whack

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45
    • 29.4.2021  22:24
    Save Ralph (2021)

Nikdy mi neboli príjemné humanoidne stvárnené tváre zvierat, ale tomuto filmu sa práve tá temná atmosféra hodí. Vo výslednom efekte celkom drsne sarkasticky poukazuje na šialenosť pokusov kozmetiky na zvieratách. Film je súčasťou celosvetovej kampane #SaveRalph zameranej na ukončenie testovania kozmetiky na zvieratách.

• 29.4.2021  22:23

Environmentálna výchova z roku 1982: „Člověk je sice pánem tvorstva, ale to ještě neznamená, že je moudrým pánem tvorstva. To bude tehdy, až bude chránit všechno živé, až se stane nejlepším kamarádem zvířat a celé přírody.“

• 29.4.2021  22:23

Krtek mal ten buldozér v jame zakopať, aby deti vedeli, kam patria výkaly. Ale aj toto je fajn na rok 1975. Podobne motivovaný diel je o pár rokov starší, Krtek ve městě.

• 29.4.2021  21:23

Pod videami zobrazujúcimi testovanie na zvieratách sú častokrát komentáre typu, že sú to staré zábery a že také veci sa už dnes nedejú. Pozrite si preto záznamy, ktoré sa podarilo natočiť infiltrovanému aktivistovi z neziskovky Cruelty Free International v rokoch 2018 až 2020. Zamestnal sa v jednom madridskom výskumnom laboratóriu známej firmy Vivotecnia, kde natočil usvedčujúce zábery. Nočná mora pokračuje (The Nightmare Goes On).

• 29.4.2021  21:20
    Indigo (2021)

V krátkom dokumente Liberty vidíme Phoenixa ako zachraňuje dve kravy z bitúnku za pomoci ochranárskej skupiny LA Animal Save. Dokument Indigo je jeho pokračovaním. Phoenix sa v ňom vracia za "svojimi" kravami, ktoré žijú vo zvieracej azylovej farme. Hádajte, spoznajú ho? Phoenix potom povie pár slov o ekologickej a etickej stránke živočíšneho poľnohospodárstva. Inšpirácia pre všetkých jeho fanúšikov.

• 21.4.2021  19:59

Tento akustický pop song naspievali aktivisti a aktivistky z medzinárodných skupín Anonymous for the Voiceless a Animal Save Movement. Čistý underground s jasným odkazom.

• 21.4.2021  19:43

(SPOILER!!!) V tomto diely sa ako v prvom dozvieme viac o psíkovi Spasiteľovi Simpsonovi, ktorého zasiahnu skľučujúce stavy, lebo si spomenie na svoju mladosť. Veľmi silný moment je ten, keď Simpsonovci navštívia množiteľa, u ktorého sa Spasiteľ narodil, a ten sa rozbehne na miesto, kde sa hrával s mamou... a nájde ju tam. Naozaj som čakal, že on bude jediný, kto ju vidí... Aspoň, že tomu množiteľovi všetci nafliaskali.

• 21.4.2021  19:11

Ide o rozšírenú, anglicky nadabovanú verziu epizódy Geheimsache Tiertransporte dokumentárneho seriálu 37 Grad. Manfred Karremann v ňom už po niekoľkýkrát touto formou upozorňuje na absolútne nevyhovujúce životné podmienky zvierat počas ich transportov medzi jednotlivými krajinami. Som rád, že takéto filmy sú vysielané vo verejnoprávnej televízii. Mohli by aj u nás.

• 18.4.2021  17:07

Čo urobíme, keď objavíme unikátny druh, o ktorom sme si mysleli, že je 2 milióny rokov po vyhynutí? Správne – rozstrieľame ho ťažkou vojenskou technikou! Takéto filmy by mali byť ilegálne.

• 18.4.2021  17:06

V tomto diely otvoria prvú springfieldskú vegánsku reštauráciu! Ale inak nič moc.

• 4.4.2021  21:29

Možno táto epizóda nie je najvtipnejšia, ale páčila sa mi. Líza a Bart vyslobodzujú zvieratá zo zajatia. Obsahuje referenciu na Jane Goodallovú, ktorá samú seba aj nadabovala, názov je zas odkazom na film Gorillas in the Mist.

