Nemají pokoj svévolníci (2011)

Zvláštny film. V úvode si divák myslí, že tu máme ďalšieho skorumpovaného policajta, ktorý si neváha prestrieľať cestu davom, ale po hodine som začal tápať a zistil som, že o ňom vlastne nič nevieme. Ani po viac ako hodine som stále nepoznal jeho motiváciu v hľadaní svedka z prestrelky v bare. Neviem, či je to mojou nepozornosťou, ale mal som pocit, že divák zámerne nedostáva odpovede na mnohé otázky. Záverečný prepad a prestrelka s teroristami opäť hromadí ďalšie otázky, ale je tu hlavne jedna a zásadná. Je to hrdina alebo skorumpovaný vrah v radoch polície? Asi by som si to mal pozrieť ešte raz. 70%.

Tohle je válka! (2012)

Tom Hardy sa nahladko oholil, niečo zhodil a vyzerá o dosť mladšie. Nie žeby bol starý, ale bez debaty vyzerá jak z reklamy na Gillette. Je to fešák, ale je tu aj jeho sladký kolega, ktorému ženy tiež nevedia odolať. R. Witherspoon bude mať ťažkú voľbu... Humor i akcia sú namiešané v dobrom pomere, úvodná akčná scéna je trochu zbytočne divoká, ale film je celkom ok. Nezbavíte sa však dojmu, že je to len taká povrchná zábavka na spríjemnenie večera. Film sa ani netvári, že je niečo viac, ale agenti B. Pitt a A. Jolie ma bavili o čosi lepšie. 60%.

Horko (1984)

"Ja som zabil Jimmyho Cobba!" Keby som nevedel, že film točil nejaký pre mňa neznámy Francúz, tak tipujem jednoznačne S. Peckinpaha. Možno sa režisér inšpiroval a dotiahol aj trochu amerického šarmu v podobe Lee Marvina, ktorý má po Brežnevovi druhé najhustejšie obočie. Okrem toho má Marvin silnú charizmu, tie roky navyše mu pristanú a má vzťah k postavám, ktoré viac konajú než kecajú. Film zdobí chytľavá zápletka, drsné a krvavé scény, trocha sexu a postavy ako z Packinpahovej Divokej bandy, kde nikto nie ej bez viny. David Bennent, známy prevažne z kultu Plechový bubínek je v roli chlapca neskutočný, kurva už to zvučné meno "Anchelo de LaCroche" a to obchytkávanie prostitútok nemalo chybu. Drzý a zábavný hajzlík. Starší ale prekvapivo drsný film, ktorý mi dal chrobáka do hlavy. "Kde zoženie sviňu, ktorá mi so zvedavým rypákom nájde poklad?" 80%.

Goldfinger (1964)

Slušná, ešte stará a poctivá bondovka s S. Connerym, ktorý všetko zvládne a zbalí každú kočku. Ten nadhľad mal kedysi čaro a funguje vo filme dodnes. Problém je, že to platí vo väčšine prípadov iba vo filmoch, kde hral Connery. Ostatní predstavitelia Bonda ma až tak nebavili. To sa však zmenilo s príchodom D. Craiga, ale hlavne iným a reálnejším prístupom. Ten mi chutná viac. 80%.

Druhá šance (2014)

Severný vietor priniesol výborný dánsky thriller, ktorého režisérom je dokonca žena. Myslel som, že ženy neznesú pohľad na malé zanedbané dieťa , celé špinavé od hovienok a už vôbec nie, aby o tom natočili film. "Lanister" odbehol z projektu Hry o tróny a dokázal, že si poradí aj so silným príbehom s reálnym pozadím. Presvedčivé herecké výkony a silný príbeh s množstvom nečakaných zvratov dokážu zaujať a vôbec neuvažujem nad tým, či hlavná zápletka je reálna alebo nie. Pre citlivejšie povahy, hlavne pre rodičov, ktorí majú malé deti to asi nebude príjemný film, ale po prekusnutí tých citlivejších pasáží dostanenete film, ktorý sa spoľahlivo zadrie pod kožu. 80%.

