Psycho.R

okres Praha

1 2 3 4 5 21 41 61 81
    • 9.4.2020  21:33
    Vlastníci (2019)

Výborné propracované charaktery jednotlivých postav zajišťují, že vzájemná interakce funguje v jakékoliv kombinaci. Komornost divadelní předlohy se podařila přenést do filmu a přitom funguje jak má. Není lehké udržet pozornost diváka při tom, že sledujeme pouze jednu místnost, kde všichni jen sedí a komunikují. Zároveň sdělení jednotlivých monologu má sílu v tom, že by skutečně uvažovala a reagovala tak, jak jednotlivé postavy. V komunikačkách u mě vede stále Bůh masakru, ale Vlastníci nejsou vůbec špatný.

• 7.4.2020  16:45

Je to přesně takové, jako by Jaromír Soukup napsal pokračování nějakého díla od Shakespeara. Jedinou hvězdu dávám panu Johnu Williamsovi, že těch posledních pár let přetrpěl. Tak čau a už NIKDY!

• 7.4.2020  16:41

Jak knížka, tak film je příběhově slabší. Ovšem v prvním jmenovaném tomu dopomohl extrémně čtivej styl psaní paní Rowlingové. V tom druhém výborná atmosféra, která mě bavila i u předchozích adaptací.

• 7.4.2020  16:39
    Zrádci (TV seriál) (2020)

Docela příjemná záležitost, na každý díl jsem se těšil. Problém pro mě začala být režie Viktora Tauše. Jak jsem na začátcích Detektivů od ST říkal, že je lepší, než Hřebejk, tak už u Vodníka mi dokázal, že teda ne. Věčbě rozklepaná kamera, alternativní způsob sdělování emocí i myšlenek, strčit oddělení policie či márnice na nejdivnější místa (zde kostel). K detektivce mi artové nasazení skutečně nesedí. Jinak jsem kromě konce byl spokojenej, ten mohl být zpracován líp.

• 4.4.2020  20:35
    Past (TV film) (2020)

Několik dní před filmem jsem slyšel rozhovor s Jiřím Štěpničkou a bavil mě víc, než film o jeho mamince. A to je trošku smutné, protože jí byla slavná herečka, jejíž kariéru i život jako takový zničili komunisté. Nejvíc mi asi vadil velmi chladný herecký výkon Zuzany Stivínové. Nedovoloval mi prožívat trápení spolu s hlavní postavou.

• 4.4.2020  20:32

Někdy si říkám, že čeští kritici (ahoj Mirko) o nových českých filmech píšou jako o dnu kinematografie, jen z principu. Ano Vejdělek je režisér, který jde zbytečně moc na jistotu a hudba v jeho filmech, vypůjčená z hudební knihovny, mi často leze krkem, na druhou stranu ještě nenatočil nic, co by mi nepřišlo fajn.Tady je navíc základ příběhu podpořen knižní předlohou, která musí být výborná. Ve filmu je ostatně znát, že pan Boček vymyslel postavy tak, aby nebyli ploché a splňují mé požadavky na rodinnou komedii, kterou si budu pamatovat. Takže za mě jo, nevulgární, milá komedie, která stojí za vidění.

• 4.4.2020  20:26
    Black Lightning (TV seriál) (2018)

Seriál, který CW obětovalo ve jménu současných norem. Téměř všechny postavy mají tmavou pleť a druhá hlavní postava je černá lesba, která je zamilovaná do asiatky. Všechno tu máme. Asi by mi to nevadilo, kdyby se tam nemlátili trapné morální zásady a otcovské rady. Jako samostatný seriál bych tomu dal 3*, ale jelikož se v loňské sezóně připojil k Arrowerse, tak musím říct, že jde o jednoznačně nejslabší článek. Velký plus, který musím připsat je celkem slušná brutalita (viz. vytrhnutí páteře apod.) Za mě plusový bod za Jamese Remara, kterého jsem nikde 20 let neviděl a hrál Raidena v Mortal kombatu 2.

• 4.4.2020  20:18

Všichni, kdo pracovali na tomto filmu by měli být vystaveni stejnému utrpení jako otec Toufar! Budiž mu lehká nebesa.

