jeden deň človeka uväzneného v mrazivom gulagu niekde na Sibíri. O postave Ivana sa toho veľa nedozvieme, v podstate iba to ako sa tam dostal. Režisér sa ani nesnažil postavy divákovi nejako približovať, nerieši sa ani politický systém ani krutosť podmienok. Sledujeme len jeden deň, akých odsúdení zažívajú tisíce. Smiešne raňajky, ešte biednejšia večera a medzi tým práca v ukrutných mrazoch. Niektoré scény sú pomerne dlhé, napr. murovanie na stavbe, ale pre mňa ako stavbára mimoriadne zaujímavé. Fakt som čumel ako sa dá v takých mrazoch murovať, no beriem to ako film, s rezervou. Malta by v takých mrazoch bola nepoužiteľná už po niekoľkých sekundách, jedine, že by mali zázračnú prísadu...Film určite stojí za pozornosť, ale kvalita obrazu ku akej som sa dostal cez uložto.cz je na hranici sledovanosti. Pri sledovaní som si spomenul na VHS časy. Obraz čistá katastrofa, hlavne z dôvodu častých tmavých scén. 80%.

Drsný město (2020)

Asi najlepší film, schválne nepíšem seriál, na Netflixe, ktorý som za poslednú dobu videl. Veľmi dobre mi sadli aj predchádzajúce filmy O. Marchala, podľa toho presne viete odhadnúť ako bude jeho nový film vyzerať. Skorumpovaný policajti a gangstri všetkého druhu tvoria základ navonok zamotaného príbehu, ktorý je v podstate veľmi prostý. Postáv je tu pomerne dosť, občas sa mi stalo, že som sa na chvíľu v dialógových scénach zamotal, pretože veľké množstvo mien divák nestíha nasať, ale rýchlo som do toho prišiel. Akčné scény sú pomerne reálne natočené, krátke a drsné. Samotný záver vyvoláva rôzne reakcie ako som si všimol, ale mne sadol dokonale. jednoducho nekompromisný, drsný ako reálny život. Má to však jednu veľkú chybu, ten veselý hudobný podmaz mi k tomu vôbec nesedel. Chcelo to temný doprovod, škoda. Super film, ktorému nechýbalo veľa k plnému počtu. 80%.

Daniel Isn't Real (2019)

Arnoldov syn Patrick bol jediným dôvodom prečo som to chcel vidieť, no lákal ma aj žáner thriller-horor. O horore asi nemôže byť reč , skôr je to také psycho, občas trochu na nervy, ale chválospevy na výkon Arnoldovho syna sú naozaj pravdivé. Ten chlapec jednoznačne môže niečo dokázať, len musí dostať šancu v naozaj kvalitnom filme. Celkovo nic moc film, je to taká bežná kategória "pozri-zabudni" . 50%.