• Krátkometrážní
  • Hudební

Lesapán (2015) (studentský film)

Škodné je přeci také potřeba, aby se něco nepřemnožilo. –Ale aby se v lese nepřemnožila škodná, tak ji musí lidi lovit. –A lidi?! Kdo loví lidi?! ....Dávej dobrý pozor, lese, kdo Ti jaký osud nese. Přichází-li člověk vlídný, mírný buď a zůstaň klidný. Ve zlém vstupuje-li k Tobě, zlem mu oplať stonásobně. Kdo má s lesem záměr špatný, stihne ho trest neodvratný. Dřív než slunce zaplane, lesní pán ho dostane. Jeho síla vstoupí v tělo, které les by chránit mělo. Splácet bude hříchy lidí - co kdo zasel, stokrát sklidí!

7 životů (2017)

Snímok mohol byť ukážkou následkov nútenej kontroly populácie, ktorá bude v budúcnosti nevyhnutná, ak sa populačný rast nezastaví, no tento potenciál zlyhal na plnej čiare. Nezaujatosť anuluje vykreslenie prisluhovačov režimu ako badass vrahov zabíjajúcich okoloidúcich nevinných a deti, celý systém prakticky vyzerá ako nejaká ekofašistická verzia Orwellovho 1984, ibaže v One-child policy prevedení. Trochu trápne. Musím uznať, byť na mieste Noomi Rapace, bol by zo mňa po skončení natáčania schizofrenik, to ale nič nemení na tom, že smerovanie deja je prvoplánované a jasne prevláda náklonnosť k egocentrickému feministickému pohľadu, kde sa vôbec nerieši dôvod, prečo vlády pristúpili k riešeniu preľudnenia formou politiky jedného dieťaťa. Za celý čas nepadne jediná zmienka o iných potenciálnych riešeniach preľudnenia - problému, ktorý nie je fikciou ani teraz, nieto ešte v popisovanom roku 2043. Je klasicky na americký spôsob všetko stavené na psychické vydieranie, kde konzument počas celého deja permanentne prehliada pôvod celej kauzy a podvedome iba nadŕža prežitiu sestier a ich boju proti „represívnemu režimu“. Varovný prológ je nezmyselne zabitý pôrodnicovým epilógom, a s ním zmizli aj zostatky pointy: problém existuje, ale jeho riešenie je antihumánne a preto ho ignorujme a proti riešeniam bojujme. Nie!

Pig Save: Bearing Witness (2012)

Krátke predstavenie neziskovky Toronto Pig Save, ktorá je súčasťou hnutia The Save Movement, ktoré propaguje etické vegánstvo a poukazuje na utrpenie zvierat, najmä prasiat, prevážaných do bitúnkov. Za kamerou stojí Anita Krajnc, ktorá sa neskôr stala známou kvôli šialenej medializovanej kauze, keď dala prasatám v kamióne trochu vody z fľaše a hrozilo jej za to 10 rokov väzenia. Vo videu potom vidíme aj prasiatka zachránené pred zabitím na bitúnku, žijúce v azylovej farme v jednej americkej dedine.

White Wilderness (1958) odpad!

Ehm, dokumentárny film by mal odzrkadľovať realitu. Tento senzáciechtivý brak je poskladaný z nerealistických zinscenovaných scén, pri ktorých prišli o život stovky zvierat, za doprovodu hororovej hudby a rozprávača tláchajúceho lži. Napríklad, scéna, pri ktorej lumíky údajne páchajú samovraždu, bola vytvorená nasledovne: štáb najal Indiánov, aby v Kanade pochytali stovky lumíkov, ktoré potom hnali pred kamerami tak, aby to vyzeralo ako masové putovanie. V ďalšom zábere ich potom donútili, aby sa zo skaly vrhli do mora a utopili. Lumíky v skutočnosti samovraždy nepáchajú. Toto sa nedá považovať za dokumentárny film.

Vegan 2017 (2017)

Prostredníctvom šikovne zostrihaných exkluzívnych aj televíznych rozhovorov s početným množstvom známych osobností (asi 95!!), spolu so zábermi z niekoľkých dokumentárnych filmov, dokument približuje svet vegánstva roku 2017; predstavuje vojnu medzi propagátormi produkcie kravského mlieka a rastlinného mlieka, rôzne negatívne dopady živočíšnej výroby, korupciu v zdravotníctve a iných inštitúciách, mediálne dezinformácie, mýty o živočíšnych produktoch, rastúci záujem o vegánstvo vo svete, vegánskych športovcov a celebrity, a iné témy.

Undercover TV (2005) (pořad)

Táto relácia spočívala v tom, že v každom diely boli ukázané postupne dva-tri krátkometrážne dokumentárne filmy, pričom ku každému z nich najskôr uvádzač niečo povedal. Žiadne exkluzívne zábery, sú to všetko videá z prostredia mäsového priemyslu, kožušinového priemyslu a pokusných laboratórií, ktoré sa dajú nájsť vo filmových databázach aj samostatne.

Žizň prekrasna (2011)

Rusko nie je krajina, ktorá produkuje príliš veľa filmov na tému práva zvierat, a o to je tento film významnejší. Hovoria v ňom viaceré známe osobnosti o benefitoch vegetariánstva, o živočíšnej výrobe a o etickom stravovaní.

Klogr - Guinea Pigs (2013) (hudební videoklip)

Videoklip talianskej kapely hrajúcej nu-metal propaguje organizáciu Sea Shepherd. V klipe vidíme zábery z rôznych akcií a aj vraždenie delfínov v Taiji, o ktorom sa hovorí v známom dokumente The Cove. Nu-metal nepočúvam, ale tento song je fajn.

Pokrm Bohů (1976)

Eko potenciál vyšumel do stratena, nahradili ho smiešne zoomy potkanov preliezajúcich angličáky. Neviem, koľko potkanov pri natáčaní zomrelo, ale nebol to len jeden. Je to smutné.

Městečko South Park - Ty kurvy velryby (2009) (epizoda)

Zbytočne prehnané útočenie na Paula Watsona sa mi nepáčilo, ale keď sa to berie s nadhľadom, na činoch Sea Shepherd, ako sú tu prezentované, som sa zasmial. Pointa úplne na konci bola fakt trefná!