• 2.3.2020  08:44

Tři povídky natočeny velikány americké kinematografie zanechají příjemný pocit ze zhlédnutí. Každá z nich se diametrálně liší, tak nejde úplně hodnotit jako celek, což bývá u povídkových filmů zvláštní. Dá se hodnotit vlastně jen pocit, jaký ve vás film vyvolá. Povídky z New Yorku mají, ale tu výhodu, že nejde o desetiminutové etudy, ale o 40 minutové epizodky, což dá prostor pro vývoj několika málo postav, které se v nich objevují. Scorseseho Lekce mi přišla jen jakousi satirou na žárlivost a závislost, ovšem příliš jednoduše plynoucí. Coppolův Život bez Zoe byl mnohem lepší. Francise zde otevřel opět svoji dětskou duši (což pak naplno využil ve filmu Jack). Poslední Woodyho část byla tradičně nejoriginálnější. Hlava matky na New Yorkem, která jej neustále sleduje funguje výborně (trochu jsem si vzpomněl na Stůj, nebo maminka vystřelí). Dohromady tu máme tři dílka, u kterých ani jedno nejde pod práh průměrnosti, dokonce jej všechny převyšují se vzestupnou tendencí.

• 28.2.2020  08:25
    Woody Allen (2012)

Naštěstí jsem viděl režisérskou verzi, protože si nedokážu představit, jak zhuštěná a osekaná musí být studiová. Jako milovník této žijící legendy jsem měl dokument povinností a dostal jsem, co jsem chtěl. Někdy sice velmi rychlé názory herců na jednotlivá díla mistra, ve kterých hráli, jsou perfektním seznámením pro lidi, kteří jeho dílo neznají. Sám Woody nám poví to, jak píše scénáře a pustí nás na natáčení dvou filmů. Samozřejmě zde nechybí ani aféra, kvůli níž se rozešel s Miou Farrow, která ho obvinila z obtěžování své dcery a ve které ho oud označil za nevinného (to, že se v dnešním šíleném světě Me too opět vytáhla tahle tu není jelikož byl film natočen dříve). Zakončení Půlnocí v Paříži je správně stylizované. Nemám co dodat, možná jen to, že by mě zajímalo vidět celé rozhovory s některými herci.

• 27.2.2020  10:17

Ta čtvrtá hvězda je s odřenejma ušima, ale je tam. S první půlkou jsem usínal, ale jak došlo na druhou a nějaké ty zvraty, tak jsem se bavil. Dokonce jsem měl chvílemi i pocit, že soucítím s hlavní postavou. Námětem by se mohlo zdát, že jde o druhou Insomnii, ale nenechte se mýlit. Drama říznuté thrillerem a celkem dobrým Nicolasovým výkonem. Ps. Konečné rozuzlení se dá čekat od prvního výskytu záporné postavy, ale jinak ok.

• 25.2.2020  08:25

Film, který připomíná kvalitou spíš televizní epizodu texaských rangerů. Lidi tam melou blbosti, zbytečně se tam střílí a vůbec to není zábavné. Na 1* to není, ale spíš se to podobá současným Seagalovkám. Ps. Kdyby použila policie odstřelovače, vzhledem k tomu, že zločinci střílejí s vyskleného okna a jsou dobře vidět, měl by film 20 minut a to by bylo celkem fajn.

• 21.2.2020  13:00

Jak vidím zemi vzniku Kanadu, trošku se orosím, protože většinou je to nekoukatelné. Ale tentokrát jsem byl mile překvapen. Nízký rozpočet byl chytře využit tím, že se spojila podstata Loganova útěku, ale v prostředí Šíleného Maxe. Celé je to předvídatelné, ale pokud počítáte s odpadem dopředu, mile Vás to překvapí - 65%.

• 20.2.2020  08:29

Hraný seriál měl, bohužel, pouze jednu sérii, ale řadím ho k těm lepším seriálům z Arrowerse. Proto bylo fajn kouknout na tento navazující animovaný film. Příběhově postavu příliš neposune, ale po půl hodině, kdy víme, co má Constantine za úkol, se dostaví překvapení. Za mojí osobu můžu říct, že milé, očekával jsem totiž, že onech pět úkolů bude vykonávat až do konce filmu, ale zmákne je celkem rychle a tak nestojíme hodinu na místě a nesledujeme jen akci. Závěrečné zúčtování svým způsobem uzavírá kruh a dalo by se říci, že se tím Constantinova cesta zakončila.

