ROBOTER

ROBOTER

Miroslav B.

okres Ostrava
Я твой слуга, я твой работник

homepage
Twitter: kraftwerkkxcz

<< předchozí 1 2
    • 12.1.2019  22:21
    Jan Palach (2018)

Zástup tříhvězdičkových blbečků se tady bude sáhodlouze nimrat ve svých subjektivních představách o nedokonalostech filmu, budou tady lamentovat nad tím, jak režisér postupoval neinvenčně a dětskými krůčky, ale kdyby Sedláček udělal opak, opět by ho kritizovali, že se při tak citlivém tématu nevhodně utrhl z řetězu, že látku zpracoval nedůstojně a podobné kidy... Zvedněte laskavě ty své proleželé prdele z gauče a jděte si natočit svůj film, jistě bude velmi artový, přiměřeně dynamický a nebudou v něm topit štěňata...

• 29.6.2015  21:19
    Jan Hus (TV film) (2015)

Rozporné pocity. Určitě oceňuji pokus natočit film ze starších českých dějin. Pomalejší plynutí děje mi vůbec nevadilo. Herecké výkony byly vesměs výborné, především pan Javorský jako Václav IV. a Tomáš Dastlík jako papež Jan XXIII. Nejotřesnější na celém filmu byla moderní čeština, která zcela ubírala na dobovém dojmu a samozřejmě totálně mimózní hudební tvorba Kocábova, ale tak pravdoláskařsko-sluníčková pražskokavárenská tlačenka v ČT asi zapůsobila. Divím se, že výpravu nějakou pseudogotickou a hlavně pseudouměleckou skulpturou nedoprovodil i David Černý... Kamera byla hezká, je však škoda, že tvůrci nevydolovali více z krás českých památek. No, škoda, věčná škoda...

• 2.5.2015  12:03

Film můžete shlédnout i na YouTube, ovšem s hudbou Konrada Planka a Dietra Moebia: https://www.youtube.com/watch?v=Hilq48KejiA

• 11.10.2014  23:21
    Fetih 1453 (2012)

Tento pohanský lžifilm budu asi pouštět na hodinách dějepisu jako ukázkový příklad, jak se to opravdu nestalo...

• 31.7.2014  23:59

Myslím, že film naprosto odráží realitu oněch dřevních časů, zvlášť v početnosti komparzu a ve výpravě. Škoda jen těch nervy drásajících ahistorismů ("vidím MĚSTO veliké" ... "my jsme rolníci, my nejsme MĚŠŤANÉ" ...), pochybných výkonů některých herců a feministických, ekoteroristických a podobných vsuvek.

• 1.2.2014  09:34

Bylo by to na ****, ale ta angličtina s přídavkem "ja" a "nein" film zabila...

• 29.11.2013  12:24

A ten namachrovaný a sebestředný pravdoláskař Černý se svými "důležitými" vsuvkami a komentáři tam vystupoval jako proč?

• 8.11.2013  14:32
    České století (TV seriál) (2013)

Asi bude nejvhodnější hodnotit postupně jednotlivé díly zvlášť a celkové hodnocení zprůměrovat: — 1. Veliké bourání (1918) *** Martin Huba zvládl svou roli dokonale, stejně jako Miroslav Donutil, který jinak nepatří mezi mou nejoblíbenější hereckou elitu. Rovněž (poněkud upozaděná) role Daniely Kolářové se mi velice líbila. Bohužel, děj tohoto dílu působí poněkud zpřetrhaným dojmem. Člověk stále čeká, kdy příjde vylíčení těch osudových okamžiků října 1918, jenže děj nás najednou co by lusknutím prstů přenese někdy z poloviny války do Masarykova příjezdu do Prahy v prosinci 1918. Stejně tak dialogy působí škrobeným dojmem a tvůrci se dle mého názoru spíš ukájeli nad formou dialogů než nad jejich obsahem. Ač jsou mi jako historikovi dějiny vzniku ČSR bližší než např. dny Mnichova, onen druhý díl se mi snad paradoxně líbil více. Asi jsem ve spojení s Landou neměl tak velká očekávání. — 2. Den po Mnichovu (1938) *** V případě druhého dílu jsem se nejvíc obával Daniela Landy, jelikož tohoto člověka vůbec nemusím. Ve výsledku musím říct, že mi nakonec v roli E. Moravce vůbec nevadil, ba naopak, zhostil se své role poměrně přirozeně (Role mu byla zjevně velice blízká a zřejmě nevypovídá mnoho o kvalitách herce: tak jako Bolek Polívka v roli Bohuše v Dědictví nemusel hrát alkholika, neboť jím je i v reálném životě, podobně i Daniel Landa nemusel hrát fašistického zeleného mozka, neboť zeleným mozkem je). Poměrně hezky v ději také vystupuje rozdílnost a složitost charakteru Edvarda Beneše, muže, jehož činy jsou stále v debatách historiků rozdílně hodnoceny a analyzovány. Stejně jako u prvního dílu, i zde mi vadí velký chronologický skok v závěru, kdy najednou vidíme hajlujícího novoženicha Moravce v roce 1942. Myslím, že právě období mezi rokem 1938 a 1942 si zasloužilo své místo v ději, neboť v něm došlo v přeměnu prvorepublikového Moravce, který dokonce vydával články kritizující německý nacismus, v Moravce-kolaboranta...

