• Krátkometrážní
  • Hudební

Mají i zvířata svá práva? (2016) (TV film)

V dokumente sa rozoberá dôležitá téma práv zvierat. Čo vlastne znamená pojem práva zvierat a aké práva by sme mali zvieratám prisúdiť? Rôzne názory na túto vec hovoria aktivisti, filozofi a iné osobnosti, ktoré sa do TV dostanú len zriedkakedy (Gary Francione, Antoine Goetschel, Steven M. Wise, Peter Singer a iní). V dokumente je tiež ukázaný posun dopredu v oblasti ochrany zvierat za posledné desaťročia, čo je pozitívne. Určite sa oplatí pozrieť!

Stéphanie Valentin - Chair Amie (2014) (hudební videoklip)

Veľmi pekná pokorná pieseň, keby bolo viac takých, tak asi začnem počúvať pop... „Svetlo letí v mesačnom prachu, môj výkrik sa ozýva vo vzdialenej ozvene. Som otrok temných zvykov, cítim príchod smrti. Nie, nechcem, aby to skončilo takto. Neexistuje iná možnosť? Nie, nechcem zomrieť pre vás, môj život nepatrí vám! Držím sa na svetle, no šialenstvo vedie vaše kroky, vidím hrôzu a dúfam, že láska ma zachráni. Držím sa na svetle, no už je taká zima... tichá je moja modlitba. Povedz, že láska ma prežije. Svetlo sa odráža v krvi, železná čepeľ ma zraňuje. Spomenieš si raz na moje trápenia, Ty, čo budeš jesť moje telo?“

Fourth Crusade: Sowers Of Perdition (2016) (hudební videoklip)

DIY videoklip kvalitnej metalcore bandy Fourth Crusade s ich typickou ostrou kritikou ľudstva sťaby ničiteľa života na Zemi... „Železní démoni razia si cestu krížom cez vegetáciu, stopy smrti zanechávajúc. Obete mašinérie pre slepé oči, spálené zaživa v mene tržby. Betónové priestory pre masakry stavané na základoch zvrátenosti. Zbytočné hromadné vraždy, masového šialenstva symptómy. Skazení - žiadny rešpekt k životu! Zavraždené - obete ignorancie pokroku! Človek - ambasádor zániku! Človek - stelesnenie utrpenia, rozsievač skazy! Človek - predstaviteľ krutosti, znesvätiteľ Prírody! Zhor!“

Eu Libre - Propiedad privada (2010) (hudební videoklip)

Pieseň bola vydaná na Svetový deň bez mäsa (25. novembra) ako súčasť benefičného albumu Declaración de principios. Berie si na mušku rôzne priemyselné oblasti, pri ktorých sú zabíjané zvieratá. Použité zábery natočila organizácia Igualdad Animal. Pointa je jasná.

Monument of Misanthropy : Vegan Homicide (2014) (hudební videoklip)

Vegánsky brutal death metal ako má byť. Je super, že sa tematika práv zvierat a ochrany prírody šíri aj v tejto sfére. V popise videa vokalista píše, okrem iného: „Je to ukážka, že vegánstvo a vegetariánstvo nie je len pre padavky a sentimentálnych hipíkov, ale má svoje zázemie aj v metalovom publiku...“

Grey - Vegan Thanksgiving (2016) (hudební videoklip)

Vegan ghetto hip-hop? Prečo nie? "Myslíš, že nejeme nič, len trávu? O čom to hovoríš?!“

Cattle Decapitation: Your Disposal (2013) (hudební videoklip)

„Nové deti zo smetí sa vynorili, otroci ochotní slúžiť úplne nekriticky. Od prachu a ropy páchnu ich ruky, človek nevyvinutý smrtiace má priority. Na svitaní budeme v apokalyptickom raji, kde život už nie je - je zabitý...“ Cattle Decapitation je satisfakciou antropocentrických dogiem zaužívaných stádom dokonca aj v metale. Živý deathgrind prinášajúci dávku tvrdej kritiky ľudstva.

Cate Evens - Running Scared (2016) (hudební videoklip)

Zvieratá sú trýznené priamo pred našimi očami. Všetci sme súčasťou mäsového, farmaceutického a kožušinového priemyslu, ktorý je celý postavený na utrpení zvierat. Kupovaním výrobkov tohto priemyslu ho financujeme, sme spoluvinníkmi. Popová hviezda Cate Evens sa venuje tejto problematike a prináša ju prostredníctvom tejto piesne verejnosti. 50% zo zárobku z tohto singlu je venovaných dobrej veci.