whack

okres Bratislava

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40
    • 2.12.2018  08:45
    Active Slaughter - Sea Shepherd (hudební videoklip) (2018)

Comeback známych punkových radikálov Active Slaughter. Vidno, že po textovej stránke nepoľavili ani trošku.

• 2.12.2018  07:04
    Ekostory (2018)

Voľné pokračovanie dokumentu Ekohistorie, ktorý rovnakou formou približuje vývoj environmentálneho hnutia a rôznych skupín. Opäť nahliadneme až do 50-tych rokov, spoznáme prvé povojnové spolky na ochranu prírody, napr Sbor ochrany přírody SNM (TIS). Ďalej sa spomína ČSOP, Greenpeace, Brontosaurus, Děti Země, Pražské matky, Hnutí DUHA prostredníctvom archívnych záberov z demonštrácií a rozhovorov so zúčastnenými aktivistami/aktivistkami. Klincuje to reportáž z jednej z akcií hnutia Limity jsme my! Zvlášť ma potešila zmienka o knihe Meze růstu. Z dokumentu tiež vyplýva jasný antikomunistický postoj, a ja si myslím, že je nekonštruktívne zaťahovať politiku do environmentálneho diania, lebo si nemyslím, že príroda je teraz ničená menej ako za komunistov. Slúži to ale ako porovnanie vtedajšej a súčasnej situácie. Dokument by sa mal vysielať v televízii.

• 24.11.2018  13:32
    Separ - Studený svet (hudební videoklip) (2013)

Natočené bez strihu v garážach karloveskej polikliniky... „Kandel svíň neschová vôňa aviváže - studený svet funguje na tejto báze. Falošná kázeň, jak sk**vená cirkev - keď sa raz zrúti, ver tomu, že som prispel. Dajte ich do vnútra, zapnem ten mixér. Starý musí padnúť, aby vznikol nový systém, lebo studený svet zakrýva tma, život je studený, jak hmla. Do očí stúpa len chlad, je to horšie, jak sa ti môže zdať. V panike opúšťaš sektor, zo zeme vyviera peklo, je to jak trieska pod nechtom, vyj**ané hyeny nám ukradli svetlo.“ hmm

• 24.11.2018  13:22

Nemala by sa prehliadať tá prehliadaná pointa ohľadne ochrany zvierat, okolo ktorej sa to celé v skutočnosti točí. Newt cestuje po svete a zachraňuje ohrozené druhy, riskuje pri tom väzenie aj život, čeliac vládnym machináciám a konšpirácii. Film nepostráda nezmyselné gýče, postava prezidentky sťa by nekompromisnej magorky, ktorá bez mihnutia oka odsúdi dvoch ľudí na smrť, a jej prihlúplych auroroch, je asi najväčším mínusom. Ale celkovo film beriem ako jednu z tých lepších rozprávok na večer.

• 16.11.2018  18:27
    Annihilation (2018)

Predstavte si, že jedného dňa sa náš svet radikálne pretransformuje stvoreniami s absolútne odlišnými mysľami. Dokážu si prispôsobovať prostredie spôsobmi, ktoré si nedokážeme vysvetliť, a meniť pravidlá Prírody s následkami pre ľudstvo zničujúcimi. Pre všetky mimoľudské druhy na Zemi tento scenár reálne prebieha. Presne takýto svet bol teraz na Zemi vytvorený mimozemskou silou: neantropocentrický svet pripomínajúci prvotný stav ekologickej rovnováhy, kde má každý organizmus svoje miesto, no kde ožívajú aj skrývané spomienky, emócie a egá. Mimozemský pôvod objektu, ktorý v úvode tohto eko-thrilleru prerazil stenou majáku a zakotvil v jeho podzemí, však v skutočnosti nehrá veľkú rolu, je alegóriou. Celý tento svet, Oblasť X, je totiž akousi víziou, ako by Človek reagoval, keby bol v ohrození JEHO svet. Ak chce niečo naprávať, je vôbec schopný napraviť sám seba? (SPOILER:) Ľudia v Oblasti sú konfrontovaní vlastnými vnútornými charaktermi, ktoré tu podliehajú zákonom Prírody tak ako všetko ostatné. Existencia, ktorá sa nevie adaptovať, zanikne. Cass pohltila minulosť, neprežila; „Když umírala, část její mysli se stala součástí tvora, který ji zabíjel.“ Josie sa dobrovoľne poddala, premenila sa na strom. „Neničilo to. Jen to všechno měnilo. Vytvářelo to něco nového...“ hovorila pri konci Lena (N. Portman), ktorej sa zjavilo na ruke znamenie, starodávny symbol ouroboros predstavujúci cyklickú podstatu vecí, nekonečný návrat od konca k začiatku, sebazničenie a sebaobnovu. S osudom bojovala a dokázala sa vrátiť, nie však bez následkov – bol jej "únik" vykúpením, alebo zatratením? Vidíme kontrast dobra a zla, Prírody a Človeka, života a anihilácie.

