Crawler-D

Crawler-D

Adam Fiala

Česko
milovník filmové kvality

homepage

25 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39
  • 13.1.2019  09:43
  Jan Palach (2018)
  ***

  Místy jsem nevěděl, jestli je film o Palachovi, nebo o Lassie...

  • 23.12.2018  11:49

  Jasně, banky a bankéři byli přítomní už v první Mary Poppins, ale tady se z toho stává téměř učebnice finanční gramotnosti, která varuje před lehkovážnými půjčkami, zástavou domu, nesplácením a také neopatrným zacházením s dokumenty, které prokazují vlastnictví akcií (na druhé straně závěrečné vyústění je hotové finanční deus ex machina, kterému se v době dnešních úroků i se zohledněním toho, co se dělo na konci první Mary Poppins, nechce věřit). A tímhle vším včetně trudnomyslné atmosféry kvůli smrti matky těžkne film, který by měl rozdávat radost. Emily Bluntová, která je skvělou Mary Poppins, protože jí dává trochu jiný odstín, to nespasí, stejně jako Rob Marshall, který už zřejmě zapomněl, jak dát muzikálovým číslům šťávu (od Chicaga už holt uplynulo hodně vody).

  • 24.8.2018  16:02
  Paddington 2 (2017)
  *****

  Tvůrci vyřešili problém s drhnoucí kriminální zápletkou jedničky, ve dvojce je mnohem ladněji spojená s příběhem. A k tomu dodali po Grandhotelu Budapešť svůj svérázný (a výsostně zábavný) pohled na vězeňský život.

  • 9.8.2018  12:15

  Kdyby chování Asgera Holma více odpovídalo snaze o bezprostřední a věrohodný obraz fungování tísňových linek a policie, bylo by to na pět.

  • 9.8.2018  12:13

  Akce je skvělá, honička v Pařiži i odpočet v Kašmíru jsou zábavné, přehledné a napínavé, ale všechno ostatní včetně příběhu, zápletek a vážnosti (Angela Bassett tím pohled snad přímo vraždí) to sráží na úroveň nešikovné hlouposti. Obzvlášť začátek dává najevo, že McQuarrie (asi podobně jako Rian Johnson) je přeceňovaný režisér, který ale není autorem s nápaditou a komplexní vizí. S Temným rytířem, prosím, nesrovnávat.

  • 25.5.2018  01:04

  Nejzbytečnější příspěvek ságy a lajdácký film. Komorní přístup by nebyl na škodu, kdyby ho doprovázel dostatečně silný a smysluplný příběh. Navíc místo toho, aby se stěžejní body Hanova životopisu organicky vpíjely do příběhu, dějí se spíš mimovolně, v závěru skoro jako potitulková scéna. Vizuálně mdlé a bez energie.

  • 15.5.2018  14:35

  První polovina výtečná, skvěle zachycuje tísnivou hrůzu a nepochopitelnost při nástupu nesmyslné totality. Ale pak se seriál zlomí a je z něj příbeh manžela, příběh manželky velitele a dokonce příběh řidiče. Chyběl jenom příběh uklízečky. Ztracenou soustředěnost už seriál a ne a ne najít.

  • 15.5.2018  14:32

  Když ukazuje malost mocných, je výtečnou legrací. Není ale dost absurdní, aby se člověku chtělo smát při pohledu na historickou tíži.

  • 15.5.2018  14:31

  Krásný nápad a jeho provedení, ale dílčí rozhodnutí v rámci hororu včetně nadužívání lekaček celkový dojem kazí.

  • 16.3.2018  19:21
  Okouzlení (2017)
  *****

  Nízké hodnocení nechápu, filmovější film, abych pohledal. Film, který vyvolává touhu žít, objevovat, věřit a doufat. Možná není tak kontroverzní jako Haynesovo předchozí retro, které nahlíželo na lesbický vztah, ale hluší také nejsou častými hrdiny filmů. Nádherné prolínání dvou linii, které vizuálně maximálně čerpají ze svých epoch (dvacátá a sedmdesátá léta) a která postupně nacházejí nečekané styčné body. Závěrečnou vysvětlovačku, kterou by normální tvůrce sfoukl běžnou konverzací v knihkupectví, pojímá Wonderstruck výpravněji. Už tak je to film, který vypadá draze, obě epochy jsou zprostředkovány věrohodně vůči filmovým předchůdcům (hrozně bych si přál vidět celý němý film, z něhož jsme viděli jenom úryvek), a když se zdá, že peníze došli a filmaři sáhli k loutkové alternativě, je to milý odkaz na jádro filmu, navíc precizně zpracovaný. Brian Selznick, autor Huga, se zkrátka nezapře.