• 21.2.2021  10:13
    Manhunt - Unabomber (série) (2017)

Ten, kto o Theodorovi Kaczynskom nepočul, si z tohto seriálu zoberie asi akurát to, že je to proste nejaký psychopat, ktorý zabíjal nevinných ľudí poštovými bombami. V seriáli sa Kaczynskeho Manifest nepribližuje, jeho myšlienky sú v pozadí. V skratke sa dozvieme len to, že bojuje proti technologickému pokroku – ale prečo, to nie. Dôvody jeho počínania, prečo z myšlienok prešiel na atentáty, sú v seriáli nepriamo odôvodnené psychologickými experimentmi, ktorými ho podrobovali počas jeho štúdia na Harvarde, v rámci jednej z paranoidných antikomunistických operácií. V tomto seriáli sa, nepochopiteľne, vôbec nehovorí o jeho ekologických presvedčeniach, z ktorých pramenil jeho extrémistický neoluddizmus. Na druhej strane, treba si všimnúť vykresľované idiotstvo a faloš (niektorých) zamestnancov FBI. Čo dodať? Máme na scéne medzinárodné skupiny "Individualists Tending Toward the Wild", takže môžeme čoskoro čakať filmy o nových unabomberoch?

• 21.2.2021  10:06

Polovica zo všetkých rozhovorov sú len subjektívne úvahy a názory jednotlivcov, ako napríklad: „Nemal som pocit, že sa správa ako blázon,“ neobsahujú žiadne užitočné informácie. Prvé dve epizódy mali byť zlúčené do jednej, alebo nemali byť vôbec. Tieto epizódy sú plné absolútne jednostranných, manipulatívnych, demagogických, zbytočných fráz, snažia sa navodiť presvedčenie, že Kaczynsky je jednoducho magor. Niet sa čomu diviť, veď dokument spolufinancovala FBI. Až v tretej epizóde sa trochu bližšie dozvedáme motívy jeho činov. Potešil rozhovor so Zerzanom a Lewisom, veľa priestoru ale nedostali. Záver poslednej epizódy dáva dojem, že Kaczynsky vlastne mal vo všetkom pravdu, ale nemal zabíjať. S tým súhlasím. Kto by si chcel prečítať preklad jeho rozhovoru pre Earth First! Journal, ktorý je spomínaný v dokumente, môže tak urobiť TU, jeho Manifest sa dá ľahko nájsť na Googli, stačí zadať "Priemyselná spoločnosť a jej budúcnosť".

• 21.2.2021  10:05

Dozvedel som sa dve veci, ktoré som nevedel – že Kaczynsky nasypal piesok do palivovej nádrže drevospracujúcej linky (a tým ju úplne zapiekol) a že rozbil chatu motorkárskemu gangu. Nič ďalšie som sa nedozvedel. Táto epizóda je extrémne manipulatívna, profesionálne zostrihaná tak, aby sedela zámeru senzáciechtivých divákov. Strih na agenta FBI, ktorý s potlačovaným znechutením vysvetľuje, ako Kaczynsky žil v chatke a vykuroval pecou; do toho strih na nejakého novinára, ktorý so slabo potlačovaným sarkastickým pobavením hovorí, ako Kaczynsky bol človek, ktorý si vraj vymyslel nejaký problém a potom ho musel silou-mocou riešiť; strih na jeho brata, ktorý sa pýta Prečo?; strih na sekretárku, ktorá namiesto adresáta otvorila balík s bombou; strih na niekoho, kto tvrdí, že je klasické u takýchto sériových vrahov, že idú po mladých ženách (pritom ona nebola vôbec cieľom); do toho poriadne dramatická hudba... Ja nenaznačujem, že by bolo fajn, keby to odtrhlo ruku niekomu inému, len naznačujem, že v tomto dokumente sú sračky. Kaczynsky v zázname hovorí, že mu písali do väzenia rôzni ľudia, ktorí si seriózne mysleli, že sa spolčil s mimozemšťanmi a preto robil to, čo robil. Myslím, že to je celkom dobrý obraz západného sveta absolútne závislého na technológiách a neschopného pochopiť ľudí, ktorí ešte nie sú úplne odlúčení od prírody.

• 21.2.2021  10:04

Manipulatívna šikana pokračuje aj v tejto epizóde; Dozvieme sa samé zaujímavé, overené informácie, ako že Kaczynskeho raz jeho suseda stretla v lese, zľakla sa a utekala domov, lebo „vyzeral čudne“. Alebo, že vždy, keď si do svojho denníčku písal o zabíjaní, tak ho to sexuálne uspokojovalo. Alebo, že určite z lesa pozoroval svojho suseda, keď so svojou ženou boli vo vírivke (dôkazom bolo to, že majú v kúpeľni okno a zvonku vidno dnu). Stále nič o Kaczynskeho motívoch. Táto epizóda bola ešte zbytočnejšia než tá prvá.

