whack

okres Bratislava

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 16.12.2017  11:27

Krátke predstavenie neziskovky Toronto Pig Save, ktorá je súčasťou hnutia The Save Movement, ktoré propaguje etické vegánstvo a poukazuje na utrpenie zvierat, najmä prasiat, prevážaných do bitúnkov. Za kamerou stojí Anita Krajnc, ktorá sa neskôr stala známou kvôli šialenej medializovanej kauze, keď dala prasatám v kamióne trochu vody z fľaše a hrozilo jej za to 10 rokov väzenia. Vo videu potom vidíme aj prasiatka zachránené pred zabitím na bitúnku, žijúce v azylovej farme v jednej americkej dedine.

• 16.12.2017  10:58
    White Wilderness (1958)

Ehm, dokumentárny film by mal odzrkadľovať realitu. Tento senzáciechtivý brak je poskladaný z nerealistických zinscenovaných scén, pri ktorých prišli o život stovky zvierat, za doprovodu hororovej hudby a rozprávača tláchajúceho lži. Napríklad, scéna, pri ktorej lumíky údajne páchajú samovraždu, bola vytvorená nasledovne: štáb najal Indiánov, aby v Kanade pochytali stovky lumíkov, ktoré potom hnali pred kamerami tak, aby to vyzeralo ako masové putovanie. V ďalšom zábere ich potom donútili, aby sa zo skaly vrhli do mora a utopili. Lumíky v skutočnosti samovraždy nepáchajú. Toto sa nedá považovať za dokumentárny film.

• 6.12.2017  22:00
    Vegan 2017 (2017)

Prostredníctvom šikovne zostrihaných exkluzívnych aj televíznych rozhovorov s početným množstvom známych osobností (asi 95!!), spolu so zábermi z niekoľkých dokumentárnych filmov, dokument približuje svet vegánstva roku 2017; predstavuje vojnu medzi propagátormi produkcie kravského mlieka a rastlinného mlieka, rôzne negatívne dopady živočíšnej výroby, korupciu v zdravotníctve a iných inštitúciách, mediálne dezinformácie, mýty o živočíšnych produktoch, rastúci záujem o vegánstvo vo svete, vegánskych športovcov a celebrity, a iné témy.

• 25.11.2017  16:22
    Undercover TV (TV pořad) (2005)

Táto relácia spočívala v tom, že v každom diely boli ukázané postupne dva-tri krátkometrážne dokumentárne filmy, pričom ku každému z nich najskôr uvádzač niečo povedal. Žiadne exkluzívne zábery, sú to všetko videá z prostredia mäsového priemyslu, kožušinového priemyslu a pokusných laboratórií, ktoré sa dajú nájsť vo filmových databázach aj samostatne.

• 25.11.2017  16:10

Rusko nie je krajina, ktorá produkuje príliš veľa filmov na tému práva zvierat, a o to je tento film významnejší. Hovoria v ňom viaceré známe osobnosti o benefitoch vegetariánstva, o živočíšnej výrobe a o etickom stravovaní.

• 25.11.2017  16:09
    Klogr - Guinea Pigs (hudební videoklip) (2013)

Videoklip talianskej kapely hrajúcej nu-metal propaguje organizáciu Sea Shepherd. V klipe vidíme zábery z rôznych akcií a aj vraždenie delfínov v Taiji, o ktorom sa hovorí v známom dokumente The Cove. Nu-metal nepočúvam, ale tento song je fajn.

• 25.11.2017  16:09

Eko potenciál vyšumel do stratena, nahradili ho smiešne zoomy potkanov preliezajúcich angličáky. Neviem, koľko potkanov pri natáčaní zomrelo, ale nebol to len jeden. Je to smutné.

• 25.11.2017  16:09

Zbytočne prehnané útočenie na Paula Watsona sa mi nepáčilo, ale keď sa to berie s nadhľadom, na činoch Sea Shepherd, ako sú tu prezentované, som sa zasmial. Pointa úplne na konci bola fakt trefná!

