whack

okres Bratislava

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 4.10.2017  21:30
    Occupy TV (TV pořad) (2012)

Prvé diely tejto DIY talk show vznikli v rámci hnutia Occupy, onedlho však už boli na rozhovory pozývaní aj ľudia z environmentálnych skupín. Potešil ma diel 1.23, v ktorej hovoria aktivisti z hnutia Cascadia Forest Defenders (vrátane jedného, čo si hovorí Gedden Cascadia a hrá v skvelej blackmetalovej kapele Wild's Reprisal), ale aj diel 1.28 s ľuďmi z hnutia Occupy The Trees; diel 1.22 zase prináša rozhovor s režisérmi filmu Occupied Cascadia...

• 2.10.2017  14:42

Ničím prekvapujúce video. Vidno na ňom porážku býka na nejakom rakúskom (?) bitúnku. Potom sa Friedrich Landa pýta nejakého farmára, ktorý sa porážky zúčastnil, či už niekedy ochutnal rastlinné náhražky mäsa (ako tofu alebo seitan). Celé video pôsobí úplne amatérsky, ale pointa je dobrá.

• 2.10.2017  14:24

Tento dokument síce vytvorila ruská neziskovka "VITA Animal Rights Center", ale veľa záberov z Ruska tam nenájdeme. Väčšinou ide o zábery z Anglicka. V skutočnosti by zábery z ruských fariem boli ešte horšie, pretože tam neexistuje žiadna reálna legislatíva na ochranu zvierat. Rozprávač pri konci hovorí o vegetariánstve ako ekologickejšom a etickejšom životnom štýle. V dokumente nie sú použité žiadne krvavé zábery z bitúnkov.

• 1.10.2017  16:33
    Bezbúdovci (TV pořad) (2006)

Jednoduchá relácia na podporu Trnavského útulku. Ak niekoho naláka na to, aby sa prišiel pozrieť osobne na psíkov a nejakého si adoptoval (namiesto toho, aby kupoval od množiteľa), účel to splní. Každá snaha sa cení.

• 30.9.2017  11:57

Netradičný anarchistický western, zameraný proti výstavbám železníc cez územia farmárov; polovica 19. storočia. Trochu po funuse. Kde boli pištoľníci, keď sa stavali železnice cez územia indiánov?

• 28.9.2017  09:12

Dokument približuje jednu z najznámejších kampaní talianskych aktivistov za práva zvierat, ktorá vyústila k zatvoreniu chovnej farmy, ktorá dodávala bígle pokusným zariadeniam po celej Európe. Všetkých 3000 bíglov bolo zachránených a adoptovaných novými milujúcimi majiteľmi. Tento zostrih protestov, demonštrácií a priamych otvorených záchran môže byť pozitívnou inšpiráciou do ďalších kampaní!

• 17.9.2017  10:40
    Mistro, Batterix - Evil Industry (hudební videoklip) (2015)

„Nezabúdaj, že s týmto začalo ľudstvo, a my sme tí jediní, kto to môže zastaviť! Je načase si uvedomiť, že musíš prestať – je to prekliaty priemysel a ty si jeho súčasťou!" Mistro s jeho útočným textom zameraným proti priemyslu živočíšnej výroby si nekladie servítku pred ústa, hoci toto je jeden z jeho najmiernejších textov. Chápem, že niektorí také prejavy nemusia, ale mne to nevadí.

• 12.9.2017  19:14

Dokument prináša celkom ostré obvinenia na jednu z najznámejších svetových neziskoviek, WWF. Nie je všetkým obvineniam také ľahké uveriť a WWF na svojich stránkach obvinenia celkom presvedčivo popiera. Faktom zostáva kľúčový bod, ktorý WWF neodpustím, a ktorý sa ani nesnaží popierať, a tým bodom je podpora pestovania plantáží palmového oleja a geneticky modifikovanej sóje. Očividne WWF príliš nekecá ani do jedovatých herbicídov, ktorými sú polia GM plodín ostrekované, aby sa nezaburinili. Myslím, že WWF, čo sa tohto týka, nejde správnou cestou.

• 21.8.2017  18:54
    Honba za nefritem (TV pořad) (2015)

Borec si postaví chatu v tajge a skonštatuje: „Bola tu veverička, zjedla mi orechy. Musí ich tu byť viac. Musím ich nájsť a zabiť.“ Ďalší traktorom rozryje polku údolia, potom vystúpi, rozhliadne sa a nahlas premýšľa: „Nevidím tu žiadne zvieratá...“ Neviem, mne títo ľudia pripadajú strašne retardovane.

