• Krátkometrážní
  • Hudební

United Natures (2013)

Unikátny dokument, jednoznačne najkvalitnejší zo všetkých existujúcich o Všeobecnej deklarácii práv Matky Zeme, o ktorej schválení sa usilujú významní ekológovia, vedci a prezidenti. Táto deklarácia by právne povýšila Zem a všetky živé organizmy a pomohla by v boji proti environmentálnej kriminalite. Táto deklarácia, podobne ako aj navrhovaná Ústava Zeme, sa stavia proti antropocentrizmu, čo je veľmi dôležitý krok pre planétu, avšak nerozdeľuje, ale snaží sa spojiť sily sociálnych a hlbinných ekológov dokopy. V dokumente hovoria významné osobnosti týchto oblastí, rovnako ako aj filozofky typu Polly Higgins, propagátorky pojmu "ekocída", propagátorov permakultúry a iných. Treba vidieť!

Surviving Earth (2014)

Dokument približuje problematiku preľudnenia netradične, odzadu: Existujú reálne riešenia na negatívne dopady industrializácie v prípade, že ľudská populácia bude naďalej rásť? Toto sme sa síce mali pýtať už tak asi pred sto rokmi, ale môžeme povedať: Nikdy nie je neskoro? Dokumentov o fosílnych palivách, vyčerpávaní zdrojov a ekologickej devastácii je veľa, ale Surviving Earth je jedným z najkvalitnejších. Hovorí v ňom významný biológ Paul R. Ehrlich, Tim Flannery, Ian Lowe a iní. Pre doplnenie, ešte odporúčam dokument Mother: Caring for 7 Billion a Call of Life: Facing the Mass Extinction.

The Legacy of Malthus (1994)

Nie príliš profesionálne pôsobiaci dokument o opodstatnenosti neomaltuziánstva. Pôvodná Malthusova teória, veľmi skrátene, hovorila o tom, že ľudia by mali mať deti len v tom prípade, že ich dokážu uživiť. Dokument pozostáva z rozhovorov so ženami z chudobných indických oblastí a zo starých záberov televíznych relácií a krátkych šotov neziskových organizácií Population Institute a UNFPA z roku 1993. Tieto všetky zostrihy dokopy vytvárajú obraz o spojitosti nízkeho stupňa vzdelanosti a sociálnej úrovne s preľudnením. Neomaltuziánstvo by si zaslúžilo viac priestoru v nových, kvalitnejšie spracovaných filmoch.

6 měsíců (2017)

Krátky film M6nths ukazuje život očami prasiatka, ktoré sa narodilo vo veľkochove. Od narodenia, až po dobu, kedy prvý a posledný krát v živote uvidí slnečné svetlo a trávu...

The Age of Beasts (2017)

Dokument prostredníctvom rozhovorov s aktivistami a aktivistkami ako Alanna Devine (SPA/SPCA), Valéry Giroux (CRÉ/GRÉEA), Marion Achoulias (Kebek Animal Rights Association), Stevan Harnad, Carol J. Adams, Anita Krajnc (Toronto Pig Save), Ingrid Newkirk (PETA) približuje niektoré priemyselné oblasti, pri ktorých sú využívané a zneužívané zvieratá – mäsový, kožušinový a vaječný priemysel, výskum na zvieratách, konské povozy a chov psov. Dokument obsahuje aj zábery z roku 2016, ktoré natočili aktivisti v maskách priamo na farmách. Úplne na záver sú spomenuté možné riešenia k zastaveniu utrpenia zvierat. Kvalitný dokument, z kanadskej produkcie spoločne s A Cow at My Table (1998) a The Ghosts in Our Machine (2013) určite top.

Why Just One? (2016)

Prečo iba jedna z tisícov vajíčok morských korytnačiek sa vyliahne a prežije do stredného veku? Tento dokument z produkcie Sea Shepherd približuje kostarickú kampaň Operation Jairo zameranú najmä na záchranu korytnačiek, ktoré sú tam brutálne zabíjané pytliakmi, sú im kradnuté vajíčka, zomierajú kvôli plastovému zamoreniu oceánu a kvôli ničeniu miestnych ekosystémov. Dokument ukazuje útoky pytliakov a zberačov vajíčok na ochranárov. Ľudia sú všade tam, kde by nemali byť. Tým nemám na mysli ochranárov, ale všetkých ostatných. Ochranárov by sme mali všetci aktívne podporovať.

H.O.P.E. Na tom, co jíte, záleží (2016)

Dokument prináša rozhovory s viac ako 20 ľuďmi, ktorí hovoria o zdravotných a ekologických dôsledkoch konzumácie živočíšnych výrobkov, priestor dostanú aj pracovníci veľkochovov a bitúnkov, ktorí popisujú, ako to chodí v tomto priemysle. Dokument je pôvodne v nemčine, anglická verzia je o zopár minút kratšia a je úplne ukrátená napríklad o rozhovor so skvelou Melanie Joy, ktorá hovorila o karnizme. Je to škoda, ale napriek tomu je HOPE jeden z najkvalitnejších dokumentov o tejto problematike. Zábery sú poväčšine z európskych fariem, čo je ďalšie plus, lebo skeptici aspoň nemôžu hovoriť svoje obľúbené: V USA je to inak, u nás sa nič také nedeje (Pozor, obsahuje aj zábery z veľkochovov).

Žij a nech žít (2013)

Vyše 20 známych osobností hovorí o tom, prečo sa rozhodli prestať konzumovať a kupovať živočíšne výrobky. Padnú najmä etické dôvody pre vegánstvo, ale spomenú sa aj zdravotné. Predstavená je aj medzinárodná neziskovka Animal Equality a tzv. otvorené záchrany. Je to jeden z najkvalitnejších dokumentárnych filmov na túto tému, nemal by byť taký prehliadaný. V dokumente nie sú žiadne krvavé zábery z bitúnkov a veľkochovov, takže je vhodný pre každého.

Eco Warriors (2012)

Príbeh radikálnych environmentalistov a ich perzekvovania. Netradičný dokument, ktorý dáva priestor na vyjadrenie sa len týmto aktivistom a nie druhej strane. Obsahuje rozhovory so známymi americkými aktivistami Tre Arrow, Derrick Jensen (Deep Green Resistance) a aktivistkami Zoe Blunt (Eco Warriors Legal Trust), Alexandra Morton, Tzeporah Berman (Friends of Clayoquot Sound) a Ruth Masters. Podobné: Until All Are Free, The House of Fire, Green with a Vengeance, Les Insurgés de la Terre.

Fraktúra: Chránené oblasti (2019) (hudební videoklip)

Perfektný nový hudobný objav! Po hudobnej stránke niečo veľmi podobné Slížom, po textovej 10x lepšie - dobrá hudba s myšlienkou, to už je dnes pomaly výnimku. Táto pieseň hovorí o drancovaní našich lesov a o kampani My sme les. Chránené oblasti sú ministerské slabosti, my sme chytení do hrstí opakujúcich sa zrád. Načo hospodáriť a niečo chrániť? Tak o tom v Ždiari, v krčme iba nadávajú. Všetci sú les, všetci majú profilové fotky so stromami, ale v Banskej vtedy skapal pes, radšej boli doma, všetci mali v teple nohy.