• 22.10.2013  15:39

Děj filmu je zasazen do časů únorové revoluce a říjnového puče v Rusku v roce 1917, kdy dynastie Romanovců byla sesazena z trůnu a její osud se nenávratně přibližoval tragickému konci v červenci 1918. Tempo, i když poněkud pomalé, mě naprosto přikovalo k obrazovce. Tím mě film velice nadchnul. Bohužel, už méně mě nadchnul svou tendenčností. Bolševici byli sice hrozný póvl, leč aureola, s jakou je vykreslena carská rodina, je až moc vtíravá a filmu ubírá na kvalitě (ovšem, že zcela chápu ruský arcinacionalism, který musel kypět a prýštit zrovna v době vzniku filmu, kdy byl Mikuláš II. ruskou pravoslavnou církví prohlášen za mučedníka). Velice kladně rovněž hodnotím výběr herců, od Mikuláše II. přes Jakova Sverdlova až po Jakova Jurovského, kteří byli svým předlohám neskutečně podobní a velice přidávali snímku na autenticitě.

• 11.6.2013  22:48
    Křižáci (1960)

Spíše než objektivní sonda do polských dějin počátku 15. století mi tento film přišel jako pramen k polským komunistickým dějinám s jasným nacionálním akcentem, jež má silnou poválečnou pachuť... Jinak ovšem poměrně příjemný film.

• 27.11.2012  12:07

Člověk by řekl, že svými dějinami, kulturním směřováním k Arabskému poloostrovu a k Evropě a svou téměř nejstarší tradicí specifické ortodoxní církve se Etiopie ani nehodí do Afriky. Hezký dokument.

• 20.11.2012  15:54

Brutální dokument o romské osadě Šuto Orizari nedaleko makedonské Skopje, který nám byl doporučen na předmětu BKA108 Současný Balkán na FF MUNI. Šuto Orizari (neboli Šutka) je jediným samosprávným romským celkem na světě. Životy celé plejády místních obyvatel vytváří neuvěřitelnou mozaiku, nicméně pro všechny je něco společné: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát a být šampion (tj. vlastnit nejvíce kazet, nejvíce obleků a kravat, nejlepší hrob, točit nejlepší videoklipy atp.). Toto není Kusturica, tohle je opravdu dokument (ačkoli režie udělá vždy z materiálu to, co chce mít)! Bylo to mimořádně silné a dokument krásně ukazuje, že Romové jsou všude na světě stejní :-) Doporučuju!

• 15.10.2012  23:31
    Ve stínu (2012)

Tématický snímek k právě proběhlým volbám.

• 25.3.2012  22:28
    Mrtvá trať (2011)

Velmi emotivně natočený snímek s důrazem na minimalistické pojetí, na kameru využívající dlouhé monotónní obrazy libující si v lineárních tvarech... z tohoto hlediska velmi zajímavý a působivý film. Pokud bychom však měli mluvit o "dokumentu", tohle vedle dokumentů ani nestálo a zasloužilo by si tak jednu hvězdu...

• 26.2.2012  12:29

Nechápu podceněná hodnocení většiny. Mě tento film naopak přišel jako docela povedená sonda do psychiky bohatého a úspěšného člověka, kterému materiálně vůbec nic nechybí, ale který je ze způsobu života který žije, z lidí kolem sebe atd. totálně duševně vyprázdněný. A svými vraždami chce upoutat pozornost svého okolí, jakési "volání o pomoc" (jiní to řeší pokusy o sebevraždu). Což se mu stejně nedaří. Ve filmu je prostě demonstrován případ, který je (domnívám se) psychologům a psychiatrům dobře známý. A Bale to zahrál dokonale.

• 17.2.2012  21:22

"Nenašli jsme žádné jiné místo na světě, kde by bylo 38 % dětí diagnostikováno s bronchiálním astmatem".