• 17.8.2017  18:24
    Raw (2016)

Z vegetariánstva na surovú stravu? Aj takto to môže vyzerať, a navyše s dôsledkom zníženého počtu (ľudských) mäsožravcov... ok! Tuším som po dlhšom čase mal naozaj už chuť na takúto šialenosť (pod slovom chuť mám na mysli náladu). BTW: Dosť sa mi hnusili tie pitvy zvierat.

• 8.8.2017  17:43

Od zverejnenia dokumentu Earthlings sa toho veľa nezmenilo. Dokazujú to tieto nové záznamy z rôznych Anglických fariem mäsového, mliekarenského a vaječného priemyslu. Počul som argumentovať veľa ľudí tým spôsobom, ako že aktivisti len povyberajú tých najhorších zopár záberov z milióna a tie potom prezentujú na obhájenie svojho cieľa. Je to úplná blbosť. Ľudia infiltrovaní medzi zamestnancov so skrytou kamerou prídu, natočia a odídu. Nemajú čas stáť tam pol roka a točiť stovky hodín, aby potom mohli odstrihnúť dve najbrutálnejšie minúty videa. To, čo je na tomto videu, sa deje všade, je to bežný chod priemyslu živočíšnej výroby. Dokument je voľne šíriteľný, tak ho kľudne zdieľajte, nech pomôže čo najviac ľuďom otvoriť oči.

• 31.7.2017  10:25
    Okja (2017)

Nie je zvykom, aby aktivisti Animal Liberation Front boli v blockbustery takéhoto rázu zobrazení v pozitívnom svetle, a už vôbec nie aby tvorili hlavných kladných hrdinov. Vzťah dievčaťa k zvieraťu je tiež vykreslený veľmi pekne a emocionálne. Je to veľmi dobrý spôsob, ako poukázať na šialenosť priemyslu živočíšnej výroby, konkrétne na príklade veľkochove prasiat. Vystupuje tam síce druh, ktorý sa podobá skôr na hrocha ako na prasa, ale po celý čas sa hovorí o „geneticky modifikovaných prasatách“, čiže ok, žiadna veľká fikcia. Myslím si, že tento film je skvelá agitka, ktorá môže potenciálnych veg(etari)ánov presvedčiť, a napríklad aj to, že na Americkej premiére sa podávali iba pescetariánske jedlá, dosvedčuje, že iba neidealizujem.

• 21.7.2017  22:42
    Zoo - Série 2 (série) (2016)

(SPOILER!) ...Súhlasili by ste s tým, aby bolo zabitých 5,4 bilióna infikovaných zvierat a 2,2 milióna infikovaných ľudí pre záchranu niekoľkých stoviek miliónov ľudí? Ja nie, a to ani v prípade, že by v radách obetí neboli ľudia. Veď ako by bolo na svete bez leňochodov, ktoré dokážu vytvoriť zemetrasenie nízkofrekvenčným ultrazvukom, alebo mravcov, ktoré sa dokážu zelektrizovať a vyhodiť do vzduchu Urýchľovač častíc, alebo jašterice, ktorá chce premeniť Miami na ľadovú kryhu? Človek sa nestihne ani spamätať z toho, že chlapík, ktorý paralyzovaný vypadol z lietadla 10 km nad zemou a zrazu v plynovej maske v nejakom tunely strieľa vojakov svojho nadriadeného, a už sa scéna presunie na našich Avengerov, ktorí lovia v džungli šabľozubého tigra (!) s plnou poľnou – dvomi uspávacími pištoľkami. Neskúšajte sa pri sledovaní ich činov pýtať sami seba, že „Prečo...?!“ a podobne, lebo to vedia len oni a nepovedia vám to. Táto séria však skončila celkom prekvapujúco, v pozitívnom slova zmysle - tak, že vôbec už nie som zvedavý na tretiu. Týmto by to mohlo zostať uzavreté: „Sterilizovali nás. Celé ľudstvo. Môj otec vždy hovorieval, že jedného dňa zvieratá opäť získajú planétu. Uistil sa, že im s tým plyn TX pomôže. Áno, našim eliminovaním.“

• 12.7.2017  18:16
    Zoo - Série 1 (série) (2015)