  • 18.11.2017  12:06

  Bezradnost stylová i námětová a rituální poprava potenciálně výdělečné značky. S týmovkami je vždy problém, že upozaďují konflikt problémů jednotlivce, který se může vykrystalizovat v sólovém filmu, a úporně se hledá cestu, jak by mohly spolupracovat nekompatibilní persóny, což vede k tomu, že jde jenom o to, aby se hrdinové sešli a pomlátili. Ovšem i akci chybí nápad, zábavné momenty a dramatické zvraty. Tady se zkrátka mlátí do panáka, dokud není dost pomlácený. Scenáristická genialita zjevně nezná mezí. Potíž je i s nastavení situace - svět bez Supermana propadlý strachu a chaosu znázorňuje rozmlácený stánek s ovocem a jeden bezdomovec, ale také je problém s nastavení motivace padoucha - kdo je, k čemu mu je pokoření Země a co jsou jeho silné a slabé stránky? Hloupostí, které slouží jen k vyplnění chatrného nápadu je víc - jako Amazonky, které se snaží ujet záporákovi s magickou krychlí, ale přitom nemůžou jet dál, než kam sahá jejich pidiostrov. Nebo snaha o podtržení "optimističtějšího" tón s více "nadějí", který má znázorňovat kýčovitá motanice, kterou v závěru píše" Lois Laneová, ta údajné aspirantka na Pulitzera. Výsměch. A také tu máme dost možná nejhorší práci Dannyho Elfmana vůbec, která odráží celkovou bezradnost. Použití hudebního motivu Wonder Woman OK, ale opakování motivů pro původního Batmana a Supermana, kteří nemají s aktuálním ztvárněním žádnou vazbu, je smutný tvůrčí úpadek.

  • 19.7.2017  14:35
  Dunkerk (2017)
  ***

  Čistě audiovizuální stránka by táhla hodnocení nahoru, ale celé je to bezkrevný boj s vlastnoručně komplikovanou strukturou, ve které jde o postavy až v poslední řadě. Z uměleckého hlediska nechápu rozhodnutí natočit asi jen 80 % materiálu na IMAX 70mm, a tedy mnohokrát nekoncepčně rušit při sledování změnou formátu na "horší".

  • 15.7.2017  10:07

  Je v tom vztahu Spider-Mana a Iron Mana skutečně paralela vztahu Sony a Marvelu? Protože tenhle pavoučí muž je tak lapený v marvelovské síti, že se sotva může hýbat. Vsazení do rámce středoškolské komedie by možná fungovalo lépe, kdyby se v tomto rámci skutečně něco dělo, ale film je spíš o tom, jak Peter nestíhá (viz. vlastně jenom jedna necelá scéna z plesu), což se ale dělo i předchozím Spider-Manům, takže inovace nula celá nula. A ještě mu pozornost krade padouch, byť skvělý.

  • 8.7.2017  08:38
  Listopad (2017)
  **

  Nápadité a cílevědomé, ale dojem kazí "historická" škrobenost, která bere filmu život.

  • 8.7.2017  08:37
  Pátá loď (2017)
  ****

  Když film dokáže smysluplně vysvětlit určité chování, které se zdá nerozumné, je to zázrak.

  • 11.2.2017  13:49
  Nádraží (TV seriál) (2017)
  ***

  První díly velmi zábavné a lepší než pozdější, a to i z toho důvodu, že bohužel seriál využívá koncept opakovaných vtipů, což ne vždy funguje, a tak scéně chybí aspoň moment překvapení, ale velká spousta scén byla skutečně parádní.

  • 11.2.2017  13:47
  Trpaslík (TV seriál) (2016)
  **

  První díl katastrofa, další už lepší, ale pouze tím, jak se hromadí nesmyslná přání, jejichž potenciál je ale vždy využit tak na třicet procent. Trpaslík sice dovede splnit jakékoli přání, ale bavit mezi ně nepatří.

  • 11.2.2017  13:45
  Mlčení (2016)
  ***

  Z hlediska nějakých náboženských disputací mdlé až povrchní. Metafory s bažinami a konkubínami to nezachrání. Garfieldovo obsazení obhájí jedině emocionálně vypjaté scény, protože když se poprvé dostane s Driverem na japonské ostrovy, máte z nich pocit, že to nejsou jezuitští kněží, ale podvodníci na úprku, kteří využívají důvěry místních.