• 25.11.2017  16:08

Od tvorcov South Parku by som očakával, že Animal Liberation Front vykreslia ako nejakých bláznov. Omyl. Síce nejde samozrejme o nič seriózne, boli celkom akční.

• 25.11.2017  16:07

Dokument približuje výsledné úspechy jednej z najznámejších kampaní talianskych aktivistov za oslobodenie zvierat – zatvorenie chovnej farmy, ktorá dodávala bígle pokusným zariadeniam po celej Európe. Všetkých 3000 bíglov bolo zachránených a adoptovaných novými milujúcimi majiteľmi. Tento zostrih protestov, adopčných akcií a výpovedí zainteresovaných, môže byť pozitívnou inšpiráciou do ďalších kampaní! Viac o tejto kampani v dokumente Green Hill - Una storia di libertà.

• 25.11.2017  16:07
    Nula (2010)

Po prvom srdcervúcom zhliadnutí prišlo s druhým pozretím vytriezvenie. Snímok ukazuje nuly, ktorými vyššie čísla (ľudia s vyšším sociálnym a finančným statusom) pohŕdajú. Zmení sa to v momente, kedy sa im narodí dieťa. Výsledok: ste nuly a ľudia vami pohŕdajú takými, akí ste? Staňte sa takými, akí sú oni! Zle...

• 25.11.2017  08:02
    27 Million (2012)

Krátky jednoduchý film zobrazuje ľudí v roli hospodárskych zvierat s jasným cieľom - záverečné titulky hovoria: 27 miliónov, to je počet prasiat trpiacich vo veľkochovoch v Nemecku. V posledných rokoch vzniklo viacero veľmi podobných (a kvalitnejších) filmov: La Mirada circular, Other Dimension Prelude, The Herd a Chair Liberté.

• 4.10.2017  21:30
    Occupy TV (TV pořad) (2012)

Prvé diely tejto DIY talk show vznikli v rámci hnutia Occupy, onedlho však už boli na rozhovory pozývaní aj ľudia z environmentálnych skupín. Potešil ma diel 1.23, v ktorej hovoria aktivisti z hnutia Cascadia Forest Defenders (vrátane jedného, čo si hovorí Gedden Cascadia a hrá v skvelej blackmetalovej kapele Wild's Reprisal), ale aj diel 1.28 s ľuďmi z hnutia Occupy The Trees; diel 1.22 zase prináša rozhovor s režisérmi filmu Occupied Cascadia...

• 2.10.2017  14:42

Jednoduché video. Vidno na ňom porážku býka na nejakom rakúskom (?) bitúnku. Potom sa Friedrich Landa pýta nejakého farmára, ktorý sa porážky zúčastnil, či už niekedy ochutnal rastlinné náhražky mäsa (ako tofu alebo seitan). Video pôsobí veľmi amatérsky, nie je vhodné na propagovanie vegetariánstva.

• 2.10.2017  14:24

Tento dokument síce vytvorila ruská neziskovka "VITA Animal Rights Center", ale veľa záberov z Ruska tam nenájdeme. Väčšinou ide o zábery z Anglicka. V skutočnosti by zábery z ruských fariem boli ešte horšie, pretože tam neexistuje žiadna reálna legislatíva na ochranu zvierat. Rozprávač pri konci hovorí o vegetariánstve ako ekologickejšom a etickejšom životnom štýle. V dokumente nie sú použité žiadne krvavé zábery z bitúnkov.

• 1.10.2017  16:33
    Bezbúdovci (TV pořad) (2006)

Jednoduchá relácia na podporu Trnavského útulku. Ak niekoho naláka na to, aby sa prišiel pozrieť osobne na psíkov a nejakého si adoptoval (namiesto toho, aby kupoval od množiteľa), účel to splní. Každá snaha sa cení.

• 30.9.2017  11:57

Netradičný anarchistický western, zameraný proti výstavbám železníc cez územia farmárov; polovica 19. storočia. Trochu po funuse. Kde boli pištoľníci, keď sa stavali železnice cez územia indiánov?