"Po stáročia bolo dominantným druhom ľudstvo. Zvieratá sme krotili, väznili v klietkach, zabíjali pre zábavu. Ale čo ak si zvieratá na celej Zemi raz povedia, že už stačilo? Čo ak sa nám napokon rozhodnú všetko oplatiť?" Prvý diel odštartoval veľmi zaujímavú myšlienku, samozrejme nereálnu, ale na relax ideálnu: zvieratá sa zjednotili a vracajú ľuďom úder. Ďalšie diely vniesli do deja ešte trochu anti-GMO konšpirácií, keď aktivistická blogerka obviní zo zmeneného správania sa zvierat pesticídy korporácie Reiden. Aby som neprezrádzal dej, nebudem rozpisovať, či mala pravdu. Musím sa ale priznať, že pesticíd, nepesticíd, tá idea sa mi páčila. Desiaty diel o extrémistických osloboditeľoch zvierat Free Animal Rights Militia priniesol nemálo moralistických kecov hlavných hrdinov nesúvisiacich s dejom a celkovo niektoré diely obsahovali nezmysli, napríklad keď hibernujúceho medveďa prevážali a robili na ňom pokusy a on ležal ako v ťažkej narkóze (pritom len spal). V podstate som celkovo očakával oveľa viac krvi a mŕtvych. V prvej sérii ich nebolo veľa.

• 7.7.2017  15:45

Dokument naznačuje, kto bol zodpovedný za bombu v aute, ktorá v roku 1990 prizabila dvoch členov Earth First!, ale verdikt nevynesie. FBI sa snažil našiť to samotným aktivistom, ktorí za falošné obvinenia nakoniec vysúdili 4,4 milióna dolárov, no kauza je už 27 rokov otvorená. Celé to smrdí konšpiráciou a dokument prináša inde neuverejňované informácie o prípade. Z drvivej väčšiny je však poskladaný zo záberov natočených aktivistami na všelijakých akciách, pričom asi každý z týchto záberov už bol použitý v nejakom dokumentárnom filme o hnutí Earth First!, Redwood Summer, alebo pod. Sú tam tiež zábery z televíznych relácií, je to zostrihané tak, že to má hlavu a pätu, ale je to stále jednoducho DIY.

• 12.6.2017  18:21

Dokumentárny film, do ktorého boli nakoniec vsunutí herci a jednoduchý dej – tak na mňa tento film pôsobil. Zábery prírody sú krásne, ale niektoré zábery vyzerali ako hnusná inscenácia – keď lavína stiahla kamzíkov, alebo keď skaly spadli na orlie hniezdo, pýtal som sa, koľko zvierat natáčanie neprežilo? Koľko orlov hralo rolu Ábela? Nakoniec som vygooglil uistenie produkčnej firmy (code of conduct for the welfare of animals), že žiadnym zvieratám nebolo ublížené, tak mi neostáva nič iné, len veriť na zázraky použitých efektov.

• 5.6.2017  17:44

"Kodanský summit o klíme sa skončil. Veľa ministrov životného prostredia zomrelo. Zabili sme ich my. Prečo? Už nemôžeme čakať. Čas sa kráti. Nemôžeme dovoliť, aby sa naši politici stále stretávali bez toho, aby to prinieslo nejaké výsledky. Všetci vieme, že neodvratne smerujeme k ekologickej katastrofe, a tí, ktorí majú moc to zmeniť, nerobia vôbec nič. Žiadna krajina nechce ako prvá začať dodržiavať klimatické záväzky, všetky riešenia sa odkladajú na neurčito. Postarali sme sa o to, aby títo politici zmizli, aby ich nahradili nové tváre, noví ministri. Nezopakujte tie isté chyby. Sledujeme vás."

• 27.5.2017  09:24
    Tarzan (1984)

Tento komentár obsahuje SPOILER, pretože musím začať koncom. Film končí tým, že Tarzan sa zatúla do anatomického výskumného krídla Britského múzea. K svojej hrôze tam nájde niekoľko šimpanzov pripútaných na pitevnom stole. Započuje tiché zastonanie a v malej klietke uvidí ešte jedného šimpanza, stále živého. Pre vedcov predstavuje toto zviera iba ďalší predmet výskumu, ale Tarzan toho uväzneného tvora spozná. Je to jeho šimpanzí otec. Tarzan klietku otvorí, otca oslobodí a objímu sa. Spoločenstvo ľudoopov v tomto filme sa vyznačovalo autentickosťou, aká sa málokedy vidí (podobne ako vo filme Gorily v hmle). Pôvodne diváci nechceli ani veriť, že tam nehrajú skutočné šimpanzy! Šimpanzích hercov cvičil pohyby znázorňovaním správania sa ľudoopov sám americký aktivista Roger Fouts. Spomínaná záverečná scéna bola osobným poďakovaním Rogerovmu šimpanzovi, Allymu, ktorý mu bol odobratý a odvezený do pokusného laboratória. Podľa pôvodného scenára mal Tarzan otca objaviť v zoologickej záhrade, ale Roger režiséra presvedčil, aby scénu zmenil. Využívať ľudoopy len pre to, aby sa ľudia pobavili, je zvrhlosť, zvierací herci sú vždy pozitívnym bodom filmu. Greystoke je asi najlepšie natočeným filmom o Tarzanovi.

