The World of Stainboy (2000) (seriál)

Tohle se snad nedá hvězdičkově ohodnotit...zajímavý internetově filmový pokus Tima Burtona, který se zakládá na jeho fenomenální knížce Trudný konec Ústričného chlapečka a jiné. Největším problémem je jejich krátkost a kvalitativní nevyváženost (nejhůř je na tom první díl se Zíralkou). Někdy mi to nedalo, abych si nevzpomněl na Happy Tree Friends.

Immortal (2004)

Na tuhle sci-fi evropskou záležitost jsem byl hodně nadšen. Ani trailery mě nijak nedoradily. O to víc mě pak poněkud překvapil samotný film, který se s nedostatkem peněz snaží nahradit půlku hereckého týmu CG postavami, které jsou nechutně umělí (ale pozor, Bohové jsou výteční, mluvím hlavně o mimozemských pozemšťanech). Myslím, že kdyby najali maskéry, udělali by mnohem lépe. Narozdíl od komiksu je hlavní dějová linie u filmu trochu smíchu, i když se mu představitelka Jill snaží co nejvíce pomost.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Vcelku fajnová fantasy, která si hraje na velkou, ale není jí. O co se film snaží být velkolepý třeba ve válečném střetu, tak o to víc mu škodí nepopsatelné výkony hlavních herců (obzvláště v bitevních sekvencích). P.S.: Dabing je vážně k popukání.

Krajina přílivu (2005)

Kletba bratří Grimmů je oproti Krajině přílivu jen pohádkou na dobrou noc. Film plný zvláštních figurek, jež se po plátně procházejí s neurčitým záměrem nemusí zaujmout každého. Terry Gilliam nás opět nutí ponořit se do jeho přebujelých vizích, kterým více než kdy jindy nechybí zvrácenost. Kamínek po kameni před námi skládá životní úsek malé holčičky, jež je lemován řadou nešťastných událostí, které mohli vzejít pouze z choré mysli bývalého člena Monthy Pythonů, i když předlohu našel v novele Mitche Cullina. Fakt, že se sám Gilliam ztotožňuje si hlavní hrdinkou, je nezpochybnitelný, alespoň, co se imaginace týče. Šlo by tak film i chápat jako snahu o autobiografii, což už zpochybnit jde. Následně už je jen na divácích, jestli mu na to přistoupí a jak vysoko si postaví svou laťku ohledně toho, kam až jsou ochotni s Gilliamem zajít. Popravdě, tak vysoká laťka stejně moc dlouho nevydrží a zboří se pod náporem dalších hrozivých výjevů. Naštěstí jsou ale prokládány „poetickými“ nebo spíš milými záběry na Jelize–Rose a Dickense.

Mars útočí! (1996)

Burtonovu filmografii znám skrz naskrz a jsem jeho velký fanda, ale v tomto případě musím udělit pouze tři hvězdičky (i když zatracené silné), kvůli malému množství vtipů, které jsou někdy nedořečeny, a celkové stupiditě.

Yu-Gi-Oh! Film: Pyramida světla (2004)

Naskytla se mi výjimečná příležitost ke shlédnutí tohoto filmu v řadě jiných (a dozajista kvalitnějších) anime filmů. Seriál jsem neviděl, ale musím říct, že tohle mi přišlo spíš jako delší díl seriálu, neboť jsem nezachytil sebemenší snahu o zaímavější dějovou linii. Divák pak musí kroutit hlavou i ze způsobu zachycení bojů, při kterém jsem se jaktěživ tak nezasmál. Fakt, že jim do ruky přicházejí karty, s kterými následně můžou udělat super kombo, a následně to samé udělá protivník, postrádá logiku a napětí, při kterém by jste drželi palce kladnému hrdinovi. To se apoň Pokémoni vytasily pro filmy s netradiční a nastavěnou dějovou linií.

Po čem ženy touží (2000)

Vezmeme-li to skutečně odlehčeně, tak je to zlatý poklad pro muže.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Ten, který vše odstartoval, nejvíce odkazující jak k určitým filmům, tak k vyprávěcím technikám obecně. Jeho vyznamenáním je to, jak dokonale tyto všechny motivy spájí v neobyčejný příběh klasického boje dobra se zlem. The Force will be with you, Luke...and me...forever.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Fantastické završení Anakinova příklonu k temné straně a pádu Republiky. Dramaticky funguje perfektně a vizuálně byl tak propracovaný, že od té doby nevěřím Akademikům udělujícím Oscara ani slovo, když Sithy vůbec nenominovali.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Nejslabší díl hvězdněválečné hexalogie, kterému na jedné straně podrývá nohy unylý a špatný rozjezd, do jisté míry škobrtající romantika spolu s dvojjace hrajícím (scény hněvu podtrhují, proč si ho Lucas vybral) Haydenem Christensenem a mimořádně špatným střihem ( u závěrečného truelu je vidět, že nějaký materiál vypadl), ale na straně druhé stojí spousta fórků a odkazů k budoucímu ději a pragmatismus Obi-Wana Kenobiho. Svého času (a doteď) jsem považoval bitvu na Geonosis za tu nejlepší, protože skutečně ohromuje velkolepostí a množstvím zapojených Jediů, gradací a tempem a celkově svou neustávající famózností, která bere dech i deset let po svém vzniku...