whack

canis lupus

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 12 22 33 43
    • 31.5.2020  09:31

Cartman v tomto diely nepoteší tých, ktorí sú vegánmi zo zdravotných dôvodov: „Rastlinné polotovary sú rovnaké sračky ako živočíšne polotovary.“ Nemám s tým problém, dostal som chuť na vegánsky burger s hranolkami. Jem eticky a ekologicky, a o to mi ide.

• 31.5.2020  09:30

Diel, v ktorom Larry Feegan prestane byť vegánom... a zomrie.

• 31.5.2020  09:30

Mám podobnú krízu ako Stan, zakladám Tajnou společnost cyniků. Keby niečo, pridaj sa.

• 24.5.2020  00:21

„Moderní doba všem lidem světa věstí, že správné je nosit svůj názor na zápěstí. Zelená pro životní prostředí, za práva zvířat modrá ...“ Zelenú a modrú pre všetkých povinne, prosím!

• 17.5.2020  18:00

Je neuveriteľne kontraproduktívne míňať všetku energiu a čas do hádania sa o to, ktorá energia je viac ekologická a ktorá menej, keď problém je úplne inde. Je ním šialene rozbehnutá mašinéria nadvýroby, spotreby a preľudnenia. Riešením nie je debatovať o tom, či všetky tie k životu nepotrebné, energiu pohlcujúce zbytočnosti, nasýtime energiou zo solárnych panelov alebo z jadrovej elektrárne, ale o tom, kedy a ako ich konečne už odstavíme. Ak tri elektromobily majú rovnakú ekostopu ako jedno auto na benzín, jediným ekologickým riešením je nemať ani jedno z nich. Ak túto rozbehnutú mašinériu radikálne nespomalíme, ale iba zmeníme jej energetické napájanie, môžeme ísť akurát tak do hajzlu. Cestou je skromnosť, a ak nebude dobrovoľná, tak bude musieť byť nedobrovoľná. Všetko to dať na uzdu, kontrolovať a regulovať. Som rád, že antikapitalista Jeff Gibbs poukázal na to, aké rozporuplné sú tzv. zelené technológie v neudržateľnej, priemyselnej civilizácii. Som rád aj za to, že poukázal na špinu vo vedení niekoľkých konkrétnych organizácií, a naznačil, že ho treba vymeniť. Sierra Club som aj tak nemal rád pre ich kritiku hnutia Earth First. Som rád, že označil rast ľudskej populácie za jeden z kľúčových problémov. Podporujme environmentálne organizácie, ktoré nie sú prepojené so žiadnym veľkým odvetvím energetického priemyslu, a ktoré sa venujú kľúčovým problémom.

• 9.5.2020  14:06

Skvelá ekologická agitka z produkcie hnutia Extinction Rebellion a neziskovky Amazon Watch. Potešujúca je aj stále rastúca podpora od rôznych známych hercov, čo vidno aj v tomto prípade. Joaquin Phoenix je pán!

• 9.5.2020  10:21
    Infected Rain - The Earth Mantra (hudební videoklip) (2019)

Infected Rain nemávajú v songoch zakomponovanú eko tematiku, napriek tomu že Lena Scissorhands (speváčka) je 100% vegánka z etických dôvodov, preto je práve tento song svojim zameraním jedinečný. Pieseň pre Zem: „Je to naša chyba, že si začala pustnúť. Zaslúžime si utopiť sa v Tvojom hneve. Zraňovaním Teba ničíme si vlastný domov. Naše mozgy sú poškodené sebectvom a pýchou, stratení v úzkosti a beznádeji si trávime vlastné jedlo aj vzduch. Nenásytnosť a hrabivosť posadla naše duše, sme parazity, žijeme v tme. Večne neuspokojení darmi, ktoré dávaš, si privlastňujeme stále viac. Aká bude cena za tú katastrofu, za to tragikomické, ponižujúce fiasko?“

• 9.5.2020  09:05
    Extinction (2019)

V apríly 2019 začalo hnutie Extinction Rebellion vlnu protestov, počas ktorých na 11 dní zablokovalo kľúčové miesta v Londýne. Ešte koncom toho istého mesiaca vyhlásila britská vláda stav klimatickej núdze. Toto krátke video vnímam ako takú mierne ironickú pripomienku tohto úspechu. Potešujúca je aj stále rastúca podpora od rôznych známych hercov, čo vidno aj v tomto prípade. Titulky k videu spravila skupina Animal Rebellion Česká republika.

