Amazing Spider-Man (2012)

Tááááák naivní.. Ale roztomilý. Webbův Spider-man je dle očekávání především puberťák a jako puberťák se taky chová. Romantika jasně ční nade vše, režisérský původ se holt nezapře, ale přesto má Amazing Spider-man v rukávu i slušnou dávku zmáknuté akce a nadupané finále. Garfield a Stone jsou navíc vážně dvojka k sežrání a fandy komiksu potěší i větší věrnost předloze (ehm, tedy ve většině případů). Když budu chtít dokonalost, opráším DVD s Raimiho nepřekonatelným Spideym 2, ale pro niternější zážitek v budoucnu sáhnu spíše po Webbovi.

Oddělen (2011)

Prezentace problému bez řešení a bezútěšná lamentace nad generací hlouposti a povrchnosti musí být nutně mírně povrchní i sama o sobě. Prázdná jako prázdné třídy na konci a pomíjivá jako výkřik. Přesně takový je Detachment. Prst, co ukazuje, ale ihned se zase spouští dolů. Duševní izolaci podává spíše polovičatě, ale to nevadí, jelikož stav beznaděje navozuje spolehlivě a asociace, které ve vás ze školních lavic jistě zůstaly, vyvolává stejně silně. Nevyhýbá se zbytečnému patosu a ve výsledku toho zase tolik neříká, ale jako celek funguje. Plus je tu samozřejmě bezchybný Brody.

Oheň (1991)

Ohnivé hrátky pompézní, hudba velkolepá, patos taky, ale Baldwin mě ne a ne přesvědčit a ta dramatická klišé to přeci jen taky hyzdí, takže ty lepší tři..

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Řemeslně precizní, leč ve své šedé strohosti pro mě emočně jaksi prázdné. Ani ta nepřetržitá kanonáda lidské pokleslosti mě prostě nedostala a tak hodnotím jen lehce nadprůměrně.

Apokalypsa - kdy a jak (2008) (TV film)

Takový množství rádoby šokujících keců sem už dlouho neslyšel.

Bůh masakru (2011)

To maloměšťácké pokrytectví, iluze, ego, nadutost a průběžné vystřízlivění jsou dost fajn a v tomhle komorním one-flat podání fungují slušně. Herci jsou samozřejmě perfektní, režie profi, ale něco nehraje, to minimalistické pojetí filmu úplně nesluší, nějak v tom postrádám divadelní jedinečnost a okamžitost. Proto ve mně Carnage nedokázal vzbudit žádnou opravdu silnou emoci, ačkoliv kvalitní samozřejmě je.

Svítání (2009)

Ethan Hawke a strohý kolorit hlásí inspiraci Andrew Niccolem, i ta auta jsou tak pěkně gattacovsky hranatá a převzatá z dob minulých. Svítání má samozřejmě pokleslejší kořeny, ale na druhou stranu je o dost zábavnější než třeba In Time, jelikož se zvládá mnohem líp prodat a velmi funkčním násilím a hnusem vytváří slušnou atmosféru a tah na branku. Navíc podává i to neskutečně ohrané upírské téma relativně originálně a až na některé záseky slušně využívá klasickou příběhovou kostru ve svůj prospěch, nemluvě o skvělých hercích. Shrnuto a podtrženo - Svítání má styl a je zábavné, čímž dalece předčilo všechna má očekávání.

Nelítostný souboj (1995)

Vynikající ikonická dvojice a nocí zahalená vrstevnatá zápletka, která má atmosféru hutnou jako dehet a spolehlivě se dostane pod kůži. Mann skvěle balancuje v charakterových rovinách a zejména hlavní duo podává mistrovsky - jemně brousí jejich povahové rysy a na nepatrných odlišnostech staví křehký konflikt mezi nimi, přičemž do poslední mrtě využívá prvotřídní "herecký materiál". Takhle si představuju dokonalý thriller.

Prometheus (2012)

Do ničeho nedotažené scénáristické nic. Vizuál vás sice odrovná a eRkový rating potěší, ale jinak nutí Prometheus spíše k pousmání. Sen o dokonalé novodobé sci-fi se rozplynul jako mračna nad LV-223.

Super (2010)

Stejně jako třeba Defendor staví Super do světla reflektorů totálně pomatené charaktery a s pomocí syrovosti a násilí vytváří tíživou atmosféru, velmi odlišnou třeba od převážně zábavného Kick-Asse. Nevychází to stoprocentně a místy je ta haluz až moc velká, ale jako svébytná podívaná to funguje a finální myšlenka je vskutku jedinečná. 7/10