• 5.12.2011  14:08

Život zdejších obyvatel je zajímavý, ale spíš bych jako hlavní náplň dokumentu uvítal život zdejších národnostních minorit - tím je totiž Vojvodina tak zajímavá!

• 13.11.2011  12:20

Těžko hodnotitelný životopisný snímek (který zcela ignoruje znaky pro biografický žánr) plný symboliky, který není na jen tak ledajaké pokoukání u oběda. Ašik-Kerib rovněž od Paradžanova byl mnohem srozumitelnější. Ale jedná se o umění samo o sobě - scéna se sedícím básníkem na střeše arménské katedrály, která je poseta otevřenými knihami, jejichž listy obrací vítr, je nezapomenutelná. Šílenost!

• 29.10.2011  20:19

Musím říct, že noví Piráti z Karibiku 5 byli opravdu super, akorát mi trochu připomínali Matrix, ale to nevadí... Dokonce jsem se dozvěděl i pár nových historických faktů, například, že vzducholodi a kulomety existovaly již v druhé polovině 17. století! Vzducholodě zřejmě fungovaly na helium, protože ani po několikanásobném průstřelu kulometem neexplodovaly. Za ty dávám o hvězdičku navíc...

• 9.10.2011  11:44
    Ašik-Kerib (1988)

Ašik-Kerib je prvním filmem takového střihu, který jsem viděl. Již dlouho jsem se těšil na Avetik, který se mi prozatím nepodařilo sehnat, ale myslím, že po výtvarné a výpravné stránce se bude jednat o něco podobného. Tento film byl dosti nezvyklý, všechny obrazy, děj i vyjádření byly dosti vzdálené oku a vkusu evropana, ale tím zajímavější. Je Arménie Evropa, není to Evropa? Je to země na pomezí dvou světů, pro Evropu moc orientální, přesto však první zemí, kde křesťanství zapustilo kořeny. A tomuto odpovídá svým pojetím celý film, který mi svým námětem navozoval dojmy ze středověkého gruzínského eposu Muž v tygří kůži Šoty Rustaveliho. Takovýto film se těžko hodnotí, asi v tomto případě zvolím za určující celkový dojem, který ve mně zanechal. Dobrý komentář: Cushing.

• 3.10.2011  22:04
    Koktebel (2003)

Vynikající film, v kterém snad nenajdeme záběr, který by trval méně než pět minut, ale i při zdánlivě pomalém tempu jsem se nenudil - naopak, kamera krásně vykreslovala jedinečný genius loci ruských a ukrajinských stepí, čímž navodila filmu neopakovatelný ráz. A při scénce s předváděním slona jsem málem umřel :o)

• 28.9.2011  18:34

Pro mně jako studujícího historika nic nového, ale je to hezky a přehledně zpracované. Ideální videomateriál pro výuku dějepisu na ZŠ a SŠ.

• 19.9.2011  14:04

Poslední díl Sienkiewiczowy trilogie, tentokrát boje s Krymskými Tataříny. Ale i navzdory skvělé výpravě (hlavně jsem ocenil autentické exteriéry stepí v Divokých polích, scény v krymském skalním městě Čufut Kale, a ne nějaké argentinské pampy) film měl možná trochu přemrštěnou metráž a některé scény působily dosti uměle. Závěrečné obléhání Kamence Podolského Turky udělalo opět krásnou tečku.

• 18.9.2011  23:03
    Potopa (1974)

Poláci mi opět dokázali, že dokáží natočit skvělý historický velkofilm! Úžasná je bitevní scéna na konci druhého dílu, kdy se polská jízda s připevněnými křídly rozjede proti švédským mušketám a pikenýrům. A nejlepší joke celého filmu: - polský král Jan Kazimír: "...odkud bereš, pane, takový důvtip?" - pan Zagłoba: "Tajný recept, prosím. Musíš v kapse neustále nosit konopné semeno a po troškách je žvýkat. Tím potom rozum velice sílí. Protože v konopí je olej, jak víme, a od toho oleje roste pak člověku hlava, prosím." :oD

• 17.9.2011  17:54

Z této němé čtyřminutové scény se těžko dá něco vyčíst, o to více dát tomuto fragmentu nějaké odpovídající hodnocení. Nedovedu říct, o co se v té jediné dochované scéně jedná, snad něco ohledně prohrané livonské války?

• 16.9.2011  21:50

Vy jste všichni odborníci... Na Ivana Hrozného z roku 2009 všichni plivete hrajíc si na znalce dějin, že prý se jedná o historicky nehodnotný film. Ale to jen proto, že to je film nový, tudíž "neprověřený věkem" a taky proto, že tu jednu dvě hvězdičky dal uživatel před vámi, tož vy dáte taky jednu... Ale u tohoto Ejzenštejnova filmu si všichni chrochtáte, jaká je to bravurní vytříbená klasika (což po technické stránce sice je), i když z historického hlediska je to překroucený a účelový paskvil až to bolí.