• 8.5.2020  09:10
    Serj Tankian - Harakiri (hudební videoklip) (2012)

Skvelý eko song. Vždy poteší, keď takýto známy hudobník využíva svoj hlas na pozdvihnutie uvedomenia si vážnosti vecí prostredníctvom textov. Robil to vlastne už počas pôsobenia v System of a Down (napr song ATWA alebo BYOB). Čo je ešte lepšie, Tankian sa venuje aj v reálnom živote ekologickým kauzám, etickému vegetariánstvu, podporovaniu neziskovky PETA, dokonca spoločne s Morellom založili neziskovku Axis of Justice. Teším sa z toho, že aj v komerčnom metale tieto témy napredujú.

• 2.5.2020  21:00

Dokument poskytuje exkluzívne nahliadnutie priamo do centra amazonskej ekologickej katastrofy, ktorú neuveriteľne aktívne vytvárajú rančeri. V rozhovoroch s mnohými chovateľmi kráv sa dozvieme veľa o ich mentalite, ale najmä si uvedomíme následky mäsového priemyslu – gigantické ilegálne ťažby a rozsiahle vypaľovanie pralesa. Vyvoláva to celkom pocit beznádeje, pozerať sa na to všetko. Pritom najväčšiu moc majú v rukách konzumenti – keď nebude dopyt, nebude produkcia.

• 30.4.2020  22:38

(SPOILER) Al Gore sa snaží svojskými spôsobmi poraziť démona pračlověda – alegóriu klimatickej zmeny; Reštauračná scénka, kde chlapík oduševnene vysvetľuje svojej Susan, že "pračlověd" neexistuje: „Nemůžeš přece věřit všemu, co říkají lidi. Není žádný skutečný vědecký důkaz, že pračlověd existuje. Musíš pochopit, že každý má svou agendu, jasné? A každý chce využít strachu z pračlověda, aby získal, co chce. Takže se uchylují k pseudovědě. Používej vlastní mozek, nedovol, aby ti nakukali, že když nevěříš v pračlověda, nezáleží ti na osudu světa …“ v tom si všimne, ako pračlověd priamo za ním masakruje ľudí, a suverénne pokračuje: „Dobrá, je skutečný. Ale co s tím uděláme?! Co uděláme, aby to tady a teď něco změnilo?! Můžem dělat jedině to, co dělají ostatní! No tak, používej mozek! I kdyby sme něco udělali s ním, co uděláme s Číňanama? Ti budou pokračovat ...“ Nedopovie, lebo pračlověd mu odhryzne hlavu.

• 26.4.2020  20:00

V tomto diely sa dozvieme, že Heidi je vegánka!

• 26.4.2020  20:00
    The EFIList (2016)

Práve som si k antinatalizmu pripojil pre mňa úplne nový pojem – efilizmus. Tento film je vlastne hraný poetický DIY dokument, ktorý vysvetľuje, čo je efilizmus – právo zomrieť.

• 20.4.2020  21:48

Toto je jediný diel z celého seriálu, ktorý nesie ekologickú agitku. Skvelú ekologickú agitku, aspoň čo sa kreslených počinov týka. Náučné, ale aj varovné. Upozorňuje najmä na znečisťovanie, preľudňovanie a mamonárstvo.