• 16.11.2018  16:49
    73 krav (2018)

Krátky ale pekný príbeh farmy, z ktorej sa stal azyl pre hospodárske zvieratá. Niečo na štýl Mad Cowboya a iných farmárov, z ktorých si ostatní môžu zobrať príklad.

• 28.10.2018  07:13

Film, ktorý si zaslúži návrat aj s dabingom! Téma je stále aktuálna, scenár, kamera aj akcia na kvalitnej úrovni. Miestna skupina Animal Liberation Front je vykreslená nestranne, film nedémonizuje ich aktivity, ktoré zahŕňajú aj sabotáže a oslobodzovanie zvierat z pokusných zariadení a kožušinových fariem. Väčšina deja sa točí okolo týchto aktivistov (podobne ako v Bold Native alebo v Aurora), posledná časť je viac krimi (podobne ako v A.L.F.), ale divák si hlavných hrdinov a hrdinky obľúbi a chce, aby unikli. Tento film by nemal zapadávať prachom.

• 27.10.2018  15:03
    Lajka (2017)

Zo začiatku to bolo skôr smutné, ale potom sa z toho vykľula parádna satira ľudstva, výsmech komunistickým blábolom prezentovaných Rusom (Opica o Rusovi: Už zase přišel do mého sadu a vzal si celou mou úrodu. Přitom stále něco žvanil o absolutní rovnosti a bratrství, s hubou plnou mých banánů. Jak prý je všechno všech. A že nám nic nezbylo, to mu bylo jedno. A ještě horší je, že nám záhadně mizí sousedé…) a pokrytectvu kapitalistickej demokracie prezentovanej Američanom... (Čí je to území? –No... asi těch zvířat. –Ha, to se nepočítá! Takže ho prohlašuji za území Spojených států. ... Oni sami se musí svobodně a demokraticky rozhodnout, kde mohou žít a jak mají být tepelně upravovány…) Podľa mňa to má skvelú myšlienku. Nerozumiem tak nízkemu hodnoteniu.

• 27.10.2018  10:58
    Cattle Decapitation - Regret & The Grave (hudební videoklip) (2009)

Song z albumu The Harvest Floor, z čias, keď ešte celá kapela bola vegetariánska (dnes sú vegetariáni už len vokalista a gitarista, pokiaľ viem, pretože ostatných členov nahradili noví). Je dôležité pri tejto kapele spomenúť to vegetariánstvo, lebo kapela ho dodnes propaguje, hoci nie sú to žiadni vegánski aktivisti za práva zvierat. Tento klip je parádnou alegóriou - zobrazuje ľudí, ktorí sú odchytení, zviazaní a transportovaní v dodávke... k bitúnku. Celkom vydarené... po vizuálnej stránke niečo ako The Herd alebo Chair Liberté, po hudobnej stránke poriadny deathgrind.