• 28.9.2017  09:12

Dokument približuje jednu z najznámejších kampaní talianskych aktivistov za oslobodenie zvierat, ktorá vyústila k zatvoreniu chovnej farmy, ktorá dodávala bígle pokusným zariadeniam po celej Európe. Všetkých 3000 bíglov bolo zachránených a adoptovaných novými milujúcimi majiteľmi. Tento zostrih protestov, demonštrácií a priamych otvorených záchran môže byť pozitívnou inšpiráciou do ďalších kampaní!

• 17.9.2017  10:40
    Mistro, Batterix - Evil Industry (hudební videoklip) (2015)

„Nezabúdaj, že s týmto začalo ľudstvo, a my sme tí jediní, kto to môže zastaviť! Je načase si uvedomiť, že musíš prestať – je to prekliaty priemysel a ty si jeho súčasťou!" Mistro s jeho útočným textom zameraným proti priemyslu živočíšnej výroby si nekladie servítku pred ústa, hoci toto je jeden z jeho najmiernejších textov. Chápem, že niektorí také prejavy nemusia, ale mne to nevadí.

• 12.9.2017  19:14

Dokument prináša celkom ostré obvinenia na jednu z najznámejších svetových neziskoviek, WWF. Nie je všetkým obvineniam také ľahké uveriť a WWF na svojich stránkach obvinenia celkom presvedčivo popiera. Faktom zostáva kľúčový bod, ktorý WWF neodpustím, a ktorý sa ani nesnaží popierať, a tým bodom je podpora pestovania plantáží palmového oleja a geneticky modifikovanej sóje. Očividne WWF príliš nekecá ani do jedovatých herbicídov, ktorými sú polia GM plodín ostrekované, aby sa nezaburinili. Myslím, že WWF, čo sa tohto týka, nejde správnou cestou.

• 21.8.2017  18:54
    Honba za nefritem (TV pořad) (2015)

Borec si postaví chatu v tajge a skonštatuje: „Bola tu veverička, zjedla mi orechy. Musí ich tu byť viac. Musím ich nájsť a zabiť.“ Ďalší traktorom rozryje polku údolia, potom vystúpi, rozhliadne sa a nahlas premýšľa: „Nevidím tu žiadne zvieratá...“ Neviem, mne títo ľudia pripadajú strašne retardovane.

• 17.8.2017  18:24
    Raw (2016)

Z vegetariánstva na surovú stravu? Aj takto to môže vyzerať, a navyše s dôsledkom zníženého počtu (ľudských) mäsožravcov... ok! Tuším som po dlhšom čase mal naozaj už chuť na takúto šialenosť (pod slovom chuť mám na mysli náladu). BTW: Dosť sa mi hnusili tie pitvy zvierat.

• 8.8.2017  17:43

Od zverejnenia dokumentu Earthlings sa toho veľa nezmenilo. Dokazujú to tieto nové záznamy z rôznych Anglických fariem mäsového, mliekarenského a vaječného priemyslu. Počul som argumentovať veľa ľudí tým spôsobom, ako že aktivisti len povyberajú tých najhorších zopár záberov z milióna a tie potom prezentujú na obhájenie svojho cieľa. Je to úplná blbosť. Ľudia infiltrovaní medzi zamestnancov so skrytou kamerou prídu, natočia a odídu. Nemajú čas stáť tam pol roka a točiť stovky hodín, aby potom mohli odstrihnúť dve najbrutálnejšie minúty videa. To, čo je na tomto videu, sa deje všade, je to bežný chod priemyslu živočíšnej výroby. Dokument je voľne šíriteľný, tak ho kľudne zdieľajte, nech pomôže čo najviac ľuďom otvoriť oči.