• 25.5.2017  23:51

Ekocídu zobrať rovnakým metrom ako genocídu považujem za extrémne nevyhnutný bod existencie. Skriminalizovať vykorisťovanie Zeme, zminimalizovať možnosti voľby pre človeka v určitých oblastiach, každopádne! Srať na slobodnú voľbu jednotlivca, ak tá voľba prispieva k ničeniu budúcnosti ostatných – to nie je o slobode! Bohužiaľ, dokument sa rozbiehal dosť nezáživne, spád dostane až po polovici, keď Polly Higgins začne žať prvé úspechy vo veci a spomenie aj bolivíjskeho prezidenta Eva Moralesa a jeho snahy uzákoniť Všeobecnú deklaráciu práv Matky Zeme. Hovorí o tom aj v dokumente United Natures.

• 16.4.2017  11:01

Akita je plemeno určené pre ruky skúsených chovateľov, ktorí majú za sebou roky práce s tvrdohlavými a sebavedomými psami. Hachika hrali vo filme tri psy plemena akita, pretože cvičitelia neboli ochotní riskovať s niektorými psami scény, kde by nemali psa pod kontrolou. Samotný Richard Gere popisoval, že jeho prvé stretnutie s dospelými psami, s ktorými mal ísť pred kameru, bolo skôr o strachu a bol upozornený, aby s nimi na začiatku ani neudržoval očný kontakt. Mne sa táto americká verzia filmu páčila viac ako japonský originál, lebo je tu krajšie zobrazené to puto so psom. Ale aj tak je na hlavu, že dopyt po psoch plemena akita sa tak zvýšil hneď po premiére. Útulky sa plnia, ale tvrdohlavý akita akceptuje iba jedného pána za život. Preto Hachiko čakal svojho pána 9 rokov a odmietal pomocnú ruku od iných. Každý vyhodený akita je mŕtvy akita.

• 9.4.2017  21:09

Sčasti morálny a sčasti čiernohumorný triler z krásneho lesného prostredia pohraničnej osadky Stolových hôr. Postoj hlavnej hrdinky k zabíjaniu zvierat pre mäso a pre kožušiny rozhodne stojí na zamyslenie, hoci pani bola trošku bláznivá; no bol to jej „hendikep“, alebo dar vidieť veci inak než ostatní? Na rozdiel od knihy tento aspekt nebol dostatočne vykreslený a preto po psychologickej stránke film trochu pokrivkáva. Film sa nesie v zvláštnej atmosfére, ktorá sa mi páči, že vraždy akoby ani neboli hlavnou témou, ale iba takou kulisou, nie sú zobrazované nejako dramaticky. Viac ma trápili zábery z lovov, v ktorých vidno reálne strieľanie zvierat, ale kvôli vysokému hodnoteniu si naivne nahováram, že išlo o nejaké archívne zábery z poľovačiek, že tie zvieratá nezomreli kvôli efektu záberu. No určite je to po obsahovej a myšlienkovej stránke kontroverzný film, ktorý sa poľovníkom páčiť nebude. A asi ani farárom.

• 11.3.2017  06:58

Pozor na environmentálnych aktivistov, chcú vyhubiť ľudstvo :D kde na to tí scenáristi chodia?

• 10.3.2017  22:20
    Chcete mě? (TV pořad) (1992)

TV relácia, ktorá vznikla za účelom podporiť adopcie psov a mačiek. Onedlho bola rozšírená o reportáže ďaleko širšieho spektra ako len adopcie. Priestor dostávajú útulky, ale aj združenia a neziskovky (najčastejšie Společnost pro zvířata, Svoboda zvířat, Compassion in World Farming Czech Rep, Nadace na ochranu zvířat), kde aktivisti a aktivistky predstavujú rôzne kampane. Som rád, že sa to vysiela vo verejnej televízii a oslovuje tisíce divákov.