  • 11.2.2017  13:43

  Co do zábavnosti je film tak natřískán fórky, že není možné se často nesmát, ale postaven vedle LEGO příběhu mu schází něco navíc. Takhle to vypadá jako lehce parodický pohled na Batmana, který je ale spíš náhodou dělán jako LEGO. Jestli bude mít úspěch, lze se obávat, že v budoucnu budou všechny známé franšízy (alespoň ty pod "křídly" Warnerů) transformovány do kostiček. S DC vesmírem to asi ani jinak nepůjde.

  • 11.2.2017  13:39
  Jackie (2016)
  *****

  Bohaty, mnohovrstevnatý film, který nahlíží slavnou historickou událost z jiného úhlu, a tak nám umožňuje diskutovat o tom, co je veřejné a co soukromé, jak se to ovlivňuje a jak v konečném důsledku může mít i vliv na podobu dějin. Do toho režisér Pablo Larraín zušlechťuje svůj filmařský styl trénovaný na neméně skvělém chilském snímku NO a dosahuje maximální autenticity volbou filmařské techniky i téměř nepostřehnutelnou kombinací nových záběrů s archivními materiály, přičemž tentokrát mnohem nápaditěji využívá možnosti montáže, takže místo lineárního historického filmu dostává skutečně umělecké dílo, které kombinací časových rovin může akcentovat vybraný motiv, rozšířit emoci a v úplném konci působivě gradovat. Kdo se chtěl dozvědět víc o Jackie, musí dávat dobrý pozor, protože film v tomhle ohledu není popisný, mnohem víc chce zachytit žal a šok, které se mísí po tragické smrti (skvostné drobné momenty jako brzká přísaha nového prezidenta, zatímco bývalá první dáma stojí v šatech potřísněných krví mrtvého manžela, nebo bloudění bez útěchy prázdnými pokoji Bílého domu) a do kterého vstupuje potřeba správným způsobem naložit s odkazem, aby Kennedyho Kamelot žil dál. Díky zábleskům chvil strávených s knězem se pak do filmu vkrádá i téma smrti a smyslu života, které je na omezeném prostoru pozoruhodnější než celé dvě a půl hodiny Scorseseho Mlčení. Natalie Portman pak neměla snadnou úlohu, ale neobyčejně dobře zvládá souznít s tématem střetu veřejného a soukromého, které se odráží na její dikci i hlasovém projevu. Překvapivě skvostní jsou ale mnozí herci ve vedlejších úlohách - výrazní jsou Peter Sarsgaard a John Hurt, ale i menší role Richarda E. Granta nebo Maxe Caselly. Abych ale nebyl jenom optimistický, do úvodu by se hodila živější scéna, která by diváka dokázala hned zaháčkovat. Rozhovor s novinářem je sice rámcem pro film, ale ten nemusel být úplně obloukový.

  • 4.1.2017  19:01
  La La Land (2016)
  ****

  Nejromantičtější film za dlouhou dobu, který je svou reflexí kinematografie odsouzen k oscarovému úspěchu. Problematicky se jeví hlavně jistý anachronismus doby, postav, chování a žánru.

  • 15.11.2016  12:59

  Válečná akce je intenzivní a nekompromisní, o tom žádná, ve vší nahotě (symbolické, faktická je jindy) ukazuje tragiku války, ve které člověk vezme zbraň a hned umře, přičemž ho pak pár týdnů ohlodávají krysy nebo jeho tělo dodělá lodní dělostřelectvo. Velmi sympatické je obsazení Garfielda, Palmerové i Weavinga. S ohledem na to vše filmu chybělo něco víc. Celý ten konflikt odpírače a armády je vzatý poněkud zmatečně, zároveň se line směrem, který očekáváme, který naznačil marketing a ke kterému fakticky nic nepřidává. V druhé půli upadá osobní rovina, ze které film vychází, a vztah Garfielda Palmerové jde do ztracena, byť se mi osobně líbila ta myšlenka, že nemůže ustoupit od svého přesvědčení, protože by si ho žena potom nemohla vážit. A taky je v tom spousta reminiscencí na Statečné srdce, včetně vězně přesvědčení, utnuté hlavy nebo holého zadku. Náhoda? A řvoucí velitel Vince Vaughna je uboze nevěrohodný, čekal jsem, kdy začnou hrát vybíjenou. Ten člověk je komik, tak tak zvládl True Detective, ale tento typ na něj vůbec nepasuje.