• 27.10.2018  10:57
    Mistro - Fuck Humanity (hudební videoklip) (2015)

Mistro má tri nechutné mizantropické videoklipy, v ktorých ukazuje najhoršie stránky ľudstva – brutálne násilie páchané na ľuďoch a na iných druhoch. Sú to klipy k songom Bring the Flood, Every Cradle a k tomuto: „Sme démoni, len sa rozhliadni okolo seba, neprinášaj ďalšiu nevinnú dušu do tohto pekla. Zobuď sa a ovoňaj realitu, nenávidím všetkých, serem na humanitu...“

• 27.10.2018  09:09

Veľakrát počúvam, najmä od nábožensky založených ľudí, že prečo sa aktivisti za práva zvierat nestarajú radšej o ľudí, prečo vegánskym aktivistom prekáža produkcia vajec ale nezaujímajú ich „deti zabíjané pri potratoch“ a pod. Tak pre týchto ľudí tu je dokument od pro-life orientovanej medzinárodnej Kresťanskej vegetariánskej asociácie (Christian Vegetarian Association), ktorá presadzuje, že Božie prikázania sa nevzťahujú len na ľudí (najmä to piate – „nezabiješ“). Dokument obsahuje rozhovory s viacerými osobnosťami, vrátane pastorov, reverendov, katolíckych kňazov, právnikov, spisovateľov. Pre záujemcov o vegetariánstvo z kresťanského pohľadu odporúčam ešte tieto tri knihy: O nesmrtelnosti zvířat, Neber zvíře do úst a Zvířata jsou naši bližní.

• 27.10.2018  08:38
    Spiknutí ve vlnách (TV film) (1988)

Film podľa skutočných udalostí ukazuje teroristický útok na loď Greenpeace podobne nezaujato ako vo filme Potopenie lode Rainbow Warrior, a súdny proces, ktorý nasledoval (podrobnejšie o ňom zase vo filme Le Rainbow Warrior). Druhá spomínaná časť však robí z atentátnikov tak trochu chudáčikov, ktorí len plnili príkazy. Je to pravdepodobne prvý film, ktorý spracováva incidenty okolo úspešných protestov proti testovaniu jadrových zbraní. Obsahuje aj archívne zábery Greenpeace.

• 27.10.2018  08:34

Film nie je taký seriózny ako jemu veľmi podobný Spirit Bear, možno preto, lebo na rozdiel od neho nie je natočený podľa skutočných udalostí. Poukazuje však na reálne ničenie prastarých lesov na príklade Medvedieho pralesa Britskej Kolumbie. V týchto krásnych miestach bol aj natáčaný. Spomína aj porušovanie zákonov ťažbármi a hovorí, prečo hladné medvede schádzajú dole k ľuďom... Mali by v telke púšťať viac takýchto pozitívnych eko filmov pre deti.

• 26.10.2018  22:16

Hippie móda, klubový rock, Greenpeace... Je to o tom, ako sa dievča, ktoré si nerozumie so svojimi rozvedenými rodičmi, zapojí do radikálnej antinukleárnej skupiny. Polku filmu do nej rodičia tlačia, že má sedieť doma a študovať a nezapájať sa do žiadnych hnutí, lebo že svet aj tak nezachráni. No svet sa točil inak. Je to proste taký klasický béčkový film 80-tych rokov.

• 24.10.2018  10:10
    How It Ends (2018)

Mám v hlave tri vysvetlenia: supervulkán, inside job, alebo motív "Gaia vracia úder". Nič z toho by ale nevysvetľovalo, napríklad, tú polárnu žiaru nad Seattlom. Nevadí. Hoci pohľad na zničené veľkomesto bol fenomenálny, hľadanie príčin asi nie je pointou tohto filmu. Tou je možno predstava, že láska je tou najsilnejšou motiváciou, ktorá prekoná všetky psychologické a morálne prekážky.

• 24.10.2018  09:39
    Stalo se (2008)

„Rostliny reagují na lidské podněty. To je dokázáno ... Mají schopnost reagovat na určitá nebezpečí. Tabák, když ho napadnou housenky černopásky, začne vypouštět chemikálii přitahující vosy, které žerou ty housenky... Rostliny dokážou komunikovat s jinými druhy rostlin. Stromy komunikují s keři, keře s trávou a vším mezi tím.“ Keď sa jedna rastlina ocitne v nebezpečenstve, vylúči určitý hormón. Keď ten prijme druhá rastlina, vie, že sa musí pripraviť, a aj to urobí. Niektoré druhy rastlín dokážu obrannými toxínmi zabiť väčšieho cicavca. Kedy konečne sa rastliny začnú brániť proti ľuďom? Skvelá pointa a téma na zamyslenie, akú som nevidel ešte v žiadnom inom filme. Potešilo.