• 20.4.2020  21:15

Obsahuje jeden z najlepších rozhovorov, aké som kedy v kreslenom filme počul: „Dlouhá staletí se snažili naši předkové žít společně s vámi, lidmi, poskytovali vám čistý vzduch a krásy. A čeho se za to dočkali? Špatně jste s nimi zacházeli, ničili, likvidovali. Ctihodní starci, kteří žili již několik stovek let, byli káceni a mrzačeni. Vy tomu říkáte "pokrok". Obdivujete květiny ve váze vyrvané z jejich světa, energie a světla. (…) Znáte jen nenávist, spěch a touhu ničit. Celá dlouhá staletí žijeme na této planetě v míru, ale bude-li třeba, jsme připraveni k boji a máme své zbraně. Nechceme na své planetě žádné lidi.“ –Intergalaktická konfederace v souladu se svou chartou prosazuje úctu vůči všem živočišným i rostlinným druhům a respektuje jejích touhu po nezávislosti. Proto prohlašuji, (…) že slavnostně přijímáme závazek nezasahovat do života této planety.

• 17.4.2020  15:32

V tomto dokumente, podobne ako v Let’s Ask The Animals, je zaujímavou formou priblížená inteligencia a životné potreby rôznych tzv. hospodárskych zvierat. Uvidíme rozdiely medzi rôznymi typmi chovov. Všetko je to urobené nenásilne a nie sú zobrazené žiadne krvavé zábery z bitúnkov.

• 17.4.2020  15:19

V tomto dokumente, podobne ako v Stimulus Response, je priblížená inteligencia a kognitívne schopnosti rôznych tzv. hospodárskych zvierat. V dokumente nie sú žiadne zábery utrpenia zvierat na bitúnkoch a podobne, preto je vhodný aj pre mladších.

• 16.4.2020  17:57
    Okupace (TV seriál) (2015)

Ako by to mohlo vyzerať, keď nejaká krajina vynájde výnosný obnoviteľný zdroj energie, ktorým môže sebestačne zásobovať minimálne seba samú, a ostatné krajiny ovládané fosílnym priemyslom ju budú držať v šachu za každých okolností. V seriály sú celkom realisticky a uveriteľne zobrazené zvraty, charaktery a psychológia postáv sú tiež na vysokej úrovni. Videl som ale len prvé dve série, v ktorých bolo všetko, čo som chcel vidieť a nechcem si to kaziť ďalšími. Aby sa podobný scenár nemohol uskutočniť, je nutné, aby Environmentálna strana získala vládnuce pozície vo viacerých krajinách, nie len v jednej (ako v tomto prípade). Scenár by potom mohol byť v opačnej, krásne zelenej réžii.

• 10.4.2020  08:03
    Exšaman (2018)

Príbeh jedného z tisícov domorodých kmeňov sterorizovaných kresťanskými hordami a civilizáciou. Film sa trošičku vlečie, sleduje život šamana Perpera, ktorý spolu so svojou izolovanou skupinou roky žil a sa ukrýval v amazonskom pralese, až dokým bol nútený konvertovať na kresťanstvo po tom, čo ho evanjelické cirkvi vypátrali a obvinili zo spolčenia sa s diablom. Nie je to príbeh z čias Kolumbusa, ale súčasnosti, kde bigotnosť a ziskuchtivosť v latinskej Amerike stále prekvitá, a dokonca znova rastie. Cieľom režiséra bolo poukázať na problematiku etnocíd, ktoré neúnavne vykonáva súčasná kresťanská inkvizícia.