• 18.2.2020  08:56

Vítej zlatý hattricku. Třetí film s Nikčou Klecí za tři dny. A všechny mají jedno společné, jde o různé žánry, ale každý spadá do průměru. Což je smutné hlavně u tohoto, který čerpá z dobrého námětu, který však není příliš využit. A je to velká škoda. První půlku sledujeme seznámení s postavami dětí a jejich matky. Zvlášť tu holku bych vynechal, protože se chová jak kráva a zaslouží si každou ránu sekáčkem na maso, popřípadě jiným nástrojem. Jakmile se dostaneme za půlku, začne být film zajímavější, protože se konečně dočkáme toho, co bylo v traileru a funguje to dobře, hlavně duo rodičů, kterým dal scénář prostor pro vzájemné sblížení a různé proměny. A chemie mezi nimi opravdu funguje, už jen svojí bizarností. Konec pak těží svůj potenciál maximálně. A je mi opravdu líto, že takový nebyl celý film. Lance Henriksen si tu není až děsivě podobný, ale dá se poznat díky své roli. Víc takových filmů, ale s přidanou hodnotou.

• 18.2.2020  08:45

Všechny plakáty lákají na Nicolase, který má však ve filmu vedlejší úlohu a do příběhu vstupuje nárazově. Celé by to asi fungovalo i bez něj, neboť jsem nepostřehl jediný výraz obličeje, který by jeho tvář rozpohyboval. Ústřední motiv spíš evokuje pocit epizody z detektivky, jen je tu více dbáno na psychiku oběti. Ps. To dítko mělo asi nejvíc rozumu ze všech, chovala se dospěle.

• 18.2.2020  08:40
    Za zrcadlem (2018)

Celkem komorní thriller, který může svým prostředím připomínat Psycho, ale není tomu tak. Ve skutečnosti jde o průměrný film na večer před spaním, u kterého není třeba přemýšlet.

• 13.2.2020  08:20

Filmu Zemřít mladý jsem se celkem obával, věděl jsem, že půjde o prostředí pouličních gangů a většinou mě právě tato tematika nebaví. Nakonec jsem se podíval a byl jsem mile překvapen. Film trochu přiblížil praktiky jednoho z nejdrsnějších gangů světa MS13 a ne každá postava v něm byla zcela černobílá. Co se týče JCVD, jde o první film, který natočil po smrti jeho tuzemského dvorního dabéra - Jiřího Pomeje. Kdybych věděl, že o této ztrátě herec ví, měl bych pocit, že mu skládá poctu, neboť v celém filmu nepromluví (pouze s pomocí telefonního translátoru a v jednu chvíli vypustí asi dvě věty "netrénovanými hlasivkami"). Co mi ovšem chybělo, to byl nějaký ten boj, roznožka či něco podobného. Předchozí Lucas byl o něco lepší, ale i tak jsem se nenudil.

• 12.2.2020  08:54

Koprodukce s Nizozemím se povedla. Chlad z filmu přímo čiší, jako bychom se dívali na severský thriller a rozhodně to není na škodu. Postupné gradování situace, kdy musí být projevy zvláštních rodičů pro "Miu" něčím nepochopitelným, nás nutí přemýšlet, jakým směrem se bude příběh ubírat. Prostřihy na vyšetřování hlavní hrdinky nám mezitím dávají najevo, že se musí v následujících minutách stát něco vážného. Zlom zhruba v půlce filmu mi přišel příliš rychle provedený, což je naškodu, ale následné twisty (viz. luxování a výměna) nám to vynahradí. Konečné rozuzlení jsem tak trochu očekával, ale inspirace skutečností, které jsou dovětkem trochu přidají na mrazivosti. Na pár maličkostí jsem byl hodně spokojen. Ps. Elišce Křenkové při vypjaté situaci i nudlička z nosu vyteče, což by v USA tvorbě znamenalo jistou nominaci na Oscary.

• 11.2.2020  14:59

Jaký je můj vztah k tomuto filmu? Nejvýstižnější je slovo indiferentní. Rogue one byl tak nějak zbytečný film, neboť nám během dvou hodin ukázal to, co si přečteme v titulkách epizody 4 za minutu a půl. Ale nevadilo mi ho vidět a bylo z něho cítit, že režisér se snaží přiblížit Lucasovu stylu. Solo je oproti tomu film, který běží, pravidelně tam dochází k akcím, které jsou svojí početností a klišoidností natolik nudné, že jsem je přestal vnímat. Han mi tu Hana charakterově nepřipomíná. Emilia Clarke mi přišla jako femme fatale nevhodná už v Terminátorovi a tady se na tom nic nemění. Člověk si v příběhu odškrtává nutné položky, které se musí stát a tak jde nakonec o rutinu. Když Han uvidí poprvé Falcona a k tomu spustí neuvěřitelně sentimentální hudební motiv, který nám má naznačit, že Han zažívá něco osudového, úplně to zabolelo, jak jsem měl pocit násilnosti. A co se týče konce, kde se dozvíme, kdo celou dobu tahá za nitky? Opět to bylo uměle navozené překvapení, protože v kánonu o tomto překvápku není ani slovo. A právě proto z toho nic nevyplyne. No tak minusu jsem napsal a teď tomu dam tři hvězdy. Ha :D.