50/50 (2011)

"Tvoja mama má muža s ktorým hovoriť nemôže a syna, ktorý s ňou hovoriť nechce..." Skutočne som asi nevidel veselší film na tak smutnú tému. Výborne som sa bavil a v jednom momente som začal uvažovať, kde sa dajú kúpiť tie "usmievavé koláčiky". S. Rogen je ten kto tu chrlí vtipy a Lewitt sa so situáciou vyrovnáva po svojom, berie to triezvo a vie, že jeho šance na život sú skutočne 50/50. Nebol som si istý ako operácia v závere dopadne, nálada je kolísavá, preto to mohlo dopadnúť akokoľvek. Celý film je zvláštnou ale fungujúcou kombináciou optimizmu a pesimizmu , ktorá vás zaručene dostane. Či vás pobaví alebo dojme si netrúfam odhadnúť. Je to 50/50. Film 80%.

Dar (2009)

Nemám problém s podobnými konverzačnými filmami, ale toto sa neskutočne vlieklo. Vyrovnávanie sa matky so smrťou syna išlo tiež dosť na nervy. Myslel som si, že príchodom "nevesty" - C. Mulligan to začne medzi postavami vrieť a začne to gradovať, ale opak bol pravdou. Na môj vkus dosť ukecané, rozťahané a celkovo nezáživne podané. Tri hviezdy len z lásky k Susan Sarandon. 50%.

Dánská dívka (2015)

E. Redmayne ťahá šnúru úspešných filmov a jeho minuloročný oscar nebola žiadna náhoda. A. Vikanderová je na tom podobne, jej meno dostalo zvuk pomerne rýchlo. Film je hlavne o hereckých výkonoch a Redmayne má naozaj čo hrať. Pre mnohých divákov bude film alebo minimálne jeho hlavná postava pôsobiť divne, ale Redmaynov výkon musíte uznať. Záver filmu je silný a potešil ma aj S. Koch v roli doktora. 80%.

Liberace! (2013) (TV film)

Úplnou náhodou večer prepnem na ČT2 a vidím M. Damona a o chvíľu na to M. Douglasa...Kurva čo to je? Jak je možné, že som prehliadol film, kde hrajú dvaja kvalitní herci? Kliknem na csfd, pozriem réžia- Soderbergh...Cože? A potom je to zrazu jasné. Tv film...Pozrel som si to na nasledujúci deň cez archív a musím priznať, že ma film prekvapil. Bolo teplo to ano a je pravda, že ja tú "homo" tému moc nemusím, ale toto bolo snáď ešte lepšie než Skrotená hora. Douglas, jeho vystúpenia a ten jeho priteplený hlas, to bolo výborné. M. Damon nezaostáva a spolu rozohrávajú úžasný herecký koncert. Napriek všadeprítomnej homosexualite film neobsahuje žiadne nechutné scény a ak k niečomu dôjde je to skôr vtipné než nevkusné. Výborný film, ktorému nálepka tv film dosť poškodila. Mohol to kľudne byť jeden z nominovaných filmov na oscara a Douglas ho kľudne mohol získať. 80%.

Miluj ma alebo odíď (2012)

Dal som šancu slovenskému filmu, aby som videl kam naša kinematografia smeruje. Zdá sa, že nikam, len prešľapujeme na mieste a čakáme na odpich. Herecké výkony prijateľné, neskĺzli do trápnosti, ale rezervy sú. Slečna v červených vlasoch, zahrala ok, ale artikulovať! Výsledkom sú občas nezrozumiteľné dialógy, ktorým nepomáha ani zbytočne hlasitá hudba a ruchy. Prístupnosť od 18 rokov je trochu prestrelená, dokopy tu okrem pár nadávok, ktoré deti aj tak začujú v škôlke a jedného vibrátora nič nie je. Vulgarizmov tu síce bolo trochu viac než je na jeden slovenský film bežné, ale ich prezentácia bola v rámci možností prirodzená a netrhali uši ako v iných filmoch. Filmy o vzťahoch vždy boli a budú, lákavé väčšinou nie sú,a le záleží od podania a príbehu. Celkovo priemer, ktorý neurazí ale ani nenadchne. 60%.