• 20.10.2018  17:54
    Mistro - Every Cradle (hudební videoklip) (2015)

Klip je dosť nechutný, podobne ako v Bring the Flood ukazuje násilie na ľuďoch, a text rozoberá otázku, či je vôbec dobré na takýto svet prinášať ďalších... Nekompromisné a nič pozitívne.

• 20.10.2018  17:41
    The End of the F***ing World (TV seriál) (2017)

Čakal som niečo na štýl Bonnie a Clyde, ale je to iba akýsi plytký príbeh o dvoch spratkoch, ktorí z neopodstatnených dôvodov nenávidia vlastných rodičov a preto ušli z domu. Chcel som v nich nájsť pozitíva, pretože autsajderi sú tak trochu moja krv, a párkrát sa mi to aj podarilo, ale celkovo som nenašiel, čo som chcel. Posledné dva diely však naznačujú, že v druhej sérii sa môže všetko zmeniť k lepšiemu.

• 20.10.2018  17:39
    Trollech - Ve stínu starých dubů (hudební videoklip) (2003)

Trollech má niekoľko krásnych piesní oslavujúcich les a posvätnosť Prírody. Sú to piesne Zalesněná Země, Píseň pro Zemi v lůně starého kontinentu, V Kodském polesí, Cesta bahnitá vede kroky mé, V říši Trollech, Zatrollené hvozdy, a je to trochu aj pieseň Ve stínu starých dubů, ktorá je ale z týchto najslabšia. Chcel by som klipy k spomínaným songom, tento klip je taký... jednoduchý. Text: „Pohled, jak se drolí lidské království, zvony bílých kostelů naposledy zní, věže si zoufají, čas se mění v prach, věcně ale šumí vítr v mocných korunách. Kde proudí míza čarovná, tam moudrý poutník rozjímá. Ve stínu starých dubů, kde se kříží cesty vlků, tam slyším hymny lesů, písně o dávných bojích, o noci a o čistotě. Ve stínu starých dubů nepohasnou naše ohně…“

• 20.10.2018  17:39

Toto môžu urobiť len Nemci... Radikálky z punkového zoskupenia Gleichlaufschwankung nabádajú, aby si vzal do ruky kameň...

• 8.10.2018  18:51

(obsahuje SPOILER) Dej nie je príliš presvedčivý a Tarzanove supermanské schopnosti sú trochu sci-fi, ale no a čo, veď to je Hollywood, a odkedy sa pri takýchto filmoch rozmýšľa? Veľkým plusom bolo to, že tvorcovia odmietli predvádzať skutočných zvieracích "hercov", ale všetky boli robené počítačovo. Konečne si aj zábavný priemysel začína uvedomovať nepotrebnosť využívať a trýzniť zvieratá pre svoj biznis. Pralesné prostredie bolo magické, a najviac sa mi páčil záverečný útok zvierat, kde pod kopytami padali otrokári a ich domy. Padlo mi to dobre.

• 29.9.2018  08:44
    DjamHellVice - Bénéfice du Doute (hudební videoklip) (2017)

DjamHellVice hovorí o mäsovom a mliečnom priemysle. A o tom, prečo ho prestal financovať... „Nebolo to normálne, nemohol som to už vystáť a ignorovať. Zriekol som sa toho, môj žalúdok nie je cintorín. Znásilňovanie, násilné kŕmenie, odoberanie mláďat, porážka, to všetko sa deje na tých miestach. Sú to iba čiarové kódy v klietkach. Bitúnky sú oddiaľované od myslí, no prelievanie krvi pokračuje...“

• 22.9.2018  07:56

Tento krátkometrážny dokument z produkcie neziskovky Mercy for Animals, ktorý narozprával známy herec James Cromwell, zavedie divákov za zatvorené dvere priemyselných hydinových, prasacích, mliekarenských a rybích fariem, liahní a bitúnkov. Bodanie vidlami naozaj nie je bežná prax, ale buchnátmi popoháňať zvieratá k porážacej linke áno. Takisto sú realitou boxy, v ktorých sú natlačené prasnice tak že sa nemôžu ani otočiť, takisto sú realitou ohryzené chvostíky, odstrihnuté zobáčiky, umelé oplodňovanie, odoberanie mláďat, zvieratá, čo v živote neuvidia slnko ani zelenú trávu. Realitou sú zvieratá, ktoré sú omráčené nedostatočne a odkrvované pri vedomí. Na záver video ponúkne riešenie, ako tie masakry zastaviť. Nebudú ich robiť, keď ich nebudeš financovať kupovaním si živočíšnych výrobkov.