• 31.7.2017  10:25
    Okja (2017)

Nie je zvykom, aby aktivisti Animal Liberation Front boli v blockbustery takéhoto rázu zobrazení v pozitívnom svetle, a už vôbec nie aby tvorili hlavných kladných hrdinov. Vzťah dievčaťa k zvieraťu je tiež vykreslený veľmi pekne a emocionálne. Je to veľmi dobrý spôsob, ako poukázať na šialenosť priemyslu živočíšnej výroby, konkrétne na príklade veľkochove prasiat. Vystupuje tam síce druh, ktorý sa podobá skôr na hrocha ako na prasa, ale po celý čas sa hovorí o „geneticky modifikovaných prasatách“, čiže ok, žiadna veľká fikcia. Myslím si, že tento film je skvelá agitka, ktorá môže potenciálnych veg(etari)ánov presvedčiť, a napríklad aj to, že na Americkej premiére sa podávali iba pescetariánske jedlá, dosvedčuje, že iba neidealizujem.

• 21.7.2017  22:42
    Zoo - Série 2 (série) (2016)

(SPOILER!) ...Súhlasili by ste s tým, aby bolo zabitých 5,4 bilióna infikovaných zvierat a 2,2 milióna infikovaných ľudí pre záchranu niekoľkých stoviek miliónov ľudí? Ja nie, a to ani v prípade, že by v radách obetí neboli ľudia. Veď ako by bolo na svete bez leňochodov, ktoré dokážu vytvoriť zemetrasenie nízkofrekvenčným ultrazvukom, alebo mravcov, ktoré sa dokážu zelektrizovať a vyhodiť do vzduchu Urýchľovač častíc, alebo jašterice, ktorá chce premeniť Miami na ľadovú kryhu? Človek sa nestihne ani spamätať z toho, že chlapík, ktorý paralyzovaný vypadol z lietadla 10 km nad zemou a zrazu v plynovej maske v nejakom tunely strieľa vojakov svojho nadriadeného, a už sa scéna presunie na našich Avengerov, ktorí lovia v džungli šabľozubého tigra (!) s plnou poľnou – dvomi uspávacími pištoľkami. Neskúšajte sa pri sledovaní ich činov pýtať sami seba, že „Prečo...?!“ a podobne, lebo to vedia len oni a nepovedia vám to. Táto séria však skončila celkom prekvapujúco, v pozitívnom slova zmysle - tak, že vôbec už nie som zvedavý na tretiu. Týmto by to mohlo zostať uzavreté: „Sterilizovali nás. Celé ľudstvo. Môj otec vždy hovorieval, že jedného dňa zvieratá opäť získajú planétu. Uistil sa, že im s tým plyn TX pomôže. Áno, našim eliminovaním.“

• 12.7.2017  18:16
    Zoo - Série 1 (série) (2015)

"Po stáročia bolo dominantným druhom ľudstvo. Zvieratá sme krotili, väznili v klietkach, zabíjali pre zábavu. Ale čo ak si zvieratá na celej Zemi raz povedia, že už stačilo? Čo ak sa nám napokon rozhodnú všetko oplatiť?" Prvý diel odštartoval veľmi zaujímavú myšlienku, samozrejme nereálnu, ale na relax ideálnu: zvieratá sa zjednotili a vracajú ľuďom úder. Ďalšie diely vniesli do deja ešte trochu anti-GMO konšpirácií, keď aktivistická blogerka obviní zo zmeneného správania sa zvierat pesticídy korporácie Reiden. Aby som neprezrádzal dej, nebudem rozpisovať, či mala pravdu. Musím sa ale priznať, že pesticíd, nepesticíd, tá idea sa mi páčila. Desiaty diel o extrémistických osloboditeľoch zvierat Free Animal Rights Militia priniesol nemálo moralistických kecov hlavných hrdinov nesúvisiacich s dejom a celkovo niektoré diely obsahovali nezmysli, napríklad keď hibernujúceho medveďa prevážali a robili na ňom pokusy a on ležal ako v ťažkej narkóze (pritom len spal). V podstate som celkovo očakával oveľa viac krvi a mŕtvych. V prvej sérii ich nebolo veľa.