• 21.2.2021  10:03

Keby sa zbytočné prvé dve epizódy zostrihali na 10 minút dokopy a vložili na začiatok tejto, urobili by lepšie. V tejto epizóde sú konečne rozoberané aj motívy, ktoré viedli Kaczynskeho k jeho extrémnym a nešťastným činom. Spomína sa tu aj jeho Manifest, ktorý je kľúčový pre pochopenie jeho filozofie. Prostredníctvom archívneho záznamu sa dozvieme, ako Kaczynsky v 80-tych rokoch objavil Earth First!, a kto by chcel skrátenú verziu prepisu tohto záznamu v slovenskom jazyku, je TU. Potešil ma aj krátky rozhovor so Zerzanom a Lewisom. Po obsahovej a informačnej stránke je toto jediná užitočná epizóda seriálu.

• 21.2.2021  10:03

V tejto epizóde sa hovorí o psychologických experimentoch, ktorými bol Kaczynsky vystavený počas štúdia, a rozoberá sa otázka, či to mohlo mať vplyv na jeho činy. Je tiež naznačené, že na scéne sa môžu objaviť ďalší "unabomberovia". No tých tu už máme – skupiny Individuals Tending Towards the Wild (Individualistas Tendiendo a lo Salvaje) ovplyvnené Kaczynskym pôsobia dosť šialene, ale kto za ne môže, keď politici pracujú tak pomaly a neefektívne na spomaľovaní devastácie Zeme? Epizóda končí diplomatickými snahami zobjektívniť jednostrannú atmosféru celej série, vyplýva z nich, že Kaczynsky mal vlastne pravdu, ale nemal posielať bomby.

• 21.2.2021  10:01
    Chavez (2014)

Ľuďom sa pozerať filmy o starých štrajkoch nechce, dnes je situácia v tomto smere lepšia a sú iné problémy. Veľa podobných filmov zapadlo prachom. Ale situácia je v tomto smere dnes lepšia práve kvôli ľuďom ako Chávez, preto si ich treba pripomínať. César Chávez navyše nebol len takým bežným odborárom a obhajcom ľudských práv, ale aj obhajcom práv zvierat, dlhoročným vegetariánom z etických dôvodov a aktivistom proti násiliu: „Láskavosť a súcit k všetkým živým bytostiam je značkou civilizovanej spoločnosti. Rasizmus, ekonomická nespravodlivosť, psie zápasy, kohútie zápasy, býčie zápasy, rodeá, to všetko pochádza z vadného základu – násilia.“

• 20.2.2021  11:38

Film približuje prvé tri roky (2018, 2019, 2020) aktivizmu Grety Thunbergovej. Niet sa čomu diviť, že je celkom glorifikujúci, pretože keby sme sa preniesli len späť do 2017, študentské klimatické hnutie bolo v porovnaní s dneškom v plienkach, hoci fungovalo už dlho. Práve Greta sa významne pričinila k vzniku viacerých veľkých celosvetových organizácií, ktoré fungujú aj na Slovensku a v Česku (ako napr Fridays for Future). Okrem toho bola určite jednou z inšpirácií pre hromadné rozšírenie hnutí ako napr Climate Save Movement, Extinction Rebellion, ktoré tiež fungujú aj u nás. Greta je ten hlas, ktorý potrebovali mladé generácie, ktoré starší aktivisti nedokázali až tak osloviť. Podarilo sa jej zmobilizovať a zaktivizovať milióny žiakov a študentov po celej Zemi. Je na nás všetkých, aby sme prispeli k zastaveniu klimatickej krízy, k transformovaniu fosílneho a živočíšneho priemyslu, a to nie len na osobnej, ale najmä na systémovej úrovni. Lebo: „Nič nie je, ako má byť. Všetko sa musí zmeniť. Všetci sa musíme zmeniť.“

• 20.2.2021  09:34
    System Of A Down - Protect The Land (hudební videoklip) (2020)

System of a Down prináša ďalší angažovaný song, tentoraz má za cieľ podporiť Arménov a Náhorný Karabach. Skutočne rád by som však vedel, do akej miery snahy takýchto kapiel padnú na úrodnú pôdu, lebo mám dojem, že väčšina fanúšikov len konzumne kýva hlavami do rytmu a je im úplne jedno, o čom ich kapela hovorí.