• 6.9.2018  09:26
    Dominion (2018)

V prípade, že by vám niekto tvrdil, že tie zábery v Earthlings sú už predsa staré a že už sa také niečo nemôže diať, odporučte mu Dominion. Neexistuje iný dokument (z tých novších), ktorý by problematiku využívania zvierat priblížil komplexnejšie (možno... alternatíva: Land of Hope and Glory). Približuje všetky základné priemyselné odvetvia, pri ktorých zvieratá trpia. A nemusia. Všetci môžeme pomôcť to minimalizovať tým, že tieto krvavé produkty nebudeme kupovať. Prípadne sa zapojiť do kampaní neziskoviek a občianskych združení (na Slovensku napr. Slovenská vegánska spoločnosť, Humánny pokrok, Združenie za práva zvierat, Zvierací ombudsman, 269 Life Bratislava, Anonymous for the Voiceless). Celý dokument si môžeš pozrieť aj s českými titulkami TU (legal od autorov).

• 5.9.2018  08:24

Strácal som sa, vo svete superhrdinov sa neorientujem, bez hanby hovorím, že zo všetkých tých postavičiek som poznal akurát tak Thora, Hulka a Spidermana. Čo ma však milo prekvapilo na filme takéhoto rázu, je celkom seriózna zápletka okolo témy premnoženia a absencia tradičného pseudodrsňáctva. Thanosovi bojovníci síce boli od začiatku vykreslení ako netvory, aby diváci vedeli, kto je tu ten zlý. Fail. Jeho slová nikto nediskutoval a naši Avengeri vyhlasujú, že bojujú za „záchranu vesmíru“, neberú v úvahu fakt, že zachrániť druhy, ktoré spôsobujú zničenie vlastných planét, nie je záchranou vesmíru, ale jeho zničenie. Záver bol však nečakaný a na takéto filmy neobvyklý. Ok.

• 1.9.2018  11:49
    IFEEL - Nove pobjede (hudební videoklip) (2015)

Hip-hopový song spievaný po chorvátsky podporuje útulky, v ktorých nie sú zvieratá utrácané. U nás na Slovensku sú ich desiatky. Najznámejší prevádzkuje neziskovka Československý kastračný program. Je to všetko podpory hodné.

• 1.9.2018  11:44
    IFEEL - Ja sam Rea (hudební videoklip) (2012)

Pomalý hip-hopový song spievaný po chorvátsky hovorí príbeh adoptovaného psíka, ktorý dlho bol milujúcim členom rodiny, kým ho nezastrelil poľovník. Je to celkom aktuálna téma aj u nás, chvalabohu za neziskovky a občianske združenia, ktoré naplno riešia problematiku zabíjania psov, či už asanačnými službami, alebo niektorými štátnymi útulkami.

• 1.9.2018  11:26
    Ruffiction Allstars - Weltuntergang (hudební videoklip) (2007)

Časy, keď Ruffiction boli ešte straight edge a pro-ALF? Asi áno, neviem, ako je tomu dnes, keď rapujú o šňupaní drog. Možno to je dnes myslené ako irónia, ale páčila sa mi ich energia z čias Goodfellas Mafia.

• 1.9.2018  11:18

Ďalší pekný aktivistický song od známej talianskej raperky. Textovo je song zameraný na podporu kampaní proti delfináriám a akváriám, v ktorých sú väznené veľké morské cicavce. Vo videu vidíme aj zábery z protestného pochodu proti delfináriám, ktorý sa uskutočnil v roku 2016 v Janove.

• 1.9.2018  10:45
    Valentina Rubini - Essere umano (hudební videoklip) (2016)

Pokojný neagresívny hip-hop za práva zvierat, konkrétne sa v ňom hovorí o násilí na psoch a v druhej časti o laboratórnych pokusoch na psoch. Valentina Rubini urobila tento song pre neziskovku Associazione Animalisti Onlus, ktorá proti týmto veciam vedie kampane.

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40