• 8.3.2017  22:29

Anotácia hovorí o nejakých kempoch čakajúcich na apokalypsu, ktorá mala nastať skončením mayského kalendára, ale tu nejde o to podľa mňa. Ide tu o zobrazenie ako sa žije v takýchto kempoch. Krišňáci, rastafariáni a pod... až k takýmto komunitným kočovným hippie formám, aké sú tu zobrazené, som ešte asi nedozrel, nie je to pre mňa. Ale páči sa mi celkom ich životná filozofia: vegánstvo, permakultúra a neveľká ekostopa.

• 8.3.2017  20:40

Bože, toto je hnus. Chlapec podpáli zopár poondiatych áut nejakej súkromnej firme a oni ho tu rozoberajú ako keby to bol nejaký psychotický úchyl, ktorý vyhodil do vzduchu jasličky. Ponurá ambient hudba ako z filmu o smrteľne chorých deťoch, spomalené čiernobiele zábery z jeho mladosti a fotky z detstva, pomedzi to ustarostené výpovede jeho spolužiakov, profesorov a členov rodiny, ktorí s vážnymi tváričkami dumajú nad tým, prečo taký úspešný veselý inteligentný chlapec žijúci si svoj sen mohol urobiť takýto nehorázne hrozný čin. Dokument neútočí, ale taktiež vôbec nepozerá na vec z pohľadu Billa (vlastným menom William Cottrell). Veľmi podobnú kauzu vyvolal ešte jeden "aktivista", Jeff Luers, o ktorom sa hovorí v dokumente 22/8: The Jeffrey Luers Story.

• 8.3.2017  18:09
    The Thinning (2016)

Je to nonsens od samého začiatku. V blízkej budúcnosti sa vďaka preľudneniu planéty vyčerpali svetové zdroje, preto OSN vydala nariadenie, aby každá krajina znížila každoročne populáciu o 5 %. Zatiaľ OK. Ale realizácia? Študenti s najnižším hodnotením budú popravení!! Musím scenáristom zatlieskať, to nevymyslí David Icke, Alex Jones a dokonca ani AC24. Hoci deti vplyvných a bohatých rodičov si mohli výsledky testov kúpiť – v čom tkvie pointa – nejaká hlbšia myšlienka sa tu nenachádza. Ako béčkový survival na oddych je to v pohode.

• 5.3.2017  10:37

Earth Liberation Army v Simpsonovcoch :D podarí sa Homerovi zastaviť chod elektrárne?

• 4.3.2017  09:31
    Crude (2014)

Každý následok má svoju príčinu. Pre nás Európanov sú samozrejme únosy neprípustnými riešeniami, ale v Nigérii, ktorú ovládajú ropné korporácie a ľudia tam zomierajú kvôli znečisteniu vody, nie je nijako prekvapujúca existencia skupín ako Movement for the Emancipation of the Niger Delta. Je to celkom obstojne natočený kraťas, ktorý mi veľmi pripomína jeden podobný, starší: One Shot.

• 4.3.2017  07:52

Ničím výnimočný katastrofický film, ktorý je zaujímavý iba preto, lebo je natočený podľa skutočných udalostí. Dej začína niekoľko dní pred haváriou a táto časť filmu aspoň ukazuje jej príčiny, a končí niekoľko hodín po havárii, hneď po záchrannej misii. Ako to býva zvykom, je to typicky zdramatizované na americký spôsob, kamera sa neustále točí (doslova) okolo jedného drsňáka, ktorý behá po plošine medzi vybuchujúcimi nádržami a zachraňuje ľudí, kým ostatní skáču do záchranných člnov. Potom film končí, bez zhrnutia dôsledkov, bez pár slov o vinníkoch, bez zmienky o dopadoch na životné prostredie.

• 21.2.2017  16:45

„Reakce subjektu. Mimořádné napodobení vypozorovaného chování. Otazník.“ –Stále si to myslíte, doktorko Caldwellová? –Ne. –Jsme živí? –Ano. Jste živí. –Tak proč bychom pro vás měli zemřít my? Je jedno, kto je pod skalpelom, keď zomiera za chyby niekoho druhého - je to zle. Dej sa vlečie, zachraňuje to malá Melanie, ktorej záverečné počínanie bolo nečakané. Ale aj tak priemer.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36