• 2.9.2011  20:07
    Lekár umierajúceho času (TV seriál) (1983)

Tak toto byl seriál! Životopisné drama slovenského lékaře Jána Jessenia: jeho studia v Padově, první veřejná pitva v Praze (1600), morová rána a smrt ženy (1611), přes jezuitsko-papeženské spiknutí a vítězství katolické reakce až po jeho konec na Staroměstském popravišti v roce 1621. Pravda, závěrečné titulky byly trochu zaujaté (v režii doby), ale v jádru vlastně pravdivé 8-) Naprosto bravurní výkon Petra Čepka (Jessenius) a Rudolfa Hrušinského (Rudolf II.) vše záporné vyvážil. Odborná spolupráce: prof. PhDr. Josef Polišenský, DrSc.

• 11.8.2011  00:02

Více než dvouhodinový sestřih filmového materiálu o rumunském diktátorovi z let 1965 až 1989. Celé bez komentáře. Jako historický pramen bezvadné, jako režisérský počin přinejmenším zvláštní. Film začíná scénou z vyšetřování Nicolae a Eleny z prosince 1989, těsně předtím, než byli zastřeleni. Poté se vrací do března 1965, kdy se konal pohřeb rumunského vůdce Gheorge Gheorgiu-Deje, po němž se Ceauşescu stal hlavou Rumunska na více než 24 let. Následuje chronologický slet událostí z doby Ceauşescovy vlády - od politických (návštěva Dubčeka v Rumunsku, Ceauşescova kritika intervence do ČSSR v srpnu 1968, návštěva Mao Ce-Tunga, udělení titulu prezidenta, návštěva USA a Velké Británie, účast na Helsinské konferenci roku 1975 či sjezd hlav zemí Varšavské smlouvy, kde vedle Gorbačova nechybí Živkov, Jaruzelski, Honecker a ani naší géniové Jakeš a Husák) přes kulturní (historická inscenace ze života krále Mircei Velikého, oslavné průvody a přehlídky či zahájení stavby Paláce lidu v roce 1984) k ryze soukromým záběrům (vycházka na hory, jízda na saních, hra v karty, plavání v moři či několik lovů medvědů, vysoké a bažantů). Mě osobně velice zaujaly záběry z Bukureště zničeného po zemětřesení v roce 1977 a Ceauşescova obhajoba masakru v Temešváru v prosinci 1989. Pro ty, kteří se zajímají o moderní dějiny Rumunska a hlavně o nich něco vědí je to přínosný snímek; pro zbytek, který nemá páru co se po válce v Rumunsku dělo tento snímek už pro jeho délku krajně nedoporučuju. Budete se ztrácet.

• 6.7.2011  11:56
    Občan Havel (2007)

Myslím, že z materiálu, který byl točen 11 let, by se dalo vyprodukovat mnohem více, než jsme mohli vidět v tomto dokumentu. Bohužel se jedná o čistě popisný snímek, který se točí kolem zcela základních politických okamžiků naší mladé republiky, sem tam prošpikovaných událostmi ze soukromého života exprezidenta (smrt Olgy, koncert Stoneů...). I přesto mně však dokument bavil, hlavně starší období první půlky 90. let, kdy jsem byl ještě dítě a události těch let znám jen zprostředkovaně.

• 3.7.2011  13:19

Velmi krásný, smutný a bohužel málo známý film o lidské dobrotě a zvůli na pozadí prvních sovětských jaderných testů u kazašského Semipalatinsku k příležitosti 70. narozenin velkého vožďa a přítele všech dětí J. V. Stalina. "Když jsem byl jako ty, Saško, putoval jsem daleko odtud, do chladných krajin. Vzpomínám si, že po celé stepi jsme stavěli jurty... Obrovská oslava, svatba, stovky lidí, jídlo a hry... a náš kmen byl uznáván ze všech nejvíc. Měli jsme mnoho zvířat, koní, velbloudů... byla taková hra - chytání mladých děvčat. Musel sis nějakou chytit a já jsem jednu chytil a políbil jsem ji." - "A potom?" - "A potom byla svatba. Měli jsme tři děti" - "A potom?" - "A potom hlad... nikdo nepřežil" - "A potom?" - "A potom přišla válka" - "A potom bylo co?" - "A potom jsem našel tebe".

<< předchozí 1 2