• Historický

Podkarpatské Rusínsko (2022) (TV film)

Velmi kvalitně a poutavě zpracovaný dokument. Erudice pana profesora Jana Rychlíka vše jen podtrhuje.

Amundsen (2019)

Nevím, co na tomto filmu všichni shledávají nudného — líbil se mi moc. Zajímavá a složitá postava. Pokud nevydržíte čumět dvě hodiny na životopisný film, pusťte si Dějiny udatného českého národa...

Jan Palach (2018)

Zástup tříhvězdičkových blbečků se tady bude sáhodlouze nimrat ve svých subjektivních představách o nedokonalostech filmu, budou tady lamentovat nad tím, jak režisér postupoval neinvenčně a dětskými krůčky, ale kdyby Sedláček udělal opak, opět by ho kritizovali, že se při tak citlivém tématu nevhodně utrhl z řetězu, že látku zpracoval nedůstojně a podobné kidy... Zvedněte laskavě ty své proleželé prdele z gauče a jděte si natočit svůj film, jistě bude velmi artový, přiměřeně dynamický a nebudou v něm topit štěňata...

Kniha rekordů Šutky (2005)

Brutální dokument o romské osadě Šuto Orizari nedaleko makedonské Skopje, který nám byl doporučen na předmětu BKA108 Současný Balkán na FF MUNI. Šuto Orizari (neboli Šutka) je jediným samosprávným romským celkem na světě. Životy celé plejády místních obyvatel vytváří neuvěřitelnou mozaiku, nicméně pro všechny je něco společné: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát a být šampion (tj. vlastnit nejvíce kazet, nejvíce obleků a kravat, nejlepší hrob, točit nejlepší videoklipy atp.). Toto není Kusturica, tohle je opravdu dokument (ačkoli režie udělá vždy z materiálu to, co chce mít)! Bylo to mimořádně silné a dokument krásně ukazuje, že Romové jsou všude na světě stejní :-) Doporučuju!

Ve stínu (2012)

Tématický snímek k právě proběhlým volbám.

Americké psycho (2000)

Nechápu podceněná hodnocení většiny. Mě tento film naopak přišel jako docela povedená sonda do psychiky bohatého a úspěšného člověka, kterému materiálně vůbec nic nechybí, ale který je ze způsobu života který žije, z lidí kolem sebe atd. totálně duševně vyprázdněný. A svými vraždami chce upoutat pozornost svého okolí, jakési "volání o pomoc" (jiní to řeší pokusy o sebevraždu). Což se mu stejně nedaří. Ve filmu je prostě demonstrován případ, který je (domnívám se) psychologům a psychiatrům dobře známý. A Bale to zahrál dokonale.

Ašik-Kerib (1988)

Ašik-Kerib je prvním filmem takového střihu, který jsem viděl. Již dlouho jsem se těšil na Avetik, který se mi prozatím nepodařilo sehnat, ale myslím, že po výtvarné a výpravné stránce se bude jednat o něco podobného. Tento film byl dosti nezvyklý, všechny obrazy, děj i vyjádření byly dosti vzdálené oku a vkusu evropana, ale tím zajímavější. Je Arménie Evropa, není to Evropa? Je to země na pomezí dvou světů, pro Evropu moc orientální, přesto však první zemí, kde křesťanství zapustilo kořeny. A tomuto odpovídá svým pojetím celý film, který mi svým námětem navozoval dojmy ze středověkého gruzínského eposu Muž v tygří kůži Šoty Rustaveliho. Takovýto film se těžko hodnotí, asi v tomto případě zvolím za určující celkový dojem, který ve mně zanechal. Dobrý komentář: Cushing.

Koktebel (2003)

Vynikající film, v kterém snad nenajdeme záběr, který by trval méně než pět minut, ale i při zdánlivě pomalém tempu jsem se nenudil - naopak, kamera krásně vykreslovala jedinečný genius loci ruských a ukrajinských stepí, čímž navodila filmu neopakovatelný ráz. A při scénce s předváděním slona jsem málem umřel :o)

Potopa (1974)

Poláci mi opět dokázali, že dokáží natočit skvělý historický velkofilm! Úžasná je bitevní scéna na konci druhého dílu, kdy se polská jízda s připevněnými křídly rozjede proti švédským mušketám a pikenýrům. A nejlepší joke celého filmu: - polský král Jan Kazimír: "...odkud bereš, pane, takový důvtip?" - pan Zagłoba: "Tajný recept, prosím. Musíš v kapse neustále nosit konopné semeno a po troškách je žvýkat. Tím potom rozum velice sílí. Protože v konopí je olej, jak víme, a od toho oleje roste pak člověku hlava, prosím." :oD