  • 12.11.2016  14:11
  Příchozí (2016)
  ***

  Film roku? Roku? Jako vážně? Příchozí mají perfektní audiovizuální stránku, která bezpochyby navozuje unikátní zážitek při sledování jinak mnohokrát omletého námětu kontaktu s mimozemskou civilizací. Nelze ale jásat jenom proto, že jde o opak Dne nezávislosti, který místo hromady výbuchů a masové destrukce nabízí pozvolna rozvíjenou zápletku. Příchozí totiž nejsou tak chytří, jak bych si i já přál. Spíš vypadají jako někdo, kdo získal titul na univerzitě za dva měsíce. Výsledek podkopává i tím, že se snaží být pragmatický a autentický. V emocionální rovině je poněkud kýčovitý (Richterovo On the Nature of Daylight je skvěle hořkosladké, ale znemožněné tím, že už skladbu skvěle využil Scorsese v Prokletém ostrově. Proč nemohli tvůrci najít „svou“ hudbu?). Ve vědeckofantastické rovině je nedůsledný a v související politické rovině pak nesnesitelně naivní. /MOŽNÉ SPOILERY/ O vizi sjednocení se sice poslouchá hezky, ale když už někdo natáčí o ufonech bez pozlátka, mohl by si svůj závěr lépe zdůvodnit. Myšlenka, ke které film směřuje, nefunguje a rozpadá se s tím, jak scénář a výsledný film nedává pádný argument, proč by mocnosti světa odhodily své rozdíly? Podobný problém jsem měl s vyústěním Watchmenů, ti ale nabídli o něco přesvědčivější motiv obavy. Co se týče důvodu příletu mimozemšťanů a toho, co přináší, je nutné se držet v osobní rovině příběhu lingvistky, protože ve chvíli, kdy „dar“ vztáhneme na celou civilizaci (a to film naznačuje), je to průšvih. Podstata daru je nevšední, ale zavání hříčkou, která není domyšlená a spíš než pozitivem, které by dalo světu důvod být jednotné, je trestem. Nemluvě o tom, že od emzáků je to pokrytecký dar. A armáda je opět pojata v tradičním stylu, jenom ta klišé tolik neční.

  • 25.8.2016  21:16
  Boj (2015)
  ***

  Konflikt svědomí nebyl ani zdaleka tak prozkoumán, jak mohl, i když závěrečná scéna naznačuje, že setrvává. Než totiž mohl film učinit radikální krok, v téměř humorné scéně (kino se pochechtávalo, i když to bylo v jádru mrazivé) totiž vstoupí na scénu obdoba deus ex machiny.

  • 25.8.2016  20:49
  V tajnosti (2013)
  ****

  Zapadlý snímek, který ale disponuje přesnou atmosférou a hlavně schopnými hereckými protagonisty, bez nichž by 150 let starý koncept pohořel.

  • 25.8.2016  20:47

  Příšerné, kvůli víře a okouzlení počítačovou animací. Hned první dva příspěvky by v případě ručního přístupu po vzoru původní Fantazie mohly představovat okouzlující vrchol, ale slabá animační stránka láme nápadu vaz. Naštěstí jiné příspěvky jako Rapsodie v modrém jsou tradičnější, takže dojem zvedají. Ale nejsměšnější je, že oproti více jak dvouhodinové jedničce má tohle dílo jenom 75 minut, a přesto se musí jeden příspěvek z minule zopakovat. To abychom si připomněli, jak je první Fantazie výjimečná?

  • 25.8.2016  20:44
  Fantazie (1940)
  ****

  První polovina před "pauzou" je neskutečná, plná nápadů a titulní fantazie, ukázka animovaného mistrovství. Pak ale nastoupí hrošice a satyrkové a do háje jde jak okouzlení animací, tak působivá symbióza s hudbou. Má ale cenu vydržet do konce kvůli střetu ďábla a naděje.

  • 25.8.2016  20:42

  Hrozně zvláštní a nejednoznačný film. Je to jen návodná příručka, co je štěstí, nebo skrývá něco hlubšího, jak naznačuje konec, který skončí úplně jinak, než jsem čekal?

  • 25.8.2016  20:41

  Jak se má člověk bavit, když jsou postavy vydeptané? Jak se má ponořit do děje, když první, co uvidí, jsou strašně odfláknuté CGI příšerky? Jak má postavám fandit, když ani není jasné, na čem jsou? Aspoň má Simon Pegg nějaké vtipy, Bones dostal víc prostoru, byť na úkor vztahu Kirka a Spocka, který posledně zažil obrovský emocionální střet, ale teď se skoro neznají. Velké plus za záporáka, který se zajímavě vyvinul (byť si neodpustil padoušské 'prozradím vám svůj plán, abyste měli šance mě zastavit'), dostal důstojnou osobní motivaci, kterou ještě opepřuje konfliktem úvahy, jestli pacifismus nevede k úpadku, zatímco výbojnost posiluje.

  • 25.8.2016  20:37

  Kdo se na to nebude dívat jako na komedii, vyhraje. Jonah Hill ale stylizaci s jednou polohou "směju se divně" přestřelil.

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace