• Krátkometrážní
  • Hudební

Niñx debacle: Pal modulo (2018) (hudební videoklip)

Iný kraj, iný mrav. Počul som aj názor, že to sú proste len nasraté deti. Ale stačí uvedomiť si zmysel textu a že latinskoamerický anarchizmus zďaleka nie je taký pacifistický ako ten európsky, a zistiť, že to v podstate ani nie je sranda.

89 Puñaladas: La luna siempre es muy linda (2017) (hudební videoklip)

Angažovaná kapela 89 Puñaladas je v Čile niečo ako na Slovensku Presento. Hovorí o sociálnych, environmentálnych a etických témach. Ovšem spôsob, akým prezentuje Presento nižšiu priečku pod hranicou radikálnosti, kapely v Čile ignorujú.

Utøya, 22. července (2018)

Konečne film, ktorý nestavia celú svoju pointu na digitálnych superefektoch a trápnych drsňáckych hláškach. Práve vďaka absencii týchto nezmyslov, ktoré tak nemám rád, sa divák má možnosť priamo vtiahnuť do prostredia deja a prežívať ho s postavami. Napriek tomu, že nie som zďaleka plne stotožnený s ľavicovými liberálmi, záverečný odkaz tohto filmu beriem na vedomie.

La espora eco-extremista en el sur de América (2016)

Audiovizuálne video, ktoré monitoruje eko-extrémistickú organizáciu Individualidades tendiendo a lo salvaje (ITS) a jej rýchly rozvoj v latinskej Amerike. V súčasnosti je už rozšírená vo viacerých krajinách sveta, vrátane najmenej štyroch európskych krajinách, pod anglickým názvom Individualists Tending Toward the Wild. Dokument neuvádza rozprávač, je zložený zo záberov televíznych reportáží. Hrozba?

La guerra eco-anarquista contra el progreso en Chile (2016)

Audiovizuálne video, ktoré monitoruje rôzne súčasné militantné ekoanarchistické skupiny v Čile. No, v latinskej Amerike ten anarchizmus nie je zďaleka taký pacifistický ako v Európe. Povedal by som, že ide však o dosť propagandistické DIY video. Dokument neuvádza rozprávač, je zložený zo záberov televíznych reportáží.

La evolución del eco-extremismo en México (2016)

Tento DIY dokument sleduje vzostup eko-extrémizmu v Mexiku. Začína organizáciami, ktoré sú nenásilné voči ľuďom, ale páchajú ilegálne aktivity, konkrétne Frente de Liberación Animal, čo je v podstate odnož medzinárodných Animal Liberation Front (ALF), potom rôzne bunky mexickej vetvy medzinárodných Earth Liberation Front (ELF). Ďalej sa rozoberajú dve organizácie, ktoré sú vyslovene extrémistické: Individualists Tending Toward the Wild, ktorá je dnes už rozšírená vo viacerých krajinách sveta, vrátane najmenej štyroch európskych krajinách (prihlásila sa k útokom v Španielsku, Grécku, Taliansku a Škótku), no jej korene nachádzame práve v Mexiku, kde vznikla pod názvom Individualidades tendiendo a lo salvaje (ITS), a nihilistická eko-anarchistická Reacción Salvaje. Dokument neuvádza rozprávač, je zložený zo záberov natočených a nafotených samotnými aktivistami a zo záberov televíznych reportáží. Dokument môže mať na niekoho taký efekt, že si povie, že všetci environmentalisti sú extrémisti a násilníci.

Vegan 2018 (2018)

Prostredníctvom šikovne zostrihaných exkluzívnych aj televíznych rozhovorov s početným množstvom známych osobností (asi 70), spolu so zábermi z niekoľkých dokumentárnych filmov, dokument približuje svet vegánstva roku 2018; predstavuje vojnu medzi propagátormi produkcie kravského mlieka a rastlinného mlieka, rôzne negatívne dopady živočíšnej výroby, zdravotné a etické dôvody vegánstva, mediálne dezinformácie, rastúci záujem o vegánstvo vo svete, vegánskych športovcov a celebrity. Predstavuje taktiež aj nové medzinárodné neziskovky ako napríklad Anonymous for the Voiceless. Dobrá práca od Plant Based News.

Rise of the Eco-Warriors (2014)

Na tému masívneho odlesňovania na Borneu (najmä za účelom produkcie palmového oleja) existuje viacerých dobrých dokumentov (napr Green: Death of the Forests, Zelená púšť, The Burning Season), tento je ale robený inou formou. Mladí aktivisti a aktivistky z celého sveta sa spájajú s miestnymi obyvateľmi, domorodcami a aktivistami a pomáhajú im zmierňovať dopady pohromy, ktorú po sebe zanecháva priemysel s palmovým olejom. Dokument však pôsobí trochu ako reality show.

The Machine (2016)

Lina Lind Christensen v tomto videu hovorí o tom, ako a prečo zachraňuje zvieratá z hospodárskych fariem a stará sa o ne na svojej azylovej farme. Je to veľmi inšpiratívna osoba. Chvalabohu neziskovky podobného rázu rastú aj na Slovensku a Česku a každý sa môže zapojiť.