• 9.4.2020  21:12
    Metropie (2009)

Európa neďalekej budúcnosti; Prírodné zdroje boli vyčerpané, globálne finančné trhy sa zrútili, korporačná skupina Trexx vynašla spôsob, ako ovládať ľudí. Hlasy, ktoré ľudia počujú vo svojich hlavách, nie sú žiadne paranoje, ale pochádzajú od iných ľudí sediacich za mikrofónom. Trexx takto neovláda len náhodne vybraných občanov (akým je aj hlavná postava Roger), ale aj prominentné autority, klimatológov a zástancov zelených technológií. Táto eko pointa je úplne v pozadí, dá sa brať rôzne. Môže reálne hroziť, že sa takíto ľudia chcene-nechcene stanú figúrkami? A čo keby Trexx nebol vykreslený v tak negatívnom svetle, vnímali by sme ho inak? Čo ak v neďalekej budúcnosti, keď bude Zem v takom stave, v akom je tu, nebude môcť byť akceptovaný priestor pre slobodnú voľbu jednotlivca v určitých oblastiach? A ak nebude, bude to zle?

• 9.4.2020  21:11

Toto bol môj prvý diel Archera, ktorý som videl. Pozrel som si ho preto, lebo v anotácii bolo niečo o nejakom ekoteroristovi, ktorý chcel niečo vyhodiť do vzduchu. To je pre mňa vždy dobrá motivácia na pozretie. Musím povedať, že presne toto je taký ten stupídny typ humoru, aký sa mi páči.

• 9.4.2020  21:11

IFEEL mi už chýbal, asi štyri roky som ho nevidel v nejakom novom klipe. Vždy je povzbudzujúce vidieť takúto stálicu, ktorá stále propaguje správnu vec.

• 9.4.2020  21:10
    Valentina Rubini - Caccialcacciatore (hudební videoklip) (2019)

Flow nazačiatku začína celkom drsne, ale pokazí sa to, akonáhle začne rozprávať. Neznášam tie meniče hlasu, mohla tam dať radšej nejaký poriadny náser. Valentinu mám ale rád a dôležitý v piesňach je vždy aj ten text.

• 19.3.2020  18:10
    Extinction (2018)

(SPOILER) Osud rodinky hlavnej postavy mi prestal byť dôležitý v momente ako som pochopil, že sú to len roboty. Podobne však ani znovuovládnutie Zeme ľuďmi mi neprišlo ako nič, po čom by som mal túžiť, najmä vzhľadom na stav, do akého ľudia svet dostali. Asi by pre neho urobili najlepšie, keby sa navzájom načisto pobili. Nehovorím, že som sa pri pozeraní tohto filmu nudil, ale ani ma nejako extra nezaujal a nevidím v ňom nijakú hlbšiu myšlienku.

• 23.2.2020  09:19
    Gaiaisi - Anthem For Animals (hudební videoklip) (2018)

Gaiaisi vytvoril jeden z najlepších svojich klipov práve k Hymne za zvieratá. Tento raper, vlastným menom Gabriel Nadler, je v Kanade jedným z najznámejších tamojších vegánskych aktivistov. V klipe vidíme aj zábery z niekoľkých protestov, ktorých sa zúčastnil, ako aj veľkej Kocky pravdy skupiny Anonymous for the Voiceless. Len tak ďalej.

• 1.2.2020  23:56
    Oil Village (2001)

Nollywood nie je príliš známy pojem, preto som si zo zaujímavosti pozrel tento vyše trojhodinový film o nigérijskej dedinke, ktorá sa bránila proti zaberaniu pôdy ropným priemyslom. V Nigérii je ropa podľa všetkého vo filmoch najbežnejšia téma, ako som zistil. Na týchto amatérskych filmoch sa mi páči, že očividne sa autori vôbec neserú ohlasmi a rebeli útočiaci na služobníkov ropného priemyslu sú bezostyšne vykreslení ako "tí dobrí". A to je fajn, tak by to malo byť. S hereckým umením je to trošku horšie, viaceré pasáže som preklikal.

• 29.12.2019  08:07

Toto je vlastne iba taký nemý zostrih akcií organizovaných neziskovkou 269 Life France. Pointa je jasná.