• 20.2.2021  08:51

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré nastali začiatkom augusta roku 2014, kedy islamskí teroristi napadli a obsadili mesto Sindžár na severe Iraku. Režisérka a scenáristka filmu Eva Husson sa pred natáčaním údajne osobne stretla v tejto oblasti s bojovníkmi a bojovníčkami z kurdských skupín YPG, YPJ, YBŞ a Pešmerga, ktoré bojujú proti teroristom, preto atmosféra pôsobí veľmi autenticky a ponuro, pričom úplne absentujú tupé efekty a trápne pózy. Hlavná dejová línia je prezentovaná z pohľadu kurdskej (konkrétne jezídskej) ženskej milície Êzîdxan Women's Units (YJÊ), ktorá reálne v meste Sindžár bojovala. Musím povedať, že prevažná časť kurdských ozbrojených skupín si zasluhuje neuveriteľný obdiv.

• 20.2.2021  08:33
    Awazê Çiya - Ev der Heftanîn e (hudební videoklip) (2020)

Pieseň vznikla na podporu kurdských milícií. Video obsahuje autentické zábery partizánok ženskej jednotky YJA STAR a bojovníkov z People's Defence Forces (HPG) z prvej polovice roku 2020, ktoré natočili v horách samotní členovia hudobného zoskupenia Awazê Çiya.

• 20.2.2021  08:27

Veľmi potešujúci je už len samotný fakt, že všetky zvieratá, vrátane psov, boli vytvorené počítačovo. Žiadne živé zviera preto nemuselo byť buzerované pre potešenie niekoho iného. Samotný príbeh a pointa filmu je ešte krajšia, silno poukazuje na etické aspekty držania divoko žijúcich zvierat v klietkach a cirkusoch. Veselý a zároveň poučný rodinný film.

• 31.1.2021  08:05
    The Wake Up Experience - Nu Human (hudební videoklip) (2020)

Vegánsky hip-hop s reggae prvkami. Aktivistické zoskupenie The Wake Up Experience tvoria dvaja chalani - Evan Bane a Ryz. Na to, že sú to pomerne neznámi hudobníci, dokázali urobiť celkom silné video, na ktorom sa podieľali desiatky podporovateľov, vrátane niekoľkých známych YouTuberov ako The Vegan Zombie a Hench Herbivore. Song má štyri a pol minúty, zvyšok videa mal byť odstrihnutý.

• 28.1.2021  18:09
    Hide (2020)

Skvelý kraťas poukazujúci na absurdnosť zabíjania zvierat pre kožuchy. Hudbu poskytla dlhoročná aktívna propagátorka etického vegánstva Billie Eilish.

• 28.1.2021  18:09

Keby sa takéto reklamy vysielali v telke, tak telku by som síce nezačal pozerať, ale aspoň by som mal dobrý pocit, že ich pozerajú iní.

• 17.1.2021  21:12

Pomerne nový pohľad na les, prelomové poznatky, ktoré by sa mali čo najrýchlejšie šíriť medzi milovníkmi prírody a lesníkmi. Nádherné zábery so skvelým sprievodom Suzanny Simard a Petra Wohllebena: „Lesníci si myslí, že dělají lesu dobře, ale ve skutečnosti je to, jakoby malé dítě šťouralo do hodinek a myslelo si, že pak půjdou lépe. My, lidé, se do takového ekologického systému nesmíme plést, jestliže má fungovat.“

• 17.1.2021  21:11

Tento seriál často hraničí s trápnosťou, ale v správnom stave je to sranda. Když ti člověk, který vidí budoucnost, řekne, že je globální oteplování skutečný, neměl bys mu věřit? –Já věřím jenom faktům, jako jsou těhotný pany, mluvící hadi a kouzelný židy.

• 4.1.2021  11:51
    Ecocide - Proverb (hudební videoklip) (2010)

Skvelý crustový doom metal s husľami a energickým ženským vokálom. Toto bola jedna z mojich obľúbených enviro kapiel, tento song som počul asi stokrát: „Pýtaš sa, prečo sú všetky tie prírodné pohromy? Preto, lebo svet je v stave katastrofy. Výroba a spotreba má smrteľnú daň. Človek je jediný živočích, ktorý berie a berie, až dokiaľ Zem nebude mať čo dať. Zo súčasných štúdií vyplýva, že ľudstvo môže byť (a pravdepodobne bude) príčinou úplného kolapsu života.“

• 25.12.2020  10:08
    Chris Korda - Overshoot (hudební videoklip) (2020)

Chris Korda a tá jeho netradičná, monotónna algoritmická elektro hudba je taká zvláštna, že si na ňu človek aj zvykne. Nie, že by som to počúval doma, ale na koncerte by to mohol byť celkom chill. Fanúšikov určite má, inak by takúto hudbu nerobil tak dlho, veď ju robí už asi 30 rokov. Každopádne ju asi považuje za súčasť svojej kontroverznej environmentálnej propagandy, o čom svedčí aj text tohto songu.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45