• 7.7.2017  15:45

Dokument naznačuje, kto bol zodpovedný za bombu v aute, ktorá v roku 1990 prizabila dvoch členov Earth First!, ale verdikt nevynesie. FBI sa snažil našiť to samotným aktivistom, ktorí za falošné obvinenia nakoniec vysúdili 4,4 milióna dolárov, no kauza je už 27 rokov otvorená. Celé to smrdí konšpiráciou a dokument prináša inde neuverejňované informácie o prípade. Z drvivej väčšiny je však poskladaný zo záberov natočených aktivistami na všelijakých akciách, pričom asi každý z týchto záberov už bol použitý v nejakom dokumentárnom filme o hnutí Earth First!, Redwood Summer, alebo pod. Sú tam tiež zábery z televíznych relácií, je to zostrihané tak, že to má hlavu a pätu, ale je to stále jednoducho DIY.

• 12.6.2017  18:21

Dokumentárny film, do ktorého boli nakoniec vsunutí herci a jednoduchý dej – tak na mňa tento film pôsobil. Zábery prírody sú krásne, ale niektoré zábery vyzerali ako hnusná inscenácia – keď lavína stiahla kamzíkov, alebo keď skaly spadli na orlie hniezdo, pýtal som sa, koľko zvierat natáčanie neprežilo? Koľko orlov hralo rolu Ábela? Nakoniec som vygooglil uistenie produkčnej firmy (code of conduct for the welfare of animals), že žiadnym zvieratám nebolo ublížené, tak mi neostáva nič iné, len veriť na zázraky použitých efektov.

• 5.6.2017  17:44

"Kodanský summit o klíme sa skončil. Veľa ministrov životného prostredia zomrelo. Zabili sme ich my. Prečo? Už nemôžeme čakať. Čas sa kráti. Nemôžeme dovoliť, aby sa naši politici stále stretávali bez toho, aby to prinieslo nejaké výsledky. Všetci vieme, že neodvratne smerujeme k ekologickej katastrofe, a tí, ktorí majú moc to zmeniť, nerobia vôbec nič. Žiadna krajina nechce ako prvá začať dodržiavať klimatické záväzky, všetky riešenia sa odkladajú na neurčito. Postarali sme sa o to, aby títo politici zmizli, aby ich nahradili nové tváre, noví ministri. Nezopakujte tie isté chyby. Sledujeme vás."

• 27.5.2017  09:24
    Tarzan (1984)

Tento komentár obsahuje SPOILER, pretože musím začať koncom. Film končí tým, že Tarzan sa zatúla do anatomického výskumného krídla Britského múzea. K svojej hrôze tam nájde niekoľko šimpanzov pripútaných na pitevnom stole. Započuje tiché zastonanie a v malej klietke uvidí ešte jedného šimpanza, stále živého. Pre vedcov predstavuje toto zviera iba ďalší predmet výskumu, ale Tarzan toho uväzneného tvora spozná. Je to jeho šimpanzí otec. Tarzan klietku otvorí, otca oslobodí a objímu sa. Spoločenstvo ľudoopov v tomto filme sa vyznačovalo autentickosťou, aká sa málokedy vidí (podobne ako vo filme Gorily v hmle). Pôvodne diváci nechceli ani veriť, že tam nehrajú skutočné šimpanzy! Šimpanzích hercov cvičil pohyby znázorňovaním správania sa ľudoopov sám americký aktivista Roger Fouts. Spomínaná záverečná scéna bola osobným poďakovaním Rogerovmu šimpanzovi, Allymu, ktorý mu bol odobratý a odvezený do pokusného laboratória. Podľa pôvodného scenára mal Tarzan otca objaviť v zoologickej záhrade, ale Roger režiséra presvedčil, aby scénu zmenil. Využívať ľudoopy len pre to, aby sa ľudia pobavili, je zvrhlosť, zvierací herci sú vždy pozitívnym bodom filmu. Greystoke je asi najlepšie natočeným filmom o Tarzanovi.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36