• 11.2.2020  14:40
    BH90210 (TV seriál) (2019)

Při sledování prvního dílu jsem měl pocit podvodu, který však pozvolna odcházel, až jsem se naladil na správnou vlnu. Nostalgie taky zafungovala i když jinak, než by tomu bylo u přímého pokračování. Komediální nota mi nevadila, naopak jsem měl pocit, že herci mají nadhled a nedělá jim problém sebereflexe (viz. Spelling, která přiznává, že procházela léta jen reality show místo herectví, aby měla peníze). A jedno velké plus - zákulisně je cítit, že hromadně nesouhlasí se současným stáhnutím půlek Hollywoodu. Me too je tu nejednou kritizováno, ovšem tak, aby to nevyčnívalo, všichni zkrátka odmítají podepsat smlouvu o to, že pokud se s někým ze štábu zapletou, dělají to ze svobodné vůle. A také je tu shazováno téma feminismu, který bývá často už za čárou. Tyto plusy píšu s plním vědomím toho, že jsem za rovnoprávnost všech bez rozdílů, ale v současnosti jde o přehnané pózy.

• 9.2.2020  13:01

Nemohl jsem se ubránit pocitu, že Stíny a mlha vzdávají poctu Hammerovským hororům z padesátých let a jsem za to rád - první Draculové série s mistrem Lee mám rád. Všudypřítomná mlha a černobílé zpracování by mohli vyvolávat i pocity tísnivosti, ovšem tento element kompenzuje tradičně neurotický Kleinman, který je součástí plánu k chycení tajemného vraha. Tentokrát je charakter obohacen dvěma zvláštnostmi. 1) Nikdo mu za celý film neřekne, co má vlastně dělat- leč se stále každého ptá. 2) Všichni ve městě ho nesnášejí, a v 99% se nedozvíme proč. Jako by to byl úzus města. Já se bavil velmi.

• 9.2.2020  12:54
    Sounds From a Town I Love (TV film) (2001)

Tříminutové video s prostřihy na lidi v New Yorku, kteří do mobilů říkají vtipné bonmoty, což výborně kontrastuje s událostmi, kvůli kterým vzniklo. Zřejmě nejznámější občan, který se tímto klipem vyznává (ne poprvé, ale tentokrát je to silnější, než dřív) k lásce k Velkému Jablku.

• 7.2.2020  09:18

Film Woodyho Allena, u kterého bych nepoznal, že jej napsal a režíroval právě on. Chladná atmosféra, jednání a minimum filosofování či humoru. Jediné, co mi jej připomnělo byla neurotická postava Colina Farrella, která do sebe háže prášky po hrstech. Celé vyznění je jakousi meta pointou na téma vraždy, chladnokrevnosti a náhledu do lidské duše, která dokáže zdůvodnit zrůdnost logikou a kam až je člověk schopný zajít, pokud je na okraji životní nouze, kterou si, ale způsobil sám.

• 6.2.2020  10:01
    Arrow - Série 8 (série) (2019)

Osmá série je jednou z nejlepších. Co jsem kritizoval u posledních sezón se eliminovalo na minimum. Tj. nový tým se tu téměř neobjeví, nejsou tu nesmyslné hádky a křivdy. Prvních pět dílů prakticky shrne dějové linky minulosti z prvních sezón. Ollie je tu víceméně sám za sebe, zná svůj osud a pomáhají mu nárazově postavy, které byli v seriálu podstatné. A to je vlastně hodně milé, protože se tu díky jistým okolnostem mihnou téměř všichni i ti, kteří jsou po smrti a dává to smysl. Zkrácení na 10 částí (ve skutečnosti spíš 8, protože poslední dvě slouží jako úvod do dalšího seriálu a jakýsi dovětek) bylo správnou volbou, protože se zbytečně příběh nenatahuje a mi můžeme sledovat pokornou cestu Arrowa vstříc osudu, kterému se nemůže vyhnout. A teď mega klad - crossover. Ten je natolik nadupaný, že v první epizodě těkáme prakticky každou minutu někam jinam, aby se uvedli věci do pohybu. Uvidíme spoustu DC postav a týmů, které tu mají camea, ale nemají vlastní seriály. Najdeme tu hudební motivy Williamsova Supermana a Elfmanova Batmana a Flashe. To samo o sobě napovídá, kteří herci se tu objeví a tím propojí seriály Flash 1990, Smallville a film Superman se vrací s Arrowerse. U prvně jmenovaného dokonce zjistíme, zda nakonec skončil s Tinou. Dokonce bude pro Krizi hodně podstatnou postavičkou. A to je ta pátá absolutní hvězdička.