• 21.12.2019  05:39

Videli ste už v meste stáť v tvare kocky aktivistov v bielych maskách a s obrazovkami v ruke? Stretli ste sa s tým, že ste boli v obchode alebo reštaurácii, do ktorej na krátku dobu vnikli aktivisti s transparentmi a povedali pár slov o chode živočíšnej výroby? V tomto dokumente sa dozviete, čo sú zač a o čo im ide. Kocka pravdy (cube of truth) je taktikou skupín Anonymous for the Voiceless (ktoré fungujú aj v niekoľkých slovenských mestách a asi v 10 českých mestách). Na obrazovkách púšťajú zábery z rôznych odvetví živočíšnej výroby a aktivisti a aktivistky mimo kocky sa rozprávajú s okoloidúcimi, ktorí prejavia záujem. Disrupcie (narušenie verejného priestoru), sú zase taktikou hnutia Animal Save Movement (na Slovensku v niekoľkých mestách, v Česku asi v 10), rovnako ako aj "pietne akty pred bitúnkom", tzv. vigily. Viac o všetkom sa dozviete v tomto dokumente, ktorý je asi prvým plnometrážnym o týchto skupinách, ukázané sú aj protesty proti zabíjaniu zvierat organizované neziskovkou PETA, ktorými som si zase pripomenul akcie 269 Life Bratislava. Potešil aj rozhovor (hoci krátky) s Earthling Edom.

• 21.12.2019  04:34

Direct Action Everywhere (DxE) je, podobne ako aj Animal Save Movement a Anonymous for the Voiceless, rýchlo sa rozširujúca medzinárodná sieť aktivistov za oslobodenie zvierat. Fungujú aj v niektorých slovenských a českých mestách, niektorí ste ich už určite zažili aj "naživo". DxE využívajú nasledovné taktiky: disrupcie (krátke narušenie verejného priestoru, či už ide o námestie, obchod alebo reštauráciu), otvorené záchrany zvierat z veľkochovov a natáčanie záberov na farmách za účelom zoznámiť verejnosť s realitou. V tomto videu aktivisti a aktivistky z DxE vysvetľujú, prečo zvolili takéto taktiky.

• 15.12.2019  08:26

Stop Huntingdon Animal Cruelty (SHAC) bola poriadne akčná, 15-ročná kampaň, ktorá prebiehala najmä v USA a Anglicku, a mala za cieľ zatvorenie pokusných zariadení organizácie Huntingdon Life Sciences (HLS). Prebiehala aj v niektorých iných európskych krajinách, ale o tom sa v tomto dokumente nehovorí. Zameriava sa na SHAC USA a jej šiestich aktivistov, ktorí boli zatvorení na základe rôznych falošných obvinení, s cieľom SHAC USA ukončiť. Je priblížený aj vznik Bushovho zákona Animal Enterprise Terrorism Act, podľa ktorého teraz môže byť hocijaký aktivista zastrašovaný nálepkou "terorista". Hovorí o tom skvelý Will Potter a Steven Best v tomto dokumente. Dokument nie je čiernobiely, má v ňom dosť priestoru aj druhá strana, a zaujímavosťou je, že na produkcii sa podieľal aj známy herec Joaquin Phoenix a herečka Jorja Fox. Kampaň SHAC nevyhrala. Nevyhrala v tom zmysle, že nedosiahla svoj cieľ – zrušenie HLS. Dosiahla však mnoho úspechov, napríklad odhalila verejnosti vyše stovku firiem, ktoré zariadeniam HLS dodávali zvieratá na pokusy a ktoré v HLS mali zákazky. Niektoré následne po nátlaku aktivistov dokonca natrvalo prerušili s HLS obchodné styky. Ex-SHAC aktivisti dnes pokračujú v rámci iných skupín, napríklad Kevin Kjonaas vedie neziskovku Beagle Freedom Project a veľmi aktívni ostávajú najmä Jake Conroy a Josh Harper. Pozitívne vidieť, že to nevzdali.

<< předchozí 1 2 3 4 12 22 33 43