• 4.2.2020  09:59
    Přes prsty (2019)

Petr Kolečko je mi záhadou. A víceméně jeho rozkolísaná tvorba přesně vystihuje můj přístup k tomuto filmu - mluvím tu o nevyrovnanosti. Petr Kolečko je člověk, který napsal něco tak výborného jako Okresní přebor, Most nebo Nevinné lži, pak průměrné, ale sledovatelné kousky, kterými jsou Marta a Věra nebo Padesátka a pak je tu pár kusů, které jdou do podprůměru a to je Zakázané uvolnění nebo právě tento film. V oblasti režie bych mu příliš nezazlíval, mj. se nebojí používat filtry, které u digitálních kamer beru jako nutnost, dodá to trochu pocitu patiny. Ovšem scénář je odfláknutý. Nejdřív jsem si myslel, že půjde o prohození stereotypu, kde bude Langoš za hodného chlapa a Hřebíčková za promiskuitní mrchu. Tento motiv se postupně vypaří a z postav se stanou vlastně všichni hajzlíci. Často se rozhodují nelogicky a např. jsem nepochopil, že v jedné scéně Denisa Nesvačilová odmítá být se "starouše", který je slizák a v další scéně jsou spolu bez jakéhokoli zlomu. Párkrát jsem se pousmál, ale přílišná (zároveň neopodstatněná) vulgarita (kterou u českých komedií kritizuji často) mi film odcizovala.

• 30.1.2020  16:18
    Skvrna (TV seriál) (2019)

Nevím, jestli to byl trailer, něco z natáčení nebo podvrh, ale nedávno jsem viděl lákadlo na tuhle piškuntálii, vizuálně mi to přišlo fajn a vypadalo to i na dobrý příběh. Ovšem výsledek je přesně opačný, 2-3 baráky, které jsou pravděpodobně určeny na paintball, vytvářejí veškerou výpravu, zbytek je les (ten je celkem fajn, ale tam se nikdo ani nemusel snažit. Měl bych napsat SPOILER, ale seru na to - monstrum, kterého se všichni bojí je pes, PES ty vole. V každé epizodě se stane něco, co má pohnout příběhem, ale ve skutečnosti jde o posuny, kterých si v dobrých filmech ani nevšimnete a tady jsou na koncích epizod divákům vnucovány jako pointy či snad navnazení na další díl. Ne, ne. Herectví téměř všech neskutečně amatérské a intonace, která k tomu patří neskutečně jednotvárná. Jediné dobré výkony zvládl Trojan (to má asi zdědil) a pár nejmenších holčiček (což by mělo být pro ostatní pokořující).

• 27.1.2020  13:13
    Stockholmský syndrom (TV film) (2020)

Musím se přidat k většině lidí, kteří rozdělují kvalitativně obě části. Ta první měla nápad a dost navnadila na druhou. Ovšem tam to začne drhnout už jen tím, že 3-4x dojde k záchraně náhodou. To celému příběhu ubírá na uvěřitelnosti. Škoda, chtěl jsem vpálit 4* a pochválit námět, ale finále to zazdilo.

• 26.1.2020  13:35

Někde jsem tu četl názory, že námět je originální, jak se to vezme, ale to nechci probírat. Ve skutečnosti bylo fajn, že nemusíme zdlouhavě čekat a hlavní zápletka začne celkem brzy po začátku filmu. Drsnější scény jsou prokládány černým humorem a na Samaru Weaving se nejen dobře dívá, ale role jí padla skvěle.

• 26.1.2020  13:32
    Uzumaki (2000)

Měl jsem pocit, že se film předlohou jen zlehka inspiroval a nedosáhl tak pochmurné a tíživé atmosféry, kterou jsem měl při čtení. Je mi jasné, že nemám japonské filmy nakoukané, proto jsem odpouštěl některé scény točené nekonvenčně, ale i tak musím jít pod průměr.

1 2 3 